Megfontolandó, hogy a költségvetési takarékosság jegyében ne kapjanak állami támogatást a pártok 2013-ban és 2014-ben – vetette fel Orbán Viktor a Fidesz országos választmányának csütörtöki ülésén. Az álszent intézkedés – mint a politikaellenes politizálás általában – kétségkívül kedvező fogadtatásra számíthatna a választópolgárok többsége részéről, miközben rendkívül rosszat tenne a magyar politikai versenynek.
Egy ilyen döntéssel ugyanis a Fideszen kívül minden politikai erő finanszírozása megrendülne, és a Fidesznél is komoly gondokat okozna, vagy éppen kínos kérdéseket vetne fel, hogyan tudná pótolni a két év alatt így kieső kétmilliárd forintot (a Fidesz több mint egymilliárd forintot, az MSZP 521 milliót, a Jobbik 448 milliót, az LMP 249 milliót, a KDNP 233 millió kapott az államtól 2011-ben).
A pártfinanszírozás átalakítása/átláthatóvá tétele régi adóssága a magyar közéletnek, de aligha járható út az állami támogatás teljes kivezetése, pláne nem egyik napról a másikra. Mert kik támogatnának egy-egy pártot összességében évi százmilliók és milliárdok erejéig? Ha támogatnák, miért támogatnák? Hány olyan szereplője van a gazdaságnak, akiről a többség elhinné, hogy nem vár direkt-féldirekt ellenszolgáltatásokat a szponzorált politikai erőtől?
Úgyhogy erősen bízunk benne, hogy ez nem több hangulatjavító ötletelésnél (ami a kormányzás elmaradhatatlan kísérőjelensége), és gyorsan feledésbe is merül.
Az utolsó 100 komment: