A művészet szabadságáról
2010. szeptember 08. írta: aristo

A művészet szabadságáról

A szépség az eszme látszása”
Hegel

  Ki tekinthetné át a művészet megítélésének történelmi sokszínűségét? Az egyszerű tekhné-től (τέχνη) a világ megváltásáig mindennek gondolták már. Mindeközben a vizsgálat - és a csodálat - fokozatosan áttevődött a műről a művészre, ennek csúcsa a máig ható zseni-esztétika, a romantika művész-ideálja. Ebben a megközelítésben a művészet története az alkotók szabadságharcának történeteként kerül bemutatásra, harcként a fullasztó elvárások, a közízlés nyomorúsága ellen, harcként az alkotói szabadságért, a zsenialitás kibontásáért. Jelképe a kalitkába zárt, szomorú madár.

  Mindez feltételezi természetesen azt, hogy a szabad művész, a szabad alkotó - levetve a kényszerek nyűgeit - magasabb minőséget, jelentőségteljesebb alkotásokat hozhat létre. A művészetkedvelő, gazdag polgárság tömeges megjelenésével ennek mindenféle, gazdasági és lelki feltétele létrejött. A gazdagsággal járó privilégiumok közé a művészet is beemeltetett. A polgárt a tömegtől a gazdagsága különbözteti meg, ez az imádat és az utálat tárgya is egyben. A megtollasodott kalmár, a műhelyét gyárrá hizlaló iparos egyaránt a pénze révén válik ki a többiek közül, más nem is különbözteti meg tőlük (lásd egyenlőség). Ha pénzét elveszíti, újra egy lesz a senkik közül, ahonnan jött. Ez merőben más helyzet, mint a nemeseké, a gróf koldusszegényen is gróf, címe nem a társadalom megítélésétől, hanem a király - áttételesen az Isten - akaratától függ és ez a kivételezettség a polgárnak már nem adatik meg.

  Ettől - természetesen - még erősebbé válik a megkülönböztetés vágya. A műveltség, a művészet szeretete lelki nemességé válik, éppúgy elvehetetlenné, mint a született nemesség, az egzisztenciális bizonytalanságot némileg kiegyensúlyozza az esztétikai biztonság, a jó ízlés polgári erénye. Megjelenik a gazdag mecénás, aki biztosíthatja a művész „szabad” alkotásának gazdasági hátterét, remélve, hogy valamiféle rész-örökkévalóságot kaphat a zseni általános örökkévalóságából. Továbbá jó befektetés is lehet, ami nem mellékes szempont a szatócsok ivadékai között. A gazdagság és a mecenatúra elterjedésével a művész megszabadul az élet anyagi nyűgeitől, a kényszerektől - szabadon szárnyalhat tehát.

  Ennek és a technikai haladásnak legközvetlenebb következményeként hihetetlenül megszaporodott a művészek és a művészetek száma, a 19-20. század sajátossága pedig az, hogy amiből sok van, az rövidesen iparrá szerveződik. Létrejön a művészetek instrumentális háttere, múzeumok, gyűjtemények, ösztöndíjak és állami megrendelések, a művészeti piac - egyszóval az IPAR. Mármost, amit iparszerűen termelnek azt iparszerűen kell eladni is. Megjelenik tehát a művészeti marketing. Az ipar természetesen nem különbözteti meg a jót és a rosszat - hogyan is tehetné - csak az eladható és az eladhatatlan kategóriáit ismeri, és ami eladhatatlan, az nem kell. Nyilván, ez eseteben is a marketing csak részben kiszolgálója az igényeknek, legalább akkora részben, ha nem nagyobban, alakítója azoknak, hiszen keresletet kell generálnia. Érdekes kérdés azonban, hogy mit is jelent mindez a művészi szabadság vonatkozásában. 

  A fentiekkel párhuzamosan kialakul és kiélesedik egy vita filozófusok, művészek, esztéták, műkedvelők és holdkórosok között arról, hogy végül mi is a művészet maga. A vita szerteágazó, néha érdekes, többnyire azonban unalmas és erőltetett. A módszer ismert, a művészetet vissza próbálják vezetni valami benne foglalt általánosra, hogy azután abból dedukcióval felépítsék és magyarázzák magát a művészetet. Ezt a lényeget először a szép fogalmában, ezt követően a zseni némileg pszichologizált fogalmában, majd a befogadóban, végül bármiben keresik. Természetesen a bármi az igazi.

  Ez egyrészt a mentesít a szigorú gondolkodás követelménye alól, másrészt kétségtelenül előnyös a marketing szempontjából. A bármi értelmében minden lehet művészet, ami művészi hatást vált ki - ez persze tautológia, de ez senkit sem érdekel. Különös hatással jártak a művészi szabadság tekintetében a 20. század eleji avantgárd művészeti kísérletek is, különösen a dada és a szürrealizmus. Korukat megelőző módon magukban hordták a modern marketing legfontosabb vonását: a meglepetést, illetve a meglepetés legprimitívebb változatát: a megbotránkoztatást. A meglepetés, az új, a megbotránkoztató, a modern művészetek védjegyei lettek, érthető módon, hiszen a figyelem felkeltése a sikeres marketing első számú szabálya. Az avantgárd azokat látszott igazolni, akik szerint bármi lehet művészet. Az anything goes mintegy a művészi tevékenység szilárd alapjává vált, minden nihilista következményével együtt. 

  Amiről mindeközben nem nagyon esett szó - legfeljebb elmarasztalólag -, az a közönség. A művészet - hála a gazdag sznoboknak - nagyon sok embert képes ugyan eltartani, de ettől függetlenül, minden művészetben és művészben szükségszerűen van valami magamutogatás. A siker szükséges a művész számára és bár hangoztatott módon önkifejezés a művész minden gesztusa, a benne rejlő exhibicionista kényszeríti, hogy a közönségen mérje magát. A szabad művészet - végső soron - valamiképpen a fantázia világa, s mint ilyen, végtelenül szubjektív, hogy ezt a szubjektív kifejezést miképpen értékeli a másik a közönség, annak semmiféle - feltárható - szabálya nincs. A közönség-reakciók szempontjából a szabadság hátránnyá válik, a művészeti aktus, értelmezési keret hiányában, megítélhetetlenné, horribile dictu, gyökértelenséggé.

  A múlt nagy, klasszikus alkotói egyáltalán nem voltak szabad művészek. Többnyire megrendelésre dolgoztak, és képtelenség azt feltételezni, hogy az alkotás során negligálhatták volna a megrendelő igényeit és nem csak abban az értelemben, hogy nem festjük a bibircsókot őfensége arcára, hanem a művészi megfogalmazás, az alkalmazott eszközök tekintetében is. Minden változtatás, művészeti forradalom a közízlés változásával függött össze és korántsem biztos, amint hirdetik, hogy ezekben a változásokban a művészet vitte a prímet. Őszintén szólva, számomra valószínűbbnek tűnik, hogy a közízlés változása kényszerítette a művészeteket új utak keresésére. Bárhogyan volt is, a művészi produkciókat a társadalom elfogadta, megbecsülte. Miután a köznép ritkán részesült művészi élményben - kivéve a templomi festészetet és zenét, ezek azonban többnyire didaktikus illusztrációk voltak - a művészi élmény exkluzivitást jelentett, kiemelkedést a hétköznapokból. A művészet szolgáló volt, de kedves és szeretett szolgáló, nevelő is talán, akinek előre szabott, de fontos helye volt az emberi tevékenységek végtelen változatosságában. 

  Ez a kiemelés a hétköznapokból a művészeti ipar megjelenésével teljesen eltűnik. Amint arra Danto kitűnő, Hogyan semmizte ki a filozófia a művészetet című könyvében rámutat, a modern művészet értelmezési talánnyá válik, keresztrejtvénnyé, a probléma azonban az, hogy senki sem akarja megfejteni kétszer ugyan azt a keresztrejtvényt, másodszorra unalmas. Bármerre nézünk, mindenütt művészi alkotások vesznek körül, reprodukciók, rádiókból szóló zene, még az asztalomon lévő csuprot is valami iparművész tervezte. Ennek legközvetlenebb eredménye, hogy a tekintet átsuhan felettük, nem vesszük észre őket, ez pedig meg is fosztja őket számunkra művészi jellegüktől. Erre a közömbösségre a modern művészet kétféle választ ad. Az egyik az, hogy egyszerűen bunkók vagyunk, akik nem elég érzékenyek, emelkedettek a mondanivaló - bármi legyen is az - befogadására. A másik válasz a megdöbbentés, megbotránkoztatás, ami felébreszt bennünket és kényszerít a figyelemre. A folyamatosan ingerelt érzékszerv azonban kifárad, egyre nő az ingerküszöb, mind erősebb ingerek szükségesek. Az erős ingerek pedig a fajfenntartás, az emésztés, egyszóval az animális késztetések körül találhatóak. 

  Így válik a művészi szabadság végső kényszerré, az új kényszerévé. Az alkotó szabad és mi is azok vagyunk, az ő szabadsága abban áll, hogy gyakorlatilag bármit csinálhat és mondhatja rá, hogy az művészet, mi pedig - szabadon - készségesen elhisszük ezt neki, de nem nézzük, nem hallgatjuk és nem olvassuk. 

A bejegyzés trackback címe:

https://mandiner.blog.hu/api/trackback/id/tr382275682

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: A közoktatásrul 2010.09.09. 15:39:10

Készül az új oktatási törvény és a nemzeti alaptanterv. A következő hónapokban eldől, hogy gyermekeink – köztük az enyém is – milyen iskolákban, milyen tanároktól, mit fognak tanulni. Eldől, hogy a következő generáció megkapja-e azokat az a...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Téglagyári Megálló 2010.09.08. 11:06:28

Kissé befejezetlen nekem ez az írás.

nullnick 2010.09.08. 11:08:07

az a munka,

mely nem a jobbra és a szebbre törekszik,

NEM LEHET MŰVÉSZET

ucsacsu 2010.09.08. 11:24:30

Szerintetek a homokóra művészet, szerintem csak pénz lenyúlásának egyik módja volt.

Alfőmérnök 2010.09.08. 11:40:25

Hangzatos dolog egy virtigli konzervnek Danto könyvének CÍMÉT beemelni egy írásba, de félrevezető. Danto a modern művészet apologétája. A művészet filozófiává válása számára alapvetően POZITÍV folyamat. (Fordította: Babarczy Eszter) Ha a szerző figyelmesen elolvasta volna a tanulmányokat, valószínűleg nem emelte volna be az írásába, és főleg nem aggasztotta volna rá a "kitűnő" jelzőt.

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.08. 11:48:17

némi igazság, gyengén kidolgozva. kár.

Bell & Sebastian 2010.09.08. 12:10:19

Nagyon sajnálom -egészen biztosan bennem van a hiba-, de valahonnan mélyen és belülről végigröhögtem az egészet. (Ez is jó lett!)
A befejezést -úgy sejtem- az ünneplő vagy fanyalgó közönségnek adta át, kedves Aristo.

Nem élnék a megtiszteltetéssel, ha megengedi, itt van Alfőmérnök, aki virtuózan bánik az evőpálcikával, de hentesbárd is szokott nála lenni, talán majd ő előrántja valamelyiket - a gatyakorcából.

:)

sajto@ - sajtokukac.blog.hu 2010.09.08. 12:24:07

Gyenge anyag lehetett az írás múzsája és látszólag el is elfogyott a végére.

aristo · http://aristo.blog.hu/ 2010.09.08. 12:30:48

@Alfőmérnök:
Attól, hogy nem értek vele - adott esetben - egyet, bármely mű még lehet kitűnő.
Azt, hogy Danto szemlélete mennyiben pozitív, vagy inkább szkeptikus, talán foglalja össze maga Danto.
mek.niif.hu/01600/01654/01654.htm#3

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2010.09.08. 12:57:03

Itten a művészet úgy akar fölfogódni, mint valami konstans tevékenységi kör, hogyaszondja festők, szobrászok, valamint balettáncosok és kőfaragók. Ma valahogy azt képzeljük, hogy minden zene, színház, festmény, stb művészet. Holott egy frászt, ezek döntő többsége mindössze hol jobb-hol rosszabb színvonalú iparosmunka.

Szvsz ez így zsákutca.

A művészetet talán úgy érdemesebb volna fölfogni , mint valamely kézműves-iparos(ezt persze kéretik tágan értelmezni) tevékenység legmagasabb színvonalú művelése. Ahol az adott "ipar" precíz művelésén, az adott tárgy(szintén széles értelemben veendő fogalom), alapos részletes megmunkálásán túl olyan "hozzáadott értéket" találunk, ami jóval többé és fontosabbá teszi az adott produktumot, mint szimplán valami "jólmegcsinált" dolog. Ha tetszik a szakmailag kifogástalan és a szakmai dimenziókon túl is értékelhető valami lenne tehát a művészet.

Persze ez még mindig rettenetesen szubjektív ügy, ráadásul az sem titok talán, hogy valamely emberi produktum művészi rangját jellemzően az utókor hitelesíti. Viszont a szakmai színvonala minden tevékenységnek sokkal objektívebben megítélhető és talán fontosabb is a kortárs "fogyasztók" számára.

Talán a legvilágosabb példa az építészet területe, ahol senkinek eszébe nem jutna minden építészmérnököt és pláne minden épületet művész(et)nek fölfogni, miközben senkinek nem jutna eszébe a művészetek közül kizárni az építészetet és senki föl nem háborodik azon, ha egy-egy épületet műalkotásként veszünk számba.

Így kéne talán fölfognunk minden egyéb tevékenységet is. Persze így nyilván egy rakás, ma jellemzően nem művészetinek gondolt területen megjelenhet művészi teljesítmény. És persze nyilván marad azért egy rakás tevékenység, ami nehezen képzelhető el művészi színvonalon kivitelezve. Mittudomén, művészi utcaseprés valszeg nincs.

Halkan hozzáfércelem, a ma művészetnek titulált szakmák és az abban tevékenykedők is sokkal jobban járnának, ha elsősorban szakmaként élnének a köztudatban. Persze olyan szakmaként, ahol esélyes, kívánatos, elősegítendő - de nem nap, mint nap, újra és újra kötelezően elvárt - a művészi színvonal.

És még halkabban azt is, hogy kiemelkedő művészi értékek általában ott és akkor születnek, ahol és amikor szakmányban "gyártanak" művészetet - mármint annak legelől említett értelmében. Ahol volt tömegigény freskóra, seccóra ott néhány föstmény elképesztően kiválóra sikeredett. Ahol van mennyiségi filmgyártás, ott születhetnek menetrendszerűen igazán jó filmek.

Bell & Sebastian 2010.09.08. 13:38:40

@Dr. Zerge:
Idáig értem, de mi van akkor -ha tömeges igény híján- egyszerűen elhal valamire a kereslet, mert ez a szemlélet a szabadpiac-vezérelte művészetfelfogással egyenértékű! Ettől több kell, nem?

(gyorsan váltsanak át Petőfiről, megint nyomják a Földlakót, ájjájáj...)

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2010.09.08. 13:51:28

@Bell & Sebastian:

Hát ez aggasztó!

Szerintem amit én írtam, az véletlenül sem holmi szabadpiac-vezérelte művészetfelfogás. Persze az kétségtelen, hogy nem is holmi paternalista, központifinanszírozott, haverokateltartó szarság. Egészen egyszerűen a művészetet, mint fogalmat, és a javasolt értelmezésben mint egyfajta über-minőséget kézenfogja és kivezeti a finanszírozás rendszeréből. Ezen ti. nincs mit finanszírozni.

