Mohácsi Viktória elhagyta az országot és politikai menedékjogot kér Kanadában, olvastam 3 napja. Egyből az Ilyen ország pedig nincs sorozatunk következő része jutott eszembe, de kiment a fejemből, nem lett belőle poszt. Aztán a hétvégi Népszabadságban találkoztam Tóth Ákos Mohácsi Viktória kudarca című publicisztikájával:
Mohácsi Viktória cigány jogvédő, egykori szabaddemokrata politikus Kanadába ment. Talán politikai menedékjogot kér, talán nem, talán megkapja, talán nem, mindegy is. Föladta.
Maga mögött hagyta kudarcait, maga mögött szerelmeit, maga mögött törvényszerűen kudarcos életének apró darabjait, egy kacat itt, egy ott, egy sóhaj erre, egy arra, maga mögött hagyta annak reményét, hogy itt ki lehet törni a szegénysorból, maga mögött hagyta annak hitét, hogy az állam ezt elősegítheti, maga mögött hagyta annak illúzióját, hogy élhet a nyomorba született úgy, ahogy mások élnek. Nem élhet.
Szisszenő szavak maradnak mögötte, szitkok, a meg nem értés artikulálatlan hangjai.
Csak néztem, néztem, és nem hittem a szememnek. A volt SZDSZ-es EP-képviselő tevékenységével sosem értettem egyet, rendkívül károsnak tartottam azt, elég csak az olyan nyilatkozataira gondolni, miszerint a fél Magyar Gárda a Ku Klux Klán csuklyáit hordja, vagy hogy Marian Cozma cigányozása miatt történt a veszprémi gyilkosság (bár ezért legalább elnézést kért utólag). Elfogadom, hogy valamiért ő így tartotta helyesnek a cigányság képviseletét. De hogy áldozat lenne?!
Mohácsi akkora esélyt kapott az élettől, ami nagyon kevés romának adatik meg. EP-képviselőként öt éven át Magyarország legmagasabb jövedelmű 1%-ába tartozott, éves jövedelme (fizetés, pótlékok és költségtérítések) bőven meghaladta a Mandiner éves költségvetését. Képviselői mandátumának 2009-es elvesztése után hatalmasat zuhanhatott az életszínvonala, de egyrészt lehettek bőven tartalékai a brüsszeli évek után, másrészt egyetemi végzettségével és komoly kapcsolati hálójával, ismertségével ezerszer jobb eséllyel kereshetett munkát, mint a cigányok 99%-a. Ő a hazai, sokszor embert próbáló küzdelem helyett mégis inkább Kanadát választotta.
Mohácsi 2009-ben úgy nyilatkozott a romák tömeges kanadai kivándorlásáról a Klubrádiónak, hogy annak oka a cigánygyilkosságok miatti félelem, mert nincsenek meg a tettesek (az Index friss videójából egyébként sejthető, hogy a cigány közösségeknek mekkora része tudhat egyáltalán a néhány évvel ezelőtti gyilkosságsorozatról). Vajon ő is a cigánygyilkosságok miatt hagyta el hazáját?
A hazai cigányság ezernyi nyomora mellett egyik legnagyobb tehertétele saját politikai elitje. Most újabb, iskolázott és világlátott vezetőjük hagyta cserben őket.
Az utolsó 100 komment: