Teljes a káosz. Mióta Henry Paulson bejelentette a hétszázmilliárdos adósságátvállaló csomagot, zűrzavar és kétségbeesés uralkodik. A választók dühösek, mert megint ők állják a számlát, a közgazdászok nem tudják, működni fog-e a csomag, vagy tovább folytatódik a lejtmenet. A kongresszusi képviselők a kétségbeesés határán vannak, hogy meg kell szavazniuk egy ilyen csomagot, aztán irány haza, a dühtől szinte nem látó választóik közé. Bő egy hónap van a választásokig, lássuk, mi a helyzet.
Hiába az egyre komolyabb áldozatok, nem sikerül orvosolni a kialakult pénzügyi helyzetet. Komoly esélye van annak, hogy olyan bizalmi válság alakul ki, amikor befagynak a hitelek minden fronton, ami egy hosszan tartó recesszióhoz és megugró munkanélküliséghez vezet. Senki sem tudja pontosan, működik-e majd a Paulson-csomag, amit a republikánus alsóházi képviselők több mint kétharmada, a demokraták negyven százaléka szavazott le első olvasatban, óriási pánikot okozva a pénzügyi piacokon. Csődöt mondott az elnök, a Kongresszus, a kormányzat. A neokon republikánus adminisztráció szocialista eszközökkel dobálja a mentőöveket a bankoknak, pénzügyi intézeteknek, biztositóknak, hogy megakadályozza az összeomlást.
A demokrata elnökjelölt jelenlegi esélyei igen jók. Minden perc, ami a gazdaságról szól, előny számára, és egyben csapás McCainnek. A Paulson-bejelentés óta alapvető változás állt be a kampányban, a billegő államok egy részében Obama előnyre tett szert. Vezet Colorádóban, Új-Mexikóban, Michiganben, Pennsylvaniában, Minnesotában. Éles a verseny Floridában, Nevadában, Ohióban, Észak Karolinában és olyan republikánus államokban is, mint Virginia vagy Missouri. Bár Obamának a mai napig nem sikerült meggyőznie a választókat alkalmasságáról - a tavaszi 43%-ról 48%-ra nőtt azok aránya, akik kételkednek Obama alkalmasságában - a jelenlegi helyzetben ez nem mérvadó. A demokrata és független szavazók nagy része annyira utálja a jelenleg hatalmon lévőket, hogy lassan már nem kérdés Obama alkalmassága.
John McCain számára rémálom volt az elmúlt két hét. Palin kiválasztásával stabilizálta saját bázisát, és időlegesen átvette a vezetést, ám a gazdasági válság hatására napok alatt visszabillent minden Obama felé. A republikánus jelölt kétségbeesett kisérleteket tesz, hogy magához ragadja a kezdeményezést, de a külső környezet, Obama pénzügyi forrásai és hatalmas kampánygépezete óriási erőt kölcsönöz a demokrata jelölt kampányának. McCain hónapok óta próbálja tördelni a játékot, de mire egálba hozza a meccset, a semmiből megint kap egy gólt. És az ideje egyre fogy.
Mindkét elnökjelölt meg van áldva választottaival. Amilyen jól jött Palin a bázis stabilizálásához, annyira tragédia a hölgy, amikor kamera elé kerül. Ezrek áramlanak a republikánus gyűlésekre, az emberek meg vannak őrülve Palinért, McCaint meg is választották már legjobb mellékszereplőnek. Ám amikor nem telepromterből kell beszélnie, sőt, egy riporter kérdez, Sarah Palin kudarcot kudarcra halmoz. A McCain kampány súlyos hibát követett el, hogy nem zárta el Palint a politikai sajtótól - úgy, ahogy Schwarzeneggerrel tette csapata 2003-ban -, és eljutottak oda, hogy amikor Palin interjút ad, John McCain ott ül mellette. Obama sincs könnyű helyzetben, Biden is meglehetősen önjáró. Néha kerekesszékes szavazóra szól rá, álljon már fel, hogy mindenki lássa, néha a saját reklámjaikat kritizálja és beismeri, Hillary jobb alelnökjelölt lett volna nála. Néha meg azt javasolja Bushnak, álljon ki a tévé nyilvánossága elé, ahogy Roosevelt tette 1929-ben, a nagy gazdasági világválság idején. Csak ugye akkor nem FDR volt az elnök, és nem volt televízós nyilvánosság sem.
Az első vita kiegyensúlyozott volt, és bár McCain határozottabb és elnökibb képet mutatott, Obama átvitte a lécet. Neki jelenleg már ez is elég. Neki az volt a fontos, hogy megmutassa a közvéleménynek, van véleménye és el is tudja mondani. Ez sikerült. Ráadásul szerencséje is volt, mivel a vita első fele a tervekkel ellentétben a külpolitika helyett a gazdaságról szólt, ami nem jött jól McCain számára. Még három vita van hátra, melyből a legérdekesebbnek a Biden-Palin alelnöki meccs igérkezik október 2-án. Obamának elég az, ha nem hibázik és kicsit finomabbra hangolja üzeneteit, elhagyva a szóvirágokat. Mivel a gazdasági válság mindennapos téma, és kitart a választásokig, Obamának a kötelezőt kell jól hoznia.
A tévékben látható Obama fölénye, hetek óta erőteljesen hirdet. Óriási méretű önkéntes és fizetett aktivistaserege, erős irodahálózata van. McCain ideje egyre fogy, bár azt nem tudni, van-e valami októberi meglepetés a tarsolyában. Azt sem lehet előre látni, kitör-e valami olyan külpolitikai válság, ami a jelenlegi pénzügyi katasztrófát leveszi a napirendről. Amennyiben igen, McCain ismét visszatérhet, ahogy ezt a grúz konfliktus kapcsán láttuk. És azt sem tudjuk, mekkora azoknak a rejtőzködő szavazóknak a száma, akik nem fognak fekete jelöltre szavazni, de jelenleg ezt eltitkolják.
Így is, úgy is: előny Obamánál.