Éppen 150 éve, 1861. március 17-én II. Viktor Emánuelt Olaszország királyává kiáltotta ki a torinói parlament. E jeles alkalomból összegyűjtöttük, mi jut eszünkbe az európai kultúra egyik legfontosabb központjáról, a mesés Itáliáról.
Törpe, csúnya és komplexusos vezetők
Lejárt a cézárok kora. A hatalommániás Napoleone di Buonaparte, III. Victor Emmanuel olasz király, a fasiszta diktátor Mussolini és a dilettáns cukrosbácsi Berlusconi bizony mind-mind seggdugó termetükről hírhedtek. Sebaj, kompenzáltak mind!
Eszményi giccs
Bármilyen hatalmas a kísértés, nem zengünk ódákat most az itáliai reneszánszról, a római örökségről, a Colosseumról, a Dávid-szoborról, Leonardóról vagy Botticelliről. Európa csizmája kultúránk egyik leggazdagabb bölcsője, amit mindenkinek látnia kell – a múzeumokból kilépve azonban a magaskultúra hajmeresztő leképezéseibe ütközik a gyanútlan utazó: Olaszországban külön ipar épül a replikák gyártására – ha nem telik az eredetire, megkapod a másolatot bárhol!
Pizza, pasta, gelato
Az olasz konyha verhetetlen, legyen szó bármiről salátától a sültekig, tésztától a tengeri herkentyűkig, a desszerttől a kávéig. Ebben nincs vita.
Foci
Általában a nők rajonganak az olasz focistákért – ebben persze nincs semmi meglepő. A 2006-os világbajnokoknak azonban nem jött be kiváló edzéstervük, a tavalyi vébén enyhe kifejezéssel élve is szánalmasan muzsikáltak.
A dicső Róma
Hol vannak már a gladiátorok, a hadvezérek? Alighanem a hódításokból kikeveredett nép vérszegény leszármazottai már csak a mammával vívják meg csatáikat a kellemes és abszolút megérdemelt napi szieszta után, hogy carbonara legyen-e vacsorára, vagy bolognese.
Digók
Nőként szürreális élmény Olaszország bármely pontján időzni: a makkoscipős, kinyalt, ciaobellázó digók minden kapualjban ott leselkednek, tapsolnak, követnek, leszólítanak, virágokkal halmoznak el, vagy éppen meghívnak egy gelatóra. Bepróbálkoznak angolul is, több-kevesebb sikerrel.
(Meleg) divattervezők
A divatról valójában kizárólag olaszul kéne diskurálni, már csak a hangzása miatt is: Dolce, Versace, Gucci, Armani, Prada, Cavalli, Ferré... Itt mindennek megadják a módját – a divatnak is.
Domenico Dolce és Stefano Gabbana
Maffia
Az amerikaiak fejében például feltehetően egész Olaszország egy nagy, kiterjedt Szicília, ahol a vérbosszú elfogadott fizetőeszköz és még a halszálkás öltönyt is a család szabója készíti.
Klasszikus olasz filmművészet
A filmipar rengeteget köszönhet az olasz alkotóknak, de a helyszíneknek legalább annyit. A teljesség igénye nélkül: Federico Fellini, Michelangelo Antonioni, Roberto Rossellini, Vittorio De Sica, Sergio Leone, Pier Paolo Pasolini, Bernardo Bertolucci, Marco Ferreri, Giuseppe Tornatore, Vittorio Gassman, Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale, Monica Vitti, Sophia Loren, Gina Lollobrigida... Ezeknek a klasszikusoknak köszönhetjük azt is, hogy Rómában Vespát akarunk vezetni és/vagy táncolni akarunk a kutakban.
Audrey Hepburn és Gregory Peck a Római vakációban
Bud Spencer és Terrence Hill
Örök hála a spagettiwestern műfajáért! Bud Spencer és Terrence Hill összetartozik, mint Sergio Leone és Ennio Morricone, vagy a makaróni és a parmezán – nem szorul hosszabb magyarázatra, miért szeretjük őket oly nagyon:
Jó nők
A jó öreg Silvio nem hiába rajong értük. Ugyan a zord realitás mást mutat, eszményképünk az olasz nőkről maradjon csak ez:
Claudia Cardinale
Monica Bellucci
Monica Vitti
Sophia Loren