Először akkor jártam ott, amikor víg cimborákkal, a Római-partról indulva, kínkeserves evezés után kikötöttünk valakinek a stégjénél és totálisan magánterületen átvágva, a bográcsozó helyiek elképedésétől kísérve bemasíroztunk egészen a Diós-büféig, ahol szúnyogcsípéseinkre lángost illetve hosszúlépést fogyasztottunk.
Már akkor is elképesztett a Lupa-sziget liliputi világa, az apró szigeten álló apró házak, amelyeket jobbára megkímélt a kádári buherabarokk: ritka a színes műanyagból készült hullámpala, a rikító csíkfüggöny és a gyárból lopott szögvasból készült kerítés.
Az emberben marad némi homályos vágyakozás ifjúkora tájai után akkor is, amikor a hajdani kenu utasai immáron öt gyerekkel, negyven plusz kilóval és havi néhány százezernyi törlesztőrészlettel gazdagabban pillantanak ki a világ sürgés-forgására. Nemrég ismét elmentünk a szigetre, ezúttal átkelőhajóval.
Az utolsó állomás Barbie vanderlandja előtt: az Ebihal
A Luppa-sziget nem összekeverendő a budapesti nudista-, voyeur- és goás szubkultúra kedvelt helyével, a még a szárazföldön elterülő bányatavakkal. Az eredetileg állítólag Mereszgyán-sziget névre hallgató, kb. 800 méter hosszú, a Duna szentendrei ágában található sziget a gazdag pomázi, eredetileg szerb származású polgárokról, a Luppákról kapta a nevét, akik a XIX. század közepétől birtokolták a területet. (Nem tudni, hogy Péter vagy Vidor-e a névadó). A közigazgatásilag Budakalászhoz tartozó területet a harmincas években parcellázta fel a Helvetia Rt. Víztorony is épült a szigeten, lett villany és a kor modern építészetének olyan első és másodvonalbeli nagyságai terveztek ide házakat, mint Kozma Lajos, Forbát Alfréd vagy Körner József.
A dolgok helyes rendjére a Budakalász-Lupasziget Fürdőegyesület ügyelt, amíg a kommunisták szét nem zavarták az egészet. Ugyanakkor a lakók maradtak, a házakat sem rombolták le, és ottjárttunkkor meggyőződhettünk arról, hogy ismét működik a sziget lakóit összefogó egyesület, a sziget ápolt és családias.
Utóbbiról rögvest meggyőződhetünk átkeléskor is: az átkelőhajó kormányosának a fedélzeten lévő férfiaknak kutyakötelessége segíteni a kikötéskor és induláskor. Ráadásul mi voltunk az egyetlen idegenek a hajón, mindenki ismert mindenkit. Minket nyilván ingatlanspekulánsnak, rabsicnak, tolvajnak vagy csak sima hülyének néztek. A szigetet csak hajóval lehet megközelíteni, árvíz idején még azzal sem. Hajón jön a kaja, a lángostésztának való, indulásunkkor pedig egy komplett konyhabútor váltott épp partot egy spéci dzsunkán. A hajóra való várakozás nehéz perceit pedig az Ebihal nevű egységben lehet eltölteni, amely zsírosdeszkával, sörrel, zacsis nesszel és non-stop Eurosport-közvetítéssel áll a kedves utazók rendelkezésére.
A legendás platánsor
A sziget életvilágának érzékeltetéséhez mi úgyis kevesek vagyunk, beszéljenek majd a képek. A révész nagyvonalúan int kiszálláskor: majd visszafelé fizetünk, elszökni úgysem lehet. Hasonló mentalitásról árulkodik a tollaspálya mellett kint felejtett ütő- és labdakészlet. Hova lehetne elvinni? És ki ne tudná, hogy mi lett vele, amikor egy utca van (és borzalmasan sok szúnyog), és mindenki ismer mindenkit. A büfé üzemel, épp fáradt középosztálybeliek afterpartiznak kissé másnaposan, majd biciklire ülnek, ami elég szürreális a harminc méteres távokon.
A visszaúton olyan mondatfoszlányokat csípünk el, hogy „egy baja van az asszonynak, hogy sohasem szerette a labdarúgást” [nem a focit, a labdarúgást, figyelem!] "akkor se, amikor játszottam". Meg „át tucc jönni értem hajnali négyre?” [tizenéves kislány, felhajtott gallérú pasztellszín piképólós lövőlegénnyel az apjakorabeli kormányoshoz]. A rendíthetetlen és rokonszenves kormányos válasza nem azonnali halálba küldés, hanem csak a FAQ menü rekapitulálása: „jó, de csak akkor hívj, ha már a Koránál vagytok. Nehogy a pesti induláskor, mert akkor morcos leszek.” És ezt, a bajszát elnézve, készséggel elhisszük. Körülöttünk többszázéves veterán szigetlakók, nyanyatankkal, félszavas mondatokkal, a kézfejeken lila bevérzések, a kanül helye. Estére azért hazamennek.
Mi maradnánk még.
Kajütablak (Hajrá Loki!!)
Modernizmus
Modernizmus 2.
Modernizmus 3.
Közélet
Kétöring