A Gellérthegy, más néven Gellért-hegy, a Wikipédia szerint Budapest ékköve, 1987 óta a világörökség része. Budapestiek, vidékiek és külföldi turisták kedvelt célpontja, a Duna-Ipoly Nemzeti Park része. Nagyobbik fele a XI., kisebb (északi) csücske az I. kerülethez tartozik. Mivel szeretjük a friss levegőt, illetve az egyszerre egészséges kikapcsolódással és kulturális feltöltekezéssel járó elfoglaltságokat, elmentünk megnézni, hogy miként is néz ki egy budapesti világörökség. A Gellért szállótól egészen a csúcsig jutottunk, és a következőket láttuk.
A sétautak egyértelműen az óriáspuzzle-kedvelők igényeinek kielégítésére épültek, s a szórakoztatás mellett egyben a nyugdíjas-probléma megoldásához is hozzájárulnak:
A lépcsőket óriási, de az építőkockákkal igazán profin még nem bánó csecsemők készítették:
A tájékoztató táblák, padok, lámpaoszlopok, sziklák a liberális önmegvalósítás zászlóvivőinek, a street art különböző műfajaiban alkotó művészeknek szolgálnak én- és önkifejezési terepként:
A hegyoldalban található nyilvános toalettek sajnos valahogy bezárásra kerültek, így hugyozni és szarni csak a bokrokban lehet, amit nem kevesen meg is tesznek. A kortárs alkotók viszont ezeket az épületeket is szívesen birtokba veszik:
A turistákat figyelmeztető táblák óvják meg a Dunába zuhanástól:
A Gellérthegy oldala az állatkedvelők számára is fontos hely, itt lehet óvni, védeni a természet értékeit, különösen a madarakat, illetve természetbarát módon megszabadulni az otthon felgyülemlett pet-palackoktól és kajás dobozoktól:
Rozsdaövezet Budán:
A hegyet a szerelmesek nagyon szeretik:
És az olcsó, de minőségi borok kedvelői is:
Ezeknek a gombaszerű ízéknek a fél tetejére valakinek nagy szüksége volt otthon:
Szocialista realizmus:
Ez itt egy vízelvezető árok:
Az autóval érkezők részére igényes parkolót alakítottak ki:
A csúcsot ugye a nagy sörnyitó koronázza meg – ezt itt most nem bántjuk –, mellette pedig a Citadella diszkó található. Ez utóbbi épületről és környékéről így írt 1913-ban a Révai nagy lexikona:
„(...) 1900-ban a főváros a katonai kincstártól megváltotta a citadellát s azt harcképtelen állapotba helyezte. A nagy épülettömeg hovafordítását és a G. tetejének rendezését illetőleg felmerült sok terv (Pantheon, mulatóhely stb.) közül eddig egyik sem fogadtatott el s így a G. teteje még ma is rendezetlen.”
Ezt a problémát Budapest székesfővárosnak az azóta eltelt 99 évben sem sikerült megoldania.
Ma ilyen absztrakt installációk fogadják a látogatókat:
Amelyik üzlethelyiség nyitva van, abban román dizájn alapján készült, Kínában gyártott színes faragott dobozokat, matyóhímzéseket és hűtőmágneseket lehet kapni:
A Rézangyal Pálinkaház saját dizájnnal öregbíti a magyar pálinkakultúra jó hírét:
A Citadella mellé Budapest ostromakor használt szovjet ágyúkat kúrtak, ezeket megpróbálták ide betonozni, de ez nem nagyon jött össze:
Természetesen a világörökségi helyszínről egy igazi hungarikum, a Baumaxban kapható, műemlék falba takkerolt figyelmeztető plasztiktábla sem hiányozhat:
Nehéz lehet két egymás mellett nyíló ablakot ugyanúgy befalazni, ez itt nem is sikerült:
Az viszont nagyon fontos, hogy a bent lévők egyrészt nyáron is jól érezzék magukat, másrészt ez ne kerüljön nekik túl sokba, ezért a falakra és egyes ablakokba akciós légkondicionálók kerültek, valamint sok-sok vezeték:
Végezetül néhány archív kép a Fortepanról: