Hogyan bukjunk egyetemi karriert? - A doktori képzésről
2011. március 30. írta: Téglagyári Megálló

Hogyan bukjunk egyetemi karriert? - A doktori képzésről

 
  „Háromfajta választás van itt. Első ajtó: professzionális féltékenység. Kettes ajtó: szerzői jogi viták. Hármas ajtó: szexuális zaklatás!” (Carl Elliott: How to be an academic failure?)
 
  Egyesek szerint az írás-olvasás oktatásán múlik egy ország versenyképessége, én azonban a magyar oktatás másik végéről, a a doktori képzésről írok. Elfogult véleménycikk következik - egy bukott diáktól.
 
  Ha vannak diákok, akik huszonévesen képesek eljutni a tudomány éppen aktuális határáig, és alkotni ott valamit, akkor van remény arra, hogy később külföldön is elismert professzorok váljanak belőlük, és át tudják majd adni a tudást és a tudás megszerzésének módját a hallgatóknak. Mert ne legyenek illúzióink: az ötvenéves adjunktusok, akik már tíz éve nem publikáltak, a hallgatókat sem fogják rávenni arra, hogy tanuljanak a vizsgára. Kérdés tehát, vannak-e jó doktori iskolák , egyáltalán, ki van-e találva a doktori képzés Magyarországon?
 
  Egy folyosói beszélgetésen találkoztam egy magát megnevezni nem kívánó minisztériumi tisztségviselővel, akinek elpanaszoltam, hogy nem tudok könyvekhez jutni, számítógépem sincs, pedig a doktori ösztöndíj mellé járt nem kevés pénz, amit azonban a tanszék elköltött villanyszámlára. 
 
- Melyik doktori iskolába is jár maga?
- Az alkalmazott falleológia doktori iskolába.
- (elkomorodik) Az nem egy jó doktori iskola.
 
  Hát így. Vajon hány intézmény hallgatójának mondta volna ezt a mondott úr? Tartok tőle, soknak. A magyarországi doktori képzés rendszere öszvér, nagy követelményekkel, kevesebb támogatással.
 
  Az Egyesült Államokban nincs szövetségi törvény a képzésre vonatkozóan, de elmondható, hogy a jó helyeken 4-6 év alatt lehet fokozatot szerezni, amiből az első pár évben kell kurzusokra járni, utána pedig lehet a könyvtárt bújni és a konferenciákra járni. Angliában inkább az a jellemző, hogy nincsenek kötelező kurzusok, tanítani sem kell, viszont három év alatt illik letenni valamit az asztalra. Egy évig beleássa valaki magát a témába, egy év alatt megcsinálja, egy év alatt pedig leírja - hangzik az elmélet, ami talán nem is áll messze a valóságtól. Ha van rendes témavezető, vannak friss könyvek a könyvtárban, és ha van pénz utazásra.
 
*
 
  Lássuk, itthon mi a helyzet. Három év alatt várja el a törvény a dolgozat beadását úgy, hogy az első két évben tanulni és tanítani is kell. Mivel a kutatás tárgya általában eléggé speciális, a tanult tárgyaknak csak elenyésző része hasznosul a kutatómunkában. Egy frissen végzett diáknak sokat kell készülnie órákra, így az első két évben alig marad ideje, hogy a saját feladatával foglalkozzon, a pluszmunkákról nem is beszélve.
 
  A két példával összevetve az derül ki, hogy az amerikai eredményt várjuk, tehát a kutatási eredmény mellé azt, hogy a szakmában általánosan is tájékozott legyen, az angliai idő alatt. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a témavezetők vajon képben vannak-e annyira, hogy a diákjuk megfelelő kutatási témán dolgozzon és abban eredményt érjen el. A doktori tanács honlapját tanulmányozva akadhatunk olyan senior oktatók lapjára, akiknek volt néhány diákjuk, de egy sem doktorált. Tartok tőle, hogy ezeket az embereket senki nem vonta kérdőre. Hallhattuk már a siránkozásukat, hogy nem fizetik meg őket, de ha annyira rossz a fizetség, akkor vajon miért nem adták el Tudásukat a Piacon? Vannak tippjeim, miért.
 
  A hazai doktori képzést és egyetemi világot megismerve az emberben felmerül az a nézet, hogy a doktorandusz az olcsó és kezelhető munkaerő szinonímája. Bizonyos megvédett dolgozatok minőségéből pedig az látszik igazolódni, hogy Magyarországon sok helyen seggnyalásból lehet doktorálni. Mert persze fontos a lojalitás, de talán jobb lenne, ha a tehetség és a szorgalom számítana inkább.
 
*
 
  Nagy kérdés, hogy mennyit érnek a magyar doktori fokozatok. Találkoztam már olyan emberrel, aki úgy ment ki Amerikába tanulni, hogy egyszerűen elhallgatta az itthon szerzett doktorátusát. Az is kérdés, hogy mennyire a tudományos ezotéria felé kutakodnak a magyar témavezetők és diákjaik - sokan inkább keresnek maguknak valami olyan területet, ami kellően kevés embert érdekel ahhoz, hogy abban eredményt lehessen elérni, semhogy a fősodorban próbálkozzanak valami értékelhetővel.
 
  Az előbbi utat választók gyakran azt gondolják az utóbbiakról, hogy ők divatokat követnek. Úgy általában, a nyugati témákhoz és egyetemekhez való kapcsolódás még nem mindenhol természetes. Gyakori tapasztalatom volt, hogy azért jutottam ki valami jó helyre nyári egyetemre, mert Magyarországról egyedül én jelentkeztem. Rosszul menedzselő témavezetők, málészájú diákok. A nyugathoz való kapcsolódás problémája akkor is felmerül, amikor egy külföldön már karriert befutott kutató próbál itthon állást találni. Ha nem ápolta a lojalitását idehaza, elég nehéz visszakerülnie a nem túl jól fizető, ám annál nagyobb becsben tartott állásokba.
 
  Aztán ott van a doktorandusz helye az egyetemi táplálékláncban. Nem túl jó hely. Sosem lehet igaza, a témavezetőjével és a tanszékkel szemben különösen nem. Ez a tehetségek kora, mutasd, a tied mekkora, mondja a költő, és az egyetemen ezt a publikációs lista hosszúságában mérik. Ha nem írtál még cikket, akkor nem lehet igazad, még akkor sem, ha igazad van.
 
  A hazai doktori képzés sok helyen nem alkalmas a feladata betöltésére. Sok doktori iskolában kiváló követelményeket tudnak kiírni - jogszabályokban mindig is jók voltunk -, de hogy aztán mennyit tesznek meg azért, hogy ezek teljesüljenek is, arról már nem szól a fáma. Érdeke-e a témavezetőnek, hogy a diákja doktoráljon? Érdeke-e a tanszéknek, az egyetemnek? Nem mindenhol.
 
*
 
  Végül hadd idézzem Carl Elliottot, aki az egész egyetemi világ hiábavalóságáról ír, hogy lássuk, nem csak itthon buktatókkal teli az egyetemi karrier.
 

  „Hogyan rontsuk el az egyetemi karrierünket? Jónéhány út kínálkozik erre. Lehet az ember például zsémbes doktorandusz. Kiégett adminisztrátorrá is válhat, mondjuk dékánhelyettesként. Lehetséges még: öregedő, önkéntes remeteként élni a saját tanszéktől is elszigetelődve, aztán médiatudósként, akinek újságírók keresik a kegyeit, de kiröhögik a kollégái. Kihasználhatod a diákjaidat és megutáltathatod magad; harcba kezdhetsz az egyetemi hivatalnokok ellen és elvághatod az előreléptetésed esélyeit. Elronthatod a karriered idealistaként 25 évesen, cinikusként 45 évesen és különcként 65 évesen. Ha a kudarcot keresed, nincs is jobb hely erre, mint az egyetem. A lehetőségek korlátlanok. [...]
 
  Ki kell választani egy doktori iskolát: itt kezdődik az egész. Hova kell menni instant csalódásért? Nos, ez attól függ, milyen bukást akarsz. Ha hamar ki akarsz égni, a választás egyszerű. Az egyik út az, ha kiválasztasz egy harmadrangú egyetemet megkeseredett, amúgy jó nevű egyetemen doktorált oktatókkal. Ezek az emberek éveket töltenek azzal, hogy sajnáltatják magukat a miatt, hogy a harvardi vagy princetoni diplomájuk után a lehangoló, Isten háta mögötti Illinoisba kerültek, és rajtad állnak bosszút. Egy másik út az, ha egy nagy fordulatszámú tanszékre mész, ahol a nyomás akkora, hogy valamelyik ered kidurran egy év után. Amikor kijössz a kórházból, annyira megfélemlítettnek érzed magad, hogy egy szót sem tudsz a papírra vetni, attól való félelmedben, hogy nem tudod az érveidet megvédeni. A harmadik út az, hogy ha olyan tanszéket választasz, ahol a témád nevetség tárgya és a pálya szélére van szorítva. Ekkor védekező álláspontot  és kisebbrendűségi érzést fejlesztesz ki, ami végigkísér az életeden. Ideális kezdés. [...]
 
  A bukás igazi kezdete a témavezető kiválasztása. Segít, ha jól tudsz párosítani: ha nő vagy, válassz egy öregedő, életközepi válságon keresztülmenő férfit; ha republikánus vagy, próbálj meg egy feministát vagy egy marxistát. Ha törékeny vagy, amire szükséged van, az egy témavezető, akinek a szemei eksztázisban forognak, ha megalázhat egy diákot a társai előtt. Úgy tetszik, háromfajta választás van itt. Első ajtó: professzionális féltékenység. Kettes ajtó: szerzői jogi viták. Hármas ajtó: szexuális zaklatás! Győztél! Valójában, ha jól játszod ki a lapjaidat, mindhármat megkaphatod: egy témavezetőt, aki bánt, ellopja az ötleteidet és irigységből kicsinálja a karrieredet. [...]
 
  Mi a helyzet a mentorokkal? - kérdezed. Nem kellene elmennem gyakornoknak egy senior kudarchoz aki vezetni tudná a karrierem? Jó kérdés. Az is egy stratégia, ha  találsz egy idősebb vagy középkorú, a karrierben megrekedt oktatót. Ha szerencséd van, akkor kétségbeesetten kapaszkodik a hitelesség foszlányába és még mindig van pár jól tejelő kutatási pályázata. Fel fog bérelni tanársegédnek, irat veled néhány cikket, amin feltünteti a nevét, mint társszerzőt. Tudom, hogy mit gondolsz: ez nem a siker receptje? Publikáció egy jól ismert társszerzővel? Talán, de csak rövid távon. Hamarosan dühös leszel és megkeseredett amiért meg kell osszad a dicsőséget a cikkedért valakivel egyszerűen azért, mert ő adja a fizetésed. Konfrontálódsz vele, veszekszel, és még mielőtt tudnád: ki vagy rúgva! Menned kell, egy rendes ajánlás nélkül. A karriered lényegében befejeződött.”

  Elliott cikkének teljes fordítását a Nyárspolgár blog közli.

  A témában ajánlott szakirodalom még a PhD Comics.

A bejegyzés trackback címe:

https://mandiner.blog.hu/api/trackback/id/tr322778652

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Mert megérdemeljük 2012.03.28. 17:21:46

Mit is? Hát ezt a több felvonásos kutyakomádiát, aminek a Fidesz álláspontja alapján tegnap vége lett. Az ítélet megszületett, SP bár másolt, de nem bűnös. Nincs tehát mit tenni, minden a legnagyobb rendben, eddig is felesleges volt izgulni, a rendszer...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

jan 2011.03.30. 08:33:24

A legnagyobb gond az, hogy egész tanszékek vannak, ahol egyetlen oktató sem publikált még harmadrangú nemzetközi peer-reviewed journal-ben sem.

Az ilyen oktatók, tanszékek értelemszerűen nem alkalmasak arra, hogy doktori programok gazdái, témavezetők legyenek.

De a doktori képzést persze meghirdetik, mert az a menő, meg el lehet vele játszani, hogy komoly tanszék, komoly oktatók vagyunk, pedig dehogy.

Szerencsétlen PhD hallgató gyerekek pedig vagy rájönnek útközben, hogy átbaszták őket, vagy ami még rosszabb, rá se jönnek, és azt hiszik, valami komoly dolgot csinálnak, közben pedig dilettánsok között fecsérlik el a tehetségüket és éveiket.

Súlyos dolgok ezek.

(Pl. a Közgáz tanszékeinek minimum 90%-ára igazak a fentiek.)

rognork 2011.03.30. 09:06:50

@jan: vagy pedig tudják, hogy szart csinálnak, de elégedettek a semmittevéssel, és azt remélik, hogy más nem veszi észre, hogy mekkora szar az egész.

bz249 2011.03.30. 09:50:48

Amugy a magyar 36 honapos PhD-osztondijban az a szep (legalabbis harom eve meg igy volt), hogy ez a maximalis idotartam amennyi idore meg lehet kapni. Ha a paciens valamilyen okbol annyira tehetseges, hogy mondjuk ket es fel ev alatt osszejon neki a publikacios mennyiseg (pl. mert a diplomamunka szerves folytatasa) akkor, ha elinditja a vedesi folyamatot ket es fel ev utan akkor a penz nem jar tovabb (mikozben a vedesi ciklus kb. fel ev, addig meg egyen levegot).

Mitya Ivanov 2011.03.30. 09:51:25

@rognork: vagy pedig korán rájönnek arra, hogy a szar diplomájukkal szart sem tudnak kezdeni, viszont túl csábító az egyetmi élet, újabb szakot felvenni ciki lenne, ezért irány a PHD.
Én ismerek olyan egykori PHD zókat egy vidéki egyetemről, akiknek kizárólag az volt a motivációjuk, hogy szerettek volna az intézmény falain belül maradni. Csekély oktatási és még csekélyebb kutatási szándékkal.

TuRuL_2k2 · http://maglyatuz.hu 2011.03.30. 10:21:17

@jan:
A Közgázon sajnos tényleg nagy a szórás a tanszékek között. Nagyon nagy.

Morbus_Hungaricus 2011.03.30. 10:25:30

A magyar doktori képzés nyilván nem elég jó, de ezzel nincsen egyedül, a sima egyetemi képzés is szar, és a cikked is elvéti a lényeget, ami pedig szerintem a következő: A magyar egyetemeken az oktatók akkora nagy óraszámban kénytelenek tanítani, ami az érdemi kutatómunkát lehetetlenné teszi. Márpedig ha az oktatók sem kutatnak, akkor a doktoranduszok sem fognak, anélkül meg ugye doktori képzés sincs.

(Példa. Egy német egyetemen egyszer alkalmam volt fél évet tanítani. Meglehetősen alacsony beosztásban voltam, talán a tanársegédhez lehetne hasonlítani, mert, bár nekem volt, a doktori fokozat nem volt követelmény. Szóval ehhez a beosztáshoz tartozott heti 8 darab 45 perces óra, amiből csak 6-ot kértek tartani, és ebből a 6-ból is 2 elment a tanszéki szemináriummal, amin az oktatók adtak elő felváltva a saját munkájukról. Azaz, vehetjük, hogy ezen a tanársegédi álláson heti kétszer kellett másfél órát a hallgatók előtt állni.)

Más. A törvény nem írja elő, hogy 3 év után be kell adni a dolgozatot. Maximum, ha ösztöndíjad volt, az tart három évig, de a dolgozat beadásához ennek nincs köze.

Megint más. Az, hogy "mennyit érnek az itthon szerzett fokozatok", az szerintem rosszul feltett kérdés. Annyit érnek, amennyit dolgoztál rajtuk. Vagyis ami számít az a publikációid: mennyi jelent meg és melyik folyóiratokban. Aki egy-egy szakterületen otthon van, az publikációs listádat nézi és sok érdekeset meg is tud belőle. Ha tudományos állást keresel, a fokozat csak adminisztratív szempontból érdekes, hogy megvan vagy nincs. Az más tészta, hogy nálunk esetleg kaphatsz fokozatot olyan gyenge munkára, amire boldogabb országokban nem szoktak adni, de ez más kérdés. Ha nem a Harvardon doktoráltál (és ezzel a professzorok többsége így van), akkor senki sem abból fog megítélni, hogy hol szerezted a fokozatot, hanem abból, hogy azonkívül mit tudsz felmutatni. (Amúgy aki tanulni megy Amerikába, az logikusan hallgatja el a doktorátusát, hiszen ott egy doktorátussal nem szokás tanulni, nyilván az ösztöndíja is olyan, ami a doktori tanulmányokra szól.)

Amit a lojalitásról, meg a kapcsolatok ápolásáról írsz, az igaz, de általános magyar probléma. Az egyetemi légkör éppúgy elviselhetetlen ettől az urambátyámos vállveregetős móditól, mint az akadémiai, vagy a politikai, vagy az összes többi ami csak létezik. (Szomorú, hogy a FIDESZ nemcsak hogy nem képes ezen hűbéri rendszeren változtatni, de úgy látom nem is akar, inkább örömmel használja, ami rövid távon bejön, de hosszú távon kontraproduktív.)

Írod még, hogy "Ha nem írtál még cikket, akkor nem lehet igazad, még akkor sem, ha igazad van." Ez így van, de ez így van nyugaton is, és szerintem jól van így. Ha igazad van, akkor először írd meg a cikkeket, és azután majd figyelni fognak rád. A gond inkább az, hogy sok tanszékvezető/igazgató/egyéb_fontos_ember van, aki szintén nem írt még cikket, mégis mindig igaza van. Na ezen az utóbbin változtatni, az volna Magyarország felemelkedésének az útja.

abrakadara 2011.03.30. 10:28:20

" Az Egyesült Államokban nincs szövetségi törvény a képzésre vonatkozóan, de elmondható, hogy a jó helyeken 4-6 év alatt lehet fokozatot szerezni, amiből az első pár évben kell kurzusokra járni, utána pedig lehet a könyvtárt bújni és a konferenciákra járni."
Ehem, ez érdekes. És tessék mondani, valódi kutatómunkát, kísérleteket mikor végez a doktorjelölt? A fenti felsorolásból zavaró módon éppen ez hiányzik.

2011.03.30. 10:41:34

36 hónap alatt nem nagyon lehet jó doktorit írni, legfeljebb akkor, ha az illető a diplomamunkáját is azon a helyen készítette, és nem kell mindent elölről kezdeni.

Tényleg nincs értelme ezt kérdezni, hogy mennyit érnek az itthoni fokozatok. Ezt meg lehet kérdezni olyan helyeken, ahol tömegképzés van (pl. mennyit ér egy magyar mérnöki vagy orvosi diploma), de minden PhD egyedi. Annyit ér, amennyit mögé tud tenni a szerzője. Ami persze függ a tehetségétől meg a főnöke lelkiismeretességétől is.
Ez utóbbi fontos. Láttam jóravaló, értelmes embereket, akik inkompetens főnökeik miatt kerültek holtvágányra. Aztán vagy összeizzadtak egy PhD-t 7-8 év alatt, vag elhagyták a pályát.

aeidennis 2011.03.30. 11:02:29

Fizetős doktorira járok, dolgozom mellette. Így nem kell tanítani, viszont a kutatásra szinte semmi idő nem marad. Hát még konferenciára készülni, cikket írni, terepen kutatni. Majd egyszer eljön az idő, hogy dönteni kell család, vagy doktori. Nem egyszerű...

Sokan nyaralnak az egyetemen phd képzés címszóval, és sajnos érdemesebb emberek elől veszik el a helyeket.

Téglagyári Megálló 2011.03.30. 11:16:33

@Morbus_Hungaricus:

Köszönöm, hogy időt szakítottál erre. Akkor most én is.

"A magyar egyetemeken az oktatók akkora nagy óraszámban kénytelenek tanítani, ami az érdemi kutatómunkát lehetetlenné teszi."

Nos, ez lehet, hogy igaz, de akkor sem kellene egy témavezető azt mondja, hogy "nem értek ehhez, semmit sem fogok segíteni". Az ígéretét be is tartotta.

Egyébként szerintem heti 12 óra olyasvalakinek, aki évtizedek óta tanít, nem kellene problémát okozzon.

'Megint más. Az, hogy "mennyit érnek az itthon szerzett fokozatok", az szerintem rosszul feltett kérdés. Annyit érnek, amennyit dolgoztál rajtuk. Vagyis ami számít az a publikációid: mennyi jelent meg és melyik folyóiratokban.'

Nos, az említett ismerős meg sem próbálta lobogtatni se a publikációit, se a fokozatát, mert arra csak furcsán bámultak volna.

"I study sociology on the very famous Eötvös Loránd Science University"

www.youtube.com/watch?v=0T3b32vhjxg

'Írod még, hogy "Ha nem írtál még cikket, akkor nem lehet igazad, még akkor sem, ha igazad van." Ez így van, de ez így van nyugaton is, és szerintem jól van így.'

Nem is tudományosan gondoltam ezt, hanem az érdekérvényesítés terén, leginkább annak a hiányán.

Téglagyári Megálló 2011.03.30. 11:19:03

@khamul:

A főnök, ó igen, erről is ír Carl Elliott. És az a legjobb az egészben, hogy a diák nem választhat más témavezetőt a legtöbb helyen idehaza. Ez azért nem minden országban van így.

2011.03.30. 11:25:44

@Téglagyári Megálló:

Ismertem pár embert, aki témavezetőt váltott. A régi főnök ilyenkor jobb esetben közönyös, de lehet ellenséges is, hiszen nem érdeke, hogy a volt beosztottjáról kiderüljön, hogy alkalmas a kutatásra.
A BAR listához hasonlóan kéne lista azokról is, akiknek a doktoranduszai soha vagy csak nagyon sokára jutnak el a fokozatig.

Téglagyári Megálló 2011.03.30. 11:29:44

@khamul:

A www.doktori.hu oldalon lehet keresgélni, lehet, hogy egyszer írok egy szkriptet, ami megcsinálja a keresést.

Morbus_Hungaricus 2011.03.30. 11:39:42

@Téglagyári Megálló: Egy témavezetőtől valóban felelőtlenség, ha azt mondja, hogy "nem fogok segíteni". Ha nem ért hozzá, nem kellett volna elvállalnia a témavezetést.

Árnyaltabb azért a dolog, ha az elején megállapodtak egy közös témában, amin a doktorandusz később változtatni szeretne, de az új téma nem tetszik a témavezetőnek. Az azért nem ördögtől való gondolat, ha a doktorandusz és a témavezető közti együttműködésből az utóbbi is szeretne profitálni (ami nyilván lehetetlen, ha a doktorandusz nem az ő témáján akar dolgozni).

Szerintem.

Téglagyári Megálló 2011.03.30. 11:43:57

@Morbus_Hungaricus:

Én is árnyalnám: egy témavezető szerintem akkor is tud segíteni, ha a konkrét témának nem szaktekintélye. Kutatásmódszertanban, no és érzelmi támogatásban feltétlenül. Ha képes ezekre, persze.

pozsi83 2011.03.30. 11:50:19

Elméleti Fizikai Doktori iskolában egész jó volt a helzyet. Egy kicsit többet kellett tanítani, mint néhány külföldi helyen, de szerencsére volt pénz konferenciákra meg iskolákba menni. (sokszor a fogadó intézetek segítettek) Összességében elmondható szerintem, hogy minél egzaktabb a tudomány, annál korrektebbek a művelői, és ez kifejezetten igaz Magyarországon. Én 3 év alatt befejeztem a doktorimat otthon, a diplomám külföldön elfogadott, és ha bármikor is minimálisan is hátrányban voltam a külföldiekhez képest, akkor az inkább a saját lustaságom miatt van/volt. Otthon csak egy probléma van, hogy nem nemzetközi a légkör, mi nem hívunk külföldi diákokat vagy oktatókat, mert nincs rá pénz.

hakapesszi 2011.03.30. 12:06:33

@Morbus_Hungaricus: Szomorú, hogy a FIDESZ nemcsak hogy nem képes ezen hűbéri rendszeren változtatni, de úgy látom nem is akar, inkább örömmel használja, ami rövid távon bejön, de hosszú távon kontraproduktív.

A helyzet ennél rosszabb. A FIDESZ nem hogy nem akar változtatni, hanem még ront is a helyzeten. A politikai seggnyalás lett számos helyen a tudományos kritérium, ha ebbe nem állsz be, bizonyosan nem jutsz hozzá azokhoz a bizonyos, megbecsült pozíciókhoz... És határozottan úgy látom, a "jobboldali tudomány" (hány ezer idézőjelet tegyek oda???), ebből a szempontból még kirekesztőbb, mint az ún. "liberális". Kirekesztőbb, mert provinciális, és ezért a nemzetközi tudományos életben szinte egyáltalán nincs jelen és kisebbrendűségi érzése van.
Mindebből az következeik, hogy ma Mo-on választani kell: hazai vagy nemzetközi karrier. Ha itthon nem építed ki a kapcsolatrendszeredet, és nem nyaltad ki a megfelelő ülepeket, nincs esélyed a visszatérésre. Vajon mit jelent ez a hazai tudományos élet jövője szempontjából?
A dolog tehát nem hosszútávon, hanem már a legrövidebb távon is teljesen kontraproduktív.
A Fidesz nagyon nagy hibákat követ el ezen a téren (is).

tölgy · http://konzervativok.blogspot.com 2011.03.30. 12:13:46

@hakapesszi: a fidox képes volt elrontani 10 hónap alatt a magyar tudományt és phd képzést.
Ilyen éleslátással magát bizonyosan tárt karokkal fogják fogadni mindenütt a világban.

pannonfunk 2011.03.30. 12:16:20

A doktori képzés alapvetően az egyetemi képzéssel van elrontva, először is. Az egyetemen (legalábbis a természettudományokban) azzal a mentalitással tanítanak, hogy "tegnap még buták voltunk, de ma már mindent tudunk". Ciki kudarcokról beszélni, csak sikertörténetek vannak, sokszor didaktikai okokból nem úgy tanítanak valamit, ahogy felfedezték, hanem ahogy a legkönnyebb megérteni. Így szerencsétlen diák úgy kap MSc diplomát, hogy azt se tudja, hogy a kutatómunkát az eszik-e vagy megisszák.

Ezután beül a doktori iskola padjába, ahol azt játszák, hogy a doktori iskola az egy tökösített egyetem. De mivel az egyetemen is azt játszák, hogy az egyetem az egy tökösített középiskola, a doktori iskola gyakorlatilag egy szupertökösített középiskola. Teli tömik a diák fejét még további lexikális tudással, de az, hogy mi a kutatómunka, még mindig totál köd. Ezután kellene sitty-sutty összedobni egy doktorit, másfél, max. két év alatt. Naná, hogy bukó lesz belőle.

A másik a témavezető választása, láthatjuk, hogy itt is az egyetemi oktatással van elrontva már minden. Ha szerencsétlen diáknak fogalma nincs, hogyan kell kutatómunkát végezni, és egyáltalán, mi az, hogy kutatómunka, hogy a bánatba várjuk el tőle azt, hogy majd értelmesen fog tudni témát és témavezetőt választani.

Szóval legkésőbb az MSc diploma írásakor kellene megtanítani kutatni a diákokat. Jómagam előszeretettel szivatom a szakdolgozóimat, hogy hülyeségeket beszélek, és jól összezavarom őket, aztán jöjjenek rá, hogy miben nem volt igazam, és javítsák ki. Először mindenki meglepődik, de utána sokszorosan megtérül az a plusz munka, amit arra kell tölteni, hogy ki kell találni, hogy hol a hiba, és nem csak ész nékül kell beszippantani a lexikális tudást. Általában nincs is problémájuk a doktoriuk megírásával :)

Morbus_Hungaricus 2011.03.30. 12:57:01

@hakapesszi: Nem hiszem, hogy a seggnyalás most vált volna tudományos kritériummá és a "liberális" tudományt sem tartom kevésbé kirekesztőnek mint a másikat. Sőt. De nem is ez a lényeg igazából.

Hanem. Magyarországon mindenki valakinek a valakije, és az, hogy mit csináltál, az csak AZUTÁN merül fel, miután beazonosítottak, mint X.Y. tanítványa, telekszomszédja, unokaöccse, egykori osztálytársa, vagy Valaki_Akiről_Egyszer_A_Nagy_Professzor_Azt_Mondta_Hogy_Sokra_Viszi, és így tovább. Ez persze nyilván minden országban így van, és egy határig természetes is. Nálunk az a baj, hogy a "hatalmi" vagy "véleményformáló" pozíciók szűk körben összpontosulnak, és személyi változás csak kihalással történik bennük, vagyis a "tehetséges emberek aktuális listája" ritkán frissül, illetve hogy a tudományos teljesítmény nem játszik TÚLSÁGOSAN nagy szerepet. Ezért van az, hogy ha valaki külföldön, magyar támogatók nélkül futott be karriert, az nem tud hova hazajönni, mert nem az a lényeg, hogy mit csinált, hanem az, hogy nem ismerik. Nem "tudományosan" nem ismerik, hanem "társadalmilag".

pókfoci 2011.03.30. 13:23:37

talán ott kezdődik az egész valahol, amikor az egyetemista beül az első szemináriumára, ahol huszonharminc társával kellene szemináriumi munkát végeznie. Amikor az oktató ránéz a tömegre és legyint, és tart egy "tökös középiskolai" órát, ahelyett hogy valóban leendő kutatóként tekintene az előtte ülőkre. Persze ez bölcsészkar, amiről beszélek. Ahova, ahogy többször is hallottam anno "a hülyéket veszik fel".

Téglagyári Megálló 2011.03.30. 13:26:18

@pókfoci:

Nehogy azt gondolja, hogy máshol jobb a helyzet. Első évben sokaknak a fogalmi gondolkodás nehézségeket okoz. Arra még képesek, hogy bizonyos szófoszlányokat felelevenítsenek, de hogy koherens mondatokká szervezzék őket, az már meghaladja sokak képességét.

Téglagyári Megálló 2011.03.30. 13:28:13

@pannonfunk:

Az a baj, hogy a Tudományt mint valami Idolt mutatják be, aminek hódolni kell.

Hallok történeteket, hogy bizonyos matek szakokon rossz pont, ha valaki saját bizonyítással jön elő a vizsgán...

Téglagyári Megálló 2011.03.30. 13:28:49

@hakapesszi:

Ne tudja meg, a liberálisok milyen provinciálisak tudnak lenni.

Téglagyári Megálló 2011.03.30. 13:29:52

@pozsi83:

"Összességében elmondható szerintem, hogy minél egzaktabb a tudomány, annál korrektebbek a művelői, és ez kifejezetten igaz Magyarországon."

Hm, az alkalmazott falleológia egzakt tudomány, és mégis...

bz249 2011.03.30. 13:42:45

@Téglagyári Megálló: erre egy mentseg van... ha az a bizonyitas hibas.

Plane matekon nem ertem, aki ott 30+ az gyakorlatilag kiegett ven nyugdijasnak szamit, na jo ha nem is 30, de 40 folott mar ritkan hoznak ki uj eredmenyt. Szoval orulni kellene, mint a majomnak az o farkanak, hogy valaki gondolkodik.

tölgy · http://konzervativok.blogspot.com 2011.03.30. 13:50:08

@bz249: na most mondja!
Képzelje el, ha történelem szakon mindenki egy saját történetet mesélne el, és még a vége is jó lenne esetleg.

bz249 2011.03.30. 13:53:08

A lenyeges pontokhoz hozzaszolva, a magyar rendszer nem igazan tud mit kezdeni a diplomamunkas/doktorandusz/post-nevu halmazzal, ugyanis nem illik bele a feudalis rendszerbe. Nem lekotelezettje senkinek, sot ad absurdum jol ott is hagyja az egyetemet 2-5-8 ev utan. Vagyis barmit foglalkozni vele csak elcseszett ido, mert hat majd lelep a vegen.

Pedig lenyegeben az egesz egyetemi kutatas legfontosabb eroforrasarol beszelunk, merthogy ezek az arcok nagyon raernek tenyleges kiserleti munkat (vagy ennek megfelelo elmeleti izeket) vegezni, tekintve hogy nem kell egyetemi tanacsba jarniuk meg palyazatot irni.

Szoval a normalis leosztasban a PhD-s/diplomamunkas kutat/eszkozt fejleszt, a post-doc cikket ir, a professzor meg penzt tarhal. Illetve az ideje nagy reszeben ezzel foglalkozik, mert nyilvan nem tiltja meg senki a professzornak, hogy savszerkezetet szamoljon. Csakhogy erre egy PhD-s kepes megfelelo tamogatas mellett (amit siman megkaphat a rangidos PhD-stol, aki mar ezer ilyet csinalt) ellenben a neve nem eleg jo ahhoz, hogy nagy penzt akasszon a DFG-tol.

bz249 2011.03.30. 14:11:40

@tölgy: nem tom a tortenelem milyen, fizikabol kennem el a szajat a szivlapattal, ha az en bizonyitottan jobb modszerem helyett valami gyanus francia vagy orosz iskolahoz tartozo ganyolassal jonne nekem. :)

A matekban viszont ugy tudom nem ennyire iskolafuggo a jelensegek ertelmezese.

MagyarZizzi (törölt) 2011.03.30. 14:40:30

@pókfoci:
Pontosan. És mikor a tanár azzal fejezi be a tökös középiskolai órát, hogy a gyakorlati feladatokat próbálják meg otthon megcsinálni, kedves diákok, mert az egyetemnek annyi pénze sincs, hogy biztosítsa hozzá a feltételeket, a vizsgaidőpontokat meg majd kérdezzék meg a TO-n, mert a professzor úr nem tudja használni az ETR-t... akkor két perc alatt gyámoltalan, kiégett roncs lesz az emberből, és ez még csak az első előadás volt, hol an még a doktori képzés?!
(Egyébként a kép a posztoz nagyon tetszik, honnan van?)

pannonfunk 2011.03.30. 15:23:10

@Téglagyári Megálló: Pontosan erről van szó. Valami hülye arisztokrata szokás alakult ki, hogy a kutató szégyel arról beszélni, hogy hány sikertelen próbálkozás után jutott el a megoldáshoz. Aztán szerencsétlen diák bemegy az első zsákutcába, és csodálkozik, hogy mi van. Nem tudja egy doktorandusz, hogy mennyi energiát kell beletenni egy-egy irányba, hogyan kell észrevenni, ha nem fog kijönni semmi, hogyan lehet megmenteni egy témát, amiből nem jön ki annyi, amennyit szeretnénk, és így tovább. Egyáltalán, képtelen egy olyan kutatómunkát megtervezni, hogy "először ez irányban próbálkozunk, ha kudarcot vallunk, akkor viszont megpróbáljuk ezt, aminek az ereményétől függően ezt vagy azt fogjuk csinálni". Egyszerűen azért, mert az egyetemen csak olyan feladatot kapott, amit meg lehetett oldani, így egy kezdő doktoranduszként el se tudja képzelni, hogy van olyan feladat, amelyet nem fog tudni megoldani, és ha nem tudja megoldani, akkor mit kell tenni. Bár általában idáig nem is jutnak el, mert fogalma sincsen, hogy mi az a kérdés, amit még nem válaszoltak meg. Mert (kanyarodhatunk vissza az első gondolatomhoz) öt éven át azt verték a fejébe, hogy tegnap még buták voltunk, de ma már mindent tudunk.

Charlie Chan 2011.03.30. 20:45:38

@Morbus_Hungaricus: Két kommentár: 1. A tehetséges hallgatók esetében nem merülhet esetleg az fel, hogy valaki 30-40 éves oktatói-kutatói gyakorlattal valóban el tudja dönteni, hogy kiből LEHET cserebogár? 2. Tanszékvezetés, heti 12-14 óra, évente tucatnyi szakdolgozó (BA és MA szinten), 4-6 PhD-s, Fletónak köszönhetően jó 50%-os reálbércsökkentés. Próbáld ki Te is, meg Téglagyári Kolléga is.

pannonfunk 2011.03.30. 21:13:20

@Charlie Chan: Na most, én pl. ELTÉ-n PhD-ztam, két év után a szuper témavezetésnek köszönhetően ott tartottam, hogy volt egy megalázóan visszadobott kéziratom. Aztán összekapartam pár külföldi mentort és a maradék egy év alatt lenyomtam a PhD-t. Mindezt úgy, hogy utolsó egy évben az egész tanszék többé-kevésbé nyilvánosan hülyének nézett, hogy én meg mi a bánatot csinálok, mert egy büdös szót nem értenek belőle, dehát az első két évben nullát teljesítettem, minek erőlködöm, ebből úgyse lesz semmi. Kb. ennyit arról, hogy 30-40 éves oktatási-kutatói gyakorlattal el tudja dönteni, hogy kiből lehet cserebogár... Jelenleg kumulatív impakt faktorom bőven 100 felett, független idézettségem 380 felett, nem egészen 9 éve védtem a PhD-met...

Charlie Chan 2011.03.30. 21:42:32

@pannonfunk: OK, tehát Neked lett igazad. Én nem azt mondtam, hogy 30-40 gyakorlattal mindig igazuk van, azt írtam, hogy meg tudják ítélni, hogy kiből LEHET "cserebogár". Ez nem jelenti azt, hogy automatikusan lesz is.

bz249 2011.03.30. 21:45:51

@Charlie Chan: Azalapjan, amit egy kozepkategorias nemet egyetem hallgatoi allomanyanak osszetetele es az altaluk elert eredmenyek osszevetesebol latok. Szoval ez vagy azt jelenti, hogy az atlag nemet falusi gyerek sokkal okosabb a magyarnal, vagy azt, hogy az 1 prof, 3 oktato 9 PhD sokkal egeszsegesebb tanszeki szerkezet, vagy pedig, hogy a magyar oktatok/kutatok nagyon nem erzik, hogy mi is lenne egy minositett oktato munkaja.

Saddlenode 2011.03.31. 01:38:14

tapasztalataim alapján úgy látom ma Magyaro-on doktorálni alapvetően nem nagyon szabad (természettudománnyal foglalkozom). OK, talán van 1-2 kivételes tanszék, vagy inkább 1-2 labor adott tsz-en/kut. int-en belül, de ált. egyszerűen nincsenek meg a szükséges eszközök (érted, gépek, vegyszerek stb.) és főleg a szükséges attitűdök.
vagy külföldön, nemzetközileg versenyképes helyen, vagy inkább ne.
(a bölcsész stb. területeken nem tudom mi van, de gondolom még rosszabb a helyzet - bár igaz, ahhoz nem kellenek több száz milliós gépek)

pannonfunk 2011.03.31. 07:48:38

@Charlie Chan: Most ugye az értelmezés kérdése, hogy a cserebogár az, aki egy másik doktoranduszra cserélhető le 3 év múlva, vagy az a cserebogár, aki a pondróból lesz meglepetésszerűen :)

első esetben neked van igazad, hiszen a témavezető tévedett, a második esetben viszont nincs, hiszen nem gondolta azt, hogy lehetek...

Téglagyári Megálló 2011.03.31. 08:31:43

@pannonfunk:

"Valami hülye arisztokrata szokás"

Attól tartok, ez sokkal inkább a szocializmusban keresendő, amikoris a Tudomány az a Társadalmi Rendszer Alapja volt. Namármost, ha a tudomány sem olyan egységes, és kétségekkel teli, akkor mi mondható el a rendszerről?

Téglagyári Megálló 2011.03.31. 08:40:28

@Charlie Chan:

Én a doktoranduszságot próbáltam ki úgy, hogy dolgoztam mellette, mert nem volt elég az ösztöndíj arra, hogy kivegyek egy albérletet.

Minden tiszteletem azoké, akiknek sok diákjuk van, de a mondott témavezetőnek nem volt sok, és ennek ellenére nem foglalkozott velem. De mással se, ha véletlenül szünet volt két órája között, de nem volt ideje hazamenni, akkor láthatóan nem tudott magával mit kezdeni.

A cserebogárságról meg annyit, hogy idehaza nem vettek semmibe, egy Vezető Nyugati Egyetemen eltöltött szemeszter után pedig a Világhíres Professzor olyan ajánlást írt, amit nem is reméltem volna. Nagyon nem stimmelnek a dolgok idehaza erkölcsileg.

Van itt egy nagy tévedés, hogy a tudósok azt hiszik, hogy valakinek az alkalmassága az valami tudományosan eldönthető dolog, pedig csak pofára válogatnak. És lehet, hogy csak arról van szó, hogy X témavezető nem fog kihozni semmit az adott diákból, de más alatt esetleg szárnyalna. Utalnék arra az egyszerű fizikai elvre, hogy a mérőeszköz befolyásolja a mérést. Saját magukkal kapcsolatban ezzel sokan nincsenek tisztában.

Téglagyári Megálló 2011.03.31. 08:42:44

@pannonfunk:

"Mindezt úgy, hogy utolsó egy évben az egész tanszék többé-kevésbé nyilvánosan hülyének nézett, hogy én meg mi a bánatot csinálok, mert egy büdös szót nem értenek belőle, dehát az első két évben nullát teljesítettem, minek erőlködöm, ebből úgyse lesz semmi."

Sajnos ez nagyon-nagyon jellemző. Hitetlenek.

Téglagyári Megálló 2011.03.31. 08:44:18

@bz249:

"a magyar oktatok/kutatok nagyon nem erzik, hogy mi is lenne egy minositett oktato munkaja. "

Nincs minőségbiztosítás a felsőoktatásban. Ha valaki bekerül, és lojális, onnan fog nyugdíjba menni.

dobcsek 2011.03.31. 08:46:20

ez így van tényleg, én is nyögöm.
és az a borzasztó, hogy az ösztöndíjasok se jutnak előrébb - kutatások helyett fénymásolnak és szkennelnek a konzulensnek. fasza.

Téglagyári Megálló 2011.03.31. 08:47:09

@miertnememlekszem:

Én azért szeretném, ha lennének műhelyek Magyarországon. És ez nem elsősorban pénzkérdés, hanem menedzselni tudás. De a menedzsment az valami lenézett dolog az úgynevezett tudósok körében. Ez amúgy a felsőoktatáson túlmutató dolog, sajnos az úgynevezett tehetséges emberek lenézik azt, aki menedzsmenttel foglalkozik, így tényleg a hígvelejűek mennek oda, meg is látjuk az eredményt sok területen.

akakukk 2011.03.31. 09:05:29

Azert nem annyira rossz a helyzet! Termeszettudomanyos teruleten foleg nem, es sok nagyon jo, versenykepes doktori iskola van, a vegzet doktoralt kutatoknak nincsenek gondjai nyugati kutatohelyeken poszt-doktori allasokat szerezni. Magam is ezt a palyat jartam be. Termeszettudomanyos teruleten a publikacios tevekenyseg eleg jo merce. A problema a kiforratlan finanszirozasban, a kutatas, es a kutatohelyek alulfinanszirozottsagaban van. A leirt "fosodorban valo kutatas"-t elsosorban ezert nehez muvelni, a vilag vezeto kutatointezeteivel kell konkuralni a publikaciokert nagyon sokkal szerenyebb anyagi eszkozokkel.
A problema elsosorban a bolcsesz szakokon van, ahol az eredmenyesseg meresenek meg a gondolatatol is elzarkoznak.

BGYCS 2011.03.31. 09:06:12

Nos, elolvasva a cikket és a hozzászólásokat csak sajnálkozni tudok. Jómagam az elsők között szereztem PhD fokozatot 1997-ben. Szerencsém volt, jól választottam témavezetőt és ennek köszönhetően tudtam haladni a munkámmal. Nem kérdőjelezték meg amit csináltam vagy mondtam, a PhD támogatáson felül -amit maradéktalanul megkaptam- a témavezetőm megtanított pályázatot írni és még több támogatást szerezni. Igen, kellett tanítanom de szerettem csinálni így nem rinyáltam. Igaz, hogy nem napi 8 hanem 12-14 órában dolgoztam, de 3,5 év alatt meglett a doktorim. Plusz két szabadalom. Plusz az év fiatal kutatója díj.
Ami viszont a doktori után következett, na az már nem tetszett. Volt témavezetőmtől és egy-két kollégától eltekintve mindenki potenciális ellenségként kezelt az egyetemen. Potenciális konkurencia lettem, és/vagy nem voltam talán elég kedves mindenkivel :)
Nyertem több posztdoktori ösztöndíjat, ezért maradtam még pár évig. De biztosítottak róla, hogy állásom az soha nem lesz.
Volt témavezetőmmel kiváló kapcsolatom volt, ennek ellenére eljöttem az akadémiai szférából és 10 éve az iparban dolgozom. Nem, nem a pénz miatt. Itt smúzolás nélkül is értékelik amit tudok és amit csinálok. A PhD-t itt a hajamra kenhetem.
Nekem ezek voltak a tapasztalataim.

ephudd 2011.03.31. 09:18:24

Húúú, rengeteg kérdést vet fel a poszt. Alapvetően azt gondolom, hogy MINDEN rajtad, a doktoranduszon múlik. Ha igényes vagy magaddal szemben, akkor haladni fogsz, komoly munkát végzel, s csak röhögsz azon, hogy a "nagy öregek" közül sokan mennyire nevetségesen semmit nem csinálnak, s a legnagyobb tiszteletlenségek egyike, ha megkérdezed az e-mail címüket... (Nincs ugyanis, van helyette 1. Erika típusú írógép 2. Tanszéki adminisztrátor, aki a Prof. Úr helyett levelez).
Rengeteg tapintattal, taktikával ki lehet, ki kell kerülni a konfrontációt a témavezetőddel/intézetvezetéssel, ami felesleges lenne (borz vs. kamion), s akkor haladhatsz előre.
A tanácsom az, hogy kemény munkával külföldre kell publikációkat írni, egy idő után sikerül, s olyan ösztöndíjakat kell vadászni, amelyeknek az elbírálásához a magyaroknak SEMMI köze. Így nem leszel örök második befutó a valakinek a valakije mögött, igaz, ott ne is várj kíméletet a többiekkel való megmérettetésben. Viszont ha jó vagy, azt elismerik.
Összességében persze minden út kifelé mutat, el Magyarországról. Nekem egy Fulbright ösztöndíj után, most lassan a Humboldt posztdokom telik le, s elég nagy bajban is vagyok, mihez kezdjek. Szeretnék hazamenni (barátok, család), de a hazai felsőoktatás nyomora elkeserítő, s nehéz lenne visszasüllyedni a jó meleg posványba... Meglátjuk. Szóval fel a fejjel, éppen annyira szar a felsőoktatás, amennyire az egész ország az;)

Charlie Chan 2011.03.31. 09:24:53

@Téglagyári Megálló: Értem a problémákat és köszi mindenkinek az értelmes hozzászólásokat. Örülök a normális vitának. Azt gondolom, hogy mint minden szinten, itt is vannak olyanok (a témavezetők között), akik komolyan veszik, és olyanok is, akik nem. A "cserebogáron" azt értettem, hogy hiába van meg valakinek az esze, tehetsége a dologhoz, egy doktori fokozat megszerzése rengeteg energiát és kitartást követel. Én a sajátjaimnak ezt el szoktam mondani. A programot nem kötelező 3 év alatt befejezni itthon, és nem tudok olyan doktori iskoláról, amely tiltaná a témavezető-váltást. A témavezető kiválasztása igen fontos dolog, de ez leginkább a doktorandusz feladata.

Csigorin 2011.03.31. 09:25:05

Az is egy jo nagy baromsag hogy van egy kozponti szabaly hogy kell negy publikacio es pont. Eloszor is egy publikacio atfutasi ideje egy ev, szoval mar egy evvel rovidebb az idod.
Masodszor: vannak olyan tudomanyagak, ahol egy evig kutatsz, mondjuk konceptualis, tervezesi reszek, aztan vagy publikalhato az eredmeny, vagy nem. Meg vannak olyanok ahol megy a "cikkgyartas", fogsz egy szep nagy vegyuletet, raraksz valami metilcsoportot, felveszed a spektrumat es lekozlod. Nem kisebbiteni akarom ez utobbi jelentoseget sem, csak eppen vannak helyek ahol lehet "gyartani" a cikket, es vannak helyek ahol sose tudhatod elore hogy 3 honap, vagy ket ev munkaja juttat el publikalhato eredmenyhez.

Otthoni krumplipucoláshoz nem veszek fel tangát! 2011.03.31. 09:30:01

Rendes ember nem itthon szerez tud. fokozatot, hanem külföldön. (minőségi egyetem - USA, UK stb., mert pl. sokan a szlovák oktatást gondolták jelentősnek)

Mondjuk már pár hónapra kijutni is lehetetlen feladat a legtöbb emberkének.

Papírzsepi · http://lemil.blog.hu 2011.03.31. 09:30:46

Én műszaki területen PHD-ztam, és közben dolgoztam egy cégnek. A témavezetőm teljesen alkalmatlan volt, az időm túlnyomó részét elvette az oktatás.
DE: kerestem magamnak olyan témavezetőt, és olyan húz csapatot, amihez be tudtam kapcsolódni. Ezúton is nagyon köszönöm nekik, hogy befogadtak. Az átlagos védési idő 10 év volt, és minden tizedik doktorandusz hallgató tudott védeni. A többit megette az ipar, vagy simán csak feladták. És ez egy igen jó statisztikájú tanszék volt, komoly kutatási tevékenységgel, relatíve jó anyagi helyzetben. Nekem is 10 évembe került a PHD, és akadémiai karrier helyett az iparban dolgozom. Innen nézve meg azt látom, hogy az egyetemen csiga lassúsággal történnek az események, évek óta elavult megoldásokkal találják fel a lyukat a csőben, és a gyakorlati felhasználhatóság ezredrendű kérdés. A rendszerben lévők ezt nem is látják! Pár jó iskola van, de hatalmas a kontraszt. A tendenciák meg nem éppen javulóak...

Severus 2011.03.31. 09:33:41

Azt, hogy Magyarországon 3 év alatt kell védeni, honnan vetted? Nem is hallottam ilyenről. Törvény tuti nincs róla, valami helyi szabály lehet...

Mifelénk 3 év alatt kell abszolutóriumot szerezni, utána bejelentkezel eljárásra, ami 2+sok év, és ha nem sikerül, akkor bejelentkezel új eljárásra.

Otthoni krumplipucoláshoz nem veszek fel tangát! 2011.03.31. 09:37:23

Akik pedig állandóan felhozzák a kötelező oktatást időrabló tevékenységként, azok nézzenek már szét egy picit: a nagy többség összevonja az órákat, késik és korábban megy el, simán elmaradnak ea/sem-ok, ezért ha azt mondjuk, hogy heti átlagban megtartanak 4 db 60 perces órát, akkor járunk a valóság közelében.

Erről www.es.hu/2011-03-10_a-phd-erteke már inkább ne is beszéljünk.

Téglagyári Megálló 2011.03.31. 09:44:23

@Severus:

Persze, nincs rá szabály, de ösztöndíjat csak három évig adnak. Az egy kívülállók által terjesztett mese, hogy valódi doktorit lehet munka mellett írni.

Téglagyári Megálló 2011.03.31. 09:49:06

@Charlie Chan:

Én is örülök a jó vitának. Azt egy kicsit sajnálom, hogy nem akadt senki, aki megvédte volna a mundér becsületét, hogy "de, teljesen jó a hazai helyzet" :-)

A témavezető kiválasztásával így utólag azt gondolom, hogy nem is tudtam volna jobbat, egyszerűen nincsen itthon a témámban komoly eredményeket felmutató kutató, pedig ez nem valami túl specifikus dolog volt.

Azt nem írtam még bele a cikkbe, hogy a hazai rendszer nagyon nem kedvez annak, aki valami új témát akar behozni. Pedig van jónéhány olyan téma, amit itthon is kellene művelni, de valahogy mégsem teszik.

luciferc 2011.03.31. 09:51:18

@Téglagyári Megálló:
"Egyébként szerintem heti 12 óra olyasvalakinek, aki évtizedek óta tanít, nem kellene problémát okozzon."

Látom komoly oktatási és egyetemi tapasztalatokkal rendelkezel. Egyrészt az évtizedek óta oktató profnak általában nem heti 12 órája van, ez inkább a kezdőkre jellemző, akiknek még kutatásban is jelentőset kellene letenni az asztalra. Másrészt, és ez a fontosabb, ha bárki úgy megy be órára, hogy az adott esetben évek, vagy évtizedek során minden évben elmondottat mondja el, akkor az a bajotok, hogy poros, régi tudást ad, poros régi módszerekkel. Vegyétek tudomásul, hogy bizony 1 tantermi órát megtartani az legalább még 1 óra készülés, ha lelkiismeretes az ember, és most ugye nem a láblógató lelkiismeretlen oktatókról beszélünk, mert őket mi is utáljuk. Szóval heti 12 óra, az a 40 órás munkaidőből elvisz 24-et. Na 16 órában kutass valami eszementen jót (ami mondjuk a külföldön dupla ennyi idővel rendelkező kollégával versenyképes), de vedd figyelembe, hogy ez a 16 óra is szét van szabdalva az órák miatt. Na, így is olyan laza a dolog? Végezz már úgy kísérleteket, hogy max 3 órád van egyben, mert utána menned kell az érdektelen hallgatókhoz*. Akiknek eredményeink vannak, azok azért a szar pénzért** jóval több mint heti 40 órát dolgozunk.

* Az érdektelen hallgatók tömege, vagyis a tömegképzés hallgatókat és társadalmat becsapó értelmetlensége egy külön történet. Nincs szükség ennyi diplomásra, ez csak a politikusok baromsága, amit a társadalom beszopott, mert milyen jó, hogy Józsika diplomás. Közben inkább technikus kellene, és Józsika is sokkal boldogabb lenne, ha nem diplomás szinten kellene tanulnia, mert se kedve se affinitása nincs hozzá.

** a pénz is egy általános tévképzet, az utca embere azt hiszi halálra keressük magunkat: adjunktus 220, docens 310, egyetemi tanár 440 BRUTTÓ.

Severus 2011.03.31. 10:07:29

@Téglagyári Megálló: Vagy inkább az a mese, hogy valódi munka mellett lehet doktorit írni. :)

De bitang rosszak a doktori iskoláink, legalábbis amiket én láttam eddig. Ami a legszörnyűbb, hogy soha semmi érdemi visszajelzés nem jön senkitől. A saját meg a párom tapasztalataiból pedig van rálátásom egypárra. Az én témavezetőmnek pl. az a filozófiája, hogy csak az tud megélni a szakmában, aki egyedül képes megírni. És ő még azok közé tartozik, aki iskolát akar építeni...

Csináltam közben a CEU-n egy MA-t is. Na ott ezt halál komolyan veszik, az MA/PhD thesis seminar-on végig ott ül legalább a fél tanszék és érdemben hozzászólnak a bemutatott témákhoz/fejezetekhez.

champagneM 2011.03.31. 10:09:00

Én sosem értettem ezt a támavezetősdi panaszkodást! Vagyis nem értelek titeket. Én úgy mentem PhD-ra, hogy PONTOSAN tudtam mit akarok, hogy akarom, milyen módszerekkel. Tehát nekem nem kellett segítség. Éppen attól tartottam, hogy valami buzgómócsinghoz kerülök, aki késztetést érez arra, hogy beleszóljak, mit hogyan csináljak. Szerencsém volt, olyanhoz kerültem, aki le se szart:) Hagyott dolgozni, nem szólt bele semmibe, a védésen találkoztunk legközelebb. A lényeg nem az, hogy hányadik lúzer/parkolópályás/nem túl produktív egyetemi oktató a témavezetőd, hanem az, hogy a minőségi szakmai munka közben és amellett ki tudsz-e alakítani építő kapcsolatokat olyan szakemberekkel, kutatókkal, akik a szakmailag tényleg számítanak. Tapasztalataim szerint azok nem az egyetemeken húzzák az igát.:)

Téglagyári Megálló 2011.03.31. 10:10:53

@Severus:

"Csináltam közben a CEU-n egy MA-t is. Na ott ezt halál komolyan veszik, az MA/PhD thesis seminar-on végig ott ül legalább a fél tanszék és érdemben hozzászólnak a bemutatott témákhoz/fejezetekhez."

No igen, ezzel kapcsolatban jeleztem, hogy ez biztos, hogy nem csak pénzkérdés.

Téglagyári Megálló 2011.03.31. 10:12:41

@Szun vu kung:

Nézd, akkor neked jó, ha pontosan tudtad. Én akkor ismerkedtem a területtel, mert láttam, hogy fontos, de itthon nem csinálják. És úgy nehéz. Nincsenek könyvek, nincs kitől kérdezni. A személyes konzultációt nem pótolják az internetes fórumok meg a levelezés.

champagneM 2011.03.31. 10:15:22

@Téglagyári Megálló: Te elég sok kifogást keresel, miért nem sikerült megírni. Azóta megírtad? Fogadni merek, azóta se. Én is tanítottam ösztöndíjas doktorandusz státuszom alatt, és maradt időm kutatásra. Igaz, én se tudtam befejezni 3 éva alatt, de a 3 év elég volt ahhoz, hogy a munka derékhadát elvégezzem. Persze kell fegyelmezettség és alku, pl. az, hogy elhatározod, hogy mivel a fő tevékenységed a kutatás (azért vagy ott), az általad tartott órákra csak annyit készülsz, amennyi az idődbe belefér. Vagy "szétkészülöd" magad, és akkor szépen kifolyik a "kezeid közül" az idő, és az amiért oda mentél (PhD disszertáció), háttérbe szorul. A fegyelmezettség és a céltudatosság segít.

kicsinap 2011.03.31. 10:18:21

Ide csupa férfi ír?:-))
Olvasom itt, hogy szerezzél ösztöndíjat, meg menjél külföldre, és sóhajtok.:-)
Nekem a PhD-zés alatt született három gyerekem zsinórban, és megcsináltam a doktorit is iszonyatosan kemény munkával. Nem voltam ösztöndíjas, bizony dolgoztam mellette, volt "rendes" állásom, ami legalább biztosította, hogy volt kutatási hátterem. De esélytelen vagyok bármiféle ösztöndíjra a családom miatt. Egyáltalán, néha úgy érzem, hogy a puszta túlélés is óriási teher a 3 kicsi gyerek mellett a munkahelyen.

bz249 2011.03.31. 10:21:18

@luciferc: "Végezz már úgy kísérleteket, hogy max 3 órád van egyben, mert utána menned kell az érdektelen hallgatókhoz"

Na itt a hiba. A kiserletet a PhD-osztondijas es a diplomamunkas vegzi (akiket egyebkent a korabbi PhD-s tanitott be). Az oktato is nyusszoghet vele kikapcsolodasnak, csakhogy az a hobbi resze a dolognak. A profnak a cikkiras vegen es az otletek felvetesenek a szintjen kell bekapcsolodnia. A legfontosabb feladata meg penzszerzes, kutatocsoport menedzseles es az eredmenyek reklamozasa vilagkoruli repulessel egybekotve.

Hogy ez jo-e vagy nem, arrol fogalmam sincs, viszont, ha nem igy csinalja, akkor menthetetlenul lemarad. Biztos sokkal jobb volt 1825-ben, amikor meg Ohm szemelyesen dolgozott a drotokkal, csakhogy az akkor volt most meg most van.

champagneM 2011.03.31. 10:23:45

@kicsinap: Hát te választottad ezt a kombót (kutatás + 3 gyerek). De én is biztos vagyok abban, hogy nem egyszerű gyerekek mellett tudományos munkát végezni. Majd megnőnek... Hány éves vagy?

Téglagyári Megálló 2011.03.31. 10:27:21

@Szun vu kung:

"Elfogult véleménycikk következik - egy bukott diáktól."

luciferc 2011.03.31. 10:35:01

@bz249: Pontosítanék, a rutin, bejáratott kísérletet végezheti a PhD-s vagy a diplomamunkás, ha van ilyen kísérlet és van rá ember. Ugyanis egyrészt természettudományok területén nem olyan egyszerű diplomamunkást és PhD hallgatót sem találni, aki akar és képes is dolgozni, mert azért egy kutatóberendezés ész nélkül nem használható. Ezek nem rutinszerű ipari mérések, amiből napi szinten ezret végzel. Másrészt az új kísérleteket szerinted ki tervezi meg és valósítja meg? A tapasztalat nélküli PhD-s, aki éppen megtanulta ésszel használni a berendezést, de még messze nem érzi a határait és a lehetőségeit? Oda bizony gyakran doktori utáni ember kell. Lehet, hogy nem a prof, de nem is a PhD-s. Gondolom tudod, hogy a kettő között azért még van bőven ember. Na rájuk vonatkozik amit írtam. Persze ha szerencsés a helyzet, akkor lehet a PhD-s is elég jó erre, de ez azért lássuk be sajnos nem általános.

serpico 2011.03.31. 10:35:30

Költségtérítéses hallgatóként majd 10 év volt meló mellett a fokozatszerzés természettudományos területen. Szezonális kísérleti munka, komoly forrás igény és hiány, stb...
Volt némi rálátásom arra ami az iskolánkban folyt.
Rákfenék fontossági és hierarchikus rendben:

1- Nincs érdemi értékelése a doktori iskolákban akkreditált oktatók teljesítményének, értsd nincs következménye annak ha egy oktató ámokfutását rendez doktori képzés címén.
2- Már az elején láthatóan vállalhatatlan témák beemelése a doktori képzésbe. Nem lehet egy ködös elmélet üldözését doktori képzésnek aposztrofálni.
3- A megélhetési doktoranduszok és témavezetők tűzzel-vassal irtása. Ez egy nulla összegű játék. Világos teljesítmény értékelés következményekkel mindkét oldalon.
Visszajutottunk a kiindulási ponthoz...

Panzer 2011.03.31. 10:36:45

A doktori temavezetes kapcsan:

En osztondijas voltam (human teruleten), es az osztondij harom eve alatt nagyjabol be is tudtam fejezni a disszertaciot.

Viszont ehhez kellettek az akkoriban az ELTE BTK-n uralkodo... hm... specialis korulmenyek. Bar a kutya sem foglalkozott velunk, legalabb nem zaklattak minket adminisztrativ feladatokkal - azert pedig kimondottan kuzdeni kellett, ha az ember tanitani akart, mert egy csomo, statusban levo oktatonak sem volt eleg oraja... szoval, ha az ember akart, akkor legalabb tudott a sajat kutatasaval foglalkozni. Bar egy kicsit sem volt olyan erzesem, hogy barmilyen szinten is resze lennek-lehetnek az egyetemnek - pedig azt hiszem, jot tett volna.

Az altalanos tapasztalat viszont az volt, hogy aki nem fejezte be a szovegnek legalabb a nagyobb reszet az osztondi ideje alatt, az utana, munka mellett mar nagyon nehezen tudta befejezni az anyagot.
A doktori iskolaba beiratkozottak kozott 10% alatt volt azok aranya, akik meg is vedtek a disszertaciot. A doktori szigorlatig eljutottaknak is csak kb. 30% -a jutott el tenylegesen a vedesig.

Es amiert ezt leirom: egyetertek a postiroval abban, hogy nalunk alapveto hibak vannak a temavezetesben. :( Szvsz a jo temavezeto ugyanugy szoros felugyeletet vegez, mint az MA-s hallgatoknal (legalabbis ugy kellene, hogy tegye): kulon hatarido az egyes fejezetek elkeszitesere, tobbszori atolvasassal, megbeszelessel es - nyugati mintara - a megbeszelesbe igenis be kellene vonni a tobbi tanszeki munkatarsat is, doktorandusztol a professzorig.
Persze, ez sokkal tobb munka, nyilvan. De nem hiszem, hogy teljesithetetlen volna - alapvetoen inkabb kulturalis kerdesnek gondolom.

kicsinap 2011.03.31. 10:37:52

@Szun vu kung:
:-)
Persze, én választottam, és nem is döntenék másképpen, ha lehetne még vállalnék gyereket. De szerettem a munkám, a pályám, és elképesztő nehézségekkel szembesülök, amikkel nem voltam tisztában a gyerekvállalás előtt. Ez tipikusan olyan, hogy az ember hallja, hogy egy baba sokat sír, meg 0-24 órás szolgálat, de más, amikor maga is tapasztalja. Na meg amúgy sem hemzsegnek ezen a pályán a nagycsaládos nők, akik mintát adhatnának.
33 éves vagyok, van egy 6, egy 4 és egy majdnem 3 éves gyerekem.

Igazából az én melóhelyemen az a nagy gond, hogy állandóan pénzt kell szerezni. A nagy pénzek sokszor olyan munkákban vannak, melyek kevesebb kutatási elemet tartalmaznak. Ami több a valódi kutatás, ott kevesebb a pénz. Egyre kevesebben végezzük ugyanazt a munkát, mert nincs pénz a jelentős számban elvándorlók pótlására, így viszont folyamatosan dolgozik az ember, nincs időm arra, hogy a kész projektekből publikációt írjak. Mivel kicsit elfelejtődtem az itthon töltött évek alatt (bár igyekeztem minden évben egy-egy cikket azért írni a babák mellett is), most komoly probléma egy konferenciára való eljutás, kifizetni 20-25 e Ft-ot+ a bébiszittert, hogy vigyázzon a gyerekekre.
Iszonyat teher egy-egy projekt elszámolása pl, az adminisztráció, vagy a pályázatírás. Ezekből nem lesz publikáció, de meg kell csinálni. Ugyanakkor évi kb. 80 e Ft-ot tud a könyvtárunk beszerzésre szánni. Vicc.
Óriási az elvándorlás...

Panzer 2011.03.31. 10:41:05

@serpico:

Maximalisan egyetertek.

Emellett felvetnek meg egy otodik rafenet is: a doktori kepzesbe befizetett penzek + a doktori kepzesre kapott allami normativa el szokott tunni az egyetemek feneketlen kozponti koltsegveteseben, ahelyett, hogy specifikusan a doktori kepzesbe forgatnak vissza ezt a penzt.

- Igy aztan az oktatok nem kapnak plusz penzt a doktori orakert, temavezetesert is csak alig - igy aztan nyilvan szamonkerni se nagyon lehet oket, hiszen ingyen senkitol sem varhato el, hogy tul jol dolgozzon, plane folytatolagosan.
- Igy a doktorandusz nem tud az egyetemtol tamogatast kapni konferencia-reszvetelre, nyari egyetemre valo kiutazasra, stb.

Globetrotter2014 2011.03.31. 10:41:46

Szerintem nem korrekt az USA és a magyar rendszer összevetése, mert az amerikai oktatással szemben a legtöbb európai egyetem is csúnyán lebőgne. Más kérdés hogy uniós szinten sem állunk valami jól. Az hogy mennyi ideig tart egy értekezés összehozása szeritem területfüggő társadalomtudmányokban nem hiszem hogy olyan szintű tudásalap kell mint modjuk egy biológusnak. Persze úgy is tekintik. Szerintem senkinek ne legyen otthon illúziója, ha nem lopja be magát valami befolyásos nagyember kegyeibe, az egyetemi karrier nem sokkal lesz komolyabb mint egy tanárképzős diplomával. Társadalomtudományoknál ahol PhD-t követelnek ott meg is válagoatják az egyetemet, mert tudják hogy két PhD fokouzat között alapvető minségi különbség lehet...

bz249 2011.03.31. 10:46:13

@luciferc: hat nem tudom, itt nalunk tapasztalat nelkuli* PhD-sok szoktak berendezest fejleszteni (millio euros kategoriabol)... szoval egyetlen lehetoseg marad. A nemet falusi gyerekek sokkal okosabbak, mint a magyarok (mertha rendszerszintu hiba nincs, akkor csak a bejovo alapanyaggal lehet problema).

*valojaban nem tapasztalat nelkuliek, a rangidosok kb. az 5-6 eve vannak a csoportban es ok szepen betanitjak a fiatalabbakat

kicsinap 2011.03.31. 10:49:55

@ZF2:
A társadalomtudományokban élettapasztalat kell. Egy matematikus 25 évesen is alkothat nagyot. Egy nagyhírű profom mondta anno, hogy 30 éves kor alatt társ.tudományokban nem szabadnak doktorit kiadni.

serpico 2011.03.31. 10:50:17

Ja + otthagytam az egyetemet a francba és eljöttem az iparba dolgozni. Tapasztalatom, hogy itt 100x kiegyensúlyozottabb emberek 10x annyi ésszel nyomják a melót. PhD nélkül...

luciferc 2011.03.31. 10:54:52

@bz249: azért az 5-6 éve a csoportban lévő ember már gondolom nem PhD-s, nem? Nekik hány órát kell egy héten tartani? Mert gondolom tudod, hogy itthon a PhD utáni sok évben bizony 10-14 között mozog a heti óraszám, ráadásul mindez sok hallgatóval*. Ezen kívül ha jól sejtem, akkor elég komoly helyen vagy, tehát nem az általánosat látod. Se külföldön, de itthon főleg nem általános (ma már, sajnos), hogy PhD hallgatóra eszközfejlesztés, vagy akárcsak nem rutin kísérlet könnyen rábízható. Amit te írsz, az 5-10-15 éve még sokkal jelentősebb volt, úgy látom, de egyszerűen csökken a PhD-sek szintje is.

* a klasszikus TTK szakokon ugyan sokszor kevés a hallgató, de a mindenféle népszerű TTK szakok meg tömegeket vonzanak, akikkel meg kell küzdeni.

Globetrotter2014 2011.03.31. 10:55:24

@kicsinap: a társ tudban fontos lenne a munkatapazstalat a való világban is, szerintem ezért is kell a kor. Nehéz (ill értelmetlen) egy jogintézményt úgy leírni hogy az ember nem dolgozott benne, vagy úgy szociológia értekezést összehozni hogy nem végzett terepmunkát. Eleve TT ben olyan dolgokkal lenne érdemes foglalkzni aminek van alapja a valóvilágban, viszont a PhD pont ennek veheti elejét. Sok ember kallódik el mert rászánja pont a karrier szempontjából legaktívabb idejét egyetemi lődörgésre.

Otthoni krumplipucoláshoz nem veszek fel tangát! 2011.03.31. 10:57:57

Azt határozottan visszautasítom, hogy minden nő kurvaként csinál egyetemi karriert.

Sokan vannak, akiken végigment 2 emelet is mire meglett az áhított fokozat, de azért még vannak néhányan, akik nem térdeléssel, hanem valódi kutatással értek célt.

luciferc 2011.03.31. 10:59:09

@bz249: ja, amúgy a német falusi gyerek valószínűleg nem okosabb, rendszerszintű a gond. És nem csak az oktatási rendszerben van a gond, hanem a társadalomban is. Amíg a kutató, a tanár nincs megbecsülve, addig az értelmesebbek nem ide jönnek. A megszállottak igen, de ők kevesen vannak. Nehéz úgy valakit rávenni a tanulásra, ha azt látja, hogy tudás nélkül ügyeskedéssel apu (vagy a másik apja) milyen jól él, tudással meg az ő apja (vagy a másiké) milyen szarul. Tanár vagy kutató szülök gyereke ma Magyarországon a szegényebbek közé tartozik, ez a többi gyerek számára sem motiváció. Gondolj bele, nekem apu seftel, IPhone-om van, neki apu tanár, "gagyi" telefonja van.

kicsinap 2011.03.31. 11:02:40

@luciferc:
Vagy ahogyan én látom az én melóhelyemen, ugyan ide jött az értelmes, tehetséges, de pár év után dobbant. Ennyi pénzből nem lehet családot eltartani. Én is csak azért maradhatok itt, mert a férjem nem kutató, és nem tanár.:-)

bz249 2011.03.31. 11:03:32

@luciferc: 2 ev diplomamunka majd kb. 4 ev PhD vedesig (a nemet rendszer rugalmasabb, eleve palyazati penzbol van mindenki, az meg addig tart ameddig a fonok jonak latja). A diplomamunkas mar a csoport tagja es egyre bonyolultabb feladatokat kapnak meg (ideertve akar az eloadasi jegyzetek szerkeszteset vagy mondjuk a tanszeki honlap felujitasat).

Ezalatt amugy csak laborgyakorlatot kell tartaniuk (plusz nemi adminisztracio) viszont belfoldi konferenciakra es/vagy az ipari partnerekkel folytatott konzultaciokra siman kikuldik oket (mar a diplomamunkast is!) viszonylag rendszeresen.

Uni Münster elotte Ulm ezek tizenketto egy tucat nemet egyetemek (nincs benne az elso 200-ban) a hallgatok pedig szinte egyontetuen az iparban kotnek ki (vagy a diplomamunka vagy a PhD utan). Szoval nincs elitszuro, csak olyan fonok, aki jol menedzseli a csoportot (amelyik egyebkent egy szep talpan allo piramis 1 prof, 3 oktato, 7-9 PhD-hallgato es 5-8 MSc-hallgato).

Kiszámoló · http://kiszamolo.hu/ 2011.03.31. 11:10:03

Bár én csak egyetemet végeztem, régóta piszkálja a csőröm ez a publikálási kényszer. Az összes "szemle" számomra a legtöbbször olvashatatlan, egyszerűen azért, mert látszik, hogy aki írta, kilóra írta, hogy meglegyen az x ezer karakter.

Ezért aztán olyan szóvirágok és körülírások vannak benne, hogy fárasztó az olvasásuk (pedig egyébként lennének benne okos dolgok.)

Ha nem kilóra menne, a "kétkezes mezőgazdasági gyomirtó szerszámot" lehetne simán kapának hívni és a mondanivaló szabná meg a mennyiséget és nem a mennyiségi kényszer a mondanivalót.

bz249 2011.03.31. 11:11:04

@luciferc: abban ketsegkivul van igazsag, hogy az itten boven az igaz, hogy iparban dolgozo mernokkent, egyetemi vagy akar kozepiskolai tanarkent jomodban lehet elni.

(nagyon nem ugyanaz, mint a magyar parja

oeffentlicher-dienst.info/ )

Azonban a rendszerszintu baj mashol is megvan nalunk magan az egyetemen belul. Egyszeruen nincs lateralis informacio-aramlas, nincs onszervezodes a PhD-k kozott. Meg altalaban is keveset vesznek fel... szvsz minimum ketszer annyi kellene, mint amennyi most van (ami egyreszrol versenyhelyzetet teremt, masreszrol meg sokkal inkabb ki tudnak egymast segiteni es lenyegesen kevesebbet rabolnak a prof idejet*).

*mostani fonokom mondta: azert keres ketszer annyit, mert az o ideje sokkal dragabb, szoval dolgozzak inkabb en feleslegesen, mint o

luciferc 2011.03.31. 11:13:53

@kicsinap: Így van. Amíg ez így lesz, addig romlani fog a helyzet. A nagyobb gond, hogy ez van az általános iskolában is, pedig rajtuk is múlik a gyerekek jövője. Lehet megköveznek, de egy jó általános iskolai tanárnak, tanítónak legalább annyit, de inkább többet kellene keresnie, mint egy profnak. A prof már túl nagy bajt nem csinálhat a hallgatóval, ellenben az általános iskolai tanár...

luciferc 2011.03.31. 11:18:19

@bz249: Azt hiszem ugyanazt mondjuk, csak más a környezet, amit látunk. Itt kevés a jó hallgató, és sok a rossz, nagy az óraterhelés. Egyszerűen nem nagyon van olyan hallgató a környéken, akire mondjuk jegyzet szerkesztést rá lehetne bízni. Sajnos PhD hallgatóból is kevés az ilyen.

Abban igazad van, hogy viszont a jókat sem becsüli meg a rendszer (a profok) és nem foglalkoznak igazán utánpótlás neveléssel, mert a belföldi konferenciák, ipari partnerekkel való tárgyalásokon legalább a részvétel mind ezt szolgálná. Ilyen szempontból sajnos nagyon elmaradottak a profok, és sajnos sok feltörekvő társam is, mert ezt látják, és nem veszik észre, hogy nekik sem jó, hogy a prof nem küldte őket sem ilyen helyekre.

luciferc 2011.03.31. 11:24:33

@bz249: tök jó, csak honnan akasszunk kétszer ennyi jó PhD hallgatót, mikor a jó képességűek elmennek mérnöknek, orvosnak (aztán külföldre), közgazdásznak, vagy akármennyire utálja a magolást jogásznak. Amíg a természettudományos végzettség, a kutatók, a tanárok nem lesznek megfizetve (bővel az átlagfizetésen felül), addig zuhanórepülésben fogunk haladni lefele, és félek késő lesz mire észbe kapnak. Ha nem lesz elegendő jó tanár, oktató, kutató, akkor egy egész generáció (a mi gyerekeink) fogja megszívni, mert nem 1-2, hanem inkább 10-20 (vagy több) év lesz mire helyre hozható a rendszer.

Ezt jó lenne ha mindenki felfogná. Az, hogy ma nem fizetik meg a tanár, az ő holnap megszülető gyerekének rombolja az esélyeit, mert mire odajut, már rosszul fizetett tanár sem lesz.

kicsinap 2011.03.31. 11:34:02

@luciferc:
A múltkor a férjem mutatta nekem a bérlistáját a beosztottjainak. A szakmunkás alapbére is másfélszerese volt az én doktoris béremnek. Erre jön még rá neki a mozgóbér (15-25%), a pótlékok, a béren kívüli juttatás, a prémium és a 13. havi bér.
Nálunk nincs prémium, mozgóbér, 13. havi bér sincs, a béren kívüli juttatás évi 24 e Ft (!).

Én azért maradok, mert nekem a 3 kicsi mellett nincs nagyon lehetőségem dobbantani. Még egy multinál dolgozó szülő már nem működőképes, és itt viszonylag rugalmasan tudok dolgozni, akkor is, ha betegek.

Előre félek, mert a legnagyobb gyerekemben elképesztő pedagógiai ösztönök vannak....:-)

luciferc 2011.03.31. 11:37:27

@kicsinap: ismerős a dolog, ugyanez van nálunk is. Nagyon félek ki fogja tanítani a gyerekeinket, mert attól félek meggyőzöd a gyereked, hogy a képességei máshol értékesebbek...

Globetrotter2014 2011.03.31. 12:00:19

@kicsinap: én azért azt láttam, hogy a pénzhez jött vizsgadíj, kutatási ösztöndíjak (ha élelmes a tanszék), a munkaidő mellett simán lehet maszekolni (ha piacképes az ismeret, de még az elvontabbak is szakfordítottak a publikációk díjának sokszorosáért). Mindezt egy olyan munka mellett ami 10 től 4 ig tart 2 órás ebédszünettel, jó esetben a tudásalap pedig garantélja hogy ne vigyen el túl sok időt az órákra készülés. Szóval azért vannak rosszab pályák is...

recommented 2011.03.31. 12:01:54

Sok mindennel egyetértek a cikkből, és sok mindennel nem.

Teljesen igaz, hogy a doktoranduszok általában olcsó munkaerőt jelentenek, a doktori iskolák pedig egyáltalán nem azért vannak, hogy kineveljék a jövő kutató-, oktatógenerációit, hanem azért, mert jó az egyetemeknek, hogy vannak. És tökéletesen igaz, hogy seggnyalásban is lehet doktorálni.

Viszont!
Seggnyalásból 20-30-40-50 éve is lehetett doktorálni (sőt, akkor még tényleg doktorálni, nem PHD-zni).

A gond azzal van, hogy Magyarországon baromira túlmisztifikálják a PHD-t. A PHD önmagában semmit sem ér, akármilyen doktori iskolába jártál. Tök mindegy, hogy jónevű vagy rosszhírű az adott képzés, nem ezen múlik. A PHD csak egy kulcs ahhoz, hogy könnyebben elkezdhess, folytathass egy kutatói karriert (nem feltétlenül követelmény, PHD nélkül is ugyanúgy kutathatsz). Semmi több. Az teljesen az alanyon múlik, hogy mit kezd a PHD-jával, a képességeitől, agilitásától, intelligenciájától függően.

Jónak tartott doktori iskolában is ugyanúgy lehet PHD-t szerezni nulla teljesítménnyel, rosszban is lehet nagyon sokat fejlődni, az adott emberen áll vagy bukik. Meg persze azon, hogy milyen témavezetője, milyen emberek veszik körül, de erre muszáj, hogy valamennyire ráhatással legyen az ember. Aki naív, nem eléggé talpraesett, nem elég kitartó, nem elég okos, nem elég ügyes, annak lehet, hogy csak 6-7 év alatt lesz PHD-ja, de az is lehet, hogy soha. Viszont ő valószínűleg soha nem is lett volna jó kutató, tehát ilyen szempontból nem kár érte.

A doktori iskola letagadását végképp nem értem. Ez olyan jó magyar sajátosság, hogy a papírt nézzük, nem azt, ami mögötte. Baromira mindegy, hogy ki melyik egyetemen végzett, melyik doktori iskolába járt. Ha elmész külföldre, nem ezt fogják nézni. Kevés kivétellel az összes magyar egyetem ismeretlen kívülről, és nem is feltétlenül azok az ismertek, amikről innen úgy gondoljuk. Az önmagában semmit sem jelent, hogy hova jártál. Ami alapján megítélik az embert, az az, hogy mit tett le az asztalra, és ez a cikkekből, előadásokból, hivatkozásokból nagyon jól lemérhető.
Ja, és természetesen nem a magyarokból. Magyarországon beteg világ, általános körbeseggnyalás van, nem véletlen, hogy rengeteg olyan egyetemi tanárunk van, aki az ég világon semmi érdemlegeset nem csinált még, és mindig magyarul publikált (jó, bölcsészeknél ez elfogadható). És (sajnos) sok olyan fiatal kutató van, akik értik-értenék, hogy mit kellene, de nem kapnak lehetőséget, mert ott vannak felettük a káderek, akiknek nem a teljesítmény számít, hanem csak a lojalitás (és a seggnyalás).

És az is megérne egy misét, hogy vajon kell-e egy oktatónak kutatnia és egy kutatónak oktatnia. Szerintem nem feltétlenül. Két külön szakma, külön kvalitások kellenek hozzá.

Tehát igen, igenis el tudja érni egy ötven éves adjunktus is, hogy tanuljon a diák a vizsgára. Mert attól, hogy nem futott be nagyobb akadémiai karriert, még lehet kitűnő oktató.

bz249 2011.03.31. 12:04:05

@luciferc: jaja, a tanarokat meg kell fizetni (ha mashogy nem megy, akkor azon az aron, hogy kevesebb tanar lesz). Mert pl. fizikatanarbol azt hiszem az egesz orszagban nem kepeznek huszat se (es semmi garancia nincs ra, hogy a tanari diplomajaval tenyleg tanarnak megy). :(

A ketszer annyi PhD-st sajnos nem tudom honnan lehet leakasztani. Az 1995-2005 idoszak, legalabbis nalunk Debrecenben viszonylag eros volt (hiaba, hogy minimum volt a ponthatar) ellenben az egesz szetfolyt (megpattant mindenki kulfoldre) es nem alakult ki az a fiatalokbol allo csapat, amelyik a tudastranszfert megoldhatna. Vagyis meg mindig ott tart a dolog, hogy egy diplomamunkast/PhD-st az elejetol kezdve kell felepiteni, ahelyett, hogy a treninget a kozepszint muvelne.

kicsinap 2011.03.31. 12:07:59

@ZF2:
Én nem egyetemen vagyok, hanem kutatóintézetben. Ahol 8-tól 4-ig tart a munkaidő, és jelenléti ív van, de ha projektzárás, vagy elszámolási időszak van, akkor este 8-ig bent lehet lenni, nem egyszer vcoltam bent vasárnap és ünnepnap is.
Nem tudok maszekolni a 3 gyerek miatt.:-) Örülök, ha a teljes idős állás kivitelezhető a család mellett. Csakis úgy, hogy távmunka formában dolgozom, így szinte minden nap éjfélig nyomom, de meg tudom oldani.
Igen, a fiúk jó része félállásban tanít itt-ott, de ennél többre nem igen futja, mert - legalábbis nálunk - iszonyat sok a meló. Aki végigcsinált már egy-egy EU_s projektet elejétől a végéig az tudja miről beszélek adminisztrációs teher címén. NIncs erre külön személyzet, az állandó beszámolók és a pénzügyi elszámolás önmagában iszonyatos (olyan egyszerű dolgokon át, hogy rávenni mindenkit ne dobaj már el a rep.jegyének beszálló kártyáját, mert azt is csatolnom kell az elszámoláshoz).

luciferc 2011.03.31. 12:18:01

@bz249: Külföldre pattantak, vagy iparba? És lett volna lehetőség maradni? Mert én úgy látom, hogy lehetőség sincs, mert még akkor sem mindig vesznek fel újat, ha a valaki nyugdíjba megy, pedig a jókat időben kellene megfogni. Nálunk nem nagyon van olyan PhD hallgató sajnos, akire a kisebbek tréningjét rá lehetne bízni. A te mostani helyeden ha jól értem van, az itthoni helyeden (ahonnan léptél) vajon mi a helyzet?

luciferc 2011.03.31. 12:20:13

@ZF2: igen, van ilyen is. De ez ott van, ahol nincs komoly kutatás, jellemzően bölcsész vagy mérnöki helyeken. Igen, sajnos a mérnöki helyek egy része is csak nyugdíjas állásnak kell, amúgy meg nyomatják a saját céget, a fiatal kutatni vágyókat meg kitúrják.
Természettudományos és komoly mérnöki helyen viszont nincs ilyen. Ott güri van éhbérért.

bz249 2011.03.31. 12:27:43

@luciferc: Foleg kulfold es kisebb reszben ipar, es tobbnyire lehetoseg sem volt. Sajat eset: so-so normalis kepzest kaptam (kulfoldi uttal meg konferenciaval valamint rendes tamogatassal a cikk- es dolgozatirasban), bele is kerult 20-30 millaba az adofizetoknek. Meg is tartottak volna, de a status az status. Az meg nem akadt (viszont pozitivumkent: altalaban segitettek mindenkinek kulfoldi vagy iparbeli allast szerezni).

akakukk 2011.03.31. 12:29:13

@Csigorin: "Az is egy jo nagy baromsag hogy van egy kozponti szabaly hogy kell negy publikacio es pont. Eloszor is egy publikacio atfutasi ideje egy ev, szoval mar egy evvel rovidebb az idod."

