„A védőügyvédek azért dolgoznak, hogy a politikusbűnözők megússzák, mi meg azért kell, hogy dolgozzunk, hogy az emberek pénzét megvédjük.” – fogalmazott napirend előtti felszólalásában Lázár János. A Fidesz büntetőeljárás-módosításra vonatkozó elképzeléseinek nem csak a tartalmával nem értünk egyet, de az indoklással (és annak szóhasználatával) szemben is komoly fenntartásaink vannak.
A nagy horderejű, a politikát is érintő büntetőügyek lassú ítélkezése (a Kulcsár-ügy például 8 éve folyik már) valóban tarthatatlan, a közvélemény sokkal gyorsabb ítéleteket várna, sőt, ez lenne az ügyek terheltjeinek az érdeke is, mert éveken át egy büntetőeljárás terhével és bizonytalanságával élni mindennapjaikat sem éppen vidám dolog. Gyorsításra valóban szükség lenne, de kérdéses, hogy a választott módszerek alkalmasak-e ennek elérésére, ráadásul a hatékonyságon túl az is kérdés, hogy elfogadhatóak-e.
Jó-e, ha 72 óra helyett 120 óráig lehet valakit szabadságától megfosztani bírósági döntés nélkül? Mi értelme, ha 24 órára megtagadjuk az őrizetbe vettektől a védelem jogát? Mivel nem kötelesek vallomást tenni, ezért ettől nem gyorsabb, inkább csak lassabb lesz az eljárás. Rá lehet ugyan venni, hogy már védője nélkül vallomást tegyen, de erről elsőre a kényszervallatás kifejezés ugrik be az embernek.
Aztán ott van Lázár politikusbűnözőzése, ami még kevésbé védhetővé teszi az egész javaslatot. Az egyenruhás-bűnözés terminussal (és szabályozással) sem értettünk egyet, a politikusbűnözés ráadásul egyértelműen jobbikos/kurucos védjegy, aminek használata egyáltalán nem szolgálja a Fidesz által kitűzött célt, a politika becsületének visszaállítását. A Jobbik (és médiaszárnya, a kuruc.info) militáns terminológiája nem egyszerűen kritizálja a politikusokat, a politikai osztályt, hanem kifejezetten ellenségként kezeli. Azzal, hogy a Fidesz átveszi ezt a szóhasználatot, azt üzeni, hogy legitimnek tekinti ezt a gondolkodás- és beszédmódot. A (verbális vagy valós) politikaellenesség amennyire érthető egy radikális jobboldali párt esetében, annyira nehéz hova tenni, ha egy, a magyar közélet pillanatnyilag szinte minden szegletét domináló kormánypártról van szó.