22 év telt el a rendszerváltoztatás óta. Azóta sokan és sokféleképpen nyúltak az ügynökkérdéshez, születtek róla ilyen és olyan listák, jó filmek és rosszak, de a mai napig nem tudhatjuk, kit szervezett be a diktatúra titkosszolgálata és kit nem, ki jelentett és ki nem. Hiába ismételgetjük, hogy a múltat be kell vallani, akinek ez a két évtized nem volt elég a vallomáshoz, az már ezután sem fogja magától elmondani a személyes történetét.
A rendszerváltás még nem fejeződött be, hiába van új alaptörvényünk. A szocialista diktatúra örökségét még így is, úgy is sokáig fogjuk hordozni ízlésünkben, gondolkodásunkban, félelmeinkben, de hogy legalább szimbolikusan lezárhassuk ezt az időszakot, túl kell esnünk az ügynökkérdésen, bármilyen kényes és fájdalmas is a kérdés. Mert hogy a szembenézés bővelkedik majd fájdalomban és személyes drámákban, az egészen biztos. De túl kell esnünk rajta, hogy helyre tudjuk tenni saját közelmúltunkat, hogy a lehetőségekhez mérten tisztába tegyük, ki volt az üldözött és ki az üldöző, ki az elnyomott és ki az elnyomó, ki a bátor és ki a megalkuvó.
Hétfőn az országgyűlés kormánypárti többsége leszavazta Schiffer András indítványát az állambiztonsági múlt átláthatóvá tételéről. Hogy ez valóban azt jelenti-e, hogy a Fidesz nem akarja rendezni az ügynök-kérdést, még nem tudjuk. Jelentheti azt. De jelentheti azt is, hogy másként állna a feltáráshoz, vagy éppen nem akarja átadni ennek dicsőségét az ellenzéki pártoknak. Mert a kérdést nem kerülheti meg, épp a példátlan felhatalmazás teszi ezt lehetetlenné. Az elmúlt két év azt igazolta, hogy a kormány mindenhez hozzányúlhat, amihez csak akar, viszont ebből az is következik, hogy ha valamihez nem nyúl, ott a szándék hiányzik, nem a lehetőség.
A szocialista diktatúra titkosszolgálati világának megismerése nélkül nem lesz katarzis, sosem lesz valódi rendszerváltás. Igen, valakit megzsaroltak, valaki félelemből jelentett, más pénzért, karrierért, emberi hitványságból. Tudnunk kell, hogy hogyan működött a rendszer, s azt is, kik, milyen szerepben működtették. Hogy ki volt a kommunizmus áldozata és ki volt az, aki áldozott. Tudni akarjuk, mi van a szalagokon!