Megkezdődött a szörnyűlködés, hogy az új adószabályok a szegényeket büntetik, hogy adhassanak a gazdagoknak. Valóban, az alacsony jövedelműeknek nem kedvez az egykulcsos szja és az adójóváírás fokozatos megszüntetése. Azt még nem lehet tudni, hogy pontosan mit jelent az utóbbira adott két év, mekkora adójóváírást lehet még érvényesíteni 2011-ben és 2012-ben, de a dolgok jelenlegi állása szerint utána már mindenki 16%-os kulccsal fog adózni, az adóalapot pedig legfeljebb az eltartottak száma módosítja (lsd. családi adózás).
Mit is jelent ez konkrét fizetések esetén? A minimálbér ma gyakorlatilag adómentes, nem egészen ezer forint személyi jövedelemadót fizet, aki ennyit keres, így a bruttó 73,5 ezer forintból a járulékok és az adó levonása után nettó 60 ezre marad. 16%-os szja esetén, 0 adójóváírással 49 ezer lenne a nettója. Bruttó 200 ezer forintnak ma 138 ezer a nettója, az egykulcsos adó esetén 4 ezerrel kevesebb lenne. Bruttó 225 ezer forintos fizetésnél kell ugyanannyi szja-t fizetni, mint a mai szabályok szerint, bruttó 300 ezernél 15, bruttó 400 ezernél pedig 36 ezret nyer nettóban a munkavállaló. (Ezek a számítások még nem tartalmazzák az adózási rendszer családi elemét.)
Jól van-e ez így? Szerintünk igen. Hogy miért? Mert ma sok százezren vannak, akik minimálbér után (nem) adóznak, tehát a járulékfizetésen túl gyakorlatilag nem vállalnak részt a közterhek viseléséből. Az egykulcsos rendszerben jóval kisebb lesz az ösztönzés a jövedelmek minimálbéren felüli részének eltitkolására, feketén történő kifizetésére. Különösen a magasabb jövedelmek esetén jelentősen csökken a határadó mértéke.
A minimálbér adómentességének kérdésében mutatkozó véleménykülönbségek nem most hirtelen kerültek elő, már Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor 2005-ös vitájában is hosszasan vitatta a két politikus, hogy jó-e, avagy sem:
Gyurcsány: A minimálbér-emelésben szép eredményeket értek el, és be kell vallanom, ezt méltányolom is. De mi tettük adómentessé a minimálbért.
Orbán: És ez jó döntés volt?
Gyurcsány: Igen, jó döntés volt.
Orbán: Ön szerint mennyivel nőtt a minimálbéren bejelentettek száma?
Gyurcsány: Sokat.
Orbán: Nem lett volna jobb, ha megemelik a minimálbért, és akkor ugyanannyi marad az embereknél? Mert így sokakat arra ösztönöztek, hogy jelentkezzenek be minimálbérre, bár egyébként nem abban voltak.
Gyurcsány: Nem azért jelentkeznek be minimálbérre, mert adómenetes lett a minimálbér, hanem azért, mert azokat a terheket, amelyeket fizetnek, és azokat szolgáltatásokat, amiket kapnak, nem érzik arányban. A minimálbért adómentessé tettük, azután az adókulcsokat 38-ra, 26-ra, illetve 18-ra százalékosra csökkentettük.
Bízunk benne, hogy a következő lépés a 65 év felettiek ingyenes utazásásnak eltörlése, és helyette valami méltányos (50-75%-os) kedvezmény bevezetése lesz.
Frissítés: Ma Kármán András államtitkár azt nyilatkozta, hogy senkinek a nettó keresete nem csökkenhet, s ezt úgy fogják elérni, hogy emelik a minimálbért. Azt nem igazán értjük, hogy ez hogyan oldja meg a nem minimálbért keresők, de adójóváírást érvényesítők esetében a probémát (ha ez probléma).
Az utolsó 100 komment: