Hogyan csináljunk pénzt egy állami cégből, ha a jó Isten éppen annak élére tett minket?
Tanfolyam kezdő és haladó vezetőknek, karrierista fiataloknak, pártcsinovnyikoknak, szeretőknek, manipulátoroknak, magyaroknak és idegenszívűeknek, fehérgallérosoknak és kockásingeseknek.
A példát a MOKÉP előző vezetése szolgáltatja, akikkel kapcsolatban a napokban indult nyomozás. Illusztrációnk a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő vezetősége részére elkészített 2009-es jelentés.
1. Találjunk ki egy felmérést. Mondjuk, ha egy filmes céget kapunk örökségbe, akkor célszerű nehezen megfogható, de hasznosnak tűnő projektet kitalálni. Ilyen mondjuk az eddigi filmvagyon felmérése. A projekthez ugye saját forrás nincs, ezért pénzt kell kérni a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől. Legyen a projekt a Mokép eddigi filmvagyonának felmérése.
2. Keressünk olyan partner cégeket, amelyek szívesen részt vesznek a projektben. A felhasználásra megítélt összeget ne egy cég kapja, hanem lehetőleg többnek osszuk ki, így nem kerülünk a közbeszerzés hatálya alá.
3. Igen ám, de közben lehet, hogy a projektre a pénzt biztosító Magyar Nemzeti Vagyonkezelő elkezd pattogni, hogy miért nem nyilvánosan történik a pályáztatás, és miért költöttünk 20 milliót jogi felmérésre:
4. Ekkor ki kell találni valami jó indokot. Mondjuk, azért mert ha nyílt pályáztatást írtunk volna ki a filmvagyonról, akkor a versenytársak így vagy úgy de megtudták volna, hogy mennyi és milyen filmjei vannak a MOKÉP-nek.
5. Na jó, de ha annyira titkos a dolog, akkor miért nem vonták be mondjuk a Nemzeti Filmarchívumot? Meg hát hogyan van, hogy 20 milliót dobnak ki a jogi felmérésre, kellemetlenkedik tovább a MNV.
6. Végül az MNV kellemetlenkedésére a 20 milliós ügyvédi megbízást átjavították 5 milliósra.
7. Így sok-sok határidő módosítás után, végül az MNV jóváhagyta a megkötött szerződéseket és a teljesítést.
8. Persze azt nem vizsgálta az MNV jelentése, ami egyszerű googlizással és cégközlönyözéssel megállítható, hogy az első két helyezett - a 20 milliós állapot felmérő cég és az 5 milliós jogi szakvéleményt adó cég között erős az átfedés. Hiszen az ügyvédi iroda és a Kft. ugyanarra a címre vannak bejelentve és az ügyvédi iroda vezetője és a nyertes Kft. tulajdonosa a cégjegyzék szerint ugyanaz a személy. Aki nem hiszi, járjon utána!
Segítség itt: Bartha és fiai Kft. - B.E.B. Ügyvédi Iroda