Obama szocialista. Obama terroristákkal paktál. Obama adót emel. Obama nem alkalmas. McCain adót csökkent. McCain deficitet csökkent. McCain tapasztalt. Joe, a vízvezetékszerelő. McCain is Joe. McCain a harcos. McCain harcolni fog.
A két kezemen nem tudom megszámolni lassan, hány üzenettel állt elő John McCain az elmúlt három hétben. Előröppen egy gondolat, puffan egyet valamelyik gyűlésen, aztán eltűnik, hogy két hét múlva ismét felbukkanjon. Ezzel szemben Obama konzekvensen ragaszkodik a nyerő üzenethez, a változáshoz. Bár mindkét jelölt Irak-platformon lett megválasztva, azóta már kétszer változott az alaptéma, amely teljesen megzavarta McCaint, nem úgy Obamát. Változás kell Irakban, dörögte Obama, és a választók nagy része mellé állt. Nyárra viszont eltűnt a téma, jött az energiaválság, a magas benzinár, mire Obama jött, hogy változás kell az energiaszektorban, új energiagazdaságra van szükség. Ezt még McCain lekövette, hogy fúrni kell a partok mentén, drill, baby, drill. Ám a pénzügyi válság porig rombolta McCain kampányát, Obama pedig kijelentette, változtatni kell a gazdaságban, egyébként meg McCain meg ugyanaz, mint Bush.
Persze nehéz mit mondani akkor, amikor a gazdasági világválság óta nem érte ilyen sokk az amerikai gazdaságot. McCain szeptember közepe óta zuhanórepülésben van, próbálkozik, mint a körzeti orvos, aki már az ötödik gyógyszert adja a betegnek, de nem használ. Nem jó az atenolol? Vegyen be a Cordaflexből kétszer egyet, aztán a harmadik tévévita után jöjjön vissza! Ezért aztán végül McCain a hét közepe óta visszatérni látszik az eredeti, egyetlen témájához, hogy harcolni fog, nem adja fel. Ez már bejött neki kétszer az elmúlt másfél évben, csakhogy akkor Mitt Romney szellővel meg Fred Thompson szellőcskével szemben éledt újra. Most viszont Obama egy F5-ös tornádó erejével söpör végig az államokon, republikánus kongresszusi jelöltek tucatjai menekülnek az óvóhelyek felé. McCainnek csak tűzoltásra marad ereje.
Obama pénzügyi fölénye átütő. Átlagban háromszor (Floridában és Virginiában négyszer, Észak Karolinában kilencszer) költ többet reklámokra, mint McCain. McCain folyamatosan vonul vissza, feladta Michigant, felére csökkentette reklámköltését Coloradóban, ami nem csoda, hisz nyolcvanhétmillió dolláros teljes költségvetése a fele annak, amit Barack csak szeptemberben gyűjtött.
Mára komoly problémává vált, amin Rudy Giuliani a republikánus konvención még viccelődött - hogy Obama kisközösségi szervező volt, de mi a franc az. Obama szinte mindenhol beépült a közösségekbe, a finisre hétszáz új irodát nyitott országszerte, az önkéntesek hada mellett fizetett forradalmárok sokasága szervezi a regisztrációt és mobilizál. Beszédes példa, hogy Coloradóban, ami eddig a hétig kulcsállam volt, Obama 51, McCain 14 irodát nyitott. McCain sajtósa hét államért felel a régióban, Obamának viszont csak Coloradóban három fizetett szóvivője van. Virginiában önkéntestáborok képzik a csapatokat, mobil egységeket dobnak át a biztos államokból a harcterekre, sms-ek tucatjai érkeznek hetente az aktuális helyzetről, az 527-es támadószervezetek ontják a reklámokat a republikánus jelöltekkel szemben, a republikánusok viszont élénk számolgatás folyik, mire költsék azt a kis pénzt, ami megmaradt, melyik jelöltet melyik államban védjék.
Sztárokból is hiány van a republikánus csapatban, McCain csak Palinnel és Giulianival számolhat. Összeveszett Schwarzeneggerrel a parti olajfúrások miatt, Colin Powell az NBC vasárnapi beszélgetőműsorában állt ki, hogy republikánus létére Obamát támogatja. Bush és Cheney közutálatnak örvend, a szavazók kilencven százalékának lesújtó a véleménye Bush munkájáról. Ezért McCain és Palin eszeveszett programot diktál, az alaszkai kormányzó mögött van Colorado, Pennsylvania, Ohio, Virginia, Iowa, Indiana, csak hogy az elmúlt pár napot emlitsem, McCain pedig nyolc államot bumlizott végig az elmúlt héten. A demokrata csapat iszonyat erővel nyom, egyszerre kampányol Obama, felesége, Biden és Jill Biden, Hillary Clinton és Bill Richardson, és még mindig ott van a tartalékban Bill Clinton és Al Gore is.
A harc egy ideje már republikánus államokban dúl, Obama lezárta a keleti partot és a Nagy Tavak vidékét, besöpörve a John Kerry által 2004-ben megnyert államokat. McCain nyolc republikánus államban védekezik, de Obama lendületét nem tudja megtörni. Barack a nagyvárosokat és azok külvárosait dolgozza, McCain a republikánus megyékben próbálja felpumpálni a részvételt, és közben dolgozik a csodafegyveren, miszerint ha elhódítja a demokrata Pennsylvaniát, még nyerhet. Csakhogy jelen állás szerint Obama számára tucatnyi variáció létezik, hogy elérje a 270 elektori szavazatot, viszont McCainnek legalább nyolc republikánus államot kell kötelezően megnyernie, plusz egy-két demokratát is mellé.
McCain azonban nem adja fel, utolsó lehelletéig harcol. Bizakodik abban, hogy Obama megint rosszul fog majd finiselni, mint az előválasztásokon annyiszor, hogy a régi kékgalléros demokraták nem fognak majd egy feketére szavazni, hogy történik valami váratlan, ahogy az elmúlt egy évben annyiszor, hogy megtörik a Twister lendülete, és jó lesz a Cordaflex. Egy hét.