A német lenne az első javasolt idegen nyelv az oktatási államtitkárság nyelvoktatási stratégiája szerint, írja az Origo. A dokumentum korábbi változatához képest (ami tavaly már szerepelt tekintélyes sorozatunkban) kicsit finomodott ugyan a hangnem, de a lényeg ugyanaz maradt: lehetőleg ne az angollal kezdjék a nyelvtanulást a magyar diákok, mert nehéz utána másik nyelvet megtanulni.
Mintha az lenne a magyar közoktatás fő gondja, hogy a fiataljaink nem jól tanulják meg a második, harmadik, negyedik idegen nyelvet, nem pedig az, hogy a legtöbben még két évtizeddel a rendszerváltoztatást követően sem képesek megszólalni a magyaron kívül más nyelven. Ennek megfelelően mai adottságaink mellett teljesen irreális arra építeni egy nyelvoktatási stratégiát, hogy minél könnyebb legyen megtanulni a második és a további nyelveket. Már az is óriási eredmény lenne, ha tíz éven belül elérnénk, hogy aki elvégez egy gimnáziumot, az meg tud szólalni valamilyen nyelven, és ugyanez elmondható a többi középfokú oktatási intézményből kikerülő diákok többségéről is.
És ez az egy nyelv nem nagyon lehet más, mint az angol, ha már egyszer minden ebbe az irányba mutat, legyen szó tudományos életről, diplomáciáról vagy üzletről. A német kultúra és gazdaság hiába játszik nagyon fontos szerepet a régió, és különösen Magyarország életében, ha még a német hátterű szereplők is elfogadják az angolt, mint közvetítő nyelvet. Nézzük csak meg például a Siemens a álláshirdetéseit, ők vagy kifejezetten angoltudást várnak, vagy választható, hogy angolul vagy németül beszél a jelentkező (igaz, ellenpéldának ott az Audi, náluk alapvető elvárás a német nyelvtudás).
A kilencvenes években Nyugat-Magyarországon még a Hoffmann Rózsáék által kívánatosnak tartott sorrendiség volt a jellemző, teljes mértékben a német volt a domináns idegen nyelv. '93-ban, amikor elsős voltam Zalaegerszegen a Kölcsey Ferenc (ejtsd: Ságvári Endre) Gimnáziumban, a két hat évfolyamos osztályból mindössze heten választottuk első nyelvként az angolt, a többi negyvenöt diák némettel kezdett. Ma mégsem sok olyan volt osztály- vagy évfolyamtársat tudnék felsorolni, akinek több dolga lenne a némettel, mint az angollal, és azt sem mondanám, hogy az eleinte németül tanulók később jobban megtanultak volna angolul, mint azok, akik eleve azzal kezdtek.
Az angol teljesen körülvesz minket a hétköznapokban, anélkül szinte a világot sem lehet megérteni. Emiatt aztán egy használható tudás elsajátítására is nagyobb az esély, a zene, a filmek, az internet sokat segítenek a tanulásban. Inkább legyen valakinek elfogadható angolja esetleg kisebb erőfeszítés árán, mintsem ugyanannyi, vagy akár komolyabb energia befektetésével egy gyengébb némettudása.
Az utolsó 100 komment: