Feloszlatták a földrajzinév-bizottságot, miután az nem támogatta a kormány elképzelését a ferihegyi repülőtér elnevezéséről. Ráadásul a nagyobbrészt minisztériumi delegáltakból álló bizottság tagjai közül fel is mondtak többeknek, akik a Vidékfejlesztési Minisztériumban, vagy a tárcához tartozó intézménynél dolgoztak.
A ferihegyi repülőtér elnevezése Liszt Ferencről szerintem jó ötlet volt, még ha hosszú és göröngyös út is vezet odáig, hogy ne Franz Lisztként ismerje a világ a zseniális zeneszerzőt és zongoristát. Az újrakereszteléshez azonban a legkevésbé sem hiányzott ez a kicsinyes, bosszúálló közjáték, ami simán tönkre is vághatja a névadás alapvetően pozitív történetét.
A bizottság tagjai közül sokan különféle minisztériumok delegáltjai voltak, s ilyen esetben jogos elvárás, hogy ebbéli szerepükben tárcájuk álláspontját képviseljék. Ennek viszont előfeltétele, hogy tárcájuktól (ahogy az az ilyen esetekben megszokott) erre vonatkozó iránymutatást kapjanak. Ha minden igaz, ilyen utasítást nem kaptak, tehát afféle szabad mandátummal vehettek részt a bizottság döntésében.
Ráadásul mit tehettek volna, ha egyszer igazuk volt? A helyükben én sem a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér névre szavaztam volna, mivel egyszerűen magyartalan. Budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér vagy Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, Budapest-Ferihegy: ezek rendben vannak, nekem az előbbi valamivel egyszerűbbnek, és így jobb választásnak tűnne.
A kormányzati befeszülés semmiképpen nem érthető, már a bizottság feloszlatása is aránytalan és kicsinyes reakció lenne, a minisztériumi munkatársak eltávolítása viszont egyenesen felháborító. A névváltoztatás jelentőségéről amúgy is sokat elárul, hogy a Budapest Airport honlapján szó sem esik arról, hogy Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér az új neve (a SkyCourtról ellenben egymást érik az írások, sőt, még egy a jövő elkezdődött bannerrel is kedveskedik az oldal).
Az utolsó 100 komment: