Utcai harcos menni Balatonőszöd?
2011. szeptember 10. írta: Doktor Kottász

Utcai harcos menni Balatonőszöd?

  Megvan, hogy mit írt rólunk a WikiLeaks. Az Origó jár élen az összegereblyézésben, és ahogy nem lepődtünk meg azon, amit Sarkozyről, vagy Kadhafiról gondoltak az amerikai diplomaták, úgy azon sem kell nagyon csodálkozni, amit Budapestről postáztak az új világba. Persze az új-zélandi hungarorasztáról valószínűleg nem hallottam volna és azon is kicsit meglepődtem, hogy Sólyom László ilyen negatív fogadtatásban részesült.

  De a többi? Hogy összefonódott a politika és a gazdasági szféra? Mindent elmond a szituációról, hogy az iratok kapcsán Magyari Péter megírta, hogy ő ezt már korábban megírta. Göncz Kinga tulajdonképpen azért lett külügyér, hogy Ferenc orosz-imádata nagyobb teret nyerjen? Nagy baj lenne, ha ez Julian Assange-ék nélkül nem tűnt volna fel. Hogy Orbán Viktor kijelentette, hogy „ne figyeljenek arra, amit a megválasztásomért mondok”? Persze, tudom, ez lenne az önmagát utcai harcosként definiáló Orbán balatonőszödi beszéde, csak azt nem vagyok már képes követni, hogy hányadik. Sokkal közelebb van az igazsághoz a Konzervatórium vonatkozó posztja.

  Lehet jönni azzal a fordulattal, hogy ki lett ragadva az idézet a szövegkörnyezetből, (megjegyzem: egy mai hírfogyasztónak ez már minimum megerősítés, ha nem egyenesen a beismerő vallomás maga) csak hát annyira szépen idézhető, és annyira jól passzol az „azorbánmindenreképesahatalomért” gondolatmenethez, hogy első blikkre még arról is eltereli a figyelmet, hogy ez a beszólás egy másik, igaz, nem kevésbé kínos politikai beidegződéssel analóg.

  Ez pedig a külföld felé irányuló kettős beszéd, illetve a külföldről érkező kritika fogadása. Húsz év megint csak elég kellett hogy legyen mindenki, de legfőképp a politika street fightereinek számára, hogy micsoda különbség van egy Vásárhelyi Máriát és TGM-et megszólaltató Standard-cikk és egy diplomáciai jelentés között. Utóbbi nem valami szórakoztatóipari termék, előbbi pedig ma már tényleg az. Jelen esetben nem kevesebbről és nem többről van szó, mint hogy az amerikai diplomaták számára ilyenek voltunk, illetve voltak vezetőink. Ennek fényében érdemes például elgondolkodni a jövőben különadókról és a türkmenisztáni bizniszekről.

  Mindenesetre már az szép részeredmény lenne, ha az eset kapcsán az egyik oldal levetné internacionalista szolgalelkűségét, a másik pedig a kurucos pökhendiségét, ha szóba kerülünk a nagyvilágban. Azonban az, hogy egy magyar politikus ugyanazt nyilatkozza az Economistnak, vagy éppen a Frankfurter Allgemeinének, mint mondjuk idehaza a Híradónak, vagy Kálmán Olgának, jó darabig hiú ábránd lesz csupán. De hát amíg globálisan igaz az, hogy „korunk demokráciája az igazság tagadására épül”, addig ezen ne is csodálkozzunk.

A bejegyzés trackback címe:

https://mandiner.blog.hu/api/trackback/id/tr963212158

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Lew Archer 2011.09.10. 08:08:34

Gondolkodására minimálisan igényes ember nem ad arra, hogy mit ír a Wikileaks. Nem tudom, ismerik-e azt a fogalmat, hogy forráskritika.

csi szi 2011.09.10. 08:26:36

@Lew Archer: Szóval szerinted a wikileaks írt pár százezer hamis dokumentumot és azokat terjeszti kiszivárogtatásként? Azért ehhez elég sok munka kellett volna, meg ismerni egy csomó ország belső dolgait, hogy hiteles legyen valamennyire.
Jó, természetesen egészségesen paranoid ember nem hagyhatja figyelmen kívül a lehetőséget, hogy Assange csak egy titkosszolgálat bábja, és ez az egész valamilyen obskurus célt szolgál, kérdés hogy mit?

Lew Archer 2011.09.10. 08:36:59

@csi szi:

El tudja dönteni, hogy van-e köztük dezinformáció, és ha igen, mennyi?

Milyen garanciája van arra, hogy nincs?

tesz-vesz · http://kkbk.blog.hu 2011.09.10. 08:42:59

@Lew Archer: haha

itt is milyen szépen el lett simítva az orbán öszödje.
csak előre tovább a megkezdett úton elvtársak, legalabb minimalisan ádjunk a gondolkodasra

"A legszebb az, hogy hazai politikusainknak a Wikileaks hivatkozási alap, ha a politikai ellenfél ellen lehet használni, de kétes hitelességű, ha a saját oldalunkról van szó.

És persze a pártfanatikusok is így értelmezik, a saját szájuk íze szerint. Nem kell messzire menni, hogy ilyen véleményeket találjunk."

Lew Archer 2011.09.10. 08:52:15

@tesz-vesz:

Meglepne, ha találna olyan hozzászólásomat, amelyben a Wikileaks-re hivatkozom.

Kosinva 2011.09.10. 08:55:38

@Lew Archer:
Fontos kételkedni, de a Wikileaks-esek nem hiszem hogy külön Magyarországért napokat (heteket) áldoztak volna azért, hogy áttanulmányozzák az országot elejéről végig és hamis felforgató állításokat tegyenek. El kell ismerni, hogy ami ott szerepel, az nem áll messze érzékelt politikai valóságtól. Én hiszek nekik.
Amúgy a baloldali vagy épp ellenzéki média inkompetenciáját mutatja, hogy hullanak ki a fideszesek szennyesek, de mégse képesek igazi botrányt csinálni (persze Gyurcsány óta, az emberek politikai érzékenysége magas). Pedig ezzel aztán le lehetne járatni Orbánt, de egyszerűen nem képesek rá, szerencsére.

Lew Archer 2011.09.10. 09:00:51

@Kosinva:

Itt egybemosnak valamit.

Nem hiszem, hogy ilyen mennyiségű információt nekiálltak volna legyártani, de lehetnek köztük dezinformációk is.

A hivatkozások pedig nem az információhalmaz egészének összbenyomására, hanem egyes konkrét információkra vonatkoznak, amelyeknek egyenkénti hitelességére semmi garancia nincs.

bunko_jobbos 2011.09.10. 09:02:27

Most akkor ez egy jobboldali vagy baloldali blog. Egyre kevésbé olvasom. Ha az emebr az indexet és társait olvasgatja, egy idő után depressziós lesz. Csak arosszat írják, mindenben csak a kötekedés. Véletlenül hallottam félálomban a múltkor a HírTV-t. Olyan jó kedvem lett. A tököm olvasgasson titeket.

(Nem beszélve a mindenáron magas SZJA-t követelők áradatáról. Tudom, hogy azt szeretnék, hogy minden épkézláb ember Angliába menjen, de nem fognak belőle enni. Többek között ehhez kell az egykulcsos.)

Kosinva 2011.09.10. 09:15:52

@Lew Archer:
Elképzelhető, de maximum az amerikaiak tehettek bele ilyeneket, mielőtt a Wikileaks kezébe került az anyag. Hisz a dezinformáció gyártáshoz ugyanolyan jól kell ismerni az adott országban vagy cégben lévő folyamatokat ez pedig időigényes folyamat. Plusz nem hiszem, hogy a Wikileaksnek ilyen érdekében állt.
Amúgy ha hitelesnek vélnénk a Wikileakset, elképzelhető lenne egy Göncz Kinga elleni hivatali visszaélés elleni vád (kitekinto.hu/bem-rakpart/2011/09/05/harminc_evre_eladtak_volna_magyarorszagot/).

tevevanegypupu 2011.09.10. 09:17:09

De el lehet hinni, hogy ennyi mindent es ilyen reszletesen irtak es irnak meg most is Magyarorszagrol, a diplomatak ugyanis nagyreszt azert is vannak mindenhol, hogy figyeljenek, kemkedjenek es lehetoleg minel tobb rossz tulajdonsagat osszeszedjek azoknak a politikusoknak, akik vezeto szerepet visznek egy oszagban. Jo tulajdonsag nem kell, a rossz sokkal erdekesebb, ott meg lehet fogni, zsarolhatova valik valaki. Szoval csak semmi csodalkozas..Orban is elmondta a magaet, es biztosan azert, hogy megvalasszak, megpedig ketharmaddal. Mert maskeppen nem lehet valtoztatni. Ahhoz, hogy valahogy egyenes utra keruljunk,az eszkozok megvalasztasa nem lehet feltetlenul csak pozitiv. Adossagokbol ideiglenesen rossz anyagi korulmenyeket teremtve, szigoru lepesek mellett lehet kilepni. Hozzateve azt meg, hogy nem a fidesz volt az, aki tehet errol, de viszont a fidesznek kell akar eroszakkal is megoldani a helyzetet. Gyurcsany magaert a hatalomert akart miniszterelnok lenni, kvazi hiusagbol ("imadtam miniszterelnok lenni"), Orban viszont cselekedni szeretne, es nagyon meglepo lenne, ha ilyen helyzetet imadna miniszterelnokkent, amiben cselednie kell.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 09:19:18

Azon töprengek itt reggel óta, mégis hogy a tökbe dezinformálhatna egynémely Wikileaks-irat.

A/ A jenki külügy detektálta, hogy erőst szivárog a fos, és gyorsan hagyta tovább szivárogni, és jól belekevert egy fake gönczkingásat, meg egy rosszindulatú orbánozást.

B/ Más külügyek detektálták, és elkezdtek belekeverni. Ez végül is egyszerű, minden valamire
való izlandi titkosügynök el tud helyezni valódinak tűnő követségi táviratokat az USA diplomáciai levelezésébe, hát még Putyin.

C/ Assange rápippantott egy dzsangára, és amolyan Jókais ihletettséggel elkezdett kamukat írni. Persze előbb fölkészült, hogy írják helyesen: Gyurcsányi.

D/ Az egész WL eleve a CIA (KGB, MOSZAD, ezjulájkit) műve.

Végül is arra jutottam, Lőv Arcser nélkül sokkal szegényesebb volna ez a blog.

Az pedig, hogy Orbán amortizálódik, szvsz wikileaks nélkül is egyszeregy. Megszavaztatta Medgyessy 100naposait, ígért minden lófaszt - inkl. 14-ik havi nyugdíj - 2006-ért, aztán lányos zavarában Bod Péter Ákost gondolta megkoronázni, aztán végre nagyjából marad a valagán, és kivárta, amíg a hibbant nullára írta magát, és az utódpártot. Most meg műveli, amit, azokkal, akikkel, láthatóan elgurult a populizmusfékentartó tabletta, és főleg láthatóan elő sem került a szakértelemfelismeréselősegítő, hát akinek mindebből még mindig nem esett le, hogy Orbán nem az, aminek régebben, jobb pillanataiban látszhatott, annak nyilván dezinformáció a wiki...

Pedró27 2011.09.10. 09:25:43

Ez nem őszödi beszéd volt. Legfeljebb egy őszödi mondat :)

Egyébként akik itt mindenféle őszödi beszédekről írnak Orbán kapcsán, még mindig nem értik, hogy Gyurcsány őszödi beszédének miért volt akkora hatása a magyar politikára, amekkora volt.

Megsúgom: nem a Fidesz ármánykodása miatt...

Pedró27 2011.09.10. 09:28:43

@bunko_jobbos: "(Nem beszélve a mindenáron magas SZJA-t követelők áradatáról. Tudom, hogy azt szeretnék, hogy minden épkézláb ember Angliába menjen, de nem fognak belőle enni. Többek között ehhez kell az egykulcsos.) "

Ennél jobban én sem tudtam volna megfogalmazni.

(Megj: és mi van, ha azok a leghangosabbak, akik már Angliában vannak, és meg akarják győzni magukat arról, hogy igenis jól döntöttek?)

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 09:39:19

@bunko_jobbos: Tudtommal senki nem magas SZJA-t követel. Inkább többkulcsost. Pölö már maga a szent bozótharcos Matolcsy is az EU-tól. Csak ő úgy hívja, luxus ÁFA-kulcs. Vagy szolidarítási adó.

De ha már itt vagy, miért is volna rossz, egy mondjuk 7-11-17-23-29%-os, minimálnyugdíj-minimálbér-átlagbér-évi 12milla fölső határokkal fölszerelt 5db progresszív sáv? Ez cca. kiadja a generális 16%-ot (ha nem, hát lehet sakkozni - nem vagyok nemzetgazdasági statisztikus), még a legteteje sem durva, és mégis valamiféle arányos közteherviseléssel kecsegtet. Mondjuk vegytiszta populizmusból hozzácsaphatunk egy hatodikat, évi 60milla fölött mondjuk 41%.

Nem mellesleg, volt egy igéret söralátét jellegű SZJA-bevallás ügy ben. Na, ahhoz is, meg az SZJA rendszerünk - akárhánysávos - valódi reformálásához is a szuperbruttó eltakarítása, kedvezmények kigyomlálása, stb kellene, és nem egykulcs.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 09:48:14

Ja, és jövedelemadóztatni egy kulccsal nettó ostobaság, effélére sokkal egyszerűbb, és hatékonyabb a forgalmi típusú adóztatás. Jövedelem titkolható, a bevásárlás nem. A jövedelemadóztatásnak éppen az az egyik értelme, hogy nem általános, mint az Á(ltalános)FA.

Talán a legnagyobb problem, hogy már azt sem tudjuk, mi mire való. Nem hogy valami filozófia, valami abból levezetett rendszerszintű működési elgondolás, meg alrendszerek illeszkedése, meg effélék volnának mindezek mögött.

Oblomov 2011.09.10. 10:15:12

Az alkalom szüli a politikai ellenfél legyilokolását a legszépségesebb orbáni gondolat.

Kisipari méretekben pl. kell hozzá 2 milliárd, amint Giro-Szászba karolva éppen szembejön a békésen sétálgató utcai harcossal. A nagyipari technikák bevezetéséhez mi más is kéne, mint a fülkeforradalmi kétharmados alkalom. A tettekre kell figyelni valóban.

Pedró27 2011.09.10. 10:21:30

@Dr. Zerge: "De ha már itt vagy, miért is volna rossz, egy mondjuk 7-11-17-23-29%-os, minimálnyugdíj-minimálbér-átlagbér-évi 12milla fölső határokkal fölszerelt 5db progresszív sáv?"

Válaszolnék én.

Ez (szuperbruttó nélkül) oké lenne. De:

1, Egymillió alatt csak kapargatod a dolgokat. A mostani helyzethez képest ez annyit jelent, hogy 209 ezer bruttó felett rádobsz még három százalékot és ezt némileg kompenzálod azzal, hogy az adójóváírás nevű izé mindenkire vonatkozik.
2, Szóval nálad egymillió bruttó felett kezdődik a "gazdag". Ez is oké, teljesen normális világképp. De ez csak erkölcsileg megoldás, plusz bevételt nem nagyon jelent, viszont bonyolítja a rendszert. Ez a dilemma lényege egyébként.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 10:47:22

@Pedró27: Írtam is, hogy nem pluszbevételes, hanem kvázi ekvivalens a jelenlegivel. És nem is akarnék - nem is erre való a jövedelemadó - holmi gazdagok ellen kardozni. De igenis akarnék - kell, és erre való az SZJA - arányos közteherviselést. Mert hiába bűvészkedik a szavakkal Szíjjártó, a lineáris adó nem arányos. Minekutána az alacsonyabb jövedelemből nagyobb részt visz el a pőre létfentartás - amit mellesleg a kegyetlenül lineáris ÁFA terhel - illő, társadalmilag egyedül igazságos, szolidárisnak kizárólag nevezhető, ha az alacsony jövedelmű összességében kisebb mértékű SZJA-t fizet. Erre meg egy értelmes megoldás van: a progresszív, sávos SZJA.

Ha kell pluszbevétel, akkor emelni kell - és nem luxusáfázni, meg szolidarításadóztatni. Vagy tudomásulvenni, hogy nincs lehetőség, és kiadáscsökkenteni.

Az meg, hogy a sávok száma bonyolítana egy SZJA rendszert butaság. A túl sok kedvezmény, a folytonos változtatgatás, a szuperbruttó, stb.: ezek az ellenségei a söralátét-bevallásnak, és nem a sávok.

Az már csak bónusz volna, ha végre a magyar állam képes volna a bevételeit némiképpen címzetten felhasználni, másra való az adóbevétel, másra az illeték, másra a járulékok. A nyugdíjat a nyudíjjárulékból, az egészségügyet a TB járulékból, stb, illenék fedezni. Így például, ha a nyugdíjra kevés a lé, lenne 3 lehetőség: járulék emelés, korhatár emelés, járadék csökkentés, ha az EÜ-re kevés, akkor dettó: szolgáltatásszint csökkentése, járulék emelése, eseti térítési díjak bevezetése. Valahol itt kezdődnek azok a bizonyos strukturális alrendszeri reformok. És nem egy idióta, semmire sem jó SZJA-egykulcsnál.

OrangeOrder · http://orangeorder.blog.hu 2011.09.10. 11:04:50

@Dr. Zerge: tévedés, ez most az arányos. Aki többet keres - bejelentetten -, az annyival többet is fizet, egyenesen arányosan.

Az eddig rendszer volt aránytalan, ahol a minimál- és alacsony bérűeket indokolatlanul sok kedvezménnyel kényszerítették az alsó tartományokba. Ráadásul pofátlan módon csaltak a minimálbéresekkel, ld. vendéglátóipar.

Lehet persze most 2014-2020-ig ezen rugózni meg progresszív adózást követelni ellenzékből, de felesleges, találjatok ki valami újat. Azt se fogják persze figyelembe venni.

Majd persze áttérhetünk a nyugat-európai rendszerre, ha az átlagbér is megközelíti az ottanit. Addig nincs miről beszélni.

vizipipa 2011.09.10. 11:12:24

@Dr. Zerge:
Elvben igazad van, a gyakorlatban viszont nincs.

Az egyszerűsítési elv azt is kimondhatná, hogy minden évben egyetlen adatot rögzítünk - mondjuk a létminimum összegét - és minden mást ehhez kapcsolunk. Viszont ezt a kormányok - nem csak nálunk - nem tették meg soha. Gondolod véletlenül? Ezzel ugyanis elveszne a játszóterük a társadalom csoportjai között, márpedig minden kormány más csoporto(ka)t preferál. Az egyszerű válság esetéről nem is beszélve, amikor ezt a számot bizony csökkenteni kellene. Meg a társadalom is változik, vagyis az alapszámhoz viszonyított kapcsolódásokon is módosítani kellene időnként. Szerinted persze így, szerintem úgy, a kormány szerint pedig... Dönteni persze a kormány fog. Te, én, ő meg szidhatjuk vagy dicsérhetjük.
Amikor elköltöd a jövedelmed már rég fogalmad sincs róla, hogy mi miért annyi (több száz fajta illeték, adó, áfa, kedvezmény, korlát, stb.).
Szóval a gyakorlatban üzenet értéke van (vö.: szimbolikus politizálás) egy jól ismert adótétel fajta változtatásának.

Pedró27 2011.09.10. 11:14:14

@Dr. Zerge:

Jó, javaslatod elfogadható, a közelmúltban elhangzottak közül talán a legelfogadhatóbb. Erénye az is, hogy a minimálbér "adómentességét" nem akarod visszahozni. De:

"Mert hiába bűvészkedik a szavakkal Szíjjártó, a lineáris adó nem arányos."

Azt mondhatod, hogy nem igazságos (bár az is felfogás kérdése), de azt nem, hogy nem volna arányos. Vagy nem vagy tisztában az arányosság fogalmával (A akkor aránylik úgy B-hez,mint C a D-hez, ha A/B=C/D).

"És nem egy idióta, semmire sem jó SZJA-egykulcsnál."

Ha az tényleg annyira idióta, akkor tényleg nem értem, hogy egy csomó környezőországban bevezették. Sőt, nemrég még a magyar újságírók is jónak gondolták:

hirszerzo.hu/kulfold/47869_elrobog_mellettunk_a_varsoi_gyors_15_szazal

Persze, ha külföldön csinálnak valamit, az csak jó lehet, de ha nálunk, akkor rossz, ugye? :)

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 11:14:32

@OrangeOrder: Szvsz világos voltam. Ha neked az arányos, hogy mondjuk pölö havi 100.000 (szuper)bruttóból elviszel 16.ooo-et, hogy a maradék nettóból aztán még elvigyél javarészt 25% ÁFÁt, mikor is e delikvens a lakhatásását, éhennemhalását fedezi, míg mondjuk havi 1.000.000-ból elviszel 160.000-et, hogy aztán a fennmaradó nettó javarészét messze nem létfentartási céllal költhesse el a júzer a vonatkozó hasonló ÁFA terhek jelentős részének gondos kikerülése/külföldön fizetése mellett, szóval, hogy neked ez rendben van, az a te problémád. És ez, ahogyan az is, hogy kikkel beszélgetsz, amikor többesszámban hozzám beszélsz, a faszomat se érdekli.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 11:24:02

@vizipipa: Hm. szerintem elvek nélkül a gyakorlat baszottul ki tud üresedni - lásd pölö Orbán elmúlt 20 évét. Pragmatikus, meglehetősen sikeres is, de egyre tartalmatlanabb.

Régebben gondoltam efféle egy adatra egyszerűsítést, ma már ennél öregebb vagyok. De a fő költségvetési forrás-kiadás párhuzamoknak létezniük kell, különben tényleg egy parttalan foltozgatás-pénzszórás-választásiköltségvetés bermudaháromszögében rekedünk. És soha nem nő föl köz(és magán)gazdaságilag ez a nép(nemzet).

Az világos, hogy üzenet van, csak szvsz ez: Olyan hülyék vagyunk, hogy az egykulcsos adót nem a válallkozások világába importáltuk, nem is a különféle adókat harmonizálzuk egyformává, hanem szimplán az SZJA-ra vonatkoztattuk - mint talán még soha, senki. Vagy: olyan hülyének nézzük a választóinkat - mint látható egyedileg nem minden alap híján - hogy ezt beveszik.

Pedró27 2011.09.10. 11:25:10

@Dr. Zerge: "Ha neked az arányos, hogy mondjuk pölö havi 100.000 (szuper)bruttóból elviszel 16.ooo-et, hogy a maradék nettóból aztán..."

Még egyszer mondom: te kevered az "arányos" szót az "igazságos"-al.

gszebe 2011.09.10. 11:26:06

@Lew Archer: A forráskritika nem azonos a forrás figyelmen kívül hagyásával.

Bell & Sebastian 2011.09.10. 11:27:34

Sehol egy bodzabokor a háttérben? Így nem eléggé dehonesztáló a kép.

OrangeOrder · http://orangeorder.blog.hu 2011.09.10. 11:30:38

@Dr. Zerge: igen, ez az arányos. A munkaerő-piac meg szép lassan hozzászokik - ez nem megy két hét alatt, világos. Eddig az összes kormány azt szopatta és sarcolta, aki mert egy kicsit többet keresni, most nekünk is jár ennyi.

És attól, mert valaki havi szinten keres 1 milliót bruttóban, az nem fogja külföldre vinni a megtakarításait, cégeit. Ez inkább a minimálbéres vállalkozók jellemzője. Vagy hívj egyszer egy szerelőt - kíváncsi lennék, kapsz-e számlát és hogy mennyi az ő leadózott jövedelme.

Természetesen továbbra is mindenkinek megmarad a joga, hogy a progresszív adózást támogassa, és 2014-ben demokratikus úton leváltsa a kormányt. Ha tényleg ennyi a vesztes, akkor bizonyára elegen lesztek. Én akkor is valószínűleg tenni fogom a dolgomat, ahogy 2010 előtt.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 11:33:12

@Pedró27: Na, akkor legelébb neked _is_: A környező egykulcsok nem az szja-ról szóltak. pölö a szlovákoknál az egykulcs annyit jelent, hogy az szja, a társasági, és az áfa egyaránt 19%. Mellesleg nem nagyon vált be, de ez részletkérdés - az is, hogy nem is lehet efféle dolog életképes, hiszen szimpla bűvészkedés, holmi kommunikációs, politikai előnyökért, a valósághoz sok köze nincs. Rendesen van a valóság, van valami azt jól-rosszul leíró filozófia, társadalomelmélet, abból következik valamiféle újraelosztó rendszer, ami nagy vonalakban meghatároz adónemeket, és azoktól elvárt bevételeket és más (ösztönző vagy éppen visszafogó) hatásokat; hát mindez a legritkábban adhat ki három különböző adónemre azonos egykulcsot.

Aztán meg, persze, hogy az egykulcs, matematikailag arányos. De, mint voltam kedves már tálalni, ha figyelembe vesszük a "mire költ" aspektusát, és a magánember összes kikerülhetetlen adófizetését - vagyis a fogyasztása jellegét, és annak áfa(pláne jövedékiadó)tartalmát -, már matematikailag sem.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 11:34:18

@Pedró27: (Még egyszer mondom, többször leírtam:)

Bell & Sebastian 2011.09.10. 11:35:39

A függvénytan komoly tudomány. Az egyenletet szokás felírni elsőnek, persze lehet fordítva is, rajzolunk valamit, majd függvényt keresünk hozzá.

Jogászok az utóbbival ne is fáradjanak. UV.

Pedró27 2011.09.10. 11:39:45

@Dr. Zerge: "Mellesleg nem nagyon vált be, de ez részletkérdés "

Tényleg? Na ne mondd! Évek óta mást sem hallok, mint hogy bezzeg Szlovákia, így lehagyott, úgy lekőrözött, szégyelljük magunkat.

"Aztán meg, persze, hogy az egykulcs, matematikailag arányos. De, mint voltam kedves már tálalni..."

Tényleg olyan nehéz az "igazságos" szót használni helyette? Segítek: I-G-A-Z-S-Á-G-O-S.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 11:48:58

@OrangeOrder: Mondtam én, hogy megtakarítást, céget visz ki bárki is? Ne erőltesd az olvasást, ha nem megy. A következőről van szó:

Az én egymillás havi jövedelmemnek jó ha a fele fizet itthon ÁFÁt. Mert elmegyek Párizsba, Rómába, vagy Londonba, meccsre, színházba, vagy csak úgy. A te havi két kilód meg mindenestül itt adózik, itt veszel rajta CBA parizert, meg leértékelt teszkós szart. Én bármikor elugrom bármilyen tartós fogyasztási cikket megvenni olcsóbban, ha megér, vagy megveszem, ha amúgy is arra járok, te böngészheted a MédiaMarkt akciós katalógusát. És az én egymillás jövedelmemnek sokkal kisebb %-a fizet jövedéki adót: egyrészt én Prágába járok sörözni, te max. a Prága sörözőbe, én kint veszem a szivart, de még az Oroszhegyi szilvát is, így az hiába kerül nagyságrenddel többe, mint a te napi doboz Helikonod, meg a leértékelt kalinka vodkád, másrészt nem tudok lényegesen többet költeni benzinre, mint a magadfajta. Ezért illő nekem több SZJA-t fizetnem. Többször nem magyarázom el.

Oblomov 2011.09.10. 11:51:42

@Bell & Sebastian:
Csak látnák a kibaszott szemüvegemtől ... :)

www.youtube.com/watch?v=UvoFd9SeYxM&feature=related

OrangeOrder · http://orangeorder.blog.hu 2011.09.10. 11:55:10

@Dr. Zerge: kérlek, bocsáss meg, első napom az interneten - erre gondoltam: "a vonatkozó hasonló ÁFA terhek jelentős részének gondos kikerülése/külföldön fizetése mellett".

Én bruttó hatszáz körül keresek, és egy fillért se költök külföldön + itthon nyaralok. A megtakarításaim is itthon vannak, a többletjövedelmem egy részét pedig törlesztésre fordítom. Egy csomó minimálbéres rokonom viszont a horvátokhoz jár nyaranta, ki érti ezt?

Természetesen ha te is a felső 10 ezerhez tartozol, akik 290 bruttó fölött keresnek és emellett még lelkiismeret-furdalásod is van emiatt, semmi nem akadályoz meg abban, hogy a többletjövedelmedet szétoszd a valóban rászorulók között. Ez lehet alapítvány, de akár csak szegény rokon is, akiket támogathatsz. Az MSZP állítólag már megtette.

málnási · http://gozdom.blogspot.com/ 2011.09.10. 11:59:49

borzasztó, hogy mik vannak a világban! elképesztő!
orbán egy szokott huncut mosollyal megnyugtatja valamelyik sátánkutyája amerikai geci követségi alemberget, egyenesen a nagykövetet mondjuk, hogy ne tessen mán pattogni, gondoljon csak a magik politikájára, és ne tessen százszázaléknak venni egy választási szöveget.
el-ké-pesz-tő! ha mondom!
a mandarin egyik legbutább szerzője öszödöt emleget! nevetséges.

málnási · http://gozdom.blogspot.com/ 2011.09.10. 12:02:32

ja! és attól a húgyagyú faszszopótól, aki egy percre is elhitte legalább a 37.5 %-át a fidesz kampánynak, annak el kell venni mindenét, ledózerolni az egzisztenciáját. mert mit lehet várni egy idiótától.
a kampánynak és különösen a legutóbbinak a hatalom mindenáron való megszerzése volt a célja. mindenáron. mindenáron.
és ez nem a fidesz érdeke volt, hanem az országé.

Pedró27 2011.09.10. 12:08:48

@OrangeOrder: "Egy csomó minimálbéres rokonom viszont a horvátokhoz jár nyaranta, ki érti ezt?"

Megtörtént eset, tavaly októberben, háromgyerekes anyuka a játszótéren: "De sok pénzbe kerül ez a sok gyerek, nagyon nehéz!"
Naiv beszélgetőpartner: "De januártól csak könnyebb lesz, lesz adókedvezmény, ugye?"
Háromgyerekes anyuka: "Á, mi nem nyerünk semmit, a férjem minimálbérre van bejelentve, a többit kézbe kapja..."

De az ország nyilván az én adócsökkentésemtől megy csődbe, ugye?

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 12:16:58

@Pedró27:
"2010.03.26., 15:06 2010.03.26., 16:17 1091 0

A júniusi parlamenti választások után újra megváltozhat a második Dzurinda-kormány idején bevezetett egykulcsos, 19 százalékos jövedelemadó rendszere – lebegtette meg ennek lehetőségét Robert Fico miniszterelnök. A híresztelések szerint vagy progresszív adózást vezetnének be, vagy pedig kibővítenék a milliomos-adó körét – írja a helyi Új Szó.

A társasági adó nem változik
hirdetés

A miniszterelnök az amerikai kereskedelmi kamara előtt tartott előadásában vetette fel azt a lehetőséget, hogy újra progresszív adózást vezethetnének be, azaz a jövedelem növekedésével párhuzamosan emelkedne az adókulcs is. Ha a progresszív adózás tervét esetleg mégis sutba dobják, akkor még mindig marad az úgynevezett milliomosadó hatáskörének bővítése, amit 2007-ben vezettek be, és a havi 1650 euró feletti jövedelemmel rendelkezőket sújtja.

Az egykulcsos adót már a 2006-os parlamenti választások előtt ostorozó Fico ezzel kapcsolatban további részleteket nem árult el, azonban a kamara előtt megnyugtatásul közölte: a cégek ugyancsak egykulcsos, 19 százalékos nyereségadóján nem akar változtatni, és új, a vállalkozásokat sújtó adókat sem szeretne bevezettetni. Ez jelentős fordulatot jelent gondolkodásában, ugyanis 2009 szeptemberében még azt állította: a monopolhelyzetben levő nagyvállalatokra és a bankokra kell kivetni extraadót, emellett felvetette az osztalékadó újbóli bevezetésének lehetőségét

A lakosságnak kisebb a játéktere

Vladimír Baláž, a Szlovák Tudományos Akadémia közgazdásza szerint Fico azért választja inkább a természetes személyek adóterhének növelését, mert a külföldi kézben levő nagyvállalatok könnyedén átcsoportosíthatják bevételeiket, és kibújhatnak az osztalékadó befizetése alól is, míg a polgárok jóval nehezebben tehetik ezt meg.

A Szlovák Rádió információi szerint az év első három hónapjában máris 1,5 milliárd euró hiány tátong az államkasszában, ami a 2009-es időarányos adat kétszerese, ezért kényszerül a kormány pótlólagos bevételekre, s ennek egyik formája a meglebegtetett új adórendszer.

Cseh minta?

Robert Fico nagyon szoros kapcsolatot ápol Jiří Paroubekkel, a cseh szociáldemokrata párt, a ČSSD elnökével, aki a májusi cseh parlamenti választások előtt szintén előrukkolt azzal, hogy eltörölné a családi adózást és a progresszív adókulcsok bevezetésének híve. Emellett a milliomosadó cseh változatát propagálja, szerinte évi 1,2 millió korona jövedelem felett 38 százalékos adót kellene kivetni, megtetézve azzal, hogy a cégek nyereségadóját is növelné. Mivel a ČSSD nyerésre áll, győzelme esetén nem kizárt, hogy meglépi az adómódosításokat, ebben az esetben pedig Pozsony is végrehajthatja az adókorrekciót.

Ecoline"

Most akkor kezdjem kiemelgetni ebből az idevágóakat, vagy megy önállóan? És ezeket tucatjával találja a gúgli...

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 12:21:52

Uhh, két dolgot nagyon nem kéne összekeverni. Az egykulcsos SZJA faszság, a minimálbér+zsebbefizu, és még sok egyéb jó magyari okosság pedig adócsalás. A két dolog között van persze hasonlóság is: olyan jogszabályi környezet gondos fenntartása, ami egyenesen ösztönöz az utóbbira, és nem kőkeményen ellenőrizni és beszedni az adót, az éppen akkora faszság, mint az előbbi.

gszebe 2011.09.10. 12:24:14

@Lew Archer:

Egy kis bevezetés a forráskritikába:

Az egyik alapelv ugyebár az "egy forrás nem forrás"-elve, ami alapján egy szövegben foglalt egyedi, egzisztenciális kijelentés (gyk. ún. "tényállítás"), HA egyetlen dokumentum/ adat szól róla, akkor logikailag vagy hiteles, vagy nem. Kvázi, hit kérdése. Ezért JOBB a több forrás ugyanarra.

A Wikileaks szerint Orbán diplomatáknak aszondta „ne figyeljenek arra, amit a megválasztásomért mondok”. Ez eddig lehet dezinformáció. A helyzet viszont az, hogy rendelkezünk egy másik forrással is erről, éppen Orbántól:

"Az [origo] tudósítója kedden megkérdezte a miniszterelnöktől, hogy valóban elhangzottak-e bizalmas beszélgetéseken azok a hétfői cikkünkben szereplő kijelentések, amelyeket a nagykövet távirata neki tulajdonít, és ha igen, akkor ez azt jelenti-e, hogy nem mondott igazat a kampányban. "Most is azt mondom külföldi diplomatáknak, hogy ne figyeljenek oda arra, amit mondok, egyetlen dologra figyeljenek: amit csinálok" - válaszolta Orbán, aki szerint ezzel azt kéri, hogy "ne abból ítéljenek, amit az én szavaim értelmezésre révén tulajdonítanak a kijelentéseimnek"

Fel hívnám a figyelmet - pusztán forráskritikai szempontból - a "most is" kitételre! (Illetve arra is, hogy Orbán NEM cáfolta, hogy a wikileaks által hozott mondat elhangzott volna.) Azaz, egy független forrás (maga az adatközlő) elismerte, hogy az előző forrásban leírt állítás legalábbis nem hamis.

Az más kérdés, hogy egy olyan emberről beszélünk, aki "sohasem hazudott", viszont hozza a klasszikus paradoxont is az emberről, aki azt állította magáról, hogy "Folyamatosan hazudok" (+ saját (!) magyarázata szerint a [jelenbeli] kijelentései értelmezésének egyetlen hitelt érdemlő referenciája nem lehet más csak, amit tesz [majd].)

Összegezve, a wikileaks inkriminált mondatát, pusztán forráskritikai alapon, maga Orbán minősítette a "most is"-sel (!) igaznak.

A forráskritika egy másik módszere, hogy ha van egy szövegkorpuszunk, amiben legyen a példa kedvéért 100 "állítás", akkor megnézzük más, FÜGGETLEN forrásokból, hogy mi bizonyul "igaznak". Ti. ha azt tapasztaljuk, hogy 100-ból 98 "igaznak" tűnik, akkor a maradék 2 kapcsán is hajlunk rá, hogy - hipotetikusan ugyan - de igaznak tekintsük. (Az arányok függvényében persze ez erősen változhat az ellenkező irányba is.) Elvileg perszer fenn áll a lehetősége, hogy vki, vmiért a 98 igaz állítást semmi más miatt nem helyezte el, csak hogy 2 dezinformációt is igaznak tüntessen fel. Viszont ilyenkor illik körbenézni - ha a gyanú felmerül -, hogy vajon ki és miért tett így; szándék és megvalósítás nélkül ti. nincs forráshamisítás sem.

Magyarán, baromi jól hangzik, hogy "gondolkodására minimálisan igényes ember nem ad arra, hogy mit ír a Wikileaks", csak hát a fentiek híján üres frázis ez, pláne, hogy a idézett mondatra forásskritikai alapon éppen igaznak bizonyult, amit közöltek.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 12:25:22

@málnási: Most ezt nem vágom. Gondolod, hogy a kétharmadnak a java része nem a terminológiád szerint: húgyagyú faszkalap? Nem inkább a húgyagyú faszkalapok jelentőségét kéne csökkenteni, választójogát valamiképpen korlátozni, hogy a politika végre ne az ő ábrándjaik képeskönyvével bíbelődjék?

Pedró27 2011.09.10. 12:25:32

"A miniszterelnök az amerikai kereskedelmi kamara előtt tartott előadásