Figyelem! Most következő posztunk esetleg sértheti ateista olvasóink érzékenységét. Azon túl, hogy ezt előzékenyen előrebocsátottuk, tisztelettel jelezzük, hogy egy, a tudományos ateizmust fennen hirdető (egyébként a Külker főiskolán vállalatgazdaságtant oktató) különös egyedre bukkantunk. Lehet egyébként, hogy mint kategória nem is létezik a tudományos ateizmus (tud-at), egy reprezentánsa azonban biztosan van: ifj. Marosán György. Egy ember, aki az istenfélő tudósok csökkenő számarányából vonja le a nagy következtetést, aztán lángpallosként forgatja meg feje felett. És kinyilatkoztat. Nagyapja ugyan még görög katolikus kántortanító volt, ám ő inkább a kedves papa nem túl menő, s mára már meglehetősen anakronisztikus ateizmusának XXI. századi szószólója. Nem teljesen világos, hogy miért tartja az amúgy magánügy kategóriába sorolt témát aktuálisnak a szerző, de ha már úgy esett, hogy kinyomtatták a Luxus-e az ateizmus? című szösszenetet, felvesszük a kesztyűt.
Igaz, joggal mondhatja az egyszeri Reakció olvasó, hogy helybe megy a pofonért az, aki Népszava publicisztikákat olvas, az onnan citált, nagypolgári ízléssel is minimum faszságnak nevezendő állításokkal vitába száll. A Grósz Károly kormányának szóvivője által jegyzett cikk egynéhány kitétele mellett csak azért nem mehetünk el szó nélkül, mert ifj. Marosán másik rögeszméjével (a nem is olyan távoli jövőben esély kínálkozik egy kommunisztikus közösségi modell kibontakozására) együtt vizsgálva a mondatokat, egészen érdekes következtetésekre juthatunk.
„Amint az ember átlátja tetteinek szükségszerű következményeit, és tisztába jön viselkedésének elveivel – saját jól felfogott érdekében – rendre az etikus cselekedetet választja.” - írja. Erre épp a cikke végén idézett József Attila nem idézett soraival válaszolhatnánk a legegyszerűbben (Miért legyek tisztességes, kiterítenek úgyis), ám az egyszer már kommunizmust kibontakoztató szakemberek ténykedése sem támasztja alá ezt. A gyűlölet ugyanis rendkívül erős mozgatórugó, a zsarnokság alapja, s ha jól tudjuk, a világ többsége még ma is szenved az ilyen vagy olyan önkénytől. A krisztusi legfőbb parancs nem véletlenül a felebaráti szeretet. Marosán figyelmébe ajánlanánk ugyanakkor a web kifejezetten ateizmussal foglalkozó szakblogját, melyben a szerző épp azt fejtegeti, hogy a kommunista ideológia is egyfajta vallás. Ha mással nem, ezzel egyetérthetünk. Despotikus vallás.
„A túlvilágban való hit… Azzal kecsegtet, hogy a saját, vagy persze a környezeted hibájából értelmetlenül vagy bűnösen élted le életed, a túlvilágon kárpótlást vagy feloldozást nyerhetsz.” Nagy segítség lenne a szerző részéről, ha ennek a tényállításának betonszilárd alapjaira egy utalás erejéig kitérne. Így ugyanis a Halj meg bűnösen és üdvözülsz! olvasat lesz az egyszeri, mindentől rettegő Népszava olvasó végső érve a klerikális reakcióval vívott küzdelemben, s esetleg még magyarázná is a kereszténységre előszeretettel hivatkozó széljobb köztéri munkásságát.
A cikk nagyobb része a Gagarin sem látta Istent pedig jó magasra lőtték fel alapvetésből indul ki, emelkedik fel, s zuhan vissza a főiskola folyosójára. Ha nem tudnánk, hogy ifj. Marosán György a lap közlésével ellentétben nem egyetemi, hanem főiskolai tanár, ha nem tudnánk, hogy a hitelvek ekézése menő, a Biblia olvasása pedig ciki ma már, ha nem tudnánk, hogy honnan jött és mit akar, azt hinnénk, hogy bolond.