A Jóisten mentsen meg minket bármilyen utópiától! - mondták mindig is a józanabbak: a huszadik században azonban jó néhány utópiát meg akartak valósítani, s csak-csak szörnyállamok nőttek ki belőlük... Igaz volt ez az építészet némely törekvésére is: a humanizmus és a szebb jövő reményében született, utópisztikus tervrajzok a valóságban embertelen városokká, városnegyedekké váltak, ahol a megvalósult jövő leginkább egy Tarr Béla-i jelenetre emlékeztet. A Kortárs Építészeti Központ harmadik alkalommal rendezi meg a Budapesti Építészeti Filmnapokat, ahol többek között a megvalósult utópiákkal, építészet és politika kapcsolatával foglalkoznak a dokumentumfilmekben.
A Toldi moziban ma estétől vasárnap estig vetített filmek között megnézhetünk egy dokut a '67-es expó Jetson család-ihletésű, gömb alakú amerikai pavilonjáról; egy '58-as filmet egy 384 méter átmérőjű, geodéziai kupoláról és a hatvanas-hetvenes évek ellenkultúrájának építészeti törekvéseiről.
Kazah kőmívesek álma
Építészet és politika viszonyáról esik szó a caracasi, vertikális nyomornegyednek nevezett falanszterekről szóló filmben; Kazahsztán új fővárosát, a sztyeppei szovjet faluból ultramodern várossá álmodott Asztanát mutatják be a Főváros c. dokuban; egy másik film pedig Csandígarhról, az indiai Pandzsáb tartomány Le Corbusier által több mint ötven éve megtervezett modern székhelyét mutatja be.
Sarkozyék Haussmann nyomdokain
A Grand Paris pedig Sarkozy elnök megalomán elképzeléseiről szól: hogyan is alakítaná át nemzetközi sztárépítészek segítségével Párizs arculatát a franciák kevéssé szerény elnöke. Sarkozy a Napkirály, Napóleon, Mitterand és Chirac hagyományait követve nagyszabású építkezésekkel hagyná kézjegyét a fény városán. De vajon lesz-e Sarkozynek Haussmann bárója - s egyáltalán, szükség van-e a modern metropoliszok anyjának egy újabb átszabásra? Erről s még számos érdekes témáról nézhetünk meg filmeket a KÉK hétvégi programjában.