Kell-e félni a különböző konzervatív, jobboldali áramlatok vitáitól? Az amerikai konzervativizmusról tartott pénteki, budapesti konferencián Békés Márton a konzervatívok vetélkedő törzseiről és a nonkonformizusról, míg Szilvay Gergely a közelmúltban a liberális demokrácia mibenlétéről szóló amerikai vitáról tartott előadást.
Az amerikai konzervativizmusról tartottak konferenciát konferenciát a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen szeptember 19-én, pénteken, Russell Kirk halálának huszadik évfordulója alkalmából. A rendezvényen felszólalt többek közt Lánczi András, a Századvég Alapítvány elnöke, Csák János volt londoni nagykövet, közgazdász, Mezei Balázs filozófusprofesszor és Egedy Gergely is, akinek nemrég jelent meg a Konzervatív gondolkodás és politika az Egyesült Államokban John Adamstől Russell Kirkig című kötete. A Mandiner tudósítója Békés Márton előadásánál vette fel a konferencia fonalát.
Békés Márton történész, a Jobbklikk szerkesztője, az Amerikai konzervativizmus: Egy kisiklott ellenforradalom című kötet szerzője (akinek nemrég jelent meg Az utolsó lázadás című munkája – itt olvasható vele a Mandiner interjúja) az amerikai konzervativizmus szerkezeti vitáit bemutató előadásában kifejtette: ezek a viták olyanok, mint amikor különféle indián törzsek harcoltak Amerika földjén. Az amerikai konzervativizmus Ronald Reagan elnökségéig összetartott, összefogott, képviselői igyekeztek megtalálni a közös pontokat, azóta viszont egyfajta „dekonstruálódás” megy végbe. Ugyanakkor jelenleg szellemi megújulásra van szükség az amerikai konzervatív terepen, amire az összefogással együtt jó lehetőséget ad a Obama-rezsim, hiszen itt felmutathatják szakmai és szellemi fölényüket például a külpolitikát illetően, az „Obama-féle töketlenkedéssel” szemben. A megújuláshoz viszont új nyelv kell, mert a nyolcvanas évek nyelve elavult, és be kell fogadni olyan témákat, mint a környezetvédelem és a biotechnológia, a mai fiatal amerikai konzervatívok ugyanis bátran kritizálják a biotechnológiai nagyvállalatokat. Békés rámutatott: számos amerikai konzervatív gondolkodó nonkonform és többszörös kisebbségi volt. Emellett Békés a kommunitárius attitűdű konzervatívokat tartja a leginkább innovatívnak és szellemileg érdekesnek. Szerinte sem Amerikában, sem itthon nem kell attól félni, ha többféle konzervatív áramlat létezik egyszerre, amelyek egymással is vitát, párbeszédet folytatnak.
Tudósításunkat híroldalunkon olvashatják.