Miskolc furcsa hely. Kőkeményen ex-szoci nagyváros, ahol a rendszerváltás fölborította a kedélyeket. Egy hely, ami a módszerváltást követően sokáig nem találta magát, de az utóbbi években - a tudatos munkának köszönhetően - sokat változott a városról kialakult kép. A Kocsonya Fesztivál és az EKF-pályázat is azt a célt szolgálta, hogy a nyilvánosságban - és így az emberek fejében - Miskolc kitörjön a rozsdaövezeti státusból. Talán nem is sikertelenül.
Választástörténeti szempontból a város azért izgalmas terep, mert úgynevezett baloldali fellegvár: az MSZP egyeduralma sokáig kikezdhetetlen volt itt. A politikai helyzet az elmúlt két évben változott meg gyökeresen: az avasi lakásbotrányok - mikor is a Fészekrakó-programot sajátosan értelmező ügyvédek nincstelen cigánycsaládok tömegeinek szereztek lakásokat a hírhedt lakótelepen -, illetve az országosnál magasabb munkanélküliség miatt Miskolc ma a Jobbik egyik fellegvárának számít: országgyűlési képviselőjelöltjük pillanatok alatt 6.000 kopogtatócédulát gyűjtött be. A Jobbik agresszív cigányozására a szocialisták is ébredezni kezdtek: ugyan nem olyan antihumánus módon, mint a szélsőjobb, de ők is rendet követelnek a város portáján, városőrséget állítottak fel, és még Draskoviccsal szemben is megvédték Pásztor Albert miskolci főkapitányt.
Ennek fényében a polgármester Káli Sándor és csapatának országgyűlési - de inkább fogalmazzunk úgy, önkormányzati választásokat előkészítő - kampánya úgy szocialista, hogy a legkevésbé sem akar annak látszani. A szlogenjük: „Miskolci szocialisták: nekünk Miskolc az első!” És nem csak a szlogent ismételgetik a városvezetők, hanem tisztességgel fölépített imázs mentén kommunikálnak.
Erről tanúskodik a miskolc.mszp.hu is, ami a maga nemében egy jól kitalált politikai honlap. Az oldalon Káli és három politikustársa: a polgármester elegáns öltönyben, DVTK-sállal a nyakában tesz hitet az összefogás mellett. A focikultúrára tett utalás sem lehet véletlen, a Diósgyőr az egyik legnagyobb szurkolói táborral rendelkezik Magyarországon. Bár a szegedi - a pletykák szerint Újhelyi István közvetett érdekeltségébe tartozó - SZEVIÉP ugyan kivonult a miskolci focifinanszírozásból, az önkormányzat még a válásg legmélyebb időszakában is azonnal a csapat mellé állt anyagilag. Vagyis a foci ott komoly ügy.
A miskolci szocik szlogenje, a kidolgozott imázs, a kommunikációs vezérfonal a rugalmas elszakadást jelzi a fővárosi baloldal fősodrától. Vajon csak egy helyi, lokális kampányról van szó, vagy máshol is tapasztalható az országban, hogy a helyi szocik nem úgy szocik, ahogyan az MSZP?