Mától nem érvényesíthetnek új, 2012-re szóló ingyenbérleteket a BKV dolgozói és családtagjaik. A szakszervezeti vezetők szerint az egyelőre átmeneti intézkedés oka, hogy az új kollektív szerződés már nem biztosítana ingyenes utazást a BKV-alkalmazottak családtagjai részére. Mi meg csak remélni tudjuk, hogy tényleg így lesz.
Az ingyenút nem csak a BKV-nál, de a többi állami tulajdonú közlekedési társaságnál is létező jelenség. Aki szokott vonattal utazni, annak ismerős a kép, hogy a régi típusú szerelvények első osztályú kocsijaiban szinte csak MÁV-alkalmazottak és hozzátartozóik utaznak. A BKV-s, MÁV-os és volános munkavállalók családtagjainak járó, korlátlan ingyenes utazásra jogosító igazolványok megszüntetése szerepel a tavalyi Széll Kálmán Tervben, tiltakoztak is ellene a közlekedési szakszervezetek. Pedig aligha indokolja bármi is, hogy a közösségi közlekedésben dolgozók hozzátartozóinak ne kelljen fizetni a buszon vagy vonaton – valamekkora kedvezmény azonban elfogadható.
Ugyanígy továbbra is meggyőződésünk (na jó: vesszőparipánk), hogy a 65 évnél idősebbek ingyenes utazását is fel kéne váltania egy kedvezményes, de nem ingyenes konstrukciónak (50-70% engedmény a teljes jegyárból). Mennyire igazságos az, hogy a hétéves, semmiféle önálló jövedelemmel nem rendelkező tanulónak ki kell fizetnie a teljes jegyár felét, a 65 éves nyugdíjasnak pedig nem? Ráadásul költségvetési szempontból sem elhanyagolható tételről van szó, egy év alatt mintegy tízmillió ingyenes utazást regisztráltak csak a MÁV-nál, s ebben a vasutasok és családtagjaik még nincsenek is benne.