A Reakció kimondatlan célja, hogy olvasóinak ne kelljen bíbelődni semmiféle más sajtótermék lapozgatásával. (Pletykák szerint a szerkesztők ezt kerek-perec ki is mondták egy zártkörű megbeszélésen, de én sajnos nem voltam a 21 meghívott között, hanganyag később.) Ami fontos, arról itt szó esik, vagy legalább belinkeli valaki a kommentek közé, ugye senki sem olvas már mást?
Példaként a fénykorabeli Népsport lebeg szemünk előtt, amely legszebb éveiben fél oldalon híreket és időjárást közölt, hogy legyen valami képe a világról azoknak is, akik semmi mást nem olvastak.
A következő hetek legfontosabb eseményével, a svájci-osztrák labdarúgó Európa-bajnoksággal így itt is foglalkoznunk kell . Ha ezen kívül bármi érdekesebb történne közben, úgyis kiderül majd abból, hogy melyik politikust látjuk egy hónap múlva a döntőn a díszpáholyban.
Az első dolgunk legyen a kedvenc csapato(k) kiválasztása, aki(k)nek szurkolunk! Mert szurkolás nélkül ugye az egész csak sörivás necctrikóban a tévé előtt, azt pedig bármelyik hétköznapon megtehetjük Csintalansanyi vagy a TVshop asszisztálásával is.
A kedvencek megfontolt kiválasztásához szeretnék segítséget nyújtani a csapatok bemutatásával. Kezdjük az „A”-val:
Svájc
Szerencsétekre különösen jól ismerem a svájci kultúrát és futballt is, így a megszokott sablonokon túl lényeges információkkal is szolgálhatok. A csapat védelme olyan jól zár, mint egy (régi svájci) retesz, középpályás játékuk pontos, mint egy óra, támadójátékuk pedig színes, mint egy alpesi csokitehén.
A svájciak nagy mákja, hogy országukat öt nemzetiség (a német, francia, olasz, török és jugoszláv) alkotja, így szinte mindig van kinek szurkolniuk. Chapuisat és Sforza után is van svájci futball, bármi kitelhet tőlük.
Csehország
Az elmúlt egy-két évtized legjobb közép-európai csapata. Aki nem értené, hogy a csehek a futballban (és szinte bármi másban) miért járnak előttünk, annak szorgalmi feladatként ajánlom az EB előtt ismét megnézni Milos Forman Tűz van babám című klasszikusát. És miután jókat nevettünk azon, milyen egyforma is volt ez a két ország egykor, belénk fog hasítani a felismerés: mi úgy is maradtunk.
Szerethetjük a csapatot, akár a sajátunkat. Ha kicsit elengedjük magunkat, szurkolhatunk mieinkként is a piros-fehér-kékben szaladgáló fiúknak. Cseh, Baross, Galasek, Polláck, Koller, Újfalusi, pár sör után fel sem fog tűnni a különbség.
Portugália
Lúzerek. Mi mást lehet mondani egy csapatra, amit „Európa braziljainak” hívnak? Ugye el sem tudnánk képzelni az Európa surinamijai vagy szenegálijai jelzőket a hollandokra vagy franciákra? Lúzerségük legemlékezetesebb bizonyítéka, hogy négy éve képesek voltak hazai pályán kétszer is kikapni a görögöktől.
Sokakat töltene el kárörömmel szerte a világon, ha Céronáldó idei harmadik kihagyott tizenegyese már végzetes lenne csapatának. A világ másik fele ugyanakkor meg van győződve róla, hogy a portugálok szép futballt játszanak, és szerintük ez jó. Ezek az emberek valami perverz módon a pályán izzadó férfiaktól várják a szépséget a lelátó lenge blúzú lányai helyett. Aki tehát a csinos nyafkát fociban szereti, szurkoljon csak a portugáloknak.
Törökország
Akinek kétségei lennének, hogy Törökország kontinensünk része, itt a bizonyíték. Sajnos nagy-európai álmunk, egy török-izraeli-kazah-üzbég csoport egyelőre elérhetetlennek tűnik. Ugyanakkor ebben a tendenciában komoly lehetőség rejlik számunkra. Ha némely szomszédunk kívánságának megfelelően visszamennénk Ázsiába, a futballnemzeteit egyre vesztő kontinensről talán esélyünk is lehetne kijutni egy világbajnokságra.
A török aranygeneráció viszont már kifutott, az EB-re talán már ki sem jutottak volna, ha az isztambuli selejtezőn nem Gerát állítja ki a bíró az ellene elkövetett szabálytalanság után (lap alján). Ettől persze még lehet szeretni őket, de most érjék be annyival a törökök, hogy Kündü minden bizonnyal nekik szurkol.
Tutitipp:
Bármekkora lúzerek is, azért a portugálok nem a csoportkörben fognak elvérezni. Mellettük elvileg a cseheké lenne a másik továbbjutó hely, de a történelmi szükségszerűség azt diktálja, legalább az egyik rendező országnak tovább kell jutnia, és erre reálisan a svájciaknak van esélyük.
1. Portugália, 2. Svájc, 3. Csehország, 4. Törökország
Ha a nyaralásra félretett pénzeteket az én tippjeim alapján veritek el, természetesen nem vállalok felelősséget. Ellenben, ha bejön, szívesen utazok bárki nyereményéből Tahitire.
Napi écesz:
Teljesen kezdő szurkolók itt találják a szabálykönyvet.