A szokásokhoz híven nagy várakozás előzte meg az Egyesült Államokban a szuperkeddet: a politikai elemzők és a választók is arra számítottak, végre eldől a republikánus elnökjelöltek küzdelme, és kiderül, ki mérheti össze az erejét novemberben Barack Obamával. A jelöltek kedden egyszerre tíz államban versengtek: ugyan egyelőre a küldöttekért, akik az augusztusi pártkongresszuson megszavazzák a hivatalos jelöltet, ám a meccs már most lezárulhatott volna. Négyen maradtak a ringben, de Ron Paul és Newt Gingrich valószínűleg már csak zavaró tényezőként játszanak. Paul a tíz államból egyet sem hozott, Gingrich pedig csupán Georgiában, hazai pályán tudott győzni. A fő csatatéren, Ohióban, és még öt államban Mitt Romney nyert, míg Rick Santorumnak csupán hármat sikerült bezsebelnie.
A szuperkedd-mítosz
A szuperkedden csaknem harminc éve mitikus pontja az amerikai elnökválasztási küzdelemnek: ekkorra már általában eldől, ki lesz később a két nagy párt elnökjelöltje. Így 2004-ben John Kerry, és George W. Bush nyerték (utóbbi komoly kihívó nélkül), 2008-ban pedig Barack Obama és John McCain. Mitt Romney akkor második lett a republikánus mezőnyben: a volt massachusettsi kormányzó éppen ezért be is dobta a törölközőt. Hillary Clinton és Obama szokatlanul egészen június elejéig csatáztak, ám a szuperkedd átkát Clinton se tudta megtörni, Obama lett a hivatalos jelölt.
Mindebből az is kiderülhet, egy elhúzódó republikánus küzdelem is hozhat ellenzéki győzelmet: kérdés, hogy Santorum vagy Romney bírja-e tovább szusszal. Az eredmények alapján egyelőre a 2012-es szuperkedd is a hagyományoknak megfelelően alakult. A felmérések és a politikai meteorológusok jó ideje Romney jelölti győzelmét tippelik, amit Romney erős szervezeti és pénzügyi háttere is megerősít.
Zúg Ohio
Romney nyerte New Hampshire-t, Iowában végül szoros küzdelemben kikapott Santorumtól, Dél-Karolinát pedig Gingrich vitte el az első három előválasztáson. Azóta Romney elhúzott a mezőnytől: eddig 14 államban lett első, Santorum hétben, Gingrich pedig kettőben. Ron Paul sehol sem nyert, de második és harmadik helyezések tekintetében nem áll rosszul. A pártkongresszus augusztusban egyszerű többséggel dönt majd: a 2286 delegáltból 1144 egyöntetű szavazata szükséges a hivatalos jelöltség megszerzéséhez (idén a szuperkedden 419 delegáltat lehetett összeszedni). Az egyes tagállamok arányosan delegálnak, így az sem mindegy, a jelöltek hol szerepelnek jól.
Ohióban viszonylag sok, 63 delegált sorsa dőlt el, az állam pedig a Romney-Santorum szkander szimbólumává vált. A felmérések szoros küzdelmet jósoltak, végül 38 százalékkal Romney nyert, de Santorum is 37 százalékot szerzett. A szuperkedd eredményeként a többség megszerzéséhez jelenleg a legközelebb Romney jár 354 küldöttel, Santorum 147, Gingrich 87, Paul pedig 54 küldöttet tudhat maga mögött.
Nagypálya
A kampány kérdése érthetően az, ki lesz képes legyőzni Barack Obamát, aki kezdeti népszerűségvesztése és a republikánus szavazók számára radikális lépései (egészségügyi reform, bailout) után is a novemberi elnökválasztás esélyesének tűnik, bármelyik ellenjelölttel szemben. A republikánus táboron belül egyelőre a kérdés az, ki lehet Romney alternatívája, a szuperkedd pedig egyelőre őt erősítette ohiói győzelmével. Massachusetts-ben, hazai pályán kiütötte Santorumot, míg Virginiában, ahol szintén nyert, ellenfele nem volt regisztrálva.
Santorum ezzel szemben mégiscsak hozott három államot, és sikerült bebizonyítania, hogy a keményvonalas republikánusok szavazatait biztosan hozza. Newt Gingrich a georgiai győzelmével annyit ért el, hogy egyelőre a mezőnyben maradt. Ron Paul is tartja magát, aki 2008-as szereplését tekintve egyhamar valószínűleg nem fog visszalépni más jelölt javára. Az elnökjelölt-jelölti verseny végeredménye ügyében a papírformára, vagyis Romney győzelmére tippelünk, de hátra van még a böhöm, konzervatív Texas, és a liberális mammut, Kalifornia is. A puhábbnak tartott Romney és a konzervatív Santorum küzdelméhez még nekik is lesz egy-két szavuk.