A Népszabadság információi szerint az MSZP elnöksége ismét az áfa-kulcs módosításának gondolatával játszik. 4-5 százalékkal is nőhetne a felső kulcsa az általános forgalmi adónak, ami százalékpontonként 100 milliárdos többletbevételt jelent. Ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy visszaáll a Nagy Áfacsökkentési Akció előtti állapot, a 24-25 százalékos felső kulccsal - épp csak 15%-os középső kulcs nélkül, a korábban oda sorolt termékek és szolgáltatások 2006 őszén szépen átkerültek a legmagasabb kategóriába.
Szinte napra pontosan egy éve is folyt a hatalmi brainstorming. Ahogy írtuk, akkor az volt a terv, hogy 2009 novemberétől csökken az élelmiszerek áfája, majd 2010 második felétől (a választások után) 24%-ra nő a felső kulcs. Aztán nem lett belőle semmi.
Az esetleges áfa-emelést részben járulékcsökkentéssel kompenzálná a kormány. Ez önmagában nem rossz lépés, hiszen egyrészt az áfa talán a legjobban behajtható, nagy bevételt hozó adónem, amit az egyéb adófajták alól kibújók is megfizetnek fogyasztásukban, másrészt a munkát terhelő elvonások elképesztően magasak Magyarországon (igaz, a néhány százalékpontnyi csökkentés csak alig érezhető enyhülést jelentene). Viszont az az opportunizmus és esetlegesség, ahogy az MSZP(-SZDSZ)-kormány az adónemekkel és -kulcsokkal bánik, valami egészen elképesztően káros. 2002 óta nem volt olyan két év, amikor a gazdasági szereplők rendesen tervezhettek volna előre, évközi adórendszer-változás, áfa-visszatartás, vagy behazudott, majd eltörölt ötéves adócsökkentési program nélkül. A nehéz tervezhetőségen túl elég belegondolni abba, mennyi vesződséggel (költséggel) jár például az áfa-kulcs változtatgatása: lehet újraprogramozni a pénztárgépeket, frissíteni a számlaprogramokat, újraárazni a termékeket.