Jellemző, hogy december utolsó heteire maradnak az éve legfontosabb zenei eseményei; például a magyar heavy metal–jazzrock–funk zenei tér állócsillaga, a European Mantra is csak ma, kedden nyitja (és egyben rögtön zárja is) 2012-es budapesti klubturnéját az új helyszínen nemrég megnyitott Gödör klubban. Mivel nem vagyok száz százalékig nyugodt, hogy a Papesch Péter veterán bőgős, Lukács Peta szélhámos gitáros, Borlai Gergő hangerőbűnöző dobos és Nagy János református kántor alkotta supergroup ismertsége egyenletes a Mandiner olvasóközönségében, most egy néhány perces ismeretterjesztés következik.
A European Mantra 2001 óta gyártja üzembiztosan az úgynevezett nehézzene és a popzene hangkészlet és tempó által meg nem határozható, baromi széles határmezsgyéjén a kortárs fúziós instrumentális zene legnagyobb slágereit. Mivel művészeti termékük ennél pontosabb meghatározása a zeneesztétika-írás minősített önszopatása lenne, inkább idézem egyenként a négy zenekartagot egy-egy felvétel segítségével. A végére majd látjuk, hogyan áll össze mindebből a European Mantra.
A zenekart Borlai Gergő dobos alapította, aki az utóbbi 2-3 évben szép csendben világkarriert épített magának Spanyolországtól Dél-Koreáig. A legendárium szerint már háromévesen kiválasztotta hangszerét, első szólólemeze 17 évesen jelent meg, és azóta gyakorlatilag mindenkivel zenélt, akivel Magyarországon érdemes, benne ortodox jazzerektől kezdve a Neck Sprain nevű nu-thrash metal formációig. Az utóbbi időben mások mellett Gary Willis, Benny Grab és Scott Kinsey társaságában volt hallható. Az alábbi felvételen a funk dobolást tanulmányozhatjuk.
A European Mantra gitárosa Lukács Peta, aki anno úgy vált híressé, hogy a The Rock Band szólósaként képes volt akkor is 10-12 percen át lekötni a közönséget, ha a zenekar összes többi tagja levonult a színpadról beverni 1-2 sört. Lukács évek óta a Bikiniben gitározik. Ott elnézve egyértelmű, hogy műfajai a klasszikus rock és a metál, ám közben talán nincs is olyan műfaj, amiben ne tette volna oda magát. Lukácsnak is nagy barátja a sebesség és a hangerő, ennek megfelelően elvileg most keményebb hangzású szólólemezen dolgozik. Lent egy kifejezetten gitárosoknak szóló online versenyre szerzett muzsika tekinthető meg.
Papesch Péter basszusgitárost szerintem már mindenki hallotta, mivel ott session-bőgőzik egy raklapnyi lemezen: Presser, Németh Gábor, Tátrai Tibor, Tornóczky Ferenc, Kaltenecker Zsolt is hívta már, de legutóbb például „a Társulat” István, a királyán halottam, ahol amúgy Lukáccsal és Borlaival közösen tolták fel a zenei alapokat. Mivel Papesch világhírű, nevét egy számcím is őrzi a European Mantrában. Ezt a egy korábbi kivételes alkalommal a Free Style Chamber Orchestrával erősödve 21 zenész játszotta közösen, akusztikus változatban, így most ez jön.
Ha valaki ismeri a European Mantrát, akkor tudja, hogy elég beteg zenei dolgokra képesek koncerten. Ebben a legfurcsább, hogy jól meghallgatva ezek forrása nem is a tapintatlan hangerőbűnöző gitár-dob szekció, hanem Nagy János zongoraművész, zeneszerző és református kántor. Nagy képes egy müpás estet letolni úgy, hogy még egy death metálos ráncai is kisimulnak a végére, viszont a Mantrában szeneslapáttal mér csapásokat a könnyűzenére. Nagy emellett saját triót is működtet, és korábban volt egy összművészeti projektje, Impressziók címmel. Itt most egy Szappanos Györggyel közös felvétel jön.
A European Mantrát lemezről hallgatni, vagy koncertfelvételt nézni nem annyira érthető, mint élőben látni. Ez a fenti négy zenész olykor brutális közös játszótere, méltán hatalmas világslágerekkel, a közönség legnagyobb megelégedésére.
Tehát akkor kedden este az új Gödör klubban. Most pedig nézzük, hogy kb. mi várható.