Kiderült, hogy az internetes orvosi vizit hatékonyabb a - figyelem, dobpergés - tradicionális rendelőbe járós megoldásnál. Az Amerikai Orvosszövetség folyóiratában publikált tanulmány leegyszerűsített végeredménye ez az állítás, amely egyértelműen arra hivatott, hogy az egy tanulmány szerint, illetve a kutatók kimutatták kezdetű bulvárhírek tengerébe kerítsen még egy vízcseppet.
Van azonban magyarázatunk is. A tanulmányt készítő kutatók a 778 magas vérnyomással rendelkező tesztpácienst 3 csoportba osztották. Az első csoportba tartozók a megszokott módon jártak kezelésre: rendelő, és a szokásos tesztek elvégzése.
A második csoport tagjai ellenőrző felszerelést kaptak otthonra, és weblapokon keresztül instruálták őket, hogy miképp tartsák alacsonyan a vérnyomásukat. Ehhez hasonlóan a harmadik csoportba osztott páciensek is kaptak megfigyelő műszereket, és webes tanácsokat, de ők már azonnal el is küldhették emailben a teszteredményeiket a gyógyszerésznek, aki az így kapott adatoknak megfelelően állította össze a recepteket.
Természetesen a harmadik csoportban alkalmazott módszer működött a legjobban, nekik sikerült a vérnyomásukat a normális szinten tartaniuk. A másik két csoportnak mindössze az egyharmada volt képes elérni ugyanezt a teszt ideje alatt. Az internet győz.
Magyarországon van valakinek tapasztalata a netes orvoslással? Abban azért megegyezhetünk, hogy (legalábbis az ilyen megfigyeléses témában) ez a jövő? Ha igen, mennyire közeli?