„Ahogy véget ér a magyar EU-elnökség, elszigeteljük Magyarországot, teljes mértékben. Már most, látták Orbánt valahol az EU-elnökeként beszélni? Sehol. Ahogy vége az elnökségnek, Magyarország elszigetelődik” - mondta Borut Pahor szlovén baloldali miniszterelnök egy informális találkozón újságíróknak, egy pár napja kiszivárgott felvétel alapján. Csendes és gazdag kis szomszédunk élén tehát balos harcosok fenik a fogukat Magyarországra?
A hír eddig elkerülte a magyar sajtó figyelmét, Borut Pahor miniszterelnök kijelentéseit Schöpflin György idézi blogján. A magyar EP-képviselő felteszi a kérdést: „Ki itt a »mi«? Hogyan? Pahor egyedül vagy kivel együtt? Vagy tekintsük az egészet egy kis közép-európai abszurdnak?” Schöpflin ugyanakkor hozzáteszi: „a kijelentésnek elkerülhetetlenül szélesebb politikai tartalma kell, hogy legyen.”
Az EU-nak Szlovéniával együtt mindössze négy baloldali kormánya maradt, azokból is kettő Spanyolországban és Görögországban küzd az egymásra épülő válságjelenségekkel és permanens tüntetésekkel. Pahor talán az európai baloldal egészére gondol, kormányzatokkal, EP-képviselőkkel, balos sajtóval és értelmiséggel egyetemben? Ha komolyan vesszük a kisállam lotyaszájú miniszterelnökének kijelentését, talán ez lehet a titkok nyitja. Magyarország, a hazai állapotok és persze a jobboldali kormányzat ellen minden eddiginél keményebb médiaoffenzíva indulhat meg júliustól. Kérdés persze, hogy milyen fokozó jelzőket vethetnek még be az év eleji (és azóta is tartó) ostorozás óta, amikor is NDK, idegen test, ősember és bacilus voltunk egyszerre.
Hazánk katasztrofális nemzetközi médiaimázsát persze csak akkor lehet figyelmen kívül hagyni, vagy legalábbis helyén kezelni, ha az nem párosul gazdasági vagy pénzügyi bojkottal. Az utóbbi hetekben azonban Magyarországot felminősítették, az államkötvényeket veszik, mint a cukrot, és remélhető, hogy a beruházások is növekedni fognak ebben a nemzetközi válságtól sújtott időszakban. Az év második felét pedig valószínűleg az euró mélyülő válsága fogja uralni az európai közbeszédben, így talán csak Paul Lendvainak és régi barátainak lesz ideje tovább ostorozni hazánkat. Feltéve persze, ha kétharmados kormányzatunk bizonyos területeken nem megy totális tévútra.
S hogy ki is ez a Borut Pahor? Szlovénia Gyurcsány Ference. Nem akarnék párhuzamokat vonni, de mit tegyek, ha ez az életrajza röviden: 10 éves korában elhunyt az édesapja, ettől kezdve varrónő édesanyja nevelte szerény körülmények között. A Szlovén Kommunisták Szövetségének egyetemi tanulmányai vége felé, 1986-ban lett tagja. 1989-ben a párton belül megalakult a Demokratikus Fórum, amelynek vezetője Pahor lett. 26 évesen a Szlovén Kommunisták Szövetsége Központi Bizottságának legfiatalabb tagja, majd az elnökség tagja is lett. A 2008. szeptemberi 21-i parlamenti választásokon pártja többséget szerzett. 2011 májusa óta parlamenti kisebbségbe került a kormánya, mivel a nyugdíjasok pártja (DeSUS) a nyugdíjvita hevében kilépett a koalícióból.
Pahor aktívan sportol, rendszeresen részt vesz maratoni futóversenyeken és triatlon-versenyeken. És a napokban kiszivárgott lotyaszájú beszélgetése a szlovén sajtóba. Meg a fenti kép a karizmatikus baloldali népvezérről, akiről csak a kis szemüveg hiányzik.
Mi több: a VG szerint Szlovéniában idén a GDP-arányos államháztartási hiány 5,8 százalék körül lesz a tavalyi 5,6 és a 2009. évi 6 százalékot követően. Az államadósság is meredeken emelkedett az elmúlt két évben, az idén a GDP 43 százalékát fogja kitenni a 2008. évi közel 22 százalék után. A szlovén központi bank elnöke is arról beszélt néhány napja, hogy ha nem sikerül végrehajtani a nyugdíjreformot, és az állam további hitelek felvételére kényszerül, akkor Szlovénia hasonló helyzetbe kerülhet, mint az adósságválsággal küszködő euróövezeti országok, Görögország, Írország, vagy Portugália.
Kell még valamit mondanunk, Borut?