A következő nyilatkozatunk jelent meg az Élet és Irodalomban:
Halmai Gábor alkotmányjogász, az ELTE Társadalomtudományi Karán a Politikai és Nemzetközi Tanulmányok Intézetének vezetője, az Élet és Irodalom 2008. szeptember 26-i számában, Szalonzsidózás című glosszájában súlyos váddal illette Lánczi Andrást, a Budapesti Corvinus Egyetem Politikatudományi Intézetének egyetemi tanárát. A rövidsége ellenére is több csúsztatást tartalmazó írás „szalonképtelen zsidózással” vádolta Lánczi Andrást. Ez a szörnyű vád egyáltalán nem következik a glossza apropójául szolgáló tévéműsorból, sőt az erősen torzított Halmai-féle interpretációból sem. Mi, akik jól ismerjük Lánczi András munkáit és közéleti megnyilatkozásait, a magyar konzervativizmus érdekében kifejtett tevékenységét, ezt a vádat megalapozatlannak és nevetségesnek, az antiszemitizmus politikai bunkóként való használatát pedig visszatetszőnek tartjuk.
a reakcio.hu szerkesztősége
a konzervatorium.hu szerkesztősége
a Kommentár folyóirat szerkesztősége
Nézőpont Intézet Alapítvány
Lánczi András
a Nézőpont Intézet Alapítvány kurátora*
A vitatott szöveg (Lánczi András gondolata) szó szerint a következőképp hangzott el a műsorban: „Én egy pici történettel hadd fejezzem ezt be, én most jártam Bostonban egy konferencián, ahol megismerkedtem egy német professzorral, nagyon erős lesz, amit mondani fogok, de nagyon is idetartozik. Elmondta nekem, hogy milyen nehéz volt németnek Amerikában ösztöndíjasnak lenni. Mindenki gyakorlatilag ki nem mondva, kiközösítették, merthogy ő német, tehát fasiszta. De azt mondja, hogy ennél sokkal nehezebb volt az, amikor a különböző professzorok elsugdosták nekik, hogy mit gondolnak a zsidókról. És azt mondta ez a német ember, hogy ez volt a legnehezebb. A tanulság levonását mindenkinek a gondolkodására bízom.”
Lánczi András természetesen nem aláíró, eredetileg lábjegyzetben jeleztük, hogy a Nézőpont Intézet Alapítvány kurátora. A megjelenés után ezt az emailt küldte Kovács Zoltán főszerkesztő:
Reflexiójukat betűhív közöltük, de tördelési hiba folytán Lánczi András neve nem lábjegyzetként szerepel - noha más betűtípussal, mint a többi aláíró. A következő számban ezt a körülményt jelezzük, helyesbítünk.
Kérem, ha módjában áll, tájékoztassa erről a többi aláírót.
Sajnálattal
Kovács Zoltán