Ami marad, mindenféle szakmák, azok egyrészt igenis kell, hogy piaci alapon _IS_ finanszíroztassanak, másrészt, mint sok minden más, amennyiben a köz üdvén munkálkodnak, úgy jogosan kérnek a közjó finanszírozására föltalált adórendszer bevételeiből. Hogy milyen formában(adókedvezmény vagy támogatás, és ez utóbbiból intézmény-, projekt- oder fogyasztótámogatás) és hogy ki által elosztva (szakmai szervezet, közalapítvány, központi-vagy helyi költségvetés és az azért felelős tisztviselők vagy képviselők, stb.), hogy mennyit, az talán nem e poszt kommentfelhőjének tárgyköre.

kackia 2010.09.08. 14:01:30

" Művészet " piktúra néven még mindig létezik egy szirupos kézműves tevékenység mely ráadásul igen magas, 40 ezer eurós áron gazdára is talál időnként. Mi okozta azt a fajta szellemi eróziót, érték bizonytalanságot mely ma tapasztalható hazánkban a világban ?
Számomra kérdéses, hogy a link alatt található festmények bőven kimeríti a kultúr büntény fogalmát. Ugyan úgy büntetési tétellel kellene súlytani a szellem fertőzését mint mondjuk a garázdaságot.Nem mindegy mi lóg a falakon, ha egy gyermek nap mint nap giccset lát otthon, mit várjunk tőle , ha felnő.
Én még emlékezem a képcsarnok vállalat intézményesített működésére, főiskolát végzett, többszörös munkácsi díjas alkotók zsűrizett alkotásaira , a házaló ügynökökre, kik részletre kínálták a képeket , kisplasztikákat szocialista családoknak. Mindez 25 éve volt, szerintem elvégeztük a munkát magunkon.
Voltak olyan képzőművészeti főiskolán tanuló ismerőseim, kik a legcsekélyebb erkölcsi fenntartás nélkül gyorsportréztak a Balatonon, anélkül, hogy bármely szaktanár kirúgta volna őket.

classicalartistsworldwide.co.uk/Pages/Artists.aspx?artist=49&category=1&picture=0

kackia 2010.09.08. 14:02:59

@kackia: Számomra kérdéses, hogy = Számomra nem kérdéses, hogy

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2010.09.08. 14:23:48

Ja, és még egy apróság:

Akinek fáj a piac, és boldogan révedezik, hogy de bezzeg anno, amikor pölö a Boticelli, Donatello, Michelangelo, Raffaello, meg a bőkezű mecénás, annak nincs ám rend a fejében. Merthogy a Mediciek, meg a Gyula pápa, meg a máskori effélék az akkori piac maga. Vagyis a probléma nem a piaccal van (a fenét nem, van -volt is - azzal is, de most ne mellékszálazzunk), hanem a tömegtársadalommal.

Alfőmérnök 2010.09.08. 14:43:47

@aristo: Kösz a linket, jó írás.
Továbbra is fenntartom, hogy Danto a modern művészet, sőt annak - konzervatív szempontból - "legelfajzottabb" - változatának, a pop-artnak az apologétája. És persze saját magának.

kokavec 2010.09.08. 14:52:30

@Dr. Zerge: Nem szeretem ezt a reneszánsz példálózást a művészet kontra közízlés - közigény témában.
Ember (egyén), társadalom, kultúra, művészet kérdései alapjaiban változtak meg azóta.

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.08. 15:16:07

ritka alkalom, megjegyzem. van abban valami amit zerge mond.

aristo · http://aristo.blog.hu/ 2010.09.08. 15:20:08

@Alfőmérnök:
Azt én nem is vitatom. Sőt, egyáltalán nem vitatom a Danto-val kapcsolatos véleményét.
Csakhogy - szerintem - Danto mindezt kényszerűségből teszi, hogy elkerülje a hegeli "művészet vége" következtetést, illetve azt állítja, hogy ebből a "végből" valamiféle újjászületés várható és ez az újjászületett művészet már más, mint az ami végetért. Végkövetkeztetéséhez a művészet szabadságát tételezi fel - mint időben előrehaladó, kiteljesedő valamit - és ez egybeesik azzal, amit én gondolok, csak ő pozitív folyamatként, én pedig negatívként értelmezem.

mavo · http://polmavo.blog.hu 2010.09.08. 15:32:48

@Dr. Zerge:

"Merthogy a Mediciek, meg a Gyula pápa, meg a máskori effélék az akkori piac maga."

úgy bizony! és az ún. viszont tömegízlés akkor is tömegízlés volt, nem kell aggódni.

egyáltalán ezt az egész "jaj, mi lesz a 'magas' művészettel" darvadozást nem bírom megérteni egy percre sem. az átlagember akkor se bartókt fog hallgatni, hanem lady gagát, ha beleszakadnak a 'magas' művészet hívei.

Bell & Sebastian 2010.09.08. 15:46:48

@Dr. Zerge:
Kösz. A direkt támogatások leosztását is lehet jól csinálni, mégis, inkább az indirekt elmaradása a fájóbb.
Ez azt jelenti, hogy teljesen hiányzik az a középréteg, amelynek megvan az a műveltsége és anyagi ereje, ami eltarthatná a böcsületes iparos-féléket. Az elitkultúra fogyasztó példabeli kőgazdag megrendelőkkel meg úgy vagyunk, mint a krumplival, a java a föld alatt. Ez az ön által preferált felfogás azt is jelenti, végre itt van amerika, természetesen minden szemetjével, de semmi áldásával (na van egyáltalán), mert arra nincs pénzünk.

Ez egészen biztosan nem a konzi felfogás, ez valami végletesen kultúr-darwinista vadliberalizmus!

Köszönöm szépen, de nem kérek belőle. Hogy hová vezet, az világosan látszik. Ha esetleg ezt az analógiát a tudományok művelőire, műhelyeire is kiterjesztenénk -mint ahogyan azt meg is tették-, kész is az öntökönszúrás receptje.
Kicsi befektetés, gyors és látványos eredmény a rombolásban. Jó sok médiás kell az ideológiai átneveléshez, meg szociológus a kisebbségi lét elviseléséhez, meg pszichológus a meggyógyításukhoz, de a többi futottak még -kategória!

Ejha, ez mán' igen! (randán néz) Beteg egy idea lenne ez. Még jó, hogy mások nem így gondolják.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2010.09.08. 17:03:11

@Bell & Sebastian:

Ez már több, mint aggasztó. Egyszerűen komoly szövegértési problémáid vannak, sajnálom, nem tudok rajtad segíteni.

kokavec 2010.09.08. 17:27:22

@Dr. Zerge: ja, nem ellen, csak zárójeles kieg.

Bell & Sebastian 2010.09.08. 18:33:40

@Dr. Zerge:
Szépen kihátrált az izgalmas részéből.
"A probléma a tömegtársadalommal van." -kiváló felismerés!

Elég régóta stagnál a létszám nálunk. Mégis szembeszökő a 20 év alatti romlás minden területen. Tehát nem az igénytelen prolikkal van gond, hanem azokkal, akik elszaporították őket, de felelős, az bezzeg szokás szerint nincs. (biztos a piac)

Ön fordítva ül a lovon és képtelen arra, hogy rendszerszinten lásson, de sebaj, nekem meg a semmitmondással akadtak most gondjaim.

Ha a művészeteket nem lakmusznak tekintjük, hanem a rangjukba visszaemelendő életminőség-javító akármiknek, a fogyasztóit kellene előteremteni, felnevelni. Ez egy darabig még eltart, de addig is mi legyen?

A mecenatúra és a talpra állítás a kérdés egyelőre. Utána jöhet a piac.

Babilen Tatarszkij 2010.09.08. 18:37:07

Babilen Tatarszkij: A tekhné kiírása zárójelbe görög betűkkel mint a köcsögség legfelsőbb foka.

Bell & Sebastian 2010.09.08. 18:48:30

Αμφορέας, mondhatni egy mégnagyobb köcsögre.

Tehetetlen Dodó 2010.09.08. 19:08:36

@Bell & Sebastian: Mázas cserép ez is, az is.

Bell & Sebastian 2010.09.08. 20:06:09

@Tehetetlen Dodó: :)))

@Dr. Zerge:
Még egy utolsó utánlövést, hátha...
A művészeteket műhelyek, irányzatok, iskolák, tradíciók, ... örökítik. Ha megszakad a kontinuitás, lehet kezdeni az egészet elölről, a melegvíz feltalálásától.
Ha meghal az utolsó kádár, vége a hordókészítésnek.

Ha már így adódott -jártunk, ahogy jártunk-, az alapszintű -fenntartással kapcsolatos feladatok-, csakis az államra hárulnak. Ha majd eljő a Kánaán, biztos minden másképpen lesz, nem tudni. De az egészen biztos, hogy az alapítványokba akkumulált vagyonokkal bíró Amerika nagyon rossz követendő példa, pedig az elég jól modellezi ezt a piac-alapú elképzelést.

Az ún. magas művészet vagy kultúra fogyasztója az az elit, ami nálunk -egy az egyben- hiányzik.

Az ok a fizetőképes, igényes kereslet, az okozat a színvonalas és (nemzeti) karakterű alkotások megjelenése, és nem fordítva.
Az alkalmazott vagy hétköznapi művészet az más tészta ugyan, de még ennek a továbbéltetéséből sem húzhatja ki a belét az állam teljesen, például: az építészeti hagyomány megőrzése előírásokkal és rekonstrukciós támogatásokkal, ahogyan ez mondjuk egy alpesi épület esetén teljesen természetes nyugatabbra. Megmarad az épület és a hozzá kapcsolható tudás is, amivel felépítették - egy füst alatt. És így már nem olyan drága.

Az elindulás az úton elhatározás, nemzeti igényesség és pénz kérdése. Ha semmi sincs ebből, akkor tarol a Piac.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2010.09.08. 20:42:56

@Bell & Sebastian: Komolyan nem értem, és kurvára idegesít, hogy olyan dolgokban óhajtasz velem vitatkozni, amiket én nem mondtam, nem írtam, nem gondolok. Hagyd ezt abba, vagy picsánrúglak, baszd meg!

Tetejébe magát a témát - gyk. kultúrafinanszírozás - direkte kerülöm, az egyetlen ennek szentelt bekezdésem éppen arról szól, hogy erről itt nem érdemes, és nem is fogok fecsegni. Mi a lófaszt nem lehet ezen érteni, he?

És különösen kímélj meg sete-suta kultúrafölfogásod további nickemrekattingatós propagálásától, köszönöm. És tanulj már meg olvasni, kérlek (ha írni - úgy, ahogy - sikerül, talán menni fog)!

Faszkivan, faszkivan, faszkivan.

Alfőmérnök 2010.09.08. 21:21:02

@aristo: Kicsit elbizonytalanodtam, mert az általad linkelt írás utolsó bekezdése nem teljesen tiszta a számomra. Én eddig úgy értelmeztem (nagyon leegyszerűsítve), hogy D. szerint a művészetben „szabadság” már a modernitással beköszöntött és csúcspontját a neovanantgarde-ban érte el (tudniillik „öntudatra ébredt”, és így fogalmivá vált). Erre itt van ez a pár mondat, és nem nagyon értem, mire vonatkozik:
„Másrészt azonban ennek a rendnek az elvesztését mint szabadságot is értelmezhetjük, hiszen a kérdés, hogy valami tényleg művészet e, egyre kevésbé vonatkozik egy tárgy tényleges tulajdonságaira. Sokkal inkább arra irányul, hogy ez a tárgy mennyire felel meg egy olyan elméletnek, ami az elképzelhető összes tulajdonságok valamennyi lehetséges struktúrájával kompatibilis kell, hogy legyen. Az a történelmi erő, amely szabadsággal ajándékozza meg a művészetet, megszabadítja őt a filozófiától is, és a filozófia is megszabadulhat tőle. Ez egy szédítő pillanat, ami nem csoda, ha összezavar bennünket.
Grand Street, 1989 tavaszán.”

Ha Babarczy Eszter erre jár, segíthetne értelmezni, mert ő a szakértője a témának. (Danto a magyar kiadás előszavában be is nyal neki egyet.:)

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2010.09.08. 21:27:54

És akkor még egy ordító önellentmondásra hadd hívom föl mindazon elmeroggyantak figyelmét, akik szűk szellemi horizontján a kultúra helyes vágányra állítása a "nemzeti" jelző mindenhova történő odarittyentése útján képzeltetik el:

Ez az egész "nemzeti" izé, himnuszostul, zászlóstul, szőröstül-bőröstül éppen a tömegtársadalom elkerülhetetlen velejárója. Azé, amit ugyanezen júzerek oly előszeretettel (és sok tekintetben joggal) ostoroznak.

(Gy.k.: Mindez nem jelenti azt, hogy ne volna fontos, hasznos, értelmes dolog, a nemzet fogalma. És végképp nem jelenti azt, hogy nélküle kellene elgondolnunk a jövőt. Mindössze nem árt tudnunk, hogy - legalábbis mai fölfogásában - nem valami komoly történelmi múlttal bíró fogalom, és nagyon is árt univerzális, mindent följavító varázsigeként alkalmazni.)

Alfőmérnök 2010.09.08. 21:38:41

@Dr. Zerge: Ki kell, hogy ábrándítsam. Amit ön itten előad, az csak egy ELMÉLET, egy lehetséges megközelítése a nemzet fogalmának. Ellenben: az etnoszimbolista irányzatról hallott-e már?
en.wikipedia.org/wiki/Anthony_D._Smith

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.08. 21:49:43

"Így válik a művészi szabadság végső kényszerré, az új kényszerévé."

Ez lényegileg egy lejátszott meccs. A dolog ma már nem működik, gyakorlatilag befulladt. Persze a kényszer káros hatásait folyamatosan tapasztaljuk.
A neo-, poszt-, és akármilyen avantgárd törekvések, az unalomig ragozott pop és akármilyen kamu ellenkultúra-kísérletek ma ugyanúgy a hivatalos művészet, illetve a méjnsztrím részévé váltak, mint mondjuk az izmusok burjánzása idején a tökéletesen kiüresedett akadémizmus és a realizmus művészete volt. Igen ám, de mára megjelent -amolyan jogos reakcióként- az újrealizmus, csak az a gond, hogy mostanra többnyire kiírtották az egykor jól bevált akadémista iskolákat, úgyhogy nem egyszerű a helyzet.

Aztán egy perverz osztrák akcionista (H. Nitsch) is legfeljebb csak Magyarországon volt képes ideig-óráig megbotránkoztatni a rendszerváltás utáni években, de ma már szinte fel sem tűnne egy véres marhabelekben fetrengő véglény és híveinek vonaglása.

Más. Az egyházművészet (a posztban "templomi festészet") soha a büdös életbe nem korlátozódott a "didaktikus illusztráció" szintjére, még az internacionális gótika idején sem. A kismesterektől kezdve a nagy templomi festőcéheken át egészen a máig ismert nevekig jól elkülöníthető festészeti stílusokról, megoldásokról és bizonyos mértékig nemzeti jegyekről beszélhetünk. Az meg természetes, hogy a szimbólumrendszer többnyire azonos volt, néhány nemzeti sajátosságtól eltekintve (lásd pl. Szent László legenda ábrázolása magyar és horvátországi templomokban).
És bármilyen furcsa nyugati szemmel nézve, de az ortodox ikonográfia az évezredes szabályok mellett is koronként és nemzetenként igen változatos jegyeket mutat.

Tehetetlen Dodó 2010.09.08. 21:53:24

No, művészet-elméleti kérdésekbe - hozzáértés híján - nem bonyolódnék.
Viszont mosolyra húzódik orcám a téma gyakorlati megjelenései kapcsán: azon szerencsében van részem, hogy egy kolléganőm, több évtizedes szünet után, élemedett korára újra belelendült az alkotásba. Miután festő-művészetét meglehetős aktivitással éli meg, óhatatlanul is tanúja vagyok e másod-harmad- vagy talán negyedvonalbeli művészi szubkultúra mozgalmas, bár sikerekben mérsékelten gazdag életének.
És mikor ezen epizódokat figyelem, az alkotás, a "művészélet" megnyilvánulásait, mely át van szőve számtalan fontos mellékszállal, mint a kiállítások szervezése, kapcsolatok keresése és kötése, a "művésztársak" pozitív és negatív bírálata, sokszor mulatságosan affektált fontoskodással, a gyakran csepűrágókra emlékeztető életvitel (hiszen ebben a kategóriában nemigen vannak olyanok, akik komoly egzisztenciát bírnának művészetükből fenntartani), arra indít, hogy Zerge doki iparos-hasonlatával értsek egyet: valóban jobb-rosszabb produktumok előállítása és a (hálátlan) piacon való elhelyezése motiválja - az önkifejezés kényszerén kívül - a derék művészeket.
Ismétlem persze: az említett kör a sokadik kategóriás, semmiféle központi támogatásokban nem részesülő, de igen aktív és a "művészéletet" nagy lelkesedéssel és erős emóciókkal megélő szubkultúra.
De ezek legalább őszinték, nem befolyásolja őket sem ösztöndíjak, sem állami megrendelések kényszere...

