A Nagyvárad tér ismeretlen azoknak, akiknek a Nagykörút mentén ér véget az ismert világ és utána csak káosz és ősköd van a számukra. Igazából nem is mondaná meg senki első ránézésre, hogy térről van szó, nem tűnik annak, de így alakult. A térséget az Üllői út-Könyves Kálmán körút kereszteződése dominálja, a tér szélén van a IX. kerületi oldalon a Szent István-kórház, a VIII. kerületi oldalon pedig az Orczy-kert, valamint a Ráday klub. A tér fő attrakciója a Békegalamb-szobor a Heim Pál Gyermekkórház és a Semmelweis Egyetem alkotta csücsökben. A szoborral szemben jön fel a hazai és nemzetközi orvostanhallgatók serege az aluljáróból, ehhez képest a tér elég gyatrán néz ki. Nem voltam szemét, és nem télen fotóztam, hanem amikor már van némi zöld is arrafelé.
A területnek a 19. században Mihálkovics tér volt a neve Mihalkovics Géza anatómus egyetemi tanár után, 1940 óta hallgat a mai nevére (a tér szomszédságában most is utca viseli Mihálkovics nevét). A szomszédos Orczy-kert korábban a Ludovika Akadémia udvarát képezte. 1960 körül itt nyitották meg az Asztalos János Ifjúsági Parkot, elsősorban ifjúsági sportolás, úttörőrendezvények, nyári tábor céljára. 1976-ban adták át a Gerlóczy Gedeon, Südi Ernő és Wagner László által tervezett Semmelweis Egyetem elméleti tömbjét. A toronyépület 88 méteres magasságával Budapest egyik legmagasabb épülete. A tetején URH-rádió-állomást létesítettek, ahonnan a Lánchíd Rádió műsorát sugározzák. Az épület addig hasznosítatlan, üres területre került. A Heim Pál Gyermekkórház eredeti főépületét a hetvenes évek során lebontották; akkoriban építették a ma is látható új főépületet. A téren 1983-ban állították fel Pierre Székely gránitból és bazaltból készült, közel 5 méter magas, Béke című szobrát, amely egy gúla tetején egy madárhoz hasonló alakot formáz, a gúla oldalán pedig a béke szó szerepel számos különböző nyelven.
Ilyen volt a Nagyvárad tér régen (balra az Orczy-kert, szemben az egykori Május 1. Ruhagyár épülete, egy mai képen azt takarná ki az SE épülete, a képen a Könyves Kálmán körút látszik, a mai Békegalamb a kép jobb oldalán lenne):
Nos, ez a sarok most így néz ki:
Mintha valami itt maradt volna egy peronrészlet az egykori buszállomásból:
Próbálkoznak azért a bezöldítéssel:
De a láthatóan csupán ideiglenesen a téren állomásozó mobil fácskák és az út mentén található, misztikus funkciójú beton-szoborcsoport eléggé lehangolják az embert, ahogy a Ráday klub is:
Az 50-es villamos végállomása a metróépítés előtt:
Metróépítés:
Ma nagyjából ez látszik a Szent István kórház előtti részen: