Év eleji felmérésünk összefoglalójának második részében megnézzük, hogyan változtak tavaly óta olvasóink pártpreferenciái és a blog ideológiai megítélése. (Az első, olvasótáborunk demográfiai összetételéről szóló posztunk itt olvasható.)
Válaszadóink 64,6%-a tartja jobboldalinak a Mandiner blogot, ami enyhe csökkenés a 2010-es 70,4%-hoz képest. Hajszálnyival többen tartanak minket liberálisnak, illetve nem besorolhatónak, mint tavaly. Olvasóink 3%-a szerint az határozza meg világlátásunkat, hogy éppen merről fúj a szél.
Olvasóink többsége, 51,7 százaléka jobboldalinak vallja magát, ez bő öt százalékponttal kevesebb, mint tavaly, további 4,9 százalék pedig radikálisan jobboldali. Húsz százalék körül van azok aránya, akik magukra a vegyes/nem besorolható jelzőt érezték a leginkább megfelelőnek. 17,7 százalékotok vallja magát (radikálisan) liberálisnak, ami négy százalékponttal több a tavalyinál. Vannak radikálisan baloldali olvasóink is, majd' egy százaléknyian.
A válaszadók 86,3%-a menne el biztosan választani most vasárnap, ami jelentős visszaesés az egy évvel korábbi választási hajlandósághoz képest: akkor még 93,5 százalék volt ez az arány.
Továbbra is toronymagasan vezet olvasóink körében a Fidesz, azonban az 52,9% számottevő visszaesés a 64,4%-hoz képest (ugyanakkor körülbelül megfelel a párt országos népszerűségének). Ha a Mandiner olvasótáborára lenne bízva, az LMP-ből erős középpárt lehetne, itt messze nagyobb a támogatottságuk, mint a teljes választókorú népességben: 19,5 százalékot értek el nálunk a tavalyi 12,5 százalék után. Kevésbé alakult jól a másik új parlamenti párt, a Jobbik népszerűsége a Mandiner szubkultúrájában, míg tavaly 10,4% támogatta őket, most 7,6% szavazna rájuk. A Mandineren is futó kampány nem hozta még meg a nagy áttörést a szocialisták számára, még mindig bőven a parlamenti küszöb alatt teljesítenek nálunk a maguk 3,3%-ával (tavaly 1,6%-uk volt, ahhoz képest megduplázták szimpatizánsaik arányát, de ebben a tartományban ez minden további nélkül lehet mérési hiba is). Azt mindenesetre elmondhatják magukról, hogy megelőzték a KDNP-t, akik 2,7%-nyi szavazatot kapnának olvasóinktól, ha megszabadulnának narancsszín szatellitpártjuktól.
Újdonság, hogy idén az egyes pártok elutasítottságára is rákérdeztünk. Az MSZP magabiztosan vezet a maga 85,1 százalékával (sajnos az SZDSZ-t kifelejtettük a lehetőségek közül). A Jobbik 60,9%-os elutasítottsága is meglehetősen magas, s érdekes, hogy az LMP (35,8%) egy hajszálnyival kevésbé elutasított, mint a KDNP (37,2%).
Megkérdeztük azt is, hogy hányan vettek részt a tavalyi választásokon, a 91,9%-os arány nagyon hasonló ahhoz, mint ahányan a 2010-es felmérésünkben ígérték, hogy ott lesznek.
Végül pedig arra is kíváncsiak voltunk, ki hogyan szavazott tavaly. Látható, hogy a Fideszre, a Jobbikra és valamivel még az MSZP-re is többen szavaztak, mint amennyien most vasárnap rájuk adnák a voksukat, míg az LMP-t két százalékponttal többen támogatnák most vasárnap, mint a tavalyi választáson.
A rendelkezésre álló adatokból nyilván ezernyi érdekes kereszttáblát össze lehet még rakni (kire szavaznának ma a Fidesz 2010-es támogatói? hogyan alakul a huszonévesek pártszimpátiája?), az ehhez szükséges adatokat szabadon hozzáférhetővé fogjuk tenni az ilyesmi iránt indíttatást érző olvasóink számára.