A Phd kovetelmenyet a doktori iskola szabja meg, nem valami kozpont. Szeretnek en latni 4 nemzetkozi publikaciot filozofiaban! :)
Egy publikacio atfutasi ideje altalaban nem 1 ev. termeszettudomanyos teruleten par honap. Es a Phd-hoz mindenhol elfogadjak a meg meg nem jelent, de kozlesre elfogadott cikkeket.

becsoccsent 2011.03.31. 12:29:43

a doktori kerdesroll mindent ellmondott mar konkret peldavall az alamfo.

luciferc 2011.03.31. 12:29:46

@bz249: na és ha hívnának hazajönnél? Mert úgy tapasztalom, ez a legnagyobb tévedése a nagy okosoknak, hogy azt hiszik el lehet kergetni az embereket, aztán majd jönnek haza, ha nagy kegyesen adnak lehetőséget.

bz249 2011.03.31. 12:34:43

@luciferc: egyelore eppen begyujteni keszulom az eddigi munka eredmenyeit. Aztan majd, ha letelik a hosszabitasom, majd a kovetkezo palyazatom. Na akkor elkezdem felmerni a lehetosegeket.

@akakukk: azert komoly ujsagnal szigorubb a biralati rendszer (konnyebb beletenyerelni egy major review-minor review sorba). Raadasul a temavezetonek a leheto legjobb meg lehetseges ujsag a celja (ami gyakran az iromany kirugasat jelenti).

Masreszrol az alacsony impaktu lapok meg tobbnyire lassuak. Az egy ev egy viszonylag jo becsles a PhD dolgozat legfontosabb cikkenek atfutasi idejere.

bz249 2011.03.31. 12:38:26

@luciferc: amugy a hazajovetel kapcsan egy igen fontos kerdes, hogy a nyugati egyetemi/kutatatointezeti modi megismerese utan mennyire megy el az ecceri kutato kedve az otthoni, gyakran igen hosies, am megis total remenytelennek latszo kuzdelemtol.

Tanbácsi 2011.03.31. 12:44:33

Így jár aki az egyetem helyett a minisztériumba jár se..informálódni.

OnlinePénzkeresés · http://www.zseni.info 2011.03.31. 13:16:14

Nagyon elszomorított ez a cikk! Sajnálom...

luciferc 2011.03.31. 13:22:09

@bz249: pont erre gondoltam. Te hazajönnél? Ha jól sejtem nem nagyon...
Ebből lesz a piszok nagy gond pár éven belül.

pannonfunk 2011.03.31. 13:22:15

@Téglagyári Megálló: De, pótolják. Csak iszonyt szívás. Képzeld el, hogy milyen szívás volt, amikor Google helyett Lycos volt, meg Altavista, nem volt arxiv és nem volt Web of Science előfizetés a felsőoktatási intézményekben. Közben kéthetente anyáztam az ELTE rendszergazdákkal, mert szerintük nem alapkövetelmény, hogy hamar megjavítsák a szétszakadt vezetéket az épületünk és a központi gerinc között, és járhattam az ismerőseimhez internetért kunyizni a másik épületekbe. De szép is volt :)

bz249 2011.03.31. 13:31:35

@luciferc: inkabb nem, mint igen. De egyelore meg bizok benne, hogy egyszer majd otthon is normalis korulmenyek lesznek, ahol lehet kutatni/oktatni.

luciferc 2011.03.31. 13:44:14

@bz249: félek ha meg is éled/éljük ezt, addigra bőven nyugdíjasok leszünk. Itt 30-40 évig nem lesz számottevő javulás, utána meg már úgy le leszünk maradva. Szóval nem fogjuk meg sem élni. Hála szeretett vezéreinknek. Mert a hülyeség és rövidlátás sajnos oldalfüggetlen.

Téglagyári Megálló 2011.03.31. 16:27:42

@Tanbácsi:

Höhö. Nem én mentem a minisztériumba se..informálódni, hanem a tisztviselő jött el a doktorandusz találkozóra. Amúgy az nem tetszik, hogy megsértettem az omerta törvényét?

Charlie Chan 2011.03.31. 17:43:40

@Otthoni krumplipucoláshoz nem veszek fel tangát!: Ahova Te jártál, ott lehet, rendes egyetemen nem. Van hallgatói értékelés, markmyprofessor, stb, lehet szóvá tenni.

Charlie Chan 2011.03.31. 17:49:44

@kicsinap: Ebben van igazad. Ez a rendszer nem alkalmas ennek a kezelésére, sőt kísérlet sem történt ennek rendezésére. Ennyit a "liberális" meg kisebbség-központú szadeszes "reformokról. Más. A munkaköri szerint egy oktatónak HÁROM feladatköre van: oktatás, kutatás, adminisztráció. Utóbbi viszi el az idő többségét. Órára készülés: törvény: átlagban négy félév alatt min. heti 10 kontaktóra. Én biztosan készülök annyit minden órámra, mint bármelyik hallgatóm :)

tölgy · http://konzervativok.blogspot.com 2011.03.31. 19:28:11

@Téglagyári Megálló: ez elsősorban pénz kérdés.

Mellesleg a CEU phd képzései ex lex Magyarországon (nem kell megfelelnie a MAB elvárásainak).

Otthoni krumplipucoláshoz nem veszek fel tangát! 2011.03.31. 20:45:44

Van hallgatói értékelés, markmyprofessor, stb, lehet szóvá tenni.

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Charlie Chan 2011.03.31. 21:48:10

@Otthoni krumplipucoláshoz nem veszek fel tangát!: OK, ne tedd szóvá, még névtelenül se. A mi generációnk megcsinálta anno a hallgatói képviseletet, azt csináltok vele, amit akartok. Mi 1987 tavaszán fellázadtunk, Te 2011-ben szájkaratézol. Hm. Ki és mi tarja fenn a zavaros állapotokat?

Charlie Chan 2011.03.31. 21:52:24

@Charlie Chan: Tarja: éhes vagyok? tartja, természetesen.

Krumplipucoló: Amikor pár éve egy egyetemi kampuszon egy diákot sokkolóval nyomtak le a sünök Amerikában, Colbert elmondta a Report-ban, hogy a mai protest a billentyűzet mögött, egyedül üldögélő emberek blogolása. Isten-skót-lottószelvény vicc biztosan megvan.

Téglagyári Megálló 2011.04.01. 06:40:49

@tölgy:

Nézze, sosem felejtem el azt a széles mosolyt, amivel adjunktus úr közölte, hogy szakmai előadásomra "nem ér rá". Tudja, van az a négylábú állat, meg annak egy szerve, na az a szó nem jut most az eszembe.

Téglagyári Megálló 2011.04.01. 06:43:27

@Charlie Chan:

Nincs valódi sajtó az egyetemeken. Kb. az van, mint vidéki városokban, hogy az intézménynek (önkormányzatoknak) van egy hivatalos lapja, ami csak szépet és jót közöl.

És hogy is lenne? A diák írná, akit ki lehet rúgni vizsgán? Vagy valamelyik oktató, aki félti az állását?

Tanbácsi 2011.04.01. 10:26:20

@Téglagyári Megálló: Elnézést. Helyesen: így jár aki egyetem helyett olyan rendezvényekre jár, ahol a folyosón lehet a minisztériumi fejesekkel ... .
Ilyenkor aztán az is előfordul, hogy a szerző arról sem értesül, hogy a doktori képzés 3 éve után következik a fokozatszerzési eljárás és a dolgozat megvédése, (Ftv 67-68 §.), tehát tévedés, hogy " Három év alatt várja el a törvény a dolgozat beadását úgy, hogy az első két évben tanulni és tanítani is kell."
Az persze igaz, hogy ha az ember érdemben tanulni is akar, akar elszántságához mérten kell megválasztani a doktori iskolát, a témavezetőt és a kurzusokat (erről szól az Elliott, amit ezúton is kösz). Ez némi önállóságot igényel: ez az ami a legnagyobb hiány a magyar doktori iskolákon.

Téglagyári Megálló 2011.04.02. 10:26:53

@Tanbácsi:

Tisztában vagyok vele, hogy több idő áll rendelkezésre a beadáshoz. Viszont ha nincs meghosszabbítható ösztöndíj, akkor mikor írja meg a diák? Ahogy már fennebb is írtam, munka mellett nem lehet tudományos tevékenységet folytatni.

xstranger 2011.04.02. 13:19:01

Nem tudom miert kellene mindenkinek aki doktorandusznak jelentkezik automatikusan kutatonak keszulnie. Ex-kollegaim Oxbridge/Imperialon szereztek phdt es sose akartak ott maradni. Az egyetemek pedig kiszolgaljak a gazdasagnak az MSCnel magasabb kepzettsegi igenyet.

A kutatasi programjuk is egy 25 ev koruli ember tapasztalati es kepessegi szintjehez volt merve. Kb vannak alapkutatasban osszegyujtott kepessegeik egy kutatocsoportban ahhoz keres a prof ipari/allami projektet es oda dolgozik be a doktorandusz. Egy nagyonis konkret es a phd megkezdese elott teljesen nyilvanvalo temaban.

Namarmost nalunk ez ugy nezett ki hogy nulla/minimalis ipari kapcsolat, a tema rendkivul altalanos felvazolasa, majd utasitas hogy menj es bizonyits teteleket. Na ez igy nem igazan megy.

tokhal 2011.04.02. 15:10:56

Gazdász területről úgy látom kevés tapasztalat jött. Én munka mellett csináltam meg egy vidéki tudományegyetemen. Már az is brutális volt, hogy 30 fős évfolyamot indítottak, amiből 25 levelezős volt, köztük én is. Hogy lehet levelezős képzésen doktorálni, hisz' éppen a képzés lényege, hogy kutasson az ember tudományos közegben. Mindegy. 3 évig értelmetlen órák olyan előadóktól, akik agrár szakról lovagoltak át gazdaságtanra, 80-as évek menedzsmentjét (!) oktatja és 30 éve nem írt le egy sort se. Még TSZ-es anekdoták mennek, a prof-nak e-mailt írni komoly sértés (nem ért a számítógéphez, a titkárnője emailez helyette) és érzéd szinte az áporodott levegőt. Az évfolyam 2/3-ának még 2. évben sincs témája, senki sem foglalkozik velünk, a témavezetés, kutatási szeminárium, a szakirányok (!) és külföldi félév csak papíron létezik! De oda bekamuzzák! 5 év után én voltam a 2., akinek fokozata lett, még a nappalisok sem csinálták meg. A gazdálkodástani phd dolgozatok nagy része, amiket én láttam, alacsony vagy közepes színvonalú volt. Nagy részüknek nincs külföldi publikációja (!), úgy átengedik őket. A legutóbbi védés, ahova már meghívtak a bizottságba, úgy lett cum laude, hogy a srácnak nemhogy külföldi írása nem volt, hanem a magyarok közül is egyetemi kötetek és vezetéstudomány cikk a max. Elkeserítő.

Arról nem nagyon írtatok, amit én észrevettem, szintén gazdaságtudományi területen. A neve kontraszelekció. Azok maradnak az egyetemen egyre gyakrabban, akik a piacon nem tudnának megélni vagy félnek megmérettetni magukat. Nem a legtehetségesebbek, mint régen, hanem akiknek kényelmes, lehet lustulni, 7-8 évig elhúzni a fokozatszerzést, közben pályázatokból fusizni. 10-re bemegyek, ha van órám, négykor már otthon, de ha nincs kedvem, be sem megyek. A vidéki karokon főleg, úgyis megadják a fokozatot, mert kell az utánpótlás, meg a fokozat a MAB akkreditációhoz...

Téglagyári Megálló 2011.04.02. 16:05:40

@tokhal:

"a prof-nak e-mailt írni komoly sértés"

Nos, az idézett cikk szerzőjének vasárnap (!) délután, ottani idő szerint vasárnap reggel írtam először levelet. Húsz perc múlva válaszolt.

Amiről írsz, az az, hogy idehaza sok egyetemi oktató azt gondolja, hogy ha már megszerezte az ilyen-olyan címét, akkor ő már nem is földi halandó. Pedig dehogynem.

xstranger 2011.04.02. 21:11:28

Ja es meg valami. Exkonzulensem par eve szemlesutve egy felmondatban megemlitette hogy SENKI nem jelentkezett PhDnek a tanszek egyik szakiranyara. Bolognai kepzes, gondolom a diakok is rajottek hogy kulfoldon nem kell MSC a PHDhez es elitgimnazium plusz BSC a BMErol boven eleg ahhoz hogy bekeruljenek egy nevesebb PhD programba. Ahol nagyobb a valoszinusege a sikernek, hasznosabb tudast kapnak, es jobban nez ki a CVn.

Téglagyári Megálló 2011.04.02. 21:13:37

@xstranger:

Sajnos ez így van. Ma már nem nehéz kideríteni, hogy egy tanszék _nem_ versenyképes, és sokkal bátrabbak a diákok.

Globetrotter2014 2011.04.04. 18:18:44

A magyar oktatás szégyene: http://www.doktori.hu/index2.php?menuid=351&mod=1&cid=15|HU

Műszaki egyetem rektorűnak emailje: "rektor kukac mail.bme.hu ".

Ennyit a főfőműszakis prof emailes eélretőségről. Vagy valaki nagyon be akarja feketíteni a ODTnél

Globetrotter2014 2011.04.04. 18:20:38

@tokhal: a kontraszelekció nem Magyarországspecifikus jelentség: www.phdcomics.com/comics.php

De ez legalább humorral intézi el... :)

xstranger 2011.04.04. 18:24:23

@ZF2: Foleg hogy a rektor Peceli Gabor.

xstranger 2011.04.04. 18:26:54

Nyilvan a rektornak mint hivatalnak van sajat nem nevre szolo emailcime amit otevente atadnak egymasnak.

Ha meg szemelyes emailcimre vagy kivancsi akkor google a te baratod.

bz249 2011.04.04. 18:27:13

@ZF2: szerintem ez a spam miatt van igy (tobb helyen lattam mar hasonlot), bar lehet, hogy tenyleg ekkora analfabeta a prof.

Globetrotter2014 2011.04.04. 18:44:09

@xstranger: gyanúgy, a lap dizánja sem msotani...

@bz249: én inkább a műsodikra tippelnék. MAgyar honlpok csak nem lesznek ennyire spamtermelők. Ezen kívül valszeg ott lesz valahol a BME honlapján rendesen is... De merem remélni hogy valamelyik (megint remélve hogy nem a BMEnél dolgozó) titkárnő volt ennyire egybites, nem érdemi ajadémikus. A 60 éves jogász prof kolégáim profin kezelik a netet pedig ők híresen konzervatív népség...

xstranger 2011.04.04. 19:13:04

@ZF2: Megsugnad hogy pontosan mi a bajod az email cimmel? Vagy mire probalsz itt viragnyelven utalni?

BTW megnyugodhatsz, nem hiszem hogy valakinek is gondot okoz a BMEn emailezni, including ~80eves emeritusz matuzsalemeket (tapasztalat).

Globetrotter2014 2011.04.04. 20:09:37

@xstranger: az hogy így kb egy amatőr írja le. Kb mintha a publikációjában "vincseszternek" nevezné a merevlemezes meghajtót. Csak kb ennyi. De nem vész...

pannonfunk 2011.04.04. 21:05:15

@ZF2: Felesleges ezen rugózni, ez simán spamellenes írás. És tanusíthatom, hogy irgalmatlan sok spam jön egyetemi honlaopkra kitett email címekből.

Globetrotter2014 2011.04.05. 09:57:43

@pannonfunk: érdekes ilyet még egyetlen nyugati egyetemen sem láttam. Kelet-európai találákonyság? :) Vagy nincs pénz spam szűrőre?

xstranger 2011.04.05. 10:53:08

@ZF2: Nem nagyon ertem mi ez a magas lo, a doktori.hu-nak semmi koze nincs a BMEhez, raadasul rendkivul elavult. Valoszinutlen hogy a professzorok maguk faradnanak a feltoltesevel. Szerintem itt kemenyen lukra futottal, ahogy @pannonfunk: mondja leulhetsz, egyes.

Globetrotter2014 2011.04.05. 11:02:27

@xstranger: lehet hogy elavult, de pl a védásek adatbzisa friss, és hasznos is. Biztos hogy fogsz még találni a világ millió egyetemi taára között negatrív példát, de ahogy ez elégé feltűnt, valszeg máshol is feltánt volna. Azon pártucat akadémikus CV oldal között ahol eddig jártam, ilyet még nem láttam. Ha valaki itt bebukott az biztos nem én lennék...

Globetrotter2014 2011.04.05. 11:15:13

@pannonfunk: öhöm: "firstname dot lastname
at dartmouth dot edu".

Ez se sokat foglkaozott azzal hogy megtalálható legyen. Elefántcsonttorony a köbön?

VAgy ez ilyen: "Itt nyugszik xz, itt a piros hol a piros világbajnok. Vagy itt. Vagy itt..."

pannonfunk 2011.04.05. 11:21:15

@ZF2: Ha nem lennél ennyire hülye, akkor tudnád, hogy ezek az emberek, akiket itt példaként felhoztam, nem akárkik. Konkrétan Peter Winklernek vannak kriptográfiai szabadalmai is, publikált a Lovász Lászlóval együtt, nem is akármiket, közismert név mind computer science-ben, mind valószínűségszámításban. Tao Yangot pl. gyakorlatilag mindenki a ma élő legnagyobb tehetségnek tartja.

De égessed magadat, végülis nekem így is jó...

Globetrotter2014 2011.04.05. 11:43:38

@pannonfunk: igen csak angolul nem wormnek hívja hanem AT-nek. Ami kicsiit professzionálisabb szerintem... De végül is mindegy.

xstranger 2011.04.05. 11:45:02

@pannonfunk: Igen az uriember teljesen hulye, koti az ebet a karohoz ezen az archaikus spamelkerulo marhasagon lovagolva (amirol kb 1 mp alatt lehet tudni hogy teljesen haszontalan). Meg elefantcsonttoronyrol hadoval mikozben jol lathatoan szemelyes homepageket linkeltel (erted beirod a googlebe hogy Prof X Y homepage es mar tolja is az elso helyen).

Na mindegy, altalaban nem etetem a trollokat de ma nincs tul jo kedvem ugyhogy beszolok.

xstranger 2011.04.05. 11:45:49

@ZF2: Nem, nem mindegy, itt te vagy a hulye ketseg ne ferjen hozza.

Téglagyári Megálló 2011.04.05. 11:48:59

Urak (Hölgyek?),

meglepően jó volt a kommentfolyam a poszt alatt, nem kéne elrontani szőrszálhasogatással.

Globetrotter2014 2011.04.05. 17:36:06

@xstranger: jó akkor lírom úgy is hogy az "akadémikusok" is megrétsék: minden normális magára adó nyelvben van egy hivatalos elnevezés, amivel lehet a @-ra hivatkozni. Ha odaírod hogy at, arrobase, AT-zeichen és sorolhatnám. Aztán van egy hétköznapi nyelven lírt dolog, legyen az kukac, csiga, elefántfül. De te a hivatalos email címdet nem fogod egy nyilvános helyen így megadni, ha van benned egy minimális stílusérzék. A fenti csókák eleve nem "worm" néven írták le az angol honlapon. Pedig az mekkora spamszűrő lenne ( :) ) . Megértem hogy valakinek az egyetemi karrierje függ ettől, de többet érne ha az érintett honlapot vagy személyt figyelmeztenék, és nem idológiákat gyártanának a kialakult elgé debil helyzet védelmére.

xstranger 2011.04.05. 17:52:01

@ZF2: unom a temat, ignore on.

Téglagyári Megálló 2012.01.18. 09:02:28

"Bizonyos megvédett dolgozatok minőségéből pedig az látszik igazolódni, hogy Magyarországon sok helyen seggnyalásból lehet doktorálni." - írtam. Hm, hm.

Amúgy meg, sajnos Gerő András is a mundér becsületét védi, nebáncsák már a magyar egyetemeket.

www.youtube.com/watch?v=CH8PohWpkDM&feature=related

fülöpke 2012.01.18. 12:32:31

@luciferc: "Így van. Amíg ez így lesz, addig romlani fog a helyzet. A nagyobb gond, hogy ez van az általános iskolában is, pedig rajtuk is múlik a gyerekek jövője. Lehet megköveznek, de egy jó általános iskolai tanárnak, tanítónak legalább annyit, de inkább többet kellene keresnie, mint egy profnak. A prof már túl nagy bajt nem csinálhat a hallgatóval, ellenben az általános iskolai tanár..."

Dehogy kövezlek meg! Kimondtad a nagy igazságot. Huszonsok éve azok a lányok(!) mentek Tanítóképzőbe, akiket semmi nem érdekelt, de bármi áron diplomát szerettek volna. Amint ez "sikerült" nekik, amilyen gyorsan tudtak, férjhez mentek, szültek 1-2 gyereket. Sosem tanítottak "életvitelszerűen". 5-6 év múlva, sokan már elváltan, anyagi kényszerből, teljesen elszakadva a valóságtól és a szakmájuktól, megkeseredetten visszakényszerültek a pályára. Ők tehát ma azok az általános iskolai tanítónők (alsó tagozatról beszélek), akiken MINDEN további áll vagy bukik. Túl sok ilyet láttam, ezért merek általánosítani. Sajnos a "vezérelv", ami "kitermeli" az általános iskolai tanítókat mondhatjuk, hogy kontraszelektív. (Természetesen MINDEN tisztelet az alig létező kivételnek). Mindeme romboló folyamatnak némi gátat szabhatna a szakmai és anyagi megbecsülés... Álom-álom. Mer' ugyi, aki jégre fundálja a házát, az számoljon a következményekkel.

MrSzitka 2012.02.14. 13:32:28

@Téglagyári Megálló: Nagyon remélem, hogy nincs igazad, mert én munka mellett próbálkozom a három év letelte után. :) Abban viszont igazad van, hogy nagyon nehéz (és sokkal lassabban halad) így.

Téglagyári Megálló 2012.02.14. 13:34:50

@MrSzitka:

Az ember sarkosan fogalmaz egy blogon.

Vannak területek, ahol nagyon erős a verseny, dolgozatot írni lehet munka mellett, de új eredményekre jutni kevéssé. Abban sokat segít az, ha nem kell mással (családdal se) törődni.

Téglagyári Megálló 2012.02.14. 16:29:49

@betyár:

A Holdon, elég sok tudományos probléma van arrafelé.

euro_állás · http://www.euro-allas.hu/ 2012.07.30. 17:08:17

Érdekes cikk, de még érdekesebbek az általa generált hozzászólások ;)

Robert N. Danahi 2013.07.04. 13:19:51

Lehet már rég halott a topic. De érdekelne, hogy azok, akik Mo-on kezdték és végezték el a phd-t, a felvételihez szükséges publikációkat hogyan szerezték meg? Ki ad lehetőséget egy még nem phd-snak? Doktoranduszként is alig van publikálási lehetőség...

calabria007 (törölt) 2013.07.04. 13:27:27

@Robert Noel Danahi:

ebben az online világban ott publikálsz ahol akarsz:)

még phd se kell hozzá:)

Robert N. Danahi 2013.07.04. 13:29:43

hááát, és ez mennyire releváns? körberöhögnék a felvételin nem?

Robert N. Danahi 2013.07.04. 13:37:41

@calabria007: kognitív pszichológia vagy kommunikáció és információelmélet

calabria007 (törölt) 2013.07.04. 13:56:21

@Robert Noel Danahi:

van ennek vmi gyakorlati értelme vagy csak ösztöndíjat szeretnél?

PS.: az online publikálási lehetőség pedig nem volt vicc, nagyon jó példák vannak e tekintetben

www.freedomainradio.com/About.aspx

www.gordontlong.com/

calabria007 (törölt) 2013.07.04. 14:04:57

@Robert Noel Danahi:

phd helyett inkább egy másik mesterképzést végeztem el, phd szerintem annak kell aki akadémia vonalon akar mozogni

én vhogy ehhez nem kaptam kedvet:)

értelmét sem látom

Robert N. Danahi 2013.07.04. 14:12:01

@calabria007: ezek a videoprezentációk jók, de mivel nem lektoráltak így az önkényesség okán nem is relevánsak.
Még egy mesterszak elvégzése - ha a munkaerő-piacra történő gyors és hatásos belépés okán csinálja az ember ugyanúgy lényegtelen, hisz kevés pozíció kíván meg két mesterszakos végzettséget. Vagy az elsővel nem tudtál amúgy elhelyezkedni?
Azért csinál az ember phd-t, szerintem, mert akadémiai szinten akar egy tudományterületet elsajátítani nem pedig haverok-buli-fantázni és állami pénzen ösztöndíjakat elkölteni. (Ami magyar viszonylatban irtózatosan kevés - szóval ha valaki az ösztöndíj miatt megy phd-zni körberöhögöm.)
Releváns önmagában értéket adó phd nincs. Miből gondolod, hogy egy fizikusival, vagy matematikaival több értelme van? Az ad neki értelmet, amit a doktorandusz mögé tesz.
Szerinted?

calabria007 (törölt) 2013.07.04. 14:39:18

@Robert Noel Danahi:

olvasóként mondom: engem egyáltalán nem érdekel, az hogy az illetőnek milyen papírja van, számomra a mondanivaló a lényeg

phd vonalon pedig elsősorban a természettudományos phd-nek van a szememben értéke, a társadalomtudományi terület túlságosan átideologizált

a papírgyűjtés pedig leginkább csak "belépőjegy-vásárlásról" szokott szólni:)

calabria007 (törölt) 2013.07.04. 14:41:52

@Robert Noel Danahi:

"önkényesség"

ez egy szubjektív műfaj, és az vhol komoly siker, ha van egy cirka 20-30 ezer fős kemény mag aki hétről hétre követ téged:)

Robert N. Danahi 2013.07.04. 14:45:11

@calabria007: kevered a szezont a fazonnal. Akadémiai berkekben a publicitás nem az olvasottságot jelenti, hanem egy releváns szakmai anyag létrehozását, amit más szakmabeliek tartalmilag lektoráltak és vagy elfogadtak. Nem mehetek phdésként még akkor sem, ha nekem van a legtöbb követőm twitteren.
Fizikusi phd-vel is lehet valaki a társadalom szempontjából értéktelen, maga a természettudomány nem jelent rögtön haszonnal járó értéket.

calabria007 (törölt) 2013.07.04. 14:48:11

@Robert Noel Danahi:

mint mondtam, az un. társadalomtudományi phd-knek nincsen nagy respektje a szememben, szubjektív az egész... + kőkeményen átideologizált...

a helyedben széles ívben elkerülném ezt a vonalat... kb. az a "siker" titka, hogy nincs önálló véleményed...

calabria007 (törölt) 2013.07.04. 14:49:33

@Robert Noel Danahi:

a természettudomány sokkal objektívebb...

Robert N. Danahi 2013.07.04. 14:52:55

@calabria007: megkérdezhetem, hogy neked milyen mestervégzettségeid vannak?

calabria007 (törölt) 2013.07.04. 14:53:14

@Robert Noel Danahi:

apropó, visszatérve a konkrét témára:

a doktorandusz karrierek kapcsán nekem az volt a személyes benyomásom, hogy leginkább személyes kapcsolatokról, szimpátiákról szóltak (legalábbis kezdetben)

Robert N. Danahi 2013.07.04. 14:54:39

@calabria007: mindkettő végzettséged közgáz?

Robert N. Danahi 2013.07.04. 14:58:06

@calabria007: nem mered leírni, vagyis vagy bölcsész, vagy társadalomtudomány :)
süti beállítások módosítása