Azért az is előfordulhat majd, hogy háromszor veri ezt Döbrögi uraság Lúdas Matyin vissza.
Az alkotmánymódosítás mai bukása napi vereség a Fidesznek, de hosszú távon bőven nyerésre tudja hozni ezt az ügyet. Ezzel szemben a narratívák elvaduló háborújában a Jobbik inkább csak a migráció újdonsült támogatójának, mintsem a Fidesz aktuális legyőzőjének tűnhet majd a mai eset után.
Önmagában a mostani, kvótanépszavazás utáni alkotmánymódosítás terve nem alkotmányozási kényszer terméke volt. Politikai aktus volt, hogy valami történjen az ugyan a nem-ek egyértelmű győzelmével, de érvénytelenül záruló népszavazás után. A módosítás tartalmilag egyrészt fölösleges (kapott egy fennkölten hangzó mondatot a preambulum), másrészt okafogyott volt, mert a migrációs kérdést eleve szabályozzák a mostani törvények, és a módosítás semmi újat nem mond a jelenlegi helyzethez képest.
A Fidesz nyilván érvényes népszavazásra törekedett és aztán valódi alkotmánymódosításra. A lécet azonban kétszer is leverte. De − maradva az ismert fideszes militarista szóhasználatnál − ez csak két csata volt, a háború jelenlegi fejezete 2018 tavaszáig tart majd.
S azzal, hogy a Jobbik nem szavazta meg az alkotmánymódosítást, a Fidesznek és gépezetének kényelmes dolga lesz: innentől másfél évig azt kell tolni, hogy a Jobbik ezzel beállt a migránssimogatók közé. Hogy durvább támadásokat ne is mondjak. De inkább mondok: a Lokál már ma azzal nyitott a címlapján: „Ma kiderül a parlamentben, hazaáruló-e a Jobbik”.
A magyar átlag választót ugyanis, talán már kicsit kisebb intenzitással, de most is elsősorban az érdekli, hogy ne jöjjenek be a migráncsok. És az alapján osztályoz, hogy ki mennyire áll ki harcosan a rettegett afroarab honfoglalás ellen.
És az, hogy ne jöjjön a migráncs, fontosabb a választóknak, mint az, hogy mennyire transzparens a letelepedésikötvény-biznisz, feltéve, ha tudják egyáltalán, mi is az a letelepedési kötvény.
A Fidesz hatalma megtartásához szükséges talán legfontosabb feladata a Jobbik korlátok között tartása, hogy ne nőjön a fejére. Ezt 2010 óta tartani is tudja, és ebben a pillanatban is elég messze van a Jobbik a kormánypárttól. A mától kezdődő új fejezetben nincs nehéz dolga a Fidesznek a kényelmes távolság megtartásában.
A narratívák háborújában ez ügyben eddig és ezután is a Fidesznek lesznek erősebb ütőkártyái. Ütni is fog velük.