Ma este, vagy inkább éjfél körül a Petőfi híd budai hídfőjénél állítja színpadra lemezjátszóit a barbadosi Joseph Saddler. Nem reggae. Nem is a Tavaszi Fesztiválra iderángatott legújabb sálastarisznyás világzene-celeb. Grandmaster Flash (hiszen Saddlernek ez utóbbi a közismertebb neve) első (homályba vesző, 1993-as ittjárta után) második magyarországi fellépése a maga nemében olyan súlyú esemény, mintha Ronald Reagan tartana beszédet a Lakiteleki Népfőiskolán. Kár, hogy olyan sose lesz. Én abban sem hittem, hogy ez megvalósul.
Grandmaster Flash and the Furious Five: The Message (1982)
Grandmaster Flash a hiphop szimbolikus nagypáholyának kőművesmestere, túlzás nélkül a műfaj legnagyobb élő alakja. Mindennemű DJ-zés alapjainak kitalátora, aki az A38 ajánlójának lényegretörő megfogalmazása szerint „a világtörténelemben először forgatta visszafelé a lemezjátszó kerekét”. Az 1980-as évek elejének New York-i szubkultúráját, ezzel az elmúlt 30 esztendő urbánus életérzését globálisan és döntően meghatározó figura, a tűzfalas létélmény maharadzsája - amit legnagyobbrészt egyetlen albummal, az 1982-es The Message című remekkel sikerült összehoznia. Az ember, aki nagyon is ott volt. Akit - legendás csapata, a Furious Five kíséretében - első hiphopperként avatott tagjává a Rock&Roll Hall of Fame. Aligha szükséges tehát rajongói pátosz, még az irányzat iránti elkötelezettség sem ahhoz, hogy respektre hajtsuk fejünket az idén 51 éves óriás pályafutásának puszta tényei előtt.
DJ Tomekk feat. Grandmaster Flash, Flavor Flav, Afrob & MC René: 1, 2, 3 (1999)
Az úriember most alig egy hónapja megjelent, The Bridge - Concept of a Culture című lemezével érkezik a Dunapartra, mely 21 év után első, teljes egészében saját albuma, s ha újabb mérföldkőnek nem is, megbízható mestermunkának nyugodt szívvel nevezhető. A közreműködői listán nagykoalíciót kötött egymással Amerika örökké rivalizáló nyugati és keleti partvidéke: előbbit Snoop Dogg, míg utóbbit (többek között) Busta Rhymes és KRS-One képviseli, a női kvótából pedig Princess Superstar és Natacha Atlas kaparintott meg joggal egyet-egyet. Nekik ugyanis, akiket fiatal mikrofonisták, vokalisták és zenei producerek súlyos százezrei tekintenek példaképnek világszerte, Grandmaster Flash meghívása a megtiszteltetés.
Ráadásul az aperitif is prémium kategória. Túlzás nélkül állítható, hogy az A38 ma esti menüje akkor is megérné az egyébként borsos beugrót, ha kizárólag a meghívott magyar előadók sorjáznának a színpadon. A Reakcióblog hasábjain egyszer már nagyra értékelt Bootsie mellett a magyar „Flash” Györemix!, kriminális Koolkasko, Ozon, Suhaid és a kannásborok csepeli császára, MC Busa is feltűnik majd a veszteglő teherhajón. Hogy is szólt 1982-ben? I'm-tryin-not-to-lose-my-head!
Grandmaster Flash: The Bridge (preview) (2009)