A Heti Válasz legutóbbi két számában (2008. okt. 2., okt. 9.) arról írt, amit valójában mindenki tudott: az osztrák (illetve egynegyed részben ma már egy virtigli orosz oligarcha tulajdonában álló) Strabag komoly pénzeket juttatott Magyarországra. A fő címzettek pedig bizonyos Vögel (madarak) és Blumen (virágok) voltak (na meg elenyésző részben Lezsák Sándor és Gyürk András). Egész pontosan - a hetilap sejtetése szerint - az elmúlt négy évben 13,5 milliárd forint folyt át az Euro:contact nevű minicégen, tanácsadási díj gyanánt.
Nos, 13,5 milliárd forint kurva sok pénz. Nemcsak nekünk, egyszerű polgároknak, hanem a Madarak és a Virágok feneketlen pártkasszájának, s akár a magyar államnak is. Gondoljunk csak bele: összesen mennyiről is szólt a 300 ruppós népszavazás, ami akkora hisztit váltott ki? Mennyi pénz tűnt el a - szintén gyakorlatilag elsikkadt, de legalább hónapokig a címlapon szereplő - Kulcsár-botrányban?
Persze a Heti Válasz állításai nem leptek meg bennünket, ahogy a médiavisszhang, pontosabban annak hiánya sem. Pedig a rendszerváltás óta eltelt idők legnagyobb pártfinanszírozási botrányáról van szó, s az ember, ha nem itt élne, elvárná, hogy a cikk megjelenése után húsz perccel műholdas közvetítőkocsik árasszák el a pártszékházak környékét.
Mindenesetre érdemes körültekinteni, hogy el ne feledjük, hol élünk, s hogy negyedik hatalmi ágként kik fognak dönteni a következő évtizedek választásairól.
A Népszabadság egy rövid hírben összefoglalja a HV állításait, s az olvasókat megnyugtatja: a dosszié már az ügyészségen van. A Magyar Nemzet Online-on egy nyúlfarknyi anyagot sem találtunk, viszont ar archívumból olyan csemegékre bukkantunk, mint ez a klasszikus PR-cikk. Az Index viszont több - igaz, nem túl hangsúlyos helyen elhelyezett - cikkben is ír a történtekről, de ezek lényegében csak a HV-állításokat ismertetik. Az Origo is egy rövidecske hírben foglalja össze a napvilágra került infókat. A hirtv.hu-n viszont megint nem találunk anyagot. Felháborodott publicisztikával egyedül a hvg.hu-n találkoztunk. (Más online portálok vagy hallgatnak az ügyről, vagy máshonnan vesznek át egy rövid, gyorsan lecsengő hírecskét. Ha valami elkerülte a figyelmünket, elnézést.)
Mindezt agyonhallgatásnak talán nem lehet nevezni, de ahhoz képest, hogy a demokrácia alapjait kikezdő súlyos ügyről van szó, elég szegényes a felhozatal. Pedig az MNO-n és a HírTV-n a régi jó Strabag-hirdetéseket már jó ideje felváltották a Swietelsky-reklámok. A baloldali orgánumok pedig immár csaknem egy évtizede vívják keresztes hadjáratukat a pár tízmilliós, Kaya Ibrahim-féle szőlőbányák ellen.