Átlagos politikabuzikként gyakran bolyongunk tanácstalanul a valasztas.hu oldalon, így rendszeresen szembesülünk a magyar web egyik leganakronisztikusabb honlapjával. Eközben választásról választásra jönnek a hírek, hogy ennyi és ennyi százmilliót költöttek informatikai fejlesztésekre (néha meg kiderül, hogy a Nagy Fejlesztés alvállalkozói átteszik tevékenységüket az izgalmasabb marokkói piacra). Ezért aztán úgy gondoltuk, utánajárunk, mire, mennyit költöttek, és legfőképpen: milyen eredménnyel?
Megkerestük az Országos Választási Irodát, hogy mennyit költöttek, költenek az előző és a mostani választás lebonyolításának informatikai feladataira. Készségesen válaszoltak is:
INFORMATIKAI KIADÁSOK | |||
Ssz. | Feladatok megnevezése | OGY 2006 Tényleges felhasználás (bruttó ezer Ft) | OGY 2010 Tervezett költség (bruttó ezer Ft) |
1 | Alkalmazásfejlesztés | 431 192 | 427 000 |
2 | Informatikai eszközök, kellékanyagok beszerzése | 635 152 | 274 000 |
3 | Informatikai üzemeltetési szolgáltatások | 642 225 | 818 000 |
4 | Projektmenedzsment támogatás és választási rendszerelemek minőségbiztosítása | 272 424 | 310 000 |
Informatikai kiadások összesen | 1 980 993 | 1 829 000 |
Ahogy látszik, elég jelentősek az informatikai kiadások, a rendszertervezési és fejlesztési feladatokat pedig mindkét évben az Idom 2000 Zrt-re bízták (és persze ők dolgoztak az EP-választásr is). Mivel a komplex választási informatika meglehetősen nagy falat, ezért külön is rákérdeztünk a leginkább szem előtt lévő publikus webes kimenet költségeire és fejlesztéseire (első részünkben ezzel foglalkozunk), amire a következő választ kaptuk:
A valasztas.hu publikus webfelületének fejlesztése a 2010-es országgyűlési választásokra összesen bruttó 17,0 millió Ft-ba került. Ez az összeg tartalmazza:
· design
· két nyelvű megoldás
· gyengén látók támogatása
· térképi megjelenítések
· szinkronizációs eljárások
· terheléstűrő megoldások
· tájékoztatás a választás előkészítés előrehaladásáról
· tájékoztatás a választásnapi adatokról
· Google Mini szolgáltatások
· adatellenőrizhetőségi eljárások beépítése
Hogy legyen összehasonlítási alapunk, érdemes ránézni a 2006-os és a 2010-es oldalra: ezt fejlesztették, ez lett belőle. Az első pillantásra látszik, hogy nem történt forradalmi újítás, alapvetően ugyanaz a szerkezet, ugyanazok a gagyi, frame-es megoldások és továbbra is teljesen külön honlapon szerepelnek az egyes választások adatai, hogy véletlenül se legyen egyszerű pl. historikusan összevetni egy-egy oevk. vagy éppen szavazókör eredményeit.
A hivatalos válasz elemzéséhez első körben törzskommentelőnk, br segítségét kértük, aki ezt írta:
Feltételezem, hogy a fejlesztés már lezárult a "tájékoztatás" pontokat leszámítva, tehát a mostani oldal már a kész változatot tükrözi és nem fognak ápr. 10-én egy vadonatúj oldalra átállni. Azt is feltételezem, hogy a 2006-os választás során létező oldal a létező alap amihez képest ezek a fejlesztések megtörténtek. Ebben az esetben:
* design
Az, hogy a főoldalon megváltoztatták a háttér színét és kiraktak egy új címlapképet, az elég nehezen könyvelhető el a design címszó alatt. Az aloldalakon "a fehér háttéren fekete betű" alatt sem tudom értelmezni, hogy mit lehet designnak nevezni ezen az oldalon.* két nyelvű megoldás
Az angol nyelvű oldalon sokkal kevesebb elérhető információ fogad, mint a magyaron. Ha esetleg ki is kerül a teljes szöveg a választásokig, akkor is feltételezhető, hogy ez nem egy nagy tétel. A lokalizáció egy jól megoldott feladat, egy ilyen egyszerű (non-interaktív) oldal esetében ez nem egy bonyolult dolog.* gyengén látók támogatása
A profi honlaptervezés egyik szempontja, hogy a tartalom elváljon a megjelenítéstől, például azért, hogy a vakok számára a hang/braille alapú megoldás értékelhető szövegből tudjon dolgozni illetve hogy a gyengénlátók számára a CSS kicserélésével egy kontrasztos, jobban látható oldalt lehessen létrehozni.Ezen az oldalon gyakorlatilag a teljes értékű tartalom helyett létrehoztak egy külön, jóval szegényesebb tartalmú változatot (például a jelöltállításról vakbarát módon nem lehet információt kapni). Remélem nem ismétlik meg a 2009-es EP választásra készült vakbarát változat szarvashibáját, amire kiraktak egy flash alapú választási térképet amit gyakorlatilag nem tud értelmezni a legtöbb csökkent látóképességú ember, vagy beszéd/tapintás alapú készülék.
* térképi megjelenítések
Az oldalon ilyen tartalom egy megyetérkép ami eddig megjelent, illetve a korábbi EP választásról ismert flash alapú eredménytérkép. Semmi komplexitás.* szinkronizációs eljárások
Két szó alapján elég nehéz tippelni, hogy ez mi lehet: vagy a választási rendszerből bejövő adatokról van szó, vagy arról ahogyan kikerül a frissített anyag a webszerverekre.* terheléstűrő megoldások
Ez a rész egyszerű, mint a faék. A terheléstűrőséget úgy biztosítják, hogy legenerálják a teljes, javarészt statikus tartalmat egy belső szerveren 1/2/10 percenként, majd a kapott html fájlokat kitolják a webszerverekre. Dinamikus, programkód által élőben generált oldalt a felhasználó csak annyiban lát, ahogyan a múltkor "feltörték" az oldalt, amikor átírták a GET paraméterrel átadott oldalcímeket, egyébként pedig a webszerverek memóriából szolgálják ki a tartalmat, ami brutálisan gyors, illetve programkódon keresztül maximum az operációs rendszer és a webszerverben talált hiba esetén támadható az oldal. Ez egy jó megoldás erre a célra, de úgy látom, hogy a valasztas.hu mindig ilyen volt, ezt már több mint egy évtizede alkalmazzák.Mivel az oldal gyakorlatilag egészében statikus fájlokból áll, más terheléstűrő megoldást nem tudok elképzelni, hiszen itt nincs nagyon programkód, adatbázis lekérdezés, stb. amit optimizálni kell.
* tájékoztatás a választás előkészítés előrehaladásáról
* tájékoztatás a választásnapi adatokról
A választási adatok automatikusan jönnek a választási rendszeren keresztül, itt inkább arról lehet szó, hogy mikor aktiváljanak egy aloldalt, mint a "választási eredmények", illetve ha ki kell rakni egy linket, le kell szedni egy másikat, stb.* Google Mini szolgáltatások
A Google Mini egy hardverdoboz, ami egy helyi kis google gyakorlatilag. Beindexálja az intranetet/a megadott oldal tartalmát és kereshetővé teszi.Az integráció össze lett csapva, például angol és magyar kifejezések keverednek egyszerre a valasztas.hu keresőfelületén, illetve beraktak a fejlécbe egy képet, ami egy belső hálózati elérési útvonalon érhető csak el (http://www.valintra.hu/), tehát egy ronda "nem sikerült betölteni a képet" ikont produkál minden felhasználónak.
* adatellenőrizhetőségi eljárások beépítése
Ez vagy verziókezelő rendszert takar, vagy valami naplózási/audit rendszert a változások nyomonkövetésére.
Br végső konklúziója:
A 2009-es EP oldalhoz képest minimális design változtatáson kívül semmi felhasználó számára is érzékelhető változást nem látok. A 2006-os oldalhoz képest szintén a minimál designon kívül az egyetlen újdonság gyakorlatilag a Google Mini kereső, illetve a flash térkép.
Az összes felsorolt változtatás piaci áron még jóindulattal sem érhet többet pár százezer forintnál (ehhez viszont még hozzá kell számolni a Google Mini néhány ezer dolláros költségét - TuRuL_2k2), jól látszik, hogy ezeken a módosításokon nem dolgozott senki komolyabban, nem kellett több informatikusból álló csapat ezeknek a módosításoknak a megvalósításához. Ha figyelembe vesszük, hogy itt viszonylag nagy profilú oldalról van szó, tehát feltételezhetően túl akarnak mindent biztosítani, illetve kell egy jól látható felelősségi/menedzseri lánc felmerülő problémák esetére, ebben az esetben erre hivatkozni kellett volna a szolgáltatás/megrendelés tételes felsorolásakor, másrészt akkor sem kerülhetett volna többe az egész csomag, mint kb. a kifizetett összeg tizede.
Ha arról az oldalról közelítjük meg a dolgot, hogy hogyan lehetett volna a legjobban felhasználni azt a bruttó 17 milliót, akkor 2-3 informatikust lehetett volna egy évig foglalkoztatni ennyi pénzből, akik a fentebb felsorolt munkát pár hét alatt megoldották volna és utána lett volna idejük az oldalra bőven ráférő fejlesztések elindítására.
Br szinte mindent elmondott, amit gondolunk a bruttó 17 milliós fejlesztésről, csak néhány dolgot fűznénk még hozzá:
A Google Minivel megoldott keresés eredményei kifejezetten bénák és kaotikusak. Például a Fidesz keresésre ezt az eredményt kapjuk:
http://search.valasztas.hu/search?q=Fidesz&output=xml_no_dtd&client=frontend_parval2010_hu&ud=1&ie=UTF-8&oe=UTF-8&proxystylesheet=frontend_parval2010_hu&site=default_collection
Eleve kérdés, hogy a 2010-es választásokon a Fideszre keresve valóban a párt 2009-es EP-listája-e a legrelevánsabb találat. Aztán a kereső az egyes találatok fejlécét (title tag) dobja ki, így a felhasználó a rendkívül jól eligazító j24j, l2_en Idom 2000 ZRt.software és hasonló információkkal lesz gazdagabb. Ráadásul a keresőn keresztül sikerült gyorsan egy olyan oldalra navigálnunk, ahol a 2009-es EP-választás fejlécével szerepelnek a 2010-es OVB-döntések:
http://www.valasztas.hu/hu/ep2009/hatarozatok/2010/2010-2877.html
A fejlesztések között külön is kiemelték a térképes megoldásokat, ehhez képest az országismertető oldalon továbbra is a már 2006-ban és 2002-ben (lásd url) is használt, kínosan gagyi választókerületi térképet kapjuk.
A szinte már sehol sem használt, fénykorukat a '90-es években élő frame-eknek köszönhetően az átlagos felhasználónak nem túl egyszerű (a rutinosabbaknak pedig nem túl kényelmes) direktlinkelni egy-egy oldalt, pl. az egyes pártok jelöltjeinek listáját.
Hosszan sorolhatnánk még a használhatósági vagy arculati hibákat, de nem tesszük. Csak fáj a szívünk, hogy egy ilyen óriási és izgalmas adatállományból mindössze egy ilyen oldalt sikerül kihozni, választásról választásra.
Következő posztunkban a választási informatikai rendszer nagyságrendnyivel húzósabb kiadássokkal járó fejlesztésével folytatjuk.