Keresetlen szavakkal tette helyre a one-issue Regnum! Portál (24 órában a királyságért) az épp párttá alakuló Negyedik Köztársaság! mozgalmat, a számozást állítva kritikája középpontjába (történelem- és mateklecke fitneszrepublikánusoknak). Korábban már a Gyurcsány Ferenc által annyiszor megvédett harmadik köztársaság kapcsán is pedzegették néhányan, hogy igazából ez csak a második. Hogyan számozzuk a köztársaságokat? Lássuk az egymásnak gyűrkőző álláspontokat!
Persze az alantas külvilágot nem érdekli, hogy hanyadik az éppen regnáló (megfelelő kifejezés ez erre az államformára?) köztársaság, legyen demokrácia, béke, szabadság és egyetértés, oszt' jónapot. (Közbevetés: európai példák sora bizonyítja, hogy a monarchia is demokrácia-képes, más kérdés, hogy a kirakatmonarchiának van-e értelme, szerintem van, de ne menjünk bele).
A virtuális köldöknézegető vita mégis érdekes. A kiindulópont: 1918 az első, 1946 a második, 1989 a harmadik köztársaság. Igen ám, viszont az 1918-ast NÉPköztársaságnak nevezték. Így ennek kiesésével maradna 1946 és 1989, s élnénk a második köztársaságban. Ha viszont az 1918-ast is beleszámítjuk a sorba, mondván, minden -köztársaság köztársaság, akkor az 1919-es tanácsköztársaság is az, meg az 1949-1989-es népköztársaság is, és akkor most az ötödikben járunk (és készülhetünk a hatodikra, ha éppen olyanunk van).
Azonban ha nem csak az elnevezést nézzük, hanem az államforma gyakorlati mivoltát is, akkor visszajutunk a kiindulóponthoz: 1918, 1946 és 1989 demokratikus köztársaság, a többi diktatúra. (Demokratikuson alatt azt értve, amit a közbeszéd, hiszen akár a demokrácia is lehet totalitárius, nem csak liberális, ha hihetünk ennek vagy ennek az eszmefuttatásnak.)
Bele lehet menni, hogy melyik volt jogos vagy jogtalan, parlamentális vagy nem az, melyiknek volt kartális alkotmánya, ezzel most nem fárasztanám nagyon a népet (még szerzői jogi pert indítanak ellenem a Facebookon kommentelő haverok, osztán vége a közös sörözéseknek). A szívemnek kedves monarchia a jogfolytonossággal szokott érvelni, meg hogy az 1918-as forradalom törés volt és jogtalan, csak hát ettől még a gyakorlatban sokszor így születnek új államformák (legalábbis először). Így azt nem mondhatjuk, hogy 1918-at mint jogtalan és illegitim rendszert, nem számoljuk, mert akkor királyságnak kellett volna lennie elméletben, csak nem engedték érvényesülni. Ráadásul imigyen kiesik a tanácsköztársaság is, meg az 1949-es népköztársaság is talán. Summa summarum: nem mindegy, hogy formálisan vagy államformálisan vessszük figyelembe a jelölteket.
Szerintem egyébként meg mindenkinek elvitathatatlan joga megválasztani, hogy hanyadik köztársaságban akar élni! És joga van Facebook-csoportot alapítani a sorban neki szimpatikus köztársaság népszerűsítésére, politikai képviseletére. Alakuljon meg az 1K!, a 2K!, a 3K! és az 5K! is, hiszen milyen demokrácia az, ahol e köztársaságok híveinek nincs politikai érdekképviselete? Ráadásul húsz éve! Illetve a harmadiknak van, Gyurcsány Ferenc, de legyen joguk másikhoz is! Aztán fogjanak össze, hogy megdönthessék a készülő-lappangó királyságot, majd egy helyen, egy időben egyesülve megalapíthassák az összes köztársaság köztársaságát! Akkor majd összecsúsznak az idősíkok, leállnak az órák, és csak az örök pillanatnak élhetünk a földi paradicsomban! Magyarok, sőt világ köztársaságai, egyesüljetek!