Március 1-jétől két változás is történt a kis és közepes vállalkozások életében. Nem nagy, de bosszantó és érthetetlen változások. Az egyik a kötelező kamarai regisztráció, a másik a cégalapítás bonyolódása és drágulása.
A kisadók ellen (is) harcot hirdető kormány most új de facto kisadóval örvendeztette meg a vállalkozásokat: a kötelező kamarai regisztráció a nagyszerű adminisztrációs feladatok mellett évi 5 ezer forintjába kerül a cégeknek. Különös abszurditása e nagyszerű kormányzati lépésnek, hogy 2000-ben éppen az Orbán-kormány törölte el a kötelező kamarai tagságot – a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarát annyira sokkolta ez a teljesen racionális döntés, hogy számukra azzal be is fejeződött a történelem.
Március 1-jétől a cégbejegyzési eljárásban is változott ez-az. Egyrészt több lett a kötelező adminisztráció (az új vállalkozásokra is vonatkozó kamarai regisztráció mellett, persze): több adatot kell megadni és a cég székhelyének megfelelőségét is külön okirattal kell igazolni. Másrészt drágult az egyszerűsített cégbejegyzési eljárás eddigi 15 ezer forintos illetéke: zrt. és kft esetén 50 ezer, bt. és kkt. esetén 25 ezer forintra.
Hogy ez mire jó, nem tudom. Vállalkozásra serkenteni biztosan nem fog. Komoly költségvetési bevétel nem származik belőle. Aki meg üzemi léptékű adócsalásra alapít céget, annak olyan mindegy, hogy 15 vagy 50 ezer forint az illeték, aki viszont most indítja első vállalkozását, annak általában számít ez a 35 ezer forint.