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2010.09.08. 21:55:18

@Alfőmérnök: Ma mindenki elvesztette az olvasási képességét? Hál hol a büdös picsába' adtam én elő bármiféle nemzetfogalom-megközelítő elméletet, he?

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.08. 21:58:52

@Tehetetlen Dodó: a körülírás alapján arra következtetek, hogy lelkes ámátőrőkről beszélsz. Veszélyes fajta. :)

Alfőmérnök 2010.09.08. 22:02:01

@Dr. Zerge: pl itt.
"Ez az egész "nemzeti" izé, himnuszostul, zászlóstul, szőröstül-bőröstül éppen a tömegtársadalom elkerülhetetlen velejárója."

Szoktad olvasni, amiket írsz?

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2010.09.08. 22:18:52

@Alfőmérnök: Ez neked egy elmélet? Mi van itt, hülyék napja?

Alfőmérnök 2010.09.08. 22:33:54

@Dr. Zerge: Igen, egy elmélet rövid, tömör összefoglalása.

Tehetetlen Dodó 2010.09.08. 22:36:25

@Gasper: Nem, ezek már nem amatőrök: saját köreik vannak, művészeti iskolákat szerveznek, kiállításokon vesznek részt, sőt, nemzetközi kapcsolatokat is építgetnek, hol egy horvátországi festőverseny, hol egy burghauseni vagy klagenfurti kiállítás, ahol díjakat is osztogatnak egymásnak, néha még egy-egy jelentéktelenebb árverésre is becsusszannak vagy más csatornákon is el-elsütnek egy-egy produktumot.
Tulajdonképpen a többségük csak azért nem teljesen "profi", mert egy-két kivétellel nemigen tudnak megélni belőle.

Bell & Sebastian 2010.09.08. 22:38:09

Há' bazmeg Zerge, pihenned kéne.

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.08. 22:41:47

@Tehetetlen Dodó: ha már így megtárgyaljuk őket, akkor valami linket nyomathatnál róluk.

Bell & Sebastian 2010.09.08. 22:44:22

@Tehetetlen Dodó:
Van az a fajta, amelyik egyet tud, de azt üzembiztosan, úgy másfél méter magas angyalt faragni körtefából, különböző elnevezésekkel. Felénk jutott minden faluba, és pont Országzászló-átadásokra, nahát! Télen nájlon alatt rohad.

:)

Tehetetlen Dodó 2010.09.08. 22:55:52

@Gasper: Na, majd holnap összekapirgálok párat, a benti gépemen vannak.
De el ne áruld, hogy én dobtam be őket a köztudatba...

Mihint · http://mihint.blogspot.com 2010.09.09. 00:05:35

@aristo: bocsásson meg, de a felvetett kérdéskört én más irányból közelítem: (..) Elvesztette szellemét, elvesztette eszméit, elvesztette isteneit, elvesztette örömét, boldogságát, és ő maga elveszett a munkában, a külső dolgokban, a földet kifosztó hatalmi ösztönben, a természet kizsákmányolásában. A művelés már nem kultusz volt, hanem csupán kultúra (..) (H.B.:Scientia Sacra) Meglehet, rosszul értelmezem írásának premisszáit, azonban, úgy érzem, bizonyos szempontokat nem vett figyelembe. Kérdezném azt, hogy miért nem tette?
Üdv. Misi

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2010.09.09. 00:37:36

@Alfőmérnök: Ugyan kérlek, te hallucinálsz. Vagy még rosszabb: paranoid módon, ostoba előítéletekkel, kontextusából kiragadva egy egyszerű, mellékes mondatot, gyártod a hangyából az elefántot. Mindkét esetben orvosra van szükséged, és nem a velem való csevejre.

Mindenesetre ezentúl majd szólok, ha bármiféle átfogó elméletet, vagy annak rövid tömör összefoglalását publikálnám itten bármiféle témában. Addig leszel kedves efféléket nem föltételezni, butaságaiddal nem fárasztani, nickemet nem pisztergálni holmi fölösleges rákattintgatásokkal, kösz!

Alfőmérnök 2010.09.09. 00:52:16

@Dr. Zerge: Unintelligens, arrogáns, érdemtelenül önimádó, egoista fasz vagy. Ez a konklúzióm.

Bell & Sebastian 2010.09.09. 01:05:44

Nem megnyomta. Most mind meghalunk!

Alfőmérnök 2010.09.09. 01:07:22

@Dr. Zerge: De annak bizonyságára, hogy mekkora kretén vagy és hogy ne vádoljanak engem elfogultsággal, álljon itt egy példa, amelynek hozzám semmi köze sincs.

„Dr. Zerge 2010.09.08. 14:23:48
Ja, és még egy apróság:
Akinek fáj a piac, és boldogan révedezik, hogy de bezzeg anno, amikor pölö a Boticelli, Donatello, Michelangelo, Raffaello, meg a bőkezű mecénás, annak nincs ám rend a fejében. Merthogy a Mediciek, meg a Gyula pápa, meg a máskori effélék az akkori piac maga. Vagyis a probléma nem a piaccal van (a fenét nem, van -volt is - azzal is, de most ne mellékszálazzunk), hanem a tömegtársadalommal. „

Erre egy reakció:

„kokavec 2010.09.08. 14:52:30
@Dr. Zerge: Nem szeretem ezt a reneszánsz példálózást a művészet kontra közízlés - közigény témában.
Ember (egyén), társadalom, kultúra, művészet kérdései alapjaiban változtak meg azóta.”

Zerge doktor reakciója:

„Dr. Zerge 2010.09.08. 17:00:44
@kokavec: És ezt most miért is nekem?”

No comment.

gloire · http://alkaloida.blogspot.com/ 2010.09.09. 02:23:36

"Merthogy a Mediciek, meg a Gyula pápa, meg a máskori effélék az akkori piac maga."

Ezek konkrétan állami megrendelők voltak, bár mondhatunk olyat, hogy "az állami megrendelések piaca", csak nem sok értelme van . )

drith 2010.09.09. 03:47:12

@Dr. Zerge: te írod a dezsomail.blog.hu-t? :-D

aristo · http://aristo.blog.hu/ 2010.09.09. 05:56:12

@Mihint:
Nos, az a helyzet, hogy - az írás sikerületlen volta okán - úgy tűnik, némileg szánalmas magyarázkodásra kényszerülök. A művészet jelentőségének megítélése egy olyan pont, melyben nem értek egyet Hamvassal. Hamvas szerint a művészet az emberi cselekvés csúcsa, az isteniből való részesedés, túl minden tudományon és filozófián: a világ igazi megértése. Én ezt nem így gondolom. Véleményem szerint a művészet csak egy a végtelenül változatos emberi cselekvések közül, jelentőségét összetévesztjük a hatásosságával. Ez kétségtelenül a romantika hatása. Hegel - gúnyosan - így ír erről a Fenomenológiában: "Ha átengedik magukat a szubsztancia féktelen forrongásának, akkor azt hiszik, ....isten alvásuk közben adja a bölcsességet; azért van, hogy amit így csakugyan alvás közben fogannak és szülnek, álmok csupán" Úgy vélem a művészi lelkesültség sokaknál pótolja a fáradságosabb belátást, a világ megélésére törekszenek a megértés helyett.

A művészet és a művész szerepének túlértékelése szüli a művészet szabadságának követelését. Úgy vélem ez a szabadság fordul önmaga ellentétébe a "modern", vagy posztmodern művészet esetébe. Ez a szabadság eloldottságot jelent a konvenciók, műfaji kötöttségek és gyakorlatilag minden alól. Ez azonban azt jelenti, hogy eloldja magát a "közönségtől" is. Ha a művészi cselekvés egyoldalúan a művész önkifejezése csupán, akkor jogosan vetődik fel a kérdés mi közöm mindehhez nekem? Sarkosan fogalmazva: vajon nekem kell alkalmazkodnom a művészhez, vagy neki énhozzám? Vajon létezik -e művészet befogadó nélkül? Miután a művészet szabad lett és ezáltal, vagy ezzel párhuzamosan, elveszítette a köz érdeklődését, a művészek elkezdtek egymásnak és a "vájtfülűeknek" (nem térnék most ki arra kik is ezek) alkotni. Ez azonban sokkal súlyosabb kötöttséget jelent, a "szakma" egzisztenciális érdekekkel átszőtt világa hihetetlenül konformista viselkedést vár el az elismeréséért cserébe. A művészek a szakma meg nem értése, elutasítása esetén - boldogabb korokban - fellebbezhettek a közönséghez mára ezt nem nagyon tehetik. Így válik a szabadság végletes megkötöttséggé. Úgy vélem a művészeteknek a tömegtársadalmakban elfoglalt sanyarú helyzetét nem kizárólag a társadalmi elbutulás és közömbösség, hanem maguk a művészetek, vagy méginkább a magukat művészeknek vallók, is okozzák

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2010.09.09. 09:23:48

@Alfőmérnök: Tényleg nem tudsz olvasni. Sajnállak, de segíteni nem tudok rajtad.

Az idézett kérdést mellesleg akinek szólt értette, válaszolt is, emígyen:"ja, nem ellen, csak zárójeles kieg." Akkor ezzel most mi is volna a gond?

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.09. 09:37:53

@Mihint:

csak szólok, /látom aristo is jelezte némi távolságát a faszitól/ hogy hamvas egy seggfej. óvatosan húzza rá bármire az innen-onnan, összelopott okosságszólamait. a faszi egy tipikusan k-ejrópai, "itten úgy is lehet kamuzni, mit tudnak ezek plö a keleti tudásokról, majd eladom őket szinte a homeopátiáig hígítva a sajátomként" kókler. egy szellemi törpe,akit óriássá növesztett bp. és belgrád csököttagyú ifjúsága. :)

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2010.09.09. 09:42:05

@gloire: Nem olyan nagy teljesítmény valami sebtében irodalmiaskodott dolgot értelmes ember módjára értelmezni. Mondjuk Mediciek alatt a vagyonosokat Gyula alatt a mindenféle egyházi megrendelőket érteni. Mert persze, konkrétan Gyula nyilván Vatikán állam képviselője is, egy-egy Medici meg városi közhivatalt is vitt, de ettől még szvsz érthető az eredeti írás. Nem csak a négy reneszánsz művészről és nem csak erről a két multimilliomosról szólt, ez ugye világos? Persze nem akarásnak nyögdécslés a vége, így szvsz a megjegyzés messze kilendíti a demagógiamétert. Mellesleg már az is, hogy Gyula és a Mediciek minden művészeti tárgyú megrendelése valamiféle közberuházás lett volna, erős túlzás.

És bármiféle ördögök is lakoznak a részletekben, bármennyire is nem párhuzamosíthatóak a különféle történelmi korok egymással, az eredeti megfigyelés akkor is áll: jellemzően akik valami elveszett aranykorként tekintenek mindenféle régebbi korok művészetére és egyben mindenféle piaci folyamatot eleve gyűlöletesnek látnak a mai kulturális piacon, azok ordító önellentmondásban leledznek.
------------------------------------------
És akkor, ha szabad kérnem, innentől talán ezzel, vagyis a mondókám tartalmával, (ha tetszik, a másik említett önellentmondással is) és ne szerény egoista, arogáns faszfejemmel foglalatoskodjunk, köszönöm!

Alfőmérnök 2010.09.09. 10:32:21

@Dr. Zerge: Nyilván illedelmesséből válaszolta azt kokavec et. De ezt a nem tudsz olvasni mantrát legalább hanyagolhatnád, amíg saját magadat sem tudod értelmezni.

Alfőmérnök 2010.09.09. 10:34:48

@Grift: ez ilyen Griftes túlzának tűnik nekem.

Tehetetlen Dodó 2010.09.09. 11:43:19

@Gasper: Ízelítőnek (vannak egész jók is köztük, bár ritkásan):
www.david-art.hu/
www.alkotoportal.hu/
magdikepek.hu/
www.lirikusok.hu/index.php?page=kepzotagozat

No, én óhatatlanul is értesülök mindenféle muris dolgaikról...

tewton 2010.09.09. 11:45:46

@Tehetetlen Dodó:
"én óhatatlanul is értesülök mindenféle muris dolgaikról"

az lenne a durva, ha a murális dolgaikról értesülnénk, óhatatlanul :)

Tehetetlen Dodó 2010.09.09. 11:48:37

@Alfőmérnök: Szeretem az ilyen Griftes túlzásokat.
Gyakorta mondja ki bátran, amit az ember egyébként homályosan kapisgál, de röstellene megvallani, tartván a attól, hogy a szellemi "elit" hülyének nézi.

Tehetetlen Dodó 2010.09.09. 11:49:59

@tewton: Ma már nincs freskó, csak graffiti...

tewton 2010.09.09. 11:58:25

@Alfőmérnök:
"@Grift: ez ilyen Griftes túlzának tűnik nekem. "

nem. grift röviden foglalta össze a valóságot. hamvas világhíre tényleg kb. mo és ex-jugo területekre terjed ki. ezoterikus tudása tipikus 20. századi valláspótlék bölcsészkamu, kb. félúton popperpéter, szepesmária és mircea eliade hasonló törekvései közt. filozófiának nevetséges, vallásnak kevés, filológiailag szánalmas. afféle moralizáló széppróza tanult utalásokkal. csak nehogy elkezdjen utánajárni, mert összedől a bálványerdő.

Bell & Sebastian 2010.09.09. 12:04:03

@Grift:
Mondja, mit kell hogy gondoljak (én, a nép zavaros fejű fia) erről a piac -tézisről, amiben ugye annyi a kivétel, hogy elveszik a szabály. Fontos lenne, hogy tudjam, hátha ismét kedvem támad indulni egy másik járási hülyegyerek -választáson is.

:)

Alfőmérnök 2010.09.09. 12:04:33

@Tehetetlen Dodó: Az túlzás, hogy szeretem, de mindenesetre nem idegesít, ez is valami. :)
Szerintem a keleti vallások felszínes interpretációja zavarja Hamvasban Griftet.
Azért azt tudni kell, hogy a „nagynak” tartott műveit többnyire az asztalfióknak írta, nem gondolt a kiadásukra. Csak a tanítványok csináltak belőle ezobioterikus gurut. És azt se felejtsük, hogy – szerintem – nagyon jól ír. (Valószínűleg ez adja a vonzerejét, ennek köszönheti a kultuszát.)

Téglagyári Megálló 2010.09.09. 12:06:01

@tewton:

Ja, a kilencvenes évek elején Szegeden is menő volt. Persze kinek ne lenne megnyerő egy olyan vallás, amit a fotelből lehet űzni, roppant okosnak lehet gondolni magamat és persze szó sincs alázatról, leginkább csak az olvasatlanok lenézéséről?

Alfőmérnök 2010.09.09. 12:09:12

@tewton: Erre már válaszoltam Dodónak. Nem tudományos mércével kell mérni. Ez nevetséges elvárás.
Eliadet meg méltatlan egy lapon említeni Popperrel és Szepes Máriával.

Alfőmérnök 2010.09.09. 12:10:00

@tewton: Az meg szintén nevetséges érv, hogy csak MO-n és jugóban menő. Éppenséggel ettől még lehetne a világ legnagyobb gondolkodója.

tewton 2010.09.09. 12:11:25

@Alfőmérnök:
lol. nem idegesíti? :)
hamvasnál minden olyan, mintha egy műköves próbálkozna. bekeveri a gipszet, a betont, a műkövet. aztán mivel csak egyetlen mintája van, az eredmény egy gipsz meg egy beton meg egy műkő kertitörpe.

azért feltűnhetne ám, hogy hogy a csudába' van az, hogy ugyanazt mondja a buddha amit a Jézuskrisztus, ami ugyanaz, mint a mit a védák mondanak, és ... és nini, én, hamvasbéla is ugyanazt mondom!

Bell & Sebastian 2010.09.09. 12:16:02

Szomorú egy ember volt, nyilván előre látta az utókor ítéletét. Hej, ha bbjnick galambocskánk itt lenne most, bezzeg nem lennének ennyire gonoszak.

:)

Tehetetlen Dodó 2010.09.09. 12:19:55

@tewton: Éngöm eléggé megrázott, amikor az Anthologia Humana valamelyik lapján egy vaskos Sztálin idézetre bukkantam, az ötezer év bölcsességei között.
Igaz, az én kiadásom az ötvenes évekből származik, hehe.

tewton 2010.09.09. 12:20:03

@Alfőmérnök:
maga rosszul olvas! (lehet, én is rosszul írok).
nem érv volt. ez a valóság. tényközlés.
Eliade minden todományos teljesítménye ellenére (ill. azok alatt) ugyanazt csinálja. Saját hit és vallás helyett "a vallásról" és mások vallásosságáról való beszéd valláspótlék gyanánt. Ami, ironikus módon, ideális árucikk egy poszt-ateista világállapotban, amikor alig lehet egy normális és karakteresen valamilyen embert találni, annyi a "maga módján" "vallásos".

ajánlott irodalom:
Zirkuli Péter, "A történelem rémülete" Eliade mítoszelméletéről. BUKSZ 1996
epa.oszk.hu/00000/00015/00002/zirkuli.htm

tewton 2010.09.09. 12:21:35

@Bell & Sebastian:
sőt, azóta volt egy piknik kötcsén. lángostor lesz-e bbjnick vagy őrláng, ha visszatér?

Alfőmérnök 2010.09.09. 12:24:09

@tewton: A „nem idegesít” kitétel Griftre vonatkozott, nem Hamvasra. Ő néha egy kicsit igen, de nem azért, amit ti írtok.
De valóban, várjuk meg, amíg megjavul bbjnick gépe, ő majd megvédi.

Alfőmérnök 2010.09.09. 12:27:36

@tewton: Dehogynem érv volt. a mellett, hogy túl van értékelve. Tényközlés is lehet része az érvelésnek. Csak ez esetben rossz az érv, mert attól, hogy csak MO-n meg Jugóban ismerik még lehet nagy gondolkodó (szerintem sem az, csak érdekes, izgalmas személyiség és jó író).

Alfőmérnök 2010.09.09. 12:37:36

@tewton: Kit érdekel, hogy mi a véleménye egy szekusnak Eliadéról? :)

tewton 2010.09.09. 12:38:39

@Alfőmérnök:
nem, nem érv volt! :)
csak azt a nem-magátólértetődő grifti utalást magyaráztam belgrádra. horvát ismerőseim is ismerik hamvas nevét, ott is vannak rajongói.

lehetett volna érv, ha idecitáltuk volna a félhivatalos hamvasrajongókat, dúlantal etc., akik szerint kozmikus géniusz volt a faszi. de nem ez volt a cél. érv helyett inkább értse amolyan fanyar tényközlésnek.

tewton 2010.09.09. 12:41:42

@Alfőmérnök:
kit érdekel, hogy mi a véleménye eliádénak istenről? :)

Bell & Sebastian 2010.09.09. 12:48:48

@tewton:
Megfordult bennem, hogy elkeseredésében elment cédulát gyűjteni, és ezért engem terhel az erkölcsi felelősség, mivel dehonesztáló -módra vettem a szájamra a cuclista népi írókat.

(úgy emlékszem az életrajzából, szegény Hamvasnak kijutott bőven az útkeresésből meg a sors csapásaiból, azt furcsállom, hogy ennyire is vitte)

tölgy · http://konzervativok.blogspot.com 2010.09.09. 13:00:57

@tewton: nem vagyok egy Hamvas-fan, de semmivel sem rosszabb a kortársainál (pl. a lukácsisták), csak éppen itthon maradt és széllel szemben.
A világ mai tengernyi egyetemi könyvtermelés átlagánál biztosan nem rosszabb. A mi akadémikusainkat meg messze veri, pl. nem ollóval írt.

"azért feltűnhetne ám, hogy hogy a csudába' van az, hogy ugyanazt mondja a buddha amit a Jézuskrisztus, ami ugyanaz, mint a mit a védák mondanak, és ... és nini, én, hamvasbéla is ugyanazt mondom!" - ez a stil legalább Max Müller óta megy, és komoly Religionwissenchaft- Study of Religion tanszékek, társaságok, lapok és karrierek épültek rá.

Alfőmérnök 2010.09.09. 13:03:27

@tewton: Valószínűleg azért nincsenek pl. eszkimó rajongói, mert az ő nyelvükre még nem fordították le.

Téglagyári Megálló 2010.09.09. 13:58:49

@tölgy:

Ezekben a társaságokban egy még a közös: sosem az élet, hanem a könyvek köré gyűlnek. Nem véletlen, hogy JK egy könyvet sem írt.

Alfőmérnök 2010.09.09. 14:27:48

@Téglagyári Megálló: Pedig legalább olyan magvas hsz volt, mint a tied. :)

tewton 2010.09.09. 14:34:46

@Téglagyári Megálló:
muhaha. és JK titkos, ezoterikus tanításai, amiket nem írtak le, csak négyszemközt adták tovább? ha utal 50.000 forintot, egy e-mailban megoszthatom azokat magával is :)

Téglagyári Megálló 2010.09.09. 14:36:30

@Alfőmérnök:

Az, hogy nem értesz valamit, nem engem minősít.

Alfőmérnök 2010.09.09. 14:39:53

@Téglagyári Megálló: Honnan veszed, hogy nem értem?

Az egyházatyáitokkal, meg Aq Szt Tamással és a többiekkel kapcsolatosan is leírnád, szemrehányásképpen, hogy a "könyvek köré gyűlnek"?

tewton 2010.09.09. 14:44:03

@Alfőmérnök:
azér' a hamvasért-rajongáshoz megfelelő életkor és olvasottság kell. de mindkettőre áll, hogy utána a mennyiség átfordul minőségbe. középiskolai és "BA" végzettséggel, max. egy járási könyvtár vonatkozó anyagára épült olvasottsággal, bérmálás-konfirmáció nélküli, internet nélkül élő embereknek hamvas még megfelelő szint, világnézete alkalmas és kockázatmentes komplementere a televíziónak. utána meg inkább csak szépirodalom.

tewton 2010.09.09. 14:48:19

@Alfőmérnök:
nyihihi. bár nem engem kérdezett, de ... (tudja, a mi szlengünkben van olyan, hogy az igazság meg az élet igéi, az egyház szentségi élete [bár ez inkább katóllikus dolog] meg effélék, szóval TM-nak igaza van, akárhonnan is nézzük :) )

tölgy · http://konzervativok.blogspot.com 2010.09.09. 14:48:24

@tewton: amit maga megosztana, az tévedés. Az igazi hittitkokat mink őrizzük!

tewton 2010.09.09. 14:49:46

@tölgy:
mondtam én, hogy igaz? csak innovatívan akartam pénzt keresni. de micsoda proli dolog vóna könyvekben kiadni a titkos tanokat?

Alfőmérnök 2010.09.09. 14:59:49

@tewton: Ez már egy kifomultabb, vállalhatóbb vélemény. :)
De ezt azé nem kellett volna: "világnézete alkalmas és kockázatmentes komplementere a televíziónak". Bár kétségtelen, hogy lehet felszínesen is olvasni.

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.09. 15:00:24

Azért az muris, amikor Grift elsuhan a kék égbolton, elejt a magasból egy gumicsontot, amire a környező fákról az összes kókadt varjú azonnal ráröppen és zajos szellemi üzekedésbe kezd. : )

Inkább meséljenek, milyen vernisszázst láttak legutóbb? Gondolom, bölcsészek is előfordulnak ilyen helyeken.

@Tehetetlen Dodó: köszönöm a linkeket, majd rájuk röppenek.

tewton 2010.09.09. 15:19:27

@Alfőmérnök:
legyen cinikus :)
ha nekiáll hamvast olvasni az őszinte, de iskolázott igazságkeresés igényével, nagyon kevés érdemi dolgot talál. a tényleg ügyesen megcsinált szöveg java része kultúrkritika ill. civilizáció-kritika (köszi, de van sajátom), ami egy eklektikus, mitikus forrásból bugyog ki, ahol minden úszik mindennel (sorry a képzavarért). ez egy nem túl komoly alap, amihez kell egy sajátos "intellektuális" szemlélet. valami, ami se nem mucsai hülyevallás, mert azé' annál okosabbak vagyunk, se nem filozófia, mert az meg földhözragadt (pontosabban ott érvelni kéne, nem lehetne fílingből prófétáskodni). marad ez az egzisztenciális-mitikus schopis-nícsés vonal.

a történet ott kezd rohadni, hogy hamvas papa húsz éven át diszponált olyan forrásokon, amikhez más nemigen fért hozzá, és azt mondott rájuk hivatkozva, amit akart, nem lehetett ellenőrizni. és amit mond, az leginkább saját "filozófiája", megtűzdelve nagy-nagy nevekkel.
ráadásul azok a források 1945 és 89 közt inkább a megtűrt kategória voltak.

amikről ő beszél-hadovál, az tipikusan az a téma, amihez egy jó egyetemi könyvtárban lehet hozzáférni. most már. és a trükk lelepleződik.

tudja, azért vicces, amikor a rajongók beszélnek pl. hamvasról, aki ígymegúgy érti ám a böhmét. aztán ha találkozik olyannal is, aki tényleg olvassa böhmét eredetiben, az még azt is megmondja, hogy a nagy hamvas melyik régi német monográfia alapján érti félre a böhmét, akit kb. szemelvényekben olvashatott.

tewton 2010.09.09. 15:21:42

@Gasper:
az irigység és a düh beszél magából. vallja be, ezek után nem tud ugyanazzal a szemmel nézni a könyvespolca libafosbarna szekciójára :)

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.09. 15:30:36

@tewton: irígység és düh? Azért ott nem tartok. :))

Téglagyári Megálló 2010.09.09. 15:31:37

@Alfőmérnök:

Őket nem is tiszteljük isteni személyként :-) No meg: nem azt tartom a legfőbb hibámnak, hogy őket nem olvastam.

tewton 2010.09.09. 15:33:42

@Gasper:
jó, jó. de nyugodjon meg. a hamvas-életmű értéke nem csökkent. ha egyben viszi be az antikváriumba, a komplett szériáért többet adnak :)

Alfőmérnök 2010.09.09. 15:46:43

@tewton: Húú megtörtént a nagy leleplezés: Hamvas, a szélhámos. :)
Nem kell ám mindent egy doktori disszertációhoz mérni, de még szemináriumi dolgozathoz sem. :)
Amit leírsz, annak Montaigne óta van műfaji megnevezése: esszének hívják. És az azzal szemben támasztott követelményeknek meg is felel Hamvas.
Arról nem is beszélve, hogy Hamvas szerintem a művei egy részét eleve szépirodalomnak szánta. De tök mindegy, hogy mit honnan és kitől lopott, vannak értékes gondolatai, és ezt ékes magyar nyelven képes kifejezni. Ennyi.
Btw. A nagy „összegzőnek” mondott művét, a Scientia Sacrát nem olvastam. Nálam a Patmosz, a Babérligetkönyv, meg ilyenek mennek. Ja, meg a Karneválból is el tudtam olvasni pár száz oldalt. :)

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.09. 15:52:56

@tewton: nana. Nem én rugózom Hamvason. :)
Amúgy higgye el, középiskola vége felé jó kis kraftot adott. Élvezet volt olvasni, na.

kackia 2010.09.09. 16:10:01

@Grift: Mivel maga még nem nőtt fel Hamvas mesterhez , ajánlom előtte Müller Péteren tágítsa tudatát ő majd fellágyítja a kőszívét. .Higgye el utána könnyen befogadója lesz Béla bácsi mélységeinek is.
Állítólag a képzőművészeti egyetemen a 80-as évek végén volt egy angoltanárnő V.-né aki azzal nyitott az első évfolyamnak , hogy aki nem olvasta Hamvas Béla: Scientia sacráját annak felesleges az egyetemre járni, annak semmi keresni valója az intézmény falai között.

tewton 2010.09.09. 16:14:27

@Alfőmérnök:
lol. ne igénytelenkedjen.

azért esszé ide vagy oda, egy prófétikus hangon ágáló, a Nagybetűs Tutiságot kinyilvánító orákulum mindig komikus, amikor megbukik valami olyan pitiségen, hogy egy névvel megjelölt szerzője soha és sehol nem mondja azt, amit ő a szájába ad. engem sajnos egy ilyen pici kakadarab is zavar a palacsintában.

ez annyiban ciki, hogy hamvas fő profilja a világnézeti megmondás-esszé, ami valamiféle intellektuális korrektséget követelne.

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.09. 16:23:59

@kackia: sőt, a hatvanas években néhány képzős diák elkezdett kijárni Hamvashoz és Kemény Katalinhoz, Szentendrére. Később az özvegy folytatta ezeket az összejöveteleket.

kackia 2010.09.09. 16:34:00

Egyet értek Grifttel, de Nekem a bor filozófiája akkor is nagyon tetszett. Jókat lehetett röhögni rajta. Emlékszem, olyasmit írt, hogy " bort bárhol, bármennyit, bármikor."ez ellen rendes embernek nem lehet kifogása, gondolom griftnek sem. Még emlékszem valami egy lélegzet vételűségre is, ezért a két deciliteres poharat le ateistázta mivel abból pont akkor fogy el amikor kezdene jólesni a bor emiatt meg kell szakítanunk annak élvezetét, le kell emelnünk szánkról a poharat és ismét töltenünk kell .Ezért mélységesen elítéli a két decis borospoharakat és a háromdeciset ajánlja helyette.

kackia 2010.09.09. 16:38:32

@Gasper: és egy jó nevű képzőművész tanár nagy tanítványának vallotta magát.

kackia 2010.09.09. 16:40:24

@Gasper: Akik a nyolcvanas években tanárok lettek a fősulin.

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.09. 16:51:11

@kackia: na tessék! Részben az ilyen háromdecis gondolatok miatt szerettem Hamvast olvasni. Basszus, hát nem lenyűgöző? Ehelyett megyen itten a károgás.

gloire · http://alkaloida.blogspot.com/ 2010.09.09. 17:11:58

@kackia: Haha, ez a sztori nem kerek.
A rendszerváltás előtt a képzőn egy árva angol óra, nem sok, annyi sem volt. '91 körül váltottak az oroszról . )

kackia 2010.09.09. 17:17:26

@Gasper: Erről van szó , nem lehet mindenki akkora bodhiszattva mint egyesek. Nekünk törpéknek marad Hamvas mester.

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.09. 17:19:01

@gloire: szerintem a 80-as évek végén már volt angol, sőt francia is. A bratyóm legalábbis azt tanulta a Képzőn. Mondjuk ha te is ott nyomtad, nyilván jobban tudod.

kackia 2010.09.09. 17:20:36

@gloire: Pedig igen, még a váltás szele fújdogált és már volt. A 80 as évek végét írtam, 88-89 től mát indult az angol is.

tewton 2010.09.09. 17:22:56

@Gasper:
ehhh. nem látja mi itt a gondunk? a mindennapi élet szintjén nincs vele gond, inspirál, vicces, blabla, mert az, funkcióját betölti lektűrként.

tudja, egy bölcsésznek hamvas olyan, mint egy olajkép a cicáról meg a gombolyagról a nagymamánál. értékelem a technikát meg az alapanyagot, meg a rajztudást is, meg tudom, hogy voltak olyan németalföldiek, akik csináltak hasonlót régebben, csak döglött fácánokkal meg halakkal, hiszen láttam képeslapméretben képeket róluk valami könyvben.

tewton 2010.09.09. 17:25:21

@Gasper:
mintha a francia és a német jobban tanított nyelv lett volna régen, mint az angol.

gloire · http://alkaloida.blogspot.com/ 2010.09.09. 17:28:09

@kackia: A képzőn minden más felsőoktatási intézményt erős spéttel követve, csak az 1990-es év őszén kezdtek el fújdogálni a rendszerváltozás szelei . )

De az angoloktatás azonnali bevezetéséhez (és az orosz eltörléséhez) még ez is kevés volt. Újabb egy évet kellett erre várniuk a kedves hallgatóknak.

kackia 2010.09.09. 17:28:58

Egyébként voltak itt elszánt törekvések arra, hogy rendezett legyen a művészet össze gubancolódott frizurája. Tessék csak figyelmesen elolvasni.
Nem ám összevissza csapkodni a pemzlivel, vastagon vakolni a kanállal. " ha nincs a foltnak keze lába, maga nem fog ebben a szakmában megélni, jól jegyezze meg" Mondta a megboldogult, egyébként általam nagyra tartott Domanovszky mester.

1) Elszánt harcot kell folytatni a formalisztikus, népellenes tendenciák megnyilvánulásai ellen a művészképző intézetek tanítási gyakorlata terén;

2) Ki kell dolgozni minden csoport és valamennyi tantárgy számára a szocialista realizmus feladatainak megfelelő tanmenetet;

3) Különös figyelmet kell fordítani a kompozíció tanítására, állandóan összekötve ezt a munkát a magyar képzőművészek előtt álló feladatokkal, a kommunista eszmék művészi eszközökkel történő ábrázolásának feladataival, fel kell tárnia az emberek kölcsönös viszonyát a szocialista társadalomban, úgyszintén a harc és a munka hősiességét és az új ember magasrendű erkölcsi tulajdonságait.

Figyelmet kell fordítani a vázlatok kötelező és rendszeres bemutatására mind az osztályban, mind a műtermekben, saját és feladott témákra egyaránt.

Évente kétszer versenypályázatot kell hirdetni valamennyi fakultáson és jutalommal díjazni a legjobb kompozíció-vázlatot.

Határozottan el kell ítélni azoknak a pedagógusoknak esztetizáló, formalista beállítását, akik a középiskolai és elemi iskolai szigorú szakoktatást gátló tényezőnek tartják a művésznövendék alkotó egyéniségének fejlődésében.

V. Komoly figyelmet kell fordítani a csepeli, tatabányai, pécsi és más nagyipari üzemek mellett létesített művész stúdiókra, azokat mindenképpen támogatni kell és kádereket meríteni onnét a művészképző intézetekbe.

VI. Kiállításokra és múzeumokra vonatkozó művészetpolitika.

A képzőművészeti kiállításoknak és tárlatoknak óriási népnevelő jelentőségük van, ennél fogva

1) a nemzeti múzeumok mellett meg kell szervezni a csoportos látogatások irodáját és azokon keresztül szakértő vezetés alatt a legnagyobb üzemek munkásai számára csoportos múzeumlátogatásokat kell szervezni;

2) időnként tematikus (mozgó) tárlatokat kell rendezni a gyári és üzemi klubokban, amelyeket a munkás és értelmiségi látogatók vitája követ;

3) a múzeumok és tárlatok látogatókönyvébe az egyszerű néző is jegyezze fel a kiállításról alkotott véleményét;

4) a munkásképzők időnként vitassák meg konferenciákon mind a jelenkori, mind a klasszikus művészek kiállításait;

5) olyan helyzetet kell teremteni a képzőművészeti iskolákban, hogy azok elvégzése után a művész a szocialista realizmus módszerével képes legyen eszmeileg tartalmasan magas, művészi színvonalon a nép számára megközelíthető és érthető műveket alkotni;

6) fölül kell vizsgálni a képzőművész pedagógusok összetételét, és erre a munkára meg kell nyerni a legkiválóbb realista mestereket;

7) figyelmet kell fordítani a marxizmus-leninizmus és a művészettörténet tanszékeinek működésére, mert ezeknek kell megalapozni azt a tanító-nevelő munkát, ami a leendő művészek szocialista és kommunista világnézetét kialakítja;

8) gyökerében felül kell vizsgálni és meg kell javítani a rajztanítást, tekintve, hogy a rajzolás a legfontosabb része a tanításnak, valamennyi képzőművészeti főiskola és tanfolyam minden fakultása számára;

9) alaposan meg kell javítani a festészet, szobrászat és grafika oktatását, következetesen realisztikus módszer alapján és határozottan ki kell zárni a formalisztikus beállítás lehetőségét;

10) helyre kell állítani a klasszikus örökség tekintélyét és legjobb progresszív realisztikus módszereinek kritikai megalapozását.

Finogenov

kackia 2010.09.09. 17:31:25

@gloire: Pedig volt angol oktatás és orosz is egyben.
A tanárnő neve V-né volt.

Google 2010.09.09. 17:33:40

Szegény Hamvas! Ha ma élne, ma is körberöhögnék. Mert az őt lekicsinylők mind különbet tudnának írni nála. Ha akarnának. És: amikor akarnának - még ma.
Mindig azt hittem, egy mű akkor érint meg, ha hasonló gondolatok foglalkoztatnak, vagy foglalkoztattak. Ha valamiféle szellemi rokonságérzést ébreszt benned, művésszel, művével szemben.
Hát, hülye voltam.
Kevés értékkel bírunk, és hogy azt is megtagadjuk, nem hittem volna ... Igaz, úgy szép a szegénység, ha semmid sincsen!

Alfőmérnök 2010.09.09. 17:38:58

@tewton: Csak hogy egyet is értsek valamiben: ebben van igazság.
A vicces az, hogy korholólag valakinek a szájába ad valamit, amit nem is mondott, ezzel szembe állítja azt, amit ő gondol (noha eredetileg az az idézett szerző gondolata), később persze elismerően beszél ugyanarról a szerzőről, stb.
De szerintem túl komolyan veszed Hamvast. „Tekintsd komédiának, s legott nevettetni fog.”
Például próbáld meg úgy olvasni, hogy Guénon, Böhme, Hérakleitosz vagy mondjuk Nietzsche visszatérő szereplők, fiktív személyek, Hamvas fantáziájának a termékei (mint a Karneválban). Az ilyen értékítéletek, a nagyotmondásai, kinyilatkoztatásai meg csak retorikai fogások.
És igaza van kackiának, jókat lehet rajta nevetni, de nem csak a Bor filozófiáján.

Alfőmérnök 2010.09.09. 17:42:35

@Gasper: Én úgy tudom, hogy Kemény Katalin nem volt jó viszonyban a "tanítványokkal". Itt mindenesetre elég rosszallóan beszél róluk:
www.youtube.com/watch?v=S5NMWZJu3I8

Alfőmérnök 2010.09.09. 17:48:47

@Gasper: Vajon kuncog ilyenkor magában, vagy a tenyerét dörzsöli? :)

tewton 2010.09.09. 18:13:00

@Alfőmérnök:
talán vízzel itat kisdedeket, tiltott irodalommal traktálja őket ... ilyesmik :)

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.09. 18:22:14

@Alfőmérnök: Kemény Katalin máshol ezt kérdezi: „Mi az oka annak, hogy ezek a Hamvasba kapaszkodó, legtöbbször rátapadt, javarészt ifjú emberek mindegyike valahogy félbemaradt, megrekedt […] egyikük sem juthatott olyan helyzetbe, hogy amit Hamvastól kaptak, annak a gyakorlatban is megpróbáljanak érvényt szerezni?”

Aztán ez is elgondolkodtató: "Hamvas Béla és a tanítványok viszonya beszédes példája a félbeavatásnak, ami sokkal rosszabb a beavatás hiányánál. Hasonlóan a félműveltséghez, ami rosszabb a műveletlenségnél. A beavatás kezdete látszólag negatív (purificatio), amit legjobban a Vedanta szava jellemez: neti, neti – nem az, nem az."

Az első idézet ebből a kritikából származik:

www.revizoronline.com/hu/cikk/2062/krizis-es-karneval-hamvas-bela-emlekezete/?cat_id=1&first=90

Más.
Természetesen olyankor kuncogok magamban. :)

@tewton: naaa! Azért az a cicagombolyagos analógia nem állja meg a helyét. Még akkor sem, ha Grift biztos támaszát tudhatja maga mögött ebben a kérdésben. :)
Amúgy egy magafajta bölcsész a hétköznapokban mivel szokta übereli Hamvast.

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.09. 18:23:57

@Gasper: pont helyett kérdőjel a fenti mondat vége.

tölgy · http://konzervativok.blogspot.com 2010.09.09. 18:40:21

@tewton: a maga kritikájánál sokkalta Hamvas-gyilkosabbak Hamvas hívei.

tewton 2010.09.09. 19:08:38

@Gasper:
mivel? barátaimmal beszélgetek, ha van rá mód :) vagy jobb híján magam mulattatom. szerencsére barátaim egy erősen 3D-s valóságban élnek, értelmesek, ironikusak és általában nem bölcsészek.

szóval nem fogékonyak a hamvas-féle fakultációs világértelmezésre, inkább olyanok, hogy csinálnak maguknak hasonlót, vagy jobbat. ha világértelmezésre szottyan kedvem (igen ritkán), akkor meg tudom intravénásan is tolni, direktben, kikerülve hamvas dílert. de a bölcsészetnek megvan az az előnye, hogy az ember alaposan megcsömörlik az intellektuális ködevéstől. ha választani kellene, hogy hamvast olvassak vagy heideggert vagy csináljak egy konyhaszekrényt szőrösdeszkából, már nyúlnék is a gyaluért meg a ceruzáért.

tewton 2010.09.09. 19:17:31

@Gasper:
ó, be fáin könyvajnlót linkelt :)

"Ezek között figyelemre méltó Nemes Nagy Ágnesnek a Hamvas stílusát, mondatainak zavaró többértelműségét kifogásoló jegyzete (Filozófia és jó modor), Határ Győző indulatos, a Bor filozófiáját „ökörséggyűjteménynek”, szerzőjét pedig „két évezreddel elkésett, neoplatonikus ködevő”-nek (240.o.) nevező pamfletje."

hihihi! télen elolvasom ezt a könyvet :)

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.09. 19:18:25

@tewton: na jól van, megnyugtatott.
Csak jelzem, magam sem vagyok különösebben Hamvas-fan, azonban voltak és vannak pillanatok, amikor jó a polcról elővillantani.

tewton 2010.09.09. 19:19:56

@tölgy:
tudja, ilyen a szellemi rokonság is.

vannak szellemi hamvas-származásúak, és köztük is vannak öngyűlölők :)

Bell & Sebastian 2010.09.09. 20:14:23

Hát eszembe nem jutott még Hamvast filozófusnak tekinteni, akkó maguknak hogy?

Google kapja máma az emlékérmet és az a Fingov, Kháckiá, khérem hjuttassa el néki!

A régi, szép időkből ezek maradtak, maguk meg hiába emelkednek ki a tömegtársadalmukból, úgyse lesznek wiki-szócikk! Maguk majd a vitalapon kerülnek elő, illetve az érveik név nélkül! Na, megyek is vissza a babérligetbe, ha mán eszembe juttatták. Skándállum.

:)))

Alfőmérnök 2010.09.09. 21:03:25

@Gasper: A második meg innen (csak mert kapcsolódik a vitához):
epa.oszk.hu/00300/00381/00122/kemeny.htm

tewton 2010.09.09. 21:19:37

@Alfőmérnök:
elolvastam. hmmm.
ennyi a lényeg: szarból várat szerettünk volna emelni, aztán utólag retorikával megszépítjük a kupacot és a himalájához hasonlítjuk.

az özvegy szavaiból nekem egy lúzerkommuna jön ki.

"Életének utolsó napjaiban rámutatott felhalmozott kézirataira, és ezt suttogta: „Látod, senkinek se kell.” Csak részben volt igaza. Mert persze az írások kellettek – vitték is őket tucatszám. Ám ami bennük a mag, az életszentséget felmutató személy tanúsága, na, az tényleg nem „kellett”. Tragikus? Isten keresztre feszítése óta az életkudarc neve: dicsőség."

izé. életszentség? keresztrefeszítés? mivan? mert nagy tanítónak gondoltam magam, aztán nincs feedback?
tudja, akik tét nélkül, metaforikusan használják az ilyen teológiai fogalmakat, azokat bakanccsal rúgnám szájon.

ja. aquinói tamás is mondott ilyet pár héttel halála előtt, csak ő nem azon vinnyogott, hogy nem kell senkinek az a sok okosság, hanem azért volt szomi, mert rájött, hogy az mind szalma és semmit se ér.

Alfőmérnök 2010.09.09. 21:29:40

@tewton: Kivel csalt meg a barátnőd, aki Hamvas -rajongó volt? Majd kihevered, el fog múlni. :)

tewton 2010.09.09. 21:38:26

@Alfőmérnök:
lol. maga nem olvasta, amit linkelt?

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.09. 21:42:03

na, látom a túlkoros hamvas óvodások fellázadtak. de szólok maguknak uraim, hamvas mára érthetetlenül bonyolulttá vált. új generáció jön. nekik hamvas agymenés, ők mán csak füst milán bácsi hábiszádijában fognak hinni. vaskor, barátaim, vaskor.
tölgynek: hamvas kifejezetten ollóval írt.

egyébként szomorúan látom, hogy a kifejezetten bbjnickre kacsintó bejegyzésem sem csalta elő bbj-t kötcsei barlangjából :(

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.09. 21:43:04

gasper, gasper! úriember nem jár vernisszázsra. ne izéljen mán! :)

Alfőmérnök 2010.09.09. 21:47:13

@tewton: Olvastam, de nem most, hanem egy még Hamvasos korszakomban.
Azért a feleségétől felesleges lenne elvárni, hogy elfogulatlan legyen.
Meg aztán nem hagyhatom szó nélkül, hogy szegény Kati nénit bakanccsal akarja rugdosni egy duhaj kommentelő. :)

Egyébként pár éve a Vigiliában megjelent egy részlet Hamvas naplójából (meg is vettem a számot, most nem találom). Azt hiszem még nem adták ki, de alighanem érdekes adalék lesz az életműhöz.

tewton 2010.09.09. 22:06:27

@Alfőmérnök:
ojj. szóval maga is egy hamvas-származású? :)
én kb. 18 éves koromban találkoztam hamvassal először. libafoszöld volt és már akkor is felhúztam magam rajta, és éreztem, hogy kamu. és ördögöm volt.

a feleség először példákat hoz a megnemértett tragikus zsenikre, akiknek nem volt tanítványa ... uh.

tudja, ha hamvas nem a "egzisztenciális világnézeti észosztás magánlakásban" műfajban nyomul, hanem bölcsész felsőoktatásban, akkor is kb. ugyanez az eredmény. de mondjuk egy nyelvész, történész vagy régimagyaros nem fakad sírva, ha nincsenek tanítványai. normális embernek meg az úgynevezett tanítványai a saját leszármazottai. netán a felesége, bizonyos mértékben :)

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.09. 22:14:23

egyébként, lehet, hogy túl röviden és sarkosan nyilatkoztam hamvasról. tizenéveseknek, ateista származásúaknak, informatikusoknak, nyiladozóknak kifejezetten ajánlható.
ha meg valaki benneragad, hát istenem. :)

tewton 2010.09.09. 23:03:56

@Grift:
hihhihi. ne higítsa az igazságot magyarázattal, a kiválasztottak pár szóból is értenek :)

Alfőmérnök 2010.09.09. 23:18:39

@tewton: Nem vagyok nagy Hamvas-fan, de voltak időszakok, mikor őt olvastam. Szerintem meg nem kamu. Azt érzem inkább tévedésnek, hogy olyan nagy szintetizáló, rendszerépítő gondolkodó lenne. (Mondom úgy, hogy az Scientia Sacrát nem olvastam.)

Azért egy sértett özvegyasszony sirámait is tudni kell a helyén kezelni. Emellett sok igazságit érzek abban, amit ír.
A te kritikádat meg kifejezetten akadémikusnak tartom.

tewton 2010.09.09. 23:55:54

@Alfőmérnök:
akadémikus? :) juj. lassan megijedek magamtól, a múltkor oblomov már leultrázott.

a kamut vegye tág értelemben (ne kelljen most kifejteni). többször is belefogtam, de sajna már túl kritikus voltam.

igaza lehet az öregasszonynak, nem is vitatom, és még meg is értem. nem azt vitatom. de azt gondolom, hogy a hamvasi történet részint hamvas önmegvalósításáról szólt. aminek lehet, hogy volt egy olyan része, hogy tanítványok meg szellemi vezetői pozíció meg effélék.

ez minden "értelmiségi" ember becsvágyát legyezi. de azt is gondolom, hogy könnyű durcimurcivá válni, ha rosszul becsüljük fel az emberi természetet és sokat várunk másoktól. ld. a mellékelt példát. ha valaki arra teszi fel az életét, hogy asztalos vagy tanító helyett metafizikai megmondóember lesz, kalkuláljon a szakma járulékos gondjaival.

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.10. 07:43:47

@Grift: helohelohelo! Emlékeim szerint még tavasszal maga telefonozott nekem, hogy ugorjunk el valami Palme házi vernisszázsra. :)

@Alfőmérnök: érdekes. Én meg tölgy kíméletlen protestantizmus kritikájában vélem felfedezni egy múltba vesző sikertelen nőügy elhalványuló szálait. Mondjuk Jan Slota első felesége meg magyar volt. Ez azért szintén megmagyaráz bizonyos dolgokat.

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.10. 08:00:21

@Gasper: és én maga szerint úriember vagyok? :)) de emlékszem egy nyárira is amit maga nyitott! :))

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.10. 08:24:52

@Gasper: de tudja mit, azzal a megbeszélt városlátogatással adósok vagyunk! jut eszembe.

Bell & Sebastian 2010.09.10. 10:31:39

Maguk hamiskártyások, csak etetik itt a jónépet főállású mágnesként, ahelyett, hogy laposra vernék egymást egy Tormay Cécile -kemény kötésűvel.

:)

Alfőmérnök 2010.09.10. 11:19:59

@Gasper: Közhely, de a történelmet a nők irányítják. És még nyafognak a feministák, hogy alulreprezentáltak a közéletben, meg hogy maszkulin társadalom...muhaha.

Tölgy nőügyei? Szerintem ő már rég beházasodott valami labanc családba és kispolgári életet él. :)

kackia 2010.09.10. 11:32:26

@Bell & Sebastian:Értékes humorral büszkélkedhet maga, ha mégis megkérhetem szellemi bélgázait valahol máshol eregesse legközelebb.
Higgye el egyáltalán nem olyan vicces a maga germán-jiddis proli humora.
Azért bízom abban , hogy jó mély gyökereket eresztett abban a tarra vágott babér ligetben. Tuskó.

Bell & Sebastian 2010.09.10. 11:58:08

@kackia:
Tudtam, hogy több nickje is van.

Alfőmérnök 2010.09.10. 12:04:04

@Grift: Egyébként bbjnick milyen relációban áll ezzel a csutakaszürkeló nevű csávóval? Csak mert az új bejegyzése a magyaridőn nem sok jót sejtet...

tewton 2010.09.10. 12:04:41

@Grift:
maguk egy nagyon régimódi nyelvet beszélnek.
ez a vernisszázs-izé micsoda? inkább olyan, mint egy gruppenszex vagy inkább olyan, mint egy kiállításmegnyitó?

kackia 2010.09.10. 12:24:07

@Bell & Sebastian: Téved.

Alfőmérnök 2010.09.10. 12:35:46

@tewton: Akkor jó, nem csak nekem volt új a szó.

De a kérdésre válaszolva, nem nagyon járok kiállításmagnyitókra. Úgy 2-3 éve elindultam egyre, de lekéstem róla.
Kiállításon legutóbb a Műcsarnokban voltam a BBS-esen.

Bell & Sebastian 2010.09.10. 12:50:09

@kackia:
Nem először.

@Alfőmérnök:
Szerintem a közös indiánosdi Bakonybélen.

kackia 2010.09.10. 12:52:46

@Bell & Sebastian: Ez a fejlődés rendje. :)

Google 2010.09.10. 12:56:44

@Grift:

Nem tudom, az új generáció mit mond Hamvasról, de már Lukács György is "nemet mondott Hamvas Béla jelenlétére a magyar szellemi életben". (Gasper könyvajánlójából)
Nagy elődök? Vagy ő is "új generációs" volt egyszer?

kackia 2010.09.10. 12:58:45

@Alfőmérnök: A tulajdonságok nélküli művészet korában nem felesleges az a 2-3 évenkénti vernisszázs?

kackia 2010.09.10. 13:02:34

@Bell & Sebastian: "Szerintem a közös indiánosdi Bakonybélen."
Higgyen nekem, nem voltam rajta azon a Cs.T.féle vonalon.

Alfőmérnök 2010.09.10. 13:09:23

@kackia: Ha van utána állófogadás, akkor nem.

kackia 2010.09.10. 13:10:49

@Bell & Sebastian: A kádárrendszer üldözöttje voltam,politikai menekültként el kellett hagynom az országot, 88-ban jöhettem vissza először.

kackia 2010.09.10. 13:18:32

@Alfőmérnök: Akkor maga is az ingyen zsömle és pogi miatt jár kiállításokra?

Alfőmérnök 2010.09.10. 13:32:36

@kackia: A megnyitókon többnyire adnak pezsgőt is. De az igazán elit helyeken van csokiszökőkút is és többféle borból lehet választani (igaz, ez nem képzőművészeti esemény volt).

Bell & Sebastian 2010.09.10. 13:33:45

@kackia:
Egy 's másról lemaradt. Csupa kacagás volt.
Ha tud valamit bbjnickről, elárulhatná.

Vagy valaki valamit ismét félreértett, esetleg tudja a fene, mi van itt mostanában...

kackia 2010.09.10. 13:46:27

@Alfőmérnök: Persze, persze pezsgő, de is szóljon már , ha tud ilyen repi kiáltásokat ,vinném az asszonyt is él hal a csoki szökőkutakért. Gondolom ezeken a kiállításokon a falakon is jó anyag lóg :)

Téglagyári Megálló 2010.09.10. 13:48:46

@tewton:

No, informatikusként is vonzó a bútorasztalosság, higyje el.

Azt csak egy agyament főnököm mondta, hogy egy igazi programozó úgy olvassa a cépluszplusz könyvet otthon, mintha regény lenne. Hát nem.

Téglagyári Megálló 2010.09.10. 13:49:39

@kackia:

A (sajnos már nem frissített) szakirodalom:

ingyenpia.blog.hu/

kackia 2010.09.10. 13:53:31

@Bell & Sebastian: Elhiszem, főleg , ha volt kisfüstös békepipa is a kacagáshoz. Sajnos nekem a nyolcvanas évek kimaradt, Cs.T. csak részben, többnyire lemezeken jutott ki hozzám .Szikora Robert féle magyar jelenségről is lemaradtam, desajnálom. :)

Bell & Sebastian 2010.09.10. 13:55:19

@Téglagyári Megálló:
Maga a Grift mumusa, az enyém meg az egy ügyű bőcsész. Van is egy otthon, például még a motorját se' tudja megszerelni, csak ráül és hajcsa.
No, ezen a közeli illetőn gyakorlok, fellépés előtt.

:)

Téglagyári Megálló 2010.09.10. 13:55:40

@tewton:

"netán a felesége, bizonyos mértékben :)"

eszembe jut egy példa, jajj.

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.10. 13:57:48

@tewton:

jó helyen keresgél! a vernisszázs akár gruppenszexbe is fordulhat, különösen, ha újlipótvárosban van, és ha a nimfomán származású csajok erősen felülreprezentáltak.

Téglagyári Megálló 2010.09.10. 14:00:03

@Alfőmérnök:

Azt mondjuk jól tette, hogy a Pult Mögött c. balos izére nem ment el.

Bell & Sebastian 2010.09.10. 14:00:27

@kackia:
Asszem a fényes szellentőkkel álltam permanens harcban, pedig szóltak időben, a farizeusokat kell lebombázni. De olyan csak Pesten vót, nekünk mezei tuskók jutottak csak, itt a végeken, Mármint az Egyházon kívül.

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.10. 14:02:03

@Bell & Sebastian:

ha magának a szar a gumicsizmán mumus, akkor valóban, tm is az nekem. :)

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.10. 14:05:50

@kackia:
maga meg mit faszakodik itten? elmenekül a sűrűjéből, disszidens gyáva alak, drága kocsi, jómód, hazajövünk, nyomjuk a filléres ezoteroköcsög dumát, tán még kurultáj is, azt, meg itten okoskodik? művészeti filozófiát oktat kéretlenül, egy lerobbant reszketőkezű narkós módjára? és még valami tanyasi magyar stichje is van magának! :))

kackia 2010.09.10. 14:08:58

@Bell & Sebastian: Mán ne haragudjon, próbálom a szerotonin áramlást gyorsítani, de valahogy csak nem áll össze. Melyik egyházra is gondol?

Bell & Sebastian 2010.09.10. 14:10:13

@Grift:
Az egy jó kérdés, ki kinek válna be jobban egy lakatlan szigeten Pénteknek.

kackia 2010.09.10. 14:11:17

@Grift: Na látja, a puszták irigy hangja szakadt most ki magából.:)

Bell & Sebastian 2010.09.10. 14:12:28

@kackia:
A német-rómaira. Mér, van másik?

kackia 2010.09.10. 14:16:48

Ha szó szerint nincs is, de vannak a babiloni talmudisták is.

Téglagyári Megálló 2010.09.10. 14:19:23

@Bell & Sebastian:

"Péntek Robinson rabszolgája lesz, aki továbbra is a nyugati civilizáció hitében élve kormányozza saját szigetét. Pénteket nem tekinti embernek, mert mindent elront az ő kis, felépített világában. Mígnem egy napon Péntek, ura dohányát pipázva véletlenül felrobbantja Robinson barlangját. Ettől a ponttól Robinson kezd el alkalmazkodni Péntekhez, és a szolga-úr viszony is megváltozik kettőjük között, barátokká válnak. Földhöz való kötődése áttolódik a levegő felé. Például Péntekhez hasonlóan ő is fán alszik már."

Bell & Sebastian 2010.09.10. 14:20:28

@kackia:
Svájci-német származású, német anyanyelvű, római-katolikus magyar vagyok és alapvetően itt is élek.

Bell & Sebastian 2010.09.10. 14:22:31

@Téglagyári Megálló:
Magával elég jól elboldogulok félszavakkal, igaz Grifttel is. Kackia most szedi fel az állát.

tewton 2010.09.10. 14:27:56

@Gasper:
"tölgy kíméletlen protestantizmus kritikájában"
nőügy ... ? :)

egy celli barátom apja (vigyázat, dunántúl) a protestáns-katolikus sorsközösséget valahogy emígy fejezte ki: szépen elfődögél a luteránus kolbász a katolikus fazékban :)

kackia 2010.09.10. 15:01:05

@Bell & Sebastian: Jól van, Jól van, csak kicsit csipkelődni akartam.

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.10. 15:49:23

@tewton: lol. Az a leves kimondottan ismerős konstelláció.

Amúgy csak szólok. Olyan is van ám, hogy finisszázs. Ottan van csak igazán sansza a gruppenszexnek.
Viszont itt valaki fentebb csokiszökőkutat, meg pezsgőt vizionált. Hát, barátaim, maguk tényleg nem látják a kortárs magyar képzőművészet rögvalóságát. Persze ha tapasztalni akarnak, van jó forrásom, hogy honnan szerzik be a kannást az ilyen alkalmakra. Múltkor is egy napig űztem a katzenjammert.
Majd ha egyszer az én gruppenizémre jönnek, ott azért majd nagy valószínűséggel nem kell csalatkozni.

Alfőmérnök 2010.09.10. 17:28:38

@Gasper: "Viszont itt valaki fentebb csokiszökőkutat, meg pezsgőt vizionált." Jelentem én voltam és rögtön hozzátettem: "igaz, ez nem képzőművészeti esemény volt" (konkrétan egy filmszemle "finisszázs").

De szóljon majd ha lesz ilyenje, én szívesen növelem a létszámot, remélem lesznek képzőművészetis csajok is. :)

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.10. 18:00:40

@Gasper:
nos, ha magát elképzelem egy csokiszökőkútban, ahogy tereskovával nyelvescsókol, hát mitmondjak!? :)

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.10. 18:34:04

@Alfőmérnök: mindenképpen szólok.
Mindazonáltal képzőscsaj felhozatalból a tapasztaltabb vonalat tudom esetlegesen közvetíteni, hiszen generációs okokból ottan mozgok otthonosan. Viszont ha lesz ilyen dzsembori (valamikor lesz), akkor lesznek iparos csajok is, ők sokkalta vagányabbak.

@Grift: pfúj! :))

tistedur 2010.09.10. 19:40:44

@Gasper: igen a csokiszökőkút undorító :)

Alfőmérnök 2010.09.10. 20:00:56

@Gasper: Nincs nekem különsebb bajom a tapasztaltabb vonallal sem. Legalábbis ez önmagában még nem kizáró ok. :)

kackia 2010.09.10. 20:08:07

@Grift:
" elmenekül a sűrűjéből, disszidens gyáva alak,"

Nincs magában együttérzés, látszik, hogy nem ismeri a politikai száműzöttek életét.

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.10. 20:35:04

@kackia:

politikai száműzött? mint a rongy rákóczi, meg a kossuth? ne izéljen már!
fogadjunk, hogy első útja a befogadó országban /ami gondolom valami szélsőliberális köcsögállamban volt/ az első banánelárusító helyhez vezetett. aztán meg a kocsiszalonok ablakához nyomta az orrát. és nem a szovjet követség előtt gyújtotta fel magát tiltakozásul. :)

kackia 2010.09.10. 21:18:36

Az előbb Hamvastól most meg Rákóczitól, majd Kossuthtól fosztaná meg népét, mi marad így a végére. Talán prófétákat akarja a helyükre betolni.
Maga egy mítosz romboló szaralak. :)

Természetesen beismerem minden nap megettem 2kg banánt mivel idehaza csak protekciós anyukák tudták zsíros arcú pultos legényekkel összekacsintva pult alól beszerezni kisfiuknak. És gondolom a banánért nem csak kacsintottak. Viszont a kocsiszalon kimaradt.
Viszont előfordult, hogy életem veszélyeztetése árán is kelet európai fiatalokat, érvényes vízum nélkül is sikeresen csempésztem be abba a szélső liberális köcsögországba, hogy új életet kezdhessenek.:)

Alfőmérnök 2010.09.11. 00:04:29

@kackia: Kossuth szabadkőműves volt, meg liberális, meg ügyvéd, úgyhogy azt már értem, hogy miabahjuk vele (az én utsó emlékem vele kapcsolatban egyébként az, hogy Torinóban a Luigi Kossuth lakása előtti padon egy srác fényes nappal egy adag hernyót nyomott a vénájába) , Hamvas meg nem volt elég antiszemita, de ez a Rákóczi-ügy, mármint hogy miért is volt ő rongy, még mindig nem tiszta számomra.

