„Ma Trianon emléknap a parlamentben. Ehhez mi csupán annyit tennénk hozzá: a birodalom széthullásával a Britek - 1922-höz képest - elvesztették a terület 99,31%-át, a népesség 90%-át. Mégsem rinyálnak, hogy vissza Indiát, az USÁ-t, Ausztráliát vagy Kanadát. Különösen vicces a Nemzeti összetartozás napja egy olyan kormány uralkodása idején, amelyik példátlan sikerrel kergeti külföldre az állampolgárait” – írja Facebook-oldalán a Milla. Ahha. Bauer Tamás-i mélységek (ami még Eörsi Mátyásnak is sok). Elhatároztam, hogy nem írok Trianonról, de ez azért mégis sok. A külföldre kergetős mondattal még lehetne is kezdeni valamit, ha nem lenne a többi. Na de azokkal?
Az antanthatalmak területét csonkoló infógrafikákat már egészen megszokhattuk. Felesleges minden évben ezzel jönni, de maga az ötlet tényleg, hm, látványos (részemről emlékeim szerint Raffay Ernő Trianon titkai című könyvében találkoztam vele először). A mai napon is sok ilyennel lehetett találkozni a Facebookon, például ezzel:
A Milla talán a június negyedikénként mindenhonnan áradó hasonló ábrázolásokra reagálva írta meg mai bejegyzését, ezzel azonban saját táborát sem tette igazán boldoggá. A hozzászólók közül is sokan észrevételezték a párhuzam teljesen hamis mivoltát – joggal. A brit birodalom ugyanis nem egy nap alatt vesztette el területének 99,31 százalékát, és nem egy vesztes háború végén. Emellett ezen gyarmatokon tudtommal nem voltak egybefüggő, őshonos brit lakosság által lakott területek.
De ami a fő: az 1919-es brit birodalmat mióta releváns összevetni az 1919-es Magyar Királysággal? A brit monarchia idővel elvesztette gyarmatait (Hongkong esetében például lejárt egy szerződése), van ilyen. Erdély, a Felvidék, Délvidék, Burgenland és Kárpátalja viszont mikor számítottak gyarmatnak? Ha a brit birodalom a párhuzam, akkor az előző kilencszáz évben a Magyar Királyság (copyright smalladam) elvesztette Halicsot (hagyományos hadgyakorlatozó színtér magyar királyok számára, a mai Ukrajna területén), Lodomériát, Bosznia-Hercegovinát és a Ferenc József-földet is.
A Milla párhuzama abban az esetben valamivel jobban megállná a helyét, ha a mindent vissza! hívei Lengyelországtól Dubrovnikig követelnék vissza, ami valaha a miénk volt. Mátyás király vagy Luxemburgi Zsigmond birodalmába meg jobb, ha bele sem gondolunk.