Csütörtök este a török kormány, ezen belül is a Közlekedési Minisztérium alá tartozó Kommunikációs Technológiák Intézete (BTK) három bírósági végzésre hivatkozva blokkolta a Twittert az országban. A három panasztevő egyike sem kívánta az egész oldalt blokkolni, csak egy-egy felhasználó ellen tettek panaszt: az egyik rágalmazás miatt, a másik a neve jogtalan használata, a harmadik pedig engedélye nélkül róla feltöltött pucér képek miatt. Akkor kinek állt érdekében a teljes leállítás?
Természetesen Recep Tayyip Erdoğannak, az ország miniszterelnökének, akivel kapcsolatban a decemberi korrupciós botrány óta több hangfelvétel is felkerült a Twitterre, melyek minimum implikálták a miniszterelnök érintettségét a botrányban. Erdoğannak már a tavalyi tüntetések idején is baja volt a Twitterrel, csütörtökön nap közben pedig bejelentette, hogy kisöprik az országból a közösségi oldalt. Ez éjszakára meg is történt. Csakhogy nem igazán sikerült elérni a kívánt hatást. Sőt.
A népes török Twitter-közösség hamar rátalált azokra az egészen egyszerű utakra, amelyekkel egy ilyen blokkolást könnyedén ki lehet kerülni 2014-ben. Egyes hírek szerint a törökországi twitteres aktivitás megötszöröződött péntek reggelre.
Mások arra mutattak rá, hogy a független újságírók, ellenzéki politikusok mellett hamar feltűntek Erdoğanhoz hű twittelők, kormánypárti újságírók, sőt, nem sokkal később maga az elnök, Abdullah Gül is. Aztán a miniszterelnök-helyettes és Erdoğan pártjának néhány képviselője is. A blokkolás teljes kudarcba fulladt.
Az online cenzúra kísérlete csak egy újabb felvonás a december óta tartó törökországi tragikomédiában. Korábban írtunk a decemberi korrupciós botrányról és az azt követő tisztogatásokról, azóta pedig előkerültek az Erdoğan-hangfelvételek, valamint új, minden eddiginél szélesebb cenzúrázási jogköröket tartalmazó törvényt fogadtak el Ankarában.
Ennek az első kísérlete lett volna a Twitter blokkolása: ez most csúfos kudarcba fulladt. Még tíz nap van az önkormányzati választásokig: a szólásszabadságért vívott harc addig és azután is tovább folytatódik Törökországban.
*
(Fotó via louisfishman.blogspot.com)