Páva Zsolt, Pécs polgármestere és Hende Csaba honvédelmi miniszter a hétvégén együtt nyitották fel a Tubesre vezető utat lezáró sorompót. Úgy tűnik, ezzel végleg eldőlt: nem épül lokátor a hegyen. Valahol viszont épülnie kell (még NATO-csatlakozásunk idején, 1999-ben vállaltuk a szövetség felé, hogy három állomást építünk, ezek közül kettő, a bánkúti és a békéscsabai el is készült már, bár még nincsenek hadrendbe állítva), Hende ígérete szerint hamarosan meg is születik a döntés. De hol épüljön?
A válasz egyszerű: a Zengőn. Az eredetileg is tervezett helyszín messze a legjobb választás a szóba jöhető lehetőségek közül, ha máshol épül meg, az évente több milliárdos plusz költséget jelentene (amit jobb lenne inkább más honvédelmi célokra fordítani). Érthető, hogy a zöldek aggódnak a természetért, de félelmeik erős aránytévesztésen alapulnak. Egy ilyen létesítmény ökológiai lábnyoma messze nem olyan drámai, mint a környezetvédők tiltakozásának intenzitásából gondolnánk: a bánkúti lokátor fotóján is jól látszik, hogy megépítése egyáltalán nem jelentette az egész hegy tarvágását és lebetonozását. Nem hinném, hogy az építkezés után ne nőhetne tovább nyugodtan a radar körül a bánáti bazsarózsa.
Tudom, hogy egy ilyen döntés felvállalása nem lenne népszerű, ráadásul a Fidesznek saját 2004-es álláspontját is felül kéne bírálnia. A Zengő a civil ellenállás és a harcos környezetvédelem szimbólumává vált (a Zengő-hegyi csata ezekben a körökben a legnagyszerűbb diadal szinonímája), így biztosan most is komoly ellenállást váltana ki az amúgy jogszerű építkezés, a Greenpeace-től, az LMP-n és az MSZP-n át, egészen jobboldali értelmiségiekig sokan és erőteljesen tiltakoznának, talán még a Jobbik is a bánáti bazsarózsa mellett kötelezné el magát a magyar légtér védelmével szemben. Egy felelős kormánytól azonban elvárható, hogy ne csak olyan, a plebejus szíveknek kedves dolgokat támogasson, mint a gázár- és távhőár-kompenzáció meghosszabbítása, hanem a kellemetlen, de az ország biztonsága szemponjából fontos ügyeket is képviselje.