Van-e ok arra, hogy az EU-tagság tíz évét ünnepeljük? Erre kereste a választ Václav Klaus volt cseh elnök Budapesten, a Danube Institute vendégeként elmondott, Európa és az EU helyzetéről szóló beszédében. Klaus magát eurorealistának tartja, aki szemben áll az euronaívokkal: „Az Európai Unió rendszerének kritikára van szüksége, én pedig a racionális gondolkodás és az igazság kimondása mellett állok.”
Václav Klaus szerint Kelet-Európában hiányzik a komoly gondolkodás, a valódi elemzés az EU-ban töltött évtized tanulságairól, „csak propaganda van”. A cseh politikus úgy vélte: az elmúlt tíz évben nem egy gazdaságilag erőteljesen növekedő térségbe és demokratikus közösségbe léptek be a kelet-közép-európai országok. Ismeretei szerint tíz év alatt 3600 uniós direktíva és 500 uniós szabály lépett életbe. Klaus hosszan kritizálta az uniós bürokráciát és az EU demokratikus deficitjét: ő évtizedek óta a hayeki megoldást szorgalmazza, ehelyett a liberális reformok folyamatos megnyirbálása és a bürokratikus beavatkozás erősítése zajlik. „A kapitalizmusból az európai szocializmusba, egy adminisztrált társadalomba érkezünk. Menetelünk egy zsákutcába” − fogalmazott Klaus. „Konstruktivista, progresszív kísérlet, a nemzetállamok undemokratikus elnyomása zajlik, pedig a rendszerváltás után csak normális európai országok akartunk lenni egy szabad Európában” − kritizált tovább a volt cseh elnök, aki hozzátette: „szabadabbak vagyunk persze, mint a kommunizmusban, de új izmusok, multikulturalizmus, kollektivizmus, genderizmus ássák alá szabadságérzésünket”. Úgy vélte: az európai stagnálás emberi hibákból született, egy önmagát gerjesztő problémáról van szó, ami apró lépésekből, részletekből állt össze rendszerré, s amely különösen az euró szerinte elhibázott modelljére vezethető vissza.
Klaus leszögezte: „A paternalista jóléti állam nem működik, így nem lesz növekedés, át kell alakítani a gazdasági és szociális rendszereket”. Szerinte a túlzott centralizáció és a bürokrácia már nem demokratikus deficitet, hanem demokratikus defektet eredményezett. „Posztdemokratikus, féldemokratikus korszakba érkeztünk, ez volt mindenféle szocialista álma. Meg kell változtatni az európai integráció modelljét”.Klaus arról beszélt: „Európát nem lehet homogénebbé tenni, csak evolúcióval, s nem pedig revolúcióval, központi politikai döntésekkel”. A volt cseh elnök az eurózóna szabályozott felbomlását tartja célravezetőnek, mivel az eurózóna tagállamai az elmúlt tíz évben nem konvergáltak, épp ellenkezőleg, szétfejlődtek. „Az euró túl kemény a déli tagállamoknak, túl puha az északiaknak. Az euró egy extrém rögzített árfolyamrendszer, közgazdászként mondom, hogy ez történelmileg soha nem működött.” Klaus szerint az eurózóna egy naív kísérlet a történelem megállítására.
Rajcsányi Gellért tudósítását híroldalunkon olvashatják.