A messzire bűzlő nagy dohány- és a GMO-cégek lobbistái mellett „Orbán haverjait” és a jobbikos Morvai Krisztinát is ostorozta José Bové francia parasztvezér és zöldmozgalmár. A világszerte ismert aktivista a Kossuth Klubban mutatta be Rablás Brüsszelben című, magyarul most megjelent könyvét. A meghívó a nagy cimbora, Jávor Benedek volt. Róla meg kiderült, hogy támogatta Deutsch Tamás egy javaslatát. Tudósításunk.
Az európai zöldmozgalmak sztárjaként talán Daniel Cohn-Bendit jut a legtöbbek eszébe, de van rajta kívül is legendás név a mozgalomban. José Bové francia zöldaktivista-világsztár 2009 óta EP-képviselő, ráadásul egészen korrekt feje van: külseje egy igazi francia paraszté, van nagy bajusz, kockás ing, sőt, éppen úgy pipázgat, mint dédapáink a kertkapuban. Tegnap este viszont a Kossuth Klub kapujában pöfékelt, amikor is könyvbemutatója előtt a Mandinernek nyilatkozott. Igaz ugyan, hogy Jávor Benedek meghívására érkezett, s az Együtt-PM által az EP-be delegált képviselő kezdeményezte azt is, hogy kiadják itthon Bové Rablás Brüsszelben című könyvét; ettől függetlenül a francia kérdésünkre elismerte: nagyon helyes és jó irány, hogy a magyar alaptörvénybe is bekerült a GMO-mentesség. Igaz, szerinte ez nem elég, mert a nagy cégek már mindenféle új beavatkozásokat végeznek repcén és napraforgón, s ezekre az eljárásokra nem tudjuk, vonatkozik-e bármilyen szabályozás. Ma tehát már szerinte nem úgy megy a módosítás, hogy kivesznek egy adott szakaszt egy élőlényből és átrakják egy másikba, ez ugyanis tilos, viszont ionizáló sugarakkal bombázzák a növények genetikáját.
S hogy örül-e Bové, amiért Magyarországon nem juthatnak földhöz nagy nemzetközi konszernek? Nos, még erre is ezt mondta, hogy igen, ez jó. Azzal viszont már volt baja, hogy „Orbán haverjainak” kezén van a föld a kis gazdálkodók helyett, s hogy ők teszik el az EU-s támogatásokat. Az sem nyugtatta meg, hogy a magyar kormány 1200 hektár felett leállította a kifizetéseket. Az Asterix becenévre hallgató Bové egyébként régi agrárharcos, már a nyolcvanas évek Franciaországában is azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy sajtkészítő juhtenyésztőként összefogta sorstársait, a nagy áttörést viszont a McDonald's elleni 1999-es támadása hozta meg neki: szétbontottak egy épülő gyorséttermet, amolyan globalizáció-ellenes akcióként.
Stumpf András tudósítását híroldalunkon olvashatják.