A matek szerint jó a Fidesznek Gyurcsány rendszere címmel elemzi az Origó Gyurcsány Ferenc választási rendszerre vonatkozó javaslatát. A portál szerint a 2006-os szavazati arányok alapján a Gyurcsány-rendszerben a Fidesznek lenne a legtöbb mandátuma:
Az MSZP pártlistája 43,21 százalékot kapott 2006-ban, a Fidesz és a KDNP közös listája 42,03, a SZDSZ 6,31, az MDF pedig 5,04 százalékot szerzett. Ha viszont csak azt nézzük, hogy a pártlistán és a kompenzációs listán megszerzett mandátumok közül melyik párt mennyit kapott, akkor egészen máshogy fest a kép. Az MSZP 210-ből 88 mandátumot szerzett, ami 41,9 százalék, a Fidesz-KDNP listái 96 mandátumot hoztak a két pártnak, ami az összes listán megszerezhető mandátum 45,7 százaléka. Azért nyerte mégis az MSZP a választást, mert egyéniben 30 mandátummal többet szerzett, mint a Fidesz. Az SZDSZ 15 (7,1 százalék), az MDF 11 helyet (5,2 százalék) szerzett listán.
A Gyurcsány által vázolt rendszerre vetítve ez azt jelenti, hogy az MSZP-nek durván 84, a Fidesz-KDNP-nek 91, az SZDSZ-nek 14, az MDF-nek 10 helye lenne, ha már a 2006-os szavazást is így bonyolították volna.
Az eddigi elemzői véleményekhez képest (melyek szerint a miniszterelnök nagyvonalú javaslatával csak a Fidesz járna nagyon rosszul, mindenki más jól) forradalmi elképzelés sajnos tévedés - míg a 2006-os egyéni mandátumokat egy tollvonással törli az eredmények közül, addig az egyéni mandátumot nem eredményező töredékszavazatokat játékban hagyja. Ezért becsli felül a Fidesz eredményét: a párt 2006-ban a kevesebb megnyert egyéni körzet miatt jutott több helyhez az országos kompenzációs listáról. Tisztán (vagy legalábbis országos kompenzációval megtámogatott megyei) listás választás esetén 2006-ban az MSZP kapta volna a legtöbb mandátumot, igaz, a Fidesz csak 1-2 parlamenti hellyel maradt volna el mögötte, a két kis párt pedig nagyjából az Origó által becsült méretű frakciót szerzett volna.
A Gyurcsány Ferenc által javasolt választási rendszerről tehát elmondható: annyira hátrányos a Fidesz számára (megszünteti a Fidesz szervezeti felépítésének alapját képező egyéni választókerületeket, valószínűtlenné teszi az egyedül kormányzást, átírja a rendszer eddigi, nagy pártokat jutalmazó logikáját), hogy a miniszterelnök biztos lehetett benne, hogy a legnagyobb ellenzéki párt nem fogja támogatni azt. Viszont lehet mutogatni, hogy ki nem akar kisebb Parlamentet.
Amúgy nekem rokonszenves lenne egy listás választási rendszer, de preferenciális listákkal, azaz a t. választópolgárok válogathatnának a listákon belül is a jelöltek között. A küszöb lehetne 2 vagy 3 százalék, hogy ne legyen ennyire zárt a piac, legyen értelme nekiállni felépíteni egy-egy új politikai erőt. Gyurcsány - talán a szokásnál is álszentebb - javaslata viszont csak arról szól, mi lenne a legjobb a Köztársaság Legnagyobb Barátjának.