Páros lábbal szállt bele fővárosunkba a német Die Zeit nevű értelmiségi hetilap szerzője, Jens Jessen, tehát újra jó hírét keltették Magyarországnak Németföldön. A befolyásos lap városportré sorozatában megjelent cikk négy rövid bekezdés alatt jut el a kávézóktól - na meddig? - bingó, az antiszemitizmusig. (A teljes fordítás a Mandineren olvasható)
Jessen meglepetéssel állapítja meg, hogy Budapest nem más, mint Bécs másolata, tágas sugárutakkal, hatalmas épületekkel és szomorú pincérekkel a kávéházakban. A szerző szerint - a szecesszió kivételével - Budapesten minden a száz-kétszáz évvel korábbi Bécset másolja, ami egy történelmi lecke mindenki számára. A Die Zeit városkalauza az Országgyűlés épületét a londoni parlament másolatának tartja. Csak nem vették át a hozzá tartozó demokráciát, ami nem jött el - írja a lap.
A Die Zeit szerint egy budapesti körutazás nem más, mint egy utazás a zárkózottság, a vad remények és a keserű csalódottság körül. A szerző szerint jellemző, hogy „Budapestnek van egy vára, ahonnan mindent uraltak” (sic!). A negyedik bekezdés végére eljut a meszidzsig: akinek van magyar barátja, azzal lefordíttathatja az újságokat, hogy az antiszemitizmus és a nacionalizmus újra feltámadt, és az embereknek fájnak a nagy területek, amiket az első világháború után elvesztett az ország. Jessen szerint Budapesten újra fény derült mindarra, amit a szocializmus átmenetileg láthatatlanná tett: a jó és a nagyon rossz dolgokra egyaránt.
Frissítés: a Süddeutsche Zeitung is Magyarországgal foglalkozik. A kettős népszavazás 2004-es bukását a lap úgy értékeli: a magyarok nem akarták a Kárpát-medence vadembereinek szerepét játszani.