Unalmas óráinkban, miután végeztünk a minket érdeklő online felnőtt tartalmakkal, sokszor könnyedebb szórakozásra vágyunk. Ilyenkor gyakran kattintunk rá a különböző állami intézmények honlapjainak „Üvegzseb”, „Közbeszerzések”, „Közérdekű adatok” stb. menüpontjára.
Ma is így történt, ezúttal a Miniszterelnöki Hivatalt kerestük fel, ahol sok érdekes adatot találtunk. Ezek közül most egyet vizsgálunk meg tüzetesebben.
Az „A MeH mint közfeladatot ellátó szerv által a fejezeti előirányzatok terhére nem alapfeladatok ellátására megítélt ötmillió forintot meghaladó támogatások (2008. május)” című táblázat szerint a Magyar Külpolitikáért Alapítvány „a Glóbusz című on-line újság megjelentetésének támogatására” 36.500.000 Ft-ot kapott.
Nézzük csak, hogyan néz ki egy 36 és félmilliós honlap, ha azt a MeH finanszírozza!
Nem is olyan könnyű rátalálni, mivel a keresőoptimalizálásra, úgy tűnik, a pénzből nem futotta. Legalábbis a „glóbusz” szóra keresve a Google első húsz találati oldalán nem akadunk rá a honlapra, pedig még az ablakdiszkont.hu url-en elérhető Ajtó Depó is befért a huszadik helyre. Ez azért elég kínos - a szintén gyakori közszó „reakció”-ra keresve nálunk elsőre a jelen blog jön ki. (A rövid o-s „globusz” változatra már ötödikként megjelenik a Globusz.net, ehhez teljes szívből gratulálunk, így viszont az derül ki, hogy a MeH-ben írták el a támogatott nevét.) A kedvezményezett Magyar Külpolitikáért Alapítványra nem kapunk értékelhető találatot, leszámítva a Magyar Nemzet szokásos anyázását. Ez utóbbi akkor született, amikor a pénz odaítéléséről az újság tudomást szerzett, de magáról a honlapról még nem szólt a fáma. Hát most szóljon!
Íme.
Nos, kevés dologhoz értünk kevésbé, mint a webfejlesztéshez, de azt első ránézésre meg tudjuk állapítani, hogy a Globusz.net nem fogja elnyerni a „világ legmenőbb honlapja” címet, hacsak Kiss Péter - a haveri szakértők mellett - meg nem keni a zsűrit is. Egy ennél valamivel dizájnosabb oldalt egy részeg informatikus barátunk körülbelül húsz perc alatt csinált meg a szemünk előtt. Ha nem lett volna részeg, akkor kb. két óra kellett volna hozzá. Ha egy segghülye megrendelőnek készítette volna, akkor azt hazudja, hogy három napot dolgozott vele, és elkér kétszázezer forintot. (Oké, ebben még nincsen benne a tartalomkezelő motor, de még azzal együtt sem tűnik komoly fejlesztésnek az oldal.)
A webkettőt az a lehetőség képviseli, hogy a szerkesztőknek lehet e-mailt küldeni, a modern designt pedig a fejléc: vajon mennyit gondolkozhatott a grafikus, mire kiötlötte, hogy a Glóbusz bannerébe egy glóbuszt applikáljon? (A fejlécen kívül az egyetlen grafikus elem a honlapon a Klubrádió izgő-mozgó hirdetése, de ezt valószínűleg készen kapták.)
Na de nézzük a tartalmat. Azt kell mondani, az nem is rossz: afféle külföldi sajtószemle, a szerkesztők a nagy világlapok egy-egy cikkét foglalják össze magyarul. Lovas István földalatti palesztin hírportálokat és antiglobalista perui blogokat felvonultató sajtószemléje szórakoztatóbb ugyan, de a Glóbusz Lovasnál hasznosabb lenne, ha azok, akiknek szól, nem olvasnák el a cikkeket eredetiben. A cikkösszefoglalókat minden valószínűség szerint egy-két nemzetközi kapcsolatok szakos doktorandusz készíti, ingyen vagy havi 40 ezer forintért. Őket ezúton is üdvözöljük, s jelezzük, hogy ennyi pénzért szívesen szemléznénk nekik a Zsenmin Zsipaót is.
S hogy ki áll a Globusz.net mögött? A lap köszöntőjét Buda Péter írta - hogy ő az a Buda Péter-e, nem tudjuk, mindenesetre elviselhetetlen és tudálékos egy csóka lehet, ha képes egy nyúlfarknyi ismertetőhöz kurva komolynak tűnő lábjegyzeteket mellékelni. Az impresszum három szerkesztőt ad meg. Közülük Papp Gábor főszerkesztő egyben a Le Monde diplomatique magyar kiadásának főszerkesztője, aki szabadidejében külpolitikai kerekasztalbeszélgetéseket vezet a Klubrádióban, illetve Bayer Zsolt-ellenes kiáltványokat ír alá. Ara-Kovács Attila szerkesztő a vállaltan liberális (és általában SZDSZ-közelinek tartott) Republikon Intézet Külpolitikai Elemző Központjának igazgatója, az SZDSZ Külügyi Irodájának vezetője. (Hoppá, egy másik aláíró: Ara-Kovács a „reform vagy bukás”-korabeli Gyurcsány egészségügyi reformjai ellen tiltakozók ellen tiltakozott.) A másik szerkesztő, Pogonyi Szabolcs politikai filozófus a Life (Liberális Fiatalok Egyesülete) egyik kurzusát vezette, ő volt a Népszabadság Politográfjának egyik atyja, ismer egy csomó izmust, de mivel szerkeszti a Metazint is, és együtt focizik szerkesztőségünk egyik tagjával, őt hagyjuk.
A honlap mögött álló alapítványt az azóta elhunyt Fejtő Ferenc alapította, őt nem kell bemutatni. A helyére a kuratóriumban Dérer Miklós külpolitikai elemző, a Külügyminisztérium munkatársa, a Magyar Atlanti Tanács volt főtitkára lépett (az ő nevét a Bolgár György Beszéljük meg! című rádiműsorának 2002-es megszüntetése ellen tiltakozó aláírásgyűjtő íven találtuk meg), mellette kuratóriumi tag még a fent említett Papp Gábor, illetve Balogh András jelenlegi bangkoki nagykövet, akinek tiszteletreméltó tudományos tevékenysége mellett belefért idejébe, hogy egyidőben az MSZP Tudományos Tagozatának elnöke, illetve a Táncsics Mihály Alapítvány kuratóriumának elnöke legyen.
Hát így - mondaná Bayer Zsolt. Mi azonban tulajdonképpen örülünk, hogy ez a pénz - egy habilitált egyetemi docens csaknem húszévnyi nettó fizetése - alapvetően írástudó emberekhez került. Végül is a Globusz.net működik, nem úgy, mint mondjuk a fúrófejek; és nem is szakad rá senkinek a fejére. Ebből a pénzből akár könnygázgránátokat is vehettek volna, az udvari külpolosoknál sokkal gyanúsabb alakoktól. Igaz, utóbbiak valószínűleg soha nem írtak alá semmiféle tiltakozást az erőszak, a kirekesztés és a fasizmus ellen.