Van Győr újvárosi részén egy utca, ahol öt templom fér meg egymás mellett: a kupolájáról messziről felismerhető, nemrég felújított zsinagóga, a torony nélküli, copf stílusú Evangélikus Öregtemplom, egy református, egy katolikus és egy ortodox görög katolikus templom. És van Győrben egy ma kezdődő fesztivál, amit 2006 óta minden évben megrendeznek: az Öt Templom Fesztivál. Egy fesztivál, ahol nincs se sör, se virsli, van viszont rengeteg jófajta program. És hogy még érdekesebb legyen az egész: a helyszín a Kossuth utca, melynek negatív híréről elég megkérdezni győri ismerőseinket.
Az első öttemplomos élményem egy zsinagógabeli Sziámi-koncert. A közönség összetétele számomra akkor nagyon vicces volt: a magam 16 évével erősen kilógtam a nagyjából tízfős győri alterértelmiség, pár random érdeklődő és a szervezők alkotta alig harmincfős hallgatóságból. A koncert egyébként nagyon tetszett: a Sziámi ott legalább olyan jól és pontosan tudott szólni, mint stúdiókörülmények között. Egy évvel később Ferenczi György és Gryllus Dániel közös koncertjén voltam az egyik kisebb templomban. Ide alig fértünk be, rengetegen álltak a karzaton és a padsorok mögött is.
Az Öt Templom egyébként a vallások közti párbeszédről és egymás megismeréséről szól: rengeteg témába vágó előadást lehet meghallgatni nappal, este pedig a koncerteké a főszerep. Visszatérő vendég Ferenczi György és a Rackajam, és idén eljön a Kaláka zenekar is, akik Kányády-műsorukat fogják előadni. (A teljes programfüzet letölthető PDF-ben.) Idén nem ősszel, hanem tavasszal, május 12-től 16-ig rendezik meg az ökumenikus fesztivált a szervezők – a döntésbe valószínűleg erősen bejátszott, hogy a Mediawave Győrből Szombathelyre költözése óta gyakorlatilag nincs ebben az időszakban semmi, ami a felújított barokk belvároson kívül vonzaná a turistákat.
A fesztivál jelenléte a városban egyébként nem túl látványos: pár plakátot tesznek csak ki, ellentétben a Mediawave egykori belvárosi nagyszínpadával vagy a Széchenyi téren található borfesztiválokkal. De ez nem is baj, furán is nézne ki, ha egy főleg a vallásról szóló rendezvény minden sarkon rá akarná magát erőszakolni boldogra-boldogtalanra. Ha pedig minden összejön, pár év múlva már nemcsak a templombelsőkben és a kiállításokban gyönyörködhetünk, hanem annak is örülhetünk, hogy a fesztivál közvetlen környezete teljesen megújul: az elmúlt pár évben a fél belvárost példaértékűen felújító győri önkormányzat ugyanis 1,4 milliárd forintot költene az elhanyagolt és leromlott állapotú városrészre.