Elképesztő helyzetet hozott össze a Magyar Sí Szövetség így néhány nappal a Szocsiban rendezendő téli olimpia előtt, amikor eldöntötte, melyik női sífutónk indulhat a játékokon (Magyarország egy kvótát szerzett a sportágban).
Képességeit tekintve jelenleg Magyarország legjobb női sífutója Szőcs Emőke, ő ugyanakkor elsősorban biatlonos, ebben a sportágban küzdött az olimpiai részvételért is. A Magyar Sí Szövetség elnöksége éppen ezért döntött úgy még 2013 áprilisában, hogy ha Szőcsnek sikerül kvótát szereznie biatlonban, akkor sífutásban nem ő, hanem a másik két olimpikon asprinás, Papp Ildikó, illetve Simon Ágnes között dőlhet el az indulás joga, a kvótát pedig az kapja, akinek a nemzetközi versenyeken szerzett úgynevezett FIS-pont átlaga jobb lesz. Ennek tudatában készültek a versenyzők, nem kímélve pénzt, időt és energiát.
A kvalifikációs időszak lezárultát követően aztán kiderült, hogy Szőcs Emőkének sikerült kvótát szereznie biatlonban, így az eredeti döntés szerint Papp Ildikó vagy Simon Ágnes közül a jobb – jelen esetben Papp – indulhatott volna sífutásban Szocsiban. Ekkor következett az első csavar a történetben: a Magyar Sí Szövetség ugyanis január 23-án bejelentette, hogy sífutásban is Szőcs indul, amin egyébként maga a versenyző is meglepődött. Az olimpia biatlonos és sífutó programjai ugyanis ütik egymást, annyira legalábbis mindenképpen, hogy optimális teljesítményt nem lehetett volna mindkettőn nyújtani.
A szövetség döntésében a Magyar Olimpia Bizottságra hivatkozott, mondván a MOB szorgalmazta, hogy a két kvótát egy versenyző használja ki. Mint utóbb kiderült, mindez nem állta meg a helyét, a MOB ugyanis éppen azt támogatja, hogy minél több sportoló alkossa a magyar olimpiai csapatot. A csúsztatást ezután elismerte a Magyar Sí Szövetség is, és úgy döntött, mégis indít „rendes” sífutót a játékokon. Itt jött a történet második csavarja.
Az északi szakág edzőbizottsági ülésén még január 22-én arról határoztak, hogy eredményei alapján Papp Ildikónak kellene utaznia az olimpiára, őt támogatta a szövetségi kapitány is, mégsem így lett. Amikor felmerült, hogy a síszövetség döntése értelmében mégis Szőcs kapja a kvótát, akkor Papp első számú tartalékká vált. Miután azonban mégis úgy döntöttek, hogy indítanak sífutót, mégsem a szakma által támogatott Pappra, hanem Simon Ágnesre esett a választásuk.
Kaszó Klára, a Magyar Sí Szövetség ügyvezető elnöke utóbb el is ismerte, hogy az elnökség felülbírálta a szakma döntését: „Nem indíthatunk két női sífutót Szocsiban, így annak ellenére, hogy Papp Ildikó az utóbbi húsz versenyen tizennyolcszor legyőzte Simon Ágnest, ez utóbbi versenyző került a csapatba, mert ő rövid és hosszú távon is gyűjtött világranglista pontokat”.
Hogy utóbbi érv – vagyis hogy a sprintversenyeken szerzett pontok is beleszámítanak a kvalifikációba – mennyire állja meg a helyét, az sajnos már nem fog kiderülni, a síszövetség honlapjáról ugyanis az utóbbi napokban eltűntek a válogatási elveket tartalmazó dokumentumok. Igen nehéz ugyanakkor elképzelni, hogy ha egyértelműen rögzítve lett volna: nem csak a hosszú távú versenyeken elért eredményeket veszik figyelembe az indulási jog kiosztásánál, hanem a rövid távúakat is, akkor egy olyan sportoló, aki húsz versenyből tizennyolcon jobban szerepel ellenfelénél, nem ennek megfelelően alakítja versenyprogramját.
Simon Ágnes tehát utazhat Szocsiba, Papp Ildikó viszont nem. Ezen a döntésen ugyan a Magyar Olimpiai Bizottság még változtathat hétfőn, amikor is véglegesítik az olimpiai csapat névsorát, de erre kicsi az esély.
Hogy az egész furcsa történet mögött valójában mi húzódik, az valószínűleg nem fog nyilvánosságot kapni. Pletykák vannak, némelyik annyira összeesküvés-elméletszerű, hogy még Bogár László is megirigyelhetné. Azt viszont Kaszó Klára is megerősítette: szerepet játszott a döntésben, hogy Simon háromgyermekes anyukaként érte el eredményeit, így ő emiatt példaképként is megjelenhet.