Egy évvel a Biszku-film Menta teraszos bemutatója után újra lehetőséget kaptunk, hogy tovább folytathassuk a komcsivadászatot. A Heti Válasz, pontosabban Borókai Gábor kért meg minket, hogy készítsünk az online kiadásuk számára egy filmet minden hónapban.
Most éppen vérbírókat kergettünk, de ezzel fel is hagyunk a kommunistavadászattal, mert már velük álmodunk. Azt találtuk ki, hogy interaktív tévét szeretnénk csinálni, ezért a kommentelésen, értékelésen túl (ami egyelőre a youtube oldalon lehetséges) mindig lesz egy nagyon rövid összefoglalója a filmeknek, és abból lehet a hosszabb verziókhoz eljutni. Így nem kell végignézni egy egyórás dokumentumfilmet, hanem tízperces sztorikban külön-külön mindenki megnézheti azt, ami őt érdekli.
Itt van ez a rövid, tartalomjegyzék-szerű film:
A műsornak a Becsengetünk és elfutunk címet adtuk. Ez Pozsonyi Ádám egyik punk albumának volt a címe még a '90-es években és úgy éreztük, ez illik hozzánk a legjobban. Kifejezi az amatörizmust, amit képviselünk, ugyanakkor benne van a leleplezés utáni vágy is.
Most négy bírót kerestünk meg. Az első, Mátyás Miklós vérbíró volt, akit Fekete Pállal együtt próbáltunk megtalálni. Mátyás Fekete Pált úgy ítélte életfogytiglani börtönre, hogy előtte közösen vettek részt a forradalomban Szegeden. Eljutottunk Mátyás nyaralójáig, ahol a feleségével sikerült beszélnünk. Ebből kiderül, hogyan gondolkoznak a családtagok a forradalmárokat halálba küldő bírókról.
Sajnos a keresés során egy-két ártatlan Mátyás Miklóst is vegzáltunk. Elnézést kérünk tőlük!
Jacsó János vérbírót telefonon hívtuk és nem kívánt nyilatkozni. Ő a csepeli ellenállókat ítélte halálra. Kovács Sándor '56-os halálraítélt, csepeli ellenálló katona mesélt róla.
Sárközy Endrével még 2010-ben beszélgettünk, azóta elhunyt. Ő '56-ban lemondott, mert kötelezni akarták rá, hogy ítéljen halálra 14 ártatlan munkásgyereket. A lemondása után segédmunkásként helyezkedett el. Már '89-ben nyilatkozott Gyarmathy Líviának, ezt a filmet aztán letiltotta. Ő az egyetlen, aki bocsánatot kért.
Megkerestünk egy magyar származású cseh vérbírót is, Karel Vast. Ellene eljárás indult Csehországban, első fokon börtönbüntetést szabtak ki rá, de másodfokon elévülés miatt felmentették. Több száz halálos ítélet szárad a lelkén.
Torgyán Józseffel is szerettünk volna beszélni, mert fogalmazó volt Tutsek, ez egyik legvéresebb kezű bíró mellett. De ő se akart beszélni.
A jogi herce-hurcák elkerülése végett a találkozásokat és beszélgetéseket fikciós jelenetként ábrázoljuk a filmben, de az ott elhangzottak a valóságban is úgy történtek.
Ha van ötletetek, hogy mivel lenne érdemes foglalkozni, légyszi írjátok meg. Mostantól nem kommunistás témákra utazunk, hanem mindenre, ami különlegesen szép vagy rossz, vagy érdekes.