Bell & Sebastian 2010.09.11. 00:55:11

@kackia:
Maga sem egyszerű eset, de hát ki az? :)

@Alfőmérnök:
Valami olyasmi, hogy nem akart belépni az akkori EU -ba, pedig jobban jártunk volna, helyette inkább a saját pecsenyéjét sütögette. -röviden.

tewton 2010.09.11. 01:18:49

@Alfőmérnök:
látom, az ötforintossal már képben van, a hatodik géniusszal még nem, de az, hogy eszerint lemaradt a nagy protestáns-katolikus / önálló-aulikus / főnemespárti-köznemespárti (plusz népi) vitáról --- nem érzi úgy, hogy kiirta magát európából? :)

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.11. 09:24:58

@Grift: "rongy rákóczi, meg a kossuth"

Kossuth még csak-csak, de hogy Rákóczi?
Látom, Rákóczi ügyben maga is beáll a sorba limbóhintózni a legitimista klaunok közé.

Eh, hagyjuk is. Még elindul az újabb flúgosfutam. Különben is, maga csak provokál. :)

Alfőmérnök 2010.09.11. 12:42:32

@tewton: Sajnos történelemhez botfülű vagyok, de ezekről még én is hallottam. Az e hasábokon lezajlott – búvópatakként időnként azóta is fel-feltörő - vitát is figyelemmel kísértem, de fent említett okokból jobbnak láttam pusztán megfigyelői pozícióba helyezni magam. Mindazonáltal nekem az az álláspontom, hogy Rákóczit innen a fotelből lefikázni...hááát...lúzerség? Már úgy magyar szempontból.

Ja, kösz, hogy eszembe juttatta az Öt géniuszt, ez volt az egyik elsőm Hamvastól.

tewton 2010.09.11. 12:58:38

@Alfőmérnök:
hát, a nevezett vitában én is inkább megfigyelő vagyok.

ne is mondja hamvast. mindig felhúz a féligazságaival. most épp a pálinkás vs boros nyomiságon mosolygok. könnyű ám egy ilyen tipológiát felállítani, ha 1920 óta tilos a házifőzés, meg addigra a galiciáner pálinkabiznisz is lecsengett.

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.11. 13:10:30

@Gasper:

"Különben is, maga csak provokál. :) "

ördöge van! :)

Alfőmérnök 2010.09.12. 06:34:19

@tewton: Én meg jókat tudok derülni az ilyen kinyilatkoztatásszerű féligazságokon. Talán pont a kinyilatkoztatásszerűségük miatt. Valahogy sohasem jutott eszembe, hogy a tények világával összevessem, szembesítsem őket. Illetve régebben néha eltöprengtem azon, hogy vajon hol van a helyük a csúnya nőknek Hamvas metafizikai univerzumában, de már nem foglalkoztatnak ilyen kérdések sem.
Összegzésképpen azt mondanám, hogy Hamvast ismerni kell. Aztán lehet szeretni, vagy nem. Érdemes az életműkiadás néhány egymást követő kötetét beszerezni, úgy jól mutat a polcon.

tewton 2010.09.12. 12:49:34

@Alfőmérnök:
"Valahogy sohasem jutott eszembe, hogy a tények világával összevessem, szembesítsem őket."

oh. de akkor irodalomnak olvassa. irodalomnak olvasni viszont nem érdemes. irodalomnak terjengős, redundáns, viszolyogtató.

a csúnya nők -- haha. gondolja, h.b. univerzumában a nőknek van helye? vagy bárminek, ami nem papírmasé?

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.12. 13:03:40

@tewton:

ha most maguk még csesztertonnak is nekiesnek, tuti, hogy bbjnick előkerül, és magukra ugrasztja parázsszemű népfiait! :)

Alfőmérnök 2010.09.12. 13:06:12

@tewton: „de akkor irodalomnak olvassa.”

Elsősorban igen. De mint minden jó irodalom, meg műalkotás, egyben filozófia is.

„irodalomnak terjengős, redundáns, viszolyogtató.”

Szerintem meg nem. Szerintem szórakoztató, vagy éppen megbotránkoztató, szellemes, és vezeti a szemet, olvastatja magát. (Persze nem minden műve.)
Vita lezárva.

tewton 2010.09.12. 13:36:25

@Grift:
csesztertonnak? dehogyis! az egy szellemes ember :)

@Alfőmérnök:
p.k. dicket ismeri? mert _az_ olyan, mint amit most mondott.

Alfőmérnök 2010.09.12. 14:14:14

@tewton: Sajnos nem ismerem, de a Szárnyas fejvadász alapján valszleg nem lenne a kedvenc szerzőm (nem nagyon szeretem a scifiket). Csesztertont sem nagyon ismerem, de ő jobban érdekel.

tewton 2010.09.12. 14:34:02

@Alfőmérnök:
az csak egy cyberpunk-kalandmozi adaptáció, az eredetiben a filozófián a hangsúly. szerintem a fickó játszva veri hb-t. olvasható, tényleg regényes (mert regényeket írt), lazán nyúl egészen komoly kérdésekhez, és úgy lehet filozófiát olvasni vele, hogy meg lehet úszni a hamvas-féle ködgomolyokat, a prófétás ágálást és a világvallásos referenciákat. dick nagyon jó modellvilágokat csinál, és olyan témákat is megfog, amire a vallások képesek, de hamvas pl. nem. és az a legjobb, hogy dick nem akar okosnak látszani (szemben...), csak elkezd egy történetet. mindig az az érzésem vele, hogy dick belülről látta a dolgokat, hamvas meg csak kívülről nézett szomorúan befelé.

evil overlord (törölt) 2010.09.12. 15:04:49

@Alfőmérnök: A sci-fi többnyire csak könyvben élvezhető, a filmek nem szoktak jól sikerülni.

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.12. 17:07:44

@evil overlord: azért Lem Solarisa és a Sztrugackij fivérek Piknikje egészen jól muzsikált a filmvásznon. Bár lehet hogy pont a kivétel erősíti a szabályt.

tistedur 2010.09.12. 17:38:47

@Gasper: a tarkovszkij- rendezést lem maga nem szerette :)

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.12. 17:43:50

@tistedur: igen tudom, de van ennek bármiféle jelentősége? :)

tistedur 2010.09.12. 17:53:47

@Gasper: ha a művészet és művész szabadságáról beszélünk, akkor nincs. :) a solaris egy nagyon jó film, mint ahogy a könyv is nagyon jó :)

tanarseged ur 2010.09.12. 18:20:24

@tistedur: Bocs, hogy beledumálok, de hadd kérdezzem már meg: a könyv tényleg jó, de a filmek közül melyik? Én kettőt láttam.

tanarseged ur 2010.09.12. 18:23:11

Hoppá, így jár, aki nem olvas vissza több kommentet is. Most látom, hogy hogy itten a Tarkovszkij-féle változatról van szó. Nem rossz, de könnyű rajta elaludni. :-) Az amerikait inkább hagyjuk.

tanarseged ur 2010.09.12. 18:27:14

S ha már PKD-adaptációkról is szó esett, akkor a Minority Report filmváltozatát csak az nézze meg, aki elviseli az igazi borzalmasliberális nevelőfilmeket. Aki nem, az inkább olvassa el az Ubikot.

tistedur 2010.09.12. 18:27:24

@tanarseged ur: kell hozzá egy kis szláv lélek :)

tewton 2010.09.12. 18:33:55

@tanarseged ur:
ó. amikor én végre hozzáfértem a minority reporthoz, eszembe se jutott, hogy az PKD volt valaha, csak egy ilyen trendi scifit láttam egy butafejű diszlexiással. borzalmasliberális? hol, hogyan?

említsük meg a total recall - emlékmást schwarzeneggerrel ... az is PKD. idáig a legjobb mégiscsak a bladerunner.

tewton 2010.09.12. 18:35:02

@tanarseged ur:
jaj, az ubik hülyevallásos! :)

Bell & Sebastian 2010.09.12. 18:35:57

Az oroszok és lengyelek azért verhetetlenek a műfajban, mert népi foglalatosság volt egész alternatív világokat és társadalmakat felépíteni - fejben.

Ezzel szemben kuczkapéteri mélység.
A Runnernek -márpedig a kiváló rendezés okán - több mint a fele átjött, az meg igazán elfogadható arány.

tanarseged ur 2010.09.12. 19:04:26

@tewton:
"borzalmasliberális? hol, hogyan?"
- Végig is nézte, vagy a befejezés már kimaradt? :-) Vagy én voltam borzalmasan elfogult?

"idáig a legjobb mégiscsak a bladerunner"
- Nem biztos, hogy esélyesek a végső a győzelemre, de azért jelölném még az Imposztort és a Kamera által homályosan-t. Könnyed kikapcsolódásnak a Next sem rossz.

"jaj, az ubik hülyevallásos! :)"
- Az erre érzékenyek két Iain M. Banks között nyugodtan fogyaszthatják. :-)

evil overlord (törölt) 2010.09.12. 19:05:12

@Gasper: A kivétel erősíti a szabályt (bár a Piknik nekem kimaradt). Szerintem a Blade Runner is jól sikerült.

tewton 2010.09.12. 19:17:07

@tanarseged ur:
hmmm. próbálok emlékezni. a végén meg lett fejtve a bűnügy és a gonosz öngyi lett egy tetőteraszon. vagy valamit kihagytam?

az impoctor olyan low-cost izé, hülye inzertekkel. újra kellene forgatni, de a végén én jól meglepődtem. a through a scanner-t néztem, néztem, de nemigen állt össze, azt inkább olvasni kéne.

Tehetetlen Dodó 2010.09.12. 19:18:49

@Gasper: Mondjuk, nem sok közük van az eredetiekhez, ha jól emlékszem évtizedek távlatából.

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.09.12. 20:16:10

azt tudtam, hogy gasper komálja a szovjetorosz fantasztikus filmeket, de hogy maguk miről, kikről beszélnek, nem is értem. én eddig azt hittem, hogy a fantasztikus könyvek olvasása a gyengeelméjűség jele, és most azt látom, hogy valódi lumenek is hódolnak ennek a szokásnak. lehet, hogy egyszer elolvasok egy ilyet?

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.12. 20:33:11

@evil overlord: a Piknikből készült a Stalker.

Szerintem Ridley Scott filmjei általában jól sikerült filmek. Mondjuk nekem ez a korai a kedvencem:

www.port.hu/parbajhosok_the_duellists/pls/fi/films.film_page?i_film_id=19281&i_city_id=3372&i_county_id=-1&i_topic_id=2

@tanarseged ur: "Nem rossz, de könnyű rajta elaludni."

Hát, @tistedur: és @Bell & Sebastian: végső soron megadta a választ a somnolentia okaira, noha szerintem ez az elalvás dolog inkább generációs probléma. Manapság a hosszan kitartott snittek és a tízperces jelenetek sokakat álomba ringatnak. :)

@Tehetetlen Dodó: nem, tényleg nincs sok közük az eredeti könyvekhez, ezért is lett belőlük jó film.

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.12. 20:36:22

@Grift: valóban, nálam tudományos-fantasztikusban csak a szovjetoroszok jönnek szóba. Ők is csak azért, mert semmi közük a tudományos-fantasztikushoz. :)

Tehetetlen Dodó 2010.09.12. 20:43:51

@Gasper: Az én kedvencem a magát a komenizmus alatt sci-fi irónak álcázó lengyel gondolkodó, Lem Szaniszló. (A Solaris persze messze nem a kedvencem: Ijon Tichy meg persze a csillagmérnökök kalandjai,azok igen).

tanarseged ur 2010.09.12. 20:44:54

@tewton: Az is lehet, hogy nekem kellene újranéznem a filmet. A bűnügy megoldódik, a gonosz megbűnhődik, de közben összeomlik a nagy hatékonyságú bűnmegelőző rendszer, amelynek természetesen ki más, mint az establishment oszlopos tagja, a főgonosz volt a szülőatyja. Szóval mintha lett volna benne egy olyan "az igazi bűnösök a bűn üldözői és a Hatalom birtokosai körében keresendők" oldalvágás. (Vagy nem is annyira oldal-. Most már tényleg meg kell néznem még egyszer.)

evil overlord (törölt) 2010.09.12. 20:55:41

@tanarseged ur: Lehet a film végét jóindulatúan is szemlélni: tényleg szentesíti-e a cél az eszközt.

tanarseged ur 2010.09.12. 20:56:18

@Gasper: Csak azt írtam, hogy könnyű elaludni, de azért nem aludtam ám el, némi szláv lélek bennem is van - ha nem is sok, a film éber állapotban történő végignézéséhez pont elég. :-) És tényleg nem volt rossz, megnézem még egyszer, ha hozzájutok dvd-n.

Az igaz, hogy a mai filmek megnehezítik, hogy az ember a régebbieket is értékelje, és ha régi, "lassú" filmet nézek, akkor hozzá is kell lassulnom a tempójához.

tanarseged ur 2010.09.12. 20:57:45

@evil overlord: Oké, újra fölveszem a közeljövőben megnézendők listájára. :-)

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.12. 21:03:51

@tanarseged ur: jól van na. Ez csak punnyadt esti poénkodás volt a részemről. :)

@Tehetetlen Dodó: mondjuk nekem a film (Solaris) jobban is tetszett, mint a könyv.

evil overlord (törölt) 2010.09.12. 21:06:40

@Gasper: Ah, érdemes lesz elolvasnom.
Szerintem Ridley Scott legjobb filmje az első Alien és a Blade runner volt.

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.12. 21:14:09

@evil overlord: a Nyolcadik utas a Halál tényleg jó, meg a Szárnyas fejvadász is.
És némileg revideálom magam: voltak azért fos filmjei is, mint például az a kolumbuszos 1492, vagy az a tengerészgyalogos dzsiájdzsén demimúrral a főszerepben.

Alfőmérnök 2010.09.12. 21:15:58

@Gasper: Nekem Tarkovszkij Szovjetunióban készült filmjei közül a Solaris tetszik a legkevésbé (a legjobban a Tükör).

Viszont mintha valahol olvastam volna, hogy Ridley Scottra nagy hatással volt a Stalker, és a Blade Runner látványvilágát is részben az ihlette. A Blade Runner egyébként tényleg egy nézhető film.

tistedur 2010.09.12. 21:22:09

@tanarseged ur: a "lassuláshoz" a legjobb egy könnyű vacsora meg egy pohár bor :)

tewton 2010.09.12. 22:22:52

@Alfőmérnök:
oh a stalker! rám is nagy hatással volt. egy erdőszéli romházzal meg egy patakkal filozófiai sci-fit csinálni, űrhajó meg lézerkard nélkül, és még félelmetes is meg érdekes is ... cool.

@Grift:
sok van, ami tényleg nyomiság, pláne amiben űrlények meg tündérek meg ilyesmik vannak. Asimovról lebeszélném, ha csak nem akar űrszocreált olvasni. Nekem Lem se jött be (pedig a pirx kapitány kedvet csinálhatott volna). PK Dick viszont jó. William Gibsont is ajánlanám, de csak mértékkel.

tewton 2010.09.12. 22:25:08

@tanarseged ur:
hát, innen nézve lehet, tényleg ... a filmben ott a dilemma, hogy lehet-e egy bűnre (mert így lett az egész) felhúzni egy nagy és hatékony rendszert a köz javára, és ezen dilemmáznak is.

tanarseged ur 2010.09.12. 22:55:56

@tistedur: Még jobb egy nehéz vacsora és két pohár bor. :-)

@tewton: Griftnek Gibsont? Azt ne, teljesen el fogja venni a kedvét. Legyen inkább PKD. Filmből esetleg a Starship Troopers. ;-) Kicsit gagyi-gyanús, de annyira nem rossz, és Griftnek biztosan tetszene, ahogyan egészséges, egyenruhás fiatalok hazafiasan irtják a gonosz komcsi űrlényeket. (A könyvet sajna nem olvastam, még nem láttam idegen nyelvű antikváriumban.)

tistedur 2010.09.12. 23:07:11

@tanarseged ur: a könyv jó, de heinlein egy jó író :)
griftnek lehet, hogy bankssel kellene kezdenie :)

tanarseged ur 2010.09.12. 23:57:37

@tistedur: Persze, rögtön A játékmesterrel. Szerintem Azad birodalmát kifejezetten kedvelné, csak ez elrontaná számára az élményt. :-)

@evil overlord: Szerintem Tewton a fantasyre gondolt, csak szándékosan összekeverte, nehogy túlságosan jártasnak tűnjön a témában. :-)

tanarseged ur 2010.09.13. 00:01:52

@tistedur: A Heinleinből nekem egyébként a film is bejött, bár lehet, hogy ezt nem kellene írnom. :-) Minden esetre beszerzem majd a könyvet is, ha máshonnan nem, akkor az amazonról.

tewton 2010.09.13. 01:19:17

@evil overlord:
pratchett nem scifi, vagy nincsenek benne ilyenek, vagy mindkettő? (nem olvastam, csak láttam valahol)

TuRuL_2k2 · http://maglyatuz.hu 2010.09.13. 01:23:37

@tewton:
Pratchett egyszerűen jó, sosem felejtem el az első könyvet, amit olvastam tőle réges-régen (A mágia színe).

Bell & Sebastian 2010.09.13. 01:43:01

Vangelisre kerestem (Fejvadász), ezt a zenekart találtam:
ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ
www.youtube.com/watch?v=Ux3KrgIN2jc&feature=related
www.youtube.com/watch?v=Tga_vIbQ7gQ&feature=related
és a többi...

Ne temessük még a görögöket! :)

tistedur 2010.09.13. 06:51:47

@tewton: pratchett nem sci-fi, hanem ahogy turul is mondja, egyszerűen jó. a kisistenek vagy az átkozott próféciák megérnének egy próbát :)

evil overlord (törölt) 2010.09.13. 08:46:59

@tewton: Pratchett nekem kimaradt. A hard SF-ben nem szoktak tündérek szerepelni, bár idegen lények se mindig.

Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2010.09.13. 17:42:45

@Alfőmérnök: szerintem a Solaris a legkevésbé sikerült Tarkovszkij-film. Persze így is nagyon ott van a szeren. Nekem egyébként a Rubljov és szintén a Tükör a kedvencem az otthoni munkái közül.

Ha érdekel, van egy elég combos, kissé talán nyögvenyelős bejegyzésem, ami részben a témába vág:

tajkep.blog.hu/2009/07/01/sovcolor

Alfőmérnök 2010.09.13. 21:32:31

@Gasper: Emlékszem rá, olvastam is, de jó, hogy belinkelted, mert már el is felejtettem, hogy ezt a megjegyezhetetlen a-betűset nem is ismerem. majd valamikor torrenttel levadászom.

Bell & Sebastian 2010.09.13. 23:24:25

@Gasper:
Jó kis étvágygerjesztőt írt.
A szovjet tévéket úgy jellemezte a haverom '76 körül: színes a gazdagoknak van, normálisnak fekete-fehér, a hülyéknek meg orosz tarka.

Hát igen, a Till Eulenspiegel..., autentikus NDK -s élmény.

A végén még kiderül, hogy orosz lelke van. Uborkát harap két vodka közt. Jobb mint a szar, elhiheti. :)

gloire · http://alkaloida.blogspot.com/ 2010.09.14. 00:28:42

@tistedur: Haha, én nagyon is! Nekünk konkrétan Csiburácska klubbunk volt a '80-as évek vége felé! Nem nagyon bírtunk magunkkal akkoriban, sokszor a péntek este vasárnap délelöttig tartott. Ilyenkor mentek a tévében ezek az állatságok. Mindig a Csiburácskát vártuk, az volt a legütősebb. Együtt sírtunk, együtt nevettünk vele, leszidtuk, eljátszottuk, utánoztuk a jeleneteket.
A kimerültségtől szinte extatikus állapotban, üvöltve röhögtünk.
Nagyon szép emlékek ezek . )

tewton 2010.09.14. 00:43:07

@gloire:
juj. csak nem egy szovjet katonai lakótelepen volt gyerek? :)

Bell & Sebastian 2010.09.14. 00:45:08

@tistedur:
Érdekes, akkor fel sem tűnt a bőrkalapja.

(A Mindent tudni akarok! -ból a láncszakadás biztos harckocsi égett az elmémbe, hosszanti elrendezésű balos/jobbos szembeforgó húsdaráló csigákon futott. Mit futott, száguldott 0,5 km/órával. El is terjedt, gondolom.)

:)

gloire · http://alkaloida.blogspot.com/ 2010.09.14. 01:15:50

@tewton: Nem, dehogy, de nem is volt ez gyerekség . )
A történethez, a kies budai dombság villáitól, a pesti,
dohos albérletekig terjedő, legváltozatosabb helyszínek adják a keretet.

tistedur 2010.09.14. 01:29:59

@gloire: a régi karácsonyok emlékére, mert majd minden évben leadták :)
www.youtube.com/watch?v=eZXPq7n02WY&feature=related

gloire · http://alkaloida.blogspot.com/ 2010.09.14. 01:47:35

@tistedur: Ahh, Hagymácska, na ő is megkapta a magáét . )
(Érdekes, hogy ez is valami olasz licensz volt, mint a lada)

tewton 2010.09.14. 03:02:01

@gloire:
juj. ne. hagymácskát NE!

inkább a futrinka utcát, vagy süni és barátait, vagy akár a misimókust, bár ez tényleg a kés a torkomon. vagy makkmarcsit. csak hagymácskát ne.

tewton 2010.09.14. 03:02:41

@Bell & Sebastian:
und haben sie den spuck im hohhaus gesehen?

Bell & Sebastian 2010.09.14. 07:44:18

@tewton: Как из лука стрела. :)

elGabor · http://doom-doom-doom.tumblr.com/ 2010.09.14. 08:45:50

@tewton: Pedig a Futrinka utca maga a tökéletes szocialista tanmese. :) (És szó sem róla, annak nagyon jó.)

Tehetetlen Dodó 2010.09.14. 10:01:50

@elGabor: Hú de utáltam a Futrinka utcát.
Azt az idióta Manócskát, meg a nyervogó hangú többi kretént.
De abban igazad volt: hű tükrét adta a létező szociálizmusnak.
Afféle szabócsalád, kiskorúak részére.

Téglagyári Megálló 2010.09.14. 10:04:23

@Tehetetlen Dodó:

Nézze, mióta megtudtam, hogy Janikovszky Éva egy ávós felesége volt, semmin nem csodálkozom.

Tehetetlen Dodó 2010.09.14. 10:13:58

@Téglagyári Megálló: Milyen érdekes, hogy az életrajzában nem szerepel. Én azért tudom, mert a fia a módszerváltás környékén ugynannál a cégnél dolgozott egy darabig, mint én és a rosszindulatú pletyka hamar a szájára vette.

(Amúgy a Wiki ilyet ír: "Sírja a farkasréti temetőben található. Síremlékén is szerepel egyetlen öreg írógépe, amelyet ő Mercédesznek hívott".
Na, azt azért hívta Mercédesznek, mert az volt a neve: nekem is van még egy ugyanilyen otthon, atyám ilyenen kopácsolt annak idején).

elGabor · http://doom-doom-doom.tumblr.com/ 2010.09.14. 10:31:54

@Tehetetlen Dodó: Elnézést, Manócskáról nem tudok nyilatkozni. Én csak a könyvet olvastam, abban pedig nem szerepelt.

@Téglagyári Megálló: Ez... meglep. Nem tudom, mit mondjak rá. Fehér Kláráról tudtam eddig.

Téglagyári Megálló 2010.09.14. 10:35:21

@elGabor:

Nézze, olvasott olyat a könyveiben, hogy egy lurkó templomba megy? Olyat egy szocialista gyerek úgysem tesz, és amit egy szocialista gyerek csinál, az a természetes.

Tehetetlen Dodó 2010.09.14. 10:43:30

@Téglagyári Megálló: @elGabor:
"Janikovszky Béla ÁVH ezredes: jelenleg [az idézett, ÁVH-ról szóló jelentés készültekor] az Onkológiai Intézet orvosa. Rajk L. és társai, valamint Sólyom László és társai ügyének korábbi vizsgálatában vett részt, mint a vizsgálat egyik irányítója. Kihallgatta többek között Szőnyit, Pálffyt, Sólyom Lászlót. Az őrizetesekből főleg a Párt érdekeire való hivatkozással, rábeszéléssel, több esetben fizikai kényszer alkalmazásával vett fel hamis vallomásokat. MOL 276 74/35 ő.e. "

Tehetetlen Dodó 2010.09.14. 10:45:20

@elGabor: Manócska afféle szocreál törppapa volt, mindig meg tudta mondani a tuttit, mindig helyes helyszíni iránymutatást adott.
(Kádár biztos szerette a figurát).

Tehetetlen Dodó 2010.09.14. 11:00:33

@Téglagyári Megálló: Ezt valahonnan mentettem, de most nem találom az eredetét.
Egyébként a gugli elég sok találatot dob ki Dr. Janikovszky Béla, és ÁVH keresésekre.
Például eme másik derék egyén visszaemlékezéseit:
www.rev.hu/sulinet45/szerviz/oha/farkasv.htm

Bell & Sebastian 2010.09.14. 11:00:42

@Tehetetlen Dodó: @Téglagyári Megálló:
Bekopyzom, mert megérdemlik!

Materializmus és empiriokriticizmus
Vlagyimír Iljics, galambocskám, lehet-e egy hitkomisszár ateista, tette fel a kérdést az empiriokriticista Mach egy borongós délelőttön, a Blauer Reiter nevű zürichi kávéházban, megszívta szivarját, és ugyanakkor megtörölgette cvikkerét, óvatosan, nehogy ölébe hulljon a parázs, ám éberen, mert egészen másra akart kilukadni. Kint szemerkélt az eső. Uljanov a hajába túrt. Fogas kérdés. A dialektika értelmében mindez lehetséges, ugyanakkor formállogikai önellentmondást tartalmaz. Uljanov raccsolt, tudta magáról ezt, éles eszével igyekezett a kellemetlen szonánsokat kerülni. Ez nem mindíg sikerült neki. Az ember nem szinonimaszótár, ha érti, kedvesem, mire gondolok, mondta hangjában enyhe, ám gyilkos gúnnyal. Mach bensője megremegett. Az önuralmára rettenetesen szüksége volt, hogy ne mutassa. A legjobbkor jött a pincér. Fogyasztania kellene, Mach úr, valamit. Kobára ne számítson, és rám se, tette hozzá Uljanov, Kobára én se számítok, nem dzsigit.

Ásványvizet, ha tudna hozni, Günther, ne azt a savanyút, ennyi kopejkácskája csak van, mondta Mach, ezt már Uljanovnak. (Kopejka, Zürichben! – tetszettek figyelni?) Bensője most remegett csak igazán. Koba sose küldi a pénzt időben. Egy ásványvizet csak fölír magának a Günther, ugye fölír ennek az úrnak még egy ásványvizet, Günther, mondta, most már a pincérnek Uljanov. Uljanov nagy meggyőző erővel rendelkezett. Szónokolni kevéssé szeretett, éppen az említett raccsolás miatt. Bár nem is volt – egyelőre – hol. Gyakorolta azt, otthon, a szónoklást, föl-alá járkálva, hogy, ha már muszáj, legalább franciásan raccsoljon. Mire megtanulta valamennyire, addigra Nagyezsda Krupszkaja alighanem megőrült. Viszont Mach átmenetileg mentve volt. Uljanov ezalatt a nemrég kivégzett, nála sokkal tehetségesebb bátyjára gondolt ezekkel a meg se fogalmazott szavakkal: jól van ez így. Közben Günther kihozta a vizet és húzott egy strigulát. Langyos volt, pisiszagú, mármint a víz. Uljanov érzékeny volt a kellemetlen illatokra. Körvonalazódni kezdett hirtelen benne egy megírandó pampflet, Mi a franc az az empiriokriticizmus? ideiglenes címmel. A pincér másfelől Machnak is gyanús volt. De nem mert szólni. Határozott terv fogalmazódott meg benne: ha beleejtené a szivart a pohárba, talán, sőt biztosan, nem kellene meginnia ezt a vizet. Csak a véletlen látszatának koreográfiájára kell ügyelnie, gondosan, tudta ezt. Ő se volt hülye gyerek. Ügyelt. Mégis lefröcskölte Uljanovot, akinek azonban ez már sok volt. Pisiszagú lettem, ordította. Hirtelen haragú volt. Kivégeztetem, ordította még. Nana, Vlagyimír Iljics, galambocskám, ott még nem tartunk.

Avenarius az utcán állt, orrát laposra nyomta a kávéház ablaküvegén. Vagy az üveg az orrt. De nem hallott semmit az esőveréstől, na és az utcazajtól. Összefogok ezzel a Mach-hal ezellen az Uljanov ellen, döntötte ebben a percben el. Ahhoz azonban meg kell előbb ismerkedni vele. (Mach-hal?, Uljanovval?, egyremegy). Most figyeljen-e tovább az ember, vagy határozottan bemegy? Ez járt a fejében épp, amikor a lágy zürich-i eső már nem is volt lágy annyira. Erősen esett, Avenarius erősen vizes volt már. Tehát bement. Günther úgy nézett rá, hogy már hozta is a pisiszagú vizet. Ez a pali fog engem híressé tenni, nem a Günther, hanem az orosz, gondolta Avenarius Richard, bölcsész, született Párizsban 1843., meghalt 1896. Züricben, ahol az induktiv filozófia tanára volt. Filozófiája az empiriokriticizmus nevet viseli.

Hazamegyek, döntötte el Uljanov, de nem ment, mert előző nap adta a zálogházba az ernyőjét (minthogy Koba a pénzzel – mint tudjuk – késett).

Aztán meg ezt gondolta: az empiriokriticizmus ismeretelméleti skolasztikája mögött meg kell látni a filozófiában küzdő pártok harcát, mely végeredményben a mai társadalom ellenséges osztályainak tendenciáját és ideológiáját fejezi ki. A legújabb filozófia éppoly pártos, mint a kétezer évvel ezelőtti. A két harcoló párt a dolog lényegét tekintve, melyet tudálékos, szemfényvesztő új elnevezésekkel vagy hígvelejű pártonkívüliséggel lepleznek - a materializmus és az idealizmus. Az utóbbi csak kifinomult, fortélyosabb formája a fideizmusnak, mely állig fel van fegyverezve, hatalmas szervezetekkel rendelkezik, és ma is szívós kitartással hat a tömegekre, a filozófiai gondolat legcsekélyebb ingadozását is kiaknázva. Az empiriokriticizmus objektív osztályszerepe kizárólag abban áll, hogy kiszolgálja a fideistákat a materializmus ellen, s különösen a történelmi materializmus ellen folytatott harcukban. Ebből én sohasem fogok érteni egy szót se, tehát el sem olvasom, gondolta Mach és gondolta Avenarius is. Éhes vagyok, gondolta ugyancsak mind a kettő. Gondolhatták volna azt is, hogy éhesek vagyunk, ha már ilyen jól összejöttek Uljanov asztalánál. Nem kérhetnénk kölcsön ettől a palitól mégiscsak? Valami kollektivizmust hírdet nemdebár, raccsolva, alapvetően. Abba egy ebéd erejéig csak beleférünk.

Elállt az eső odakünn. Nagyezsda Krupszkaja jutott Uljanov eszébe erről, illetve a szatyor a zsebében, végülis zöldségért volt küldve le két és félórával ezelőtt, a piacra. Hirtelen, hebehurgyán döntött, rossz szokása szerint. Fizikus, és/vagy filozófus urak! Na jó! Maguk holnapra összehordanak két ívnyi hetet-havat, én meg majd megcáfolom következő, pirosfedeles brosurámban, rendben? És akkor adok valami pénzt. Nem lehetne most? Vagy legalább előleget. Húsz százalék, mondta Uljanov nagylelkűen és hirtelen. Ilyen ember volt.

Csak később kopaszodott meg, de teljesen.

Tehetetlen Dodó 2010.09.14. 11:09:18

@Bell & Sebastian: Ez jó. Ki követte el?
süti beállítások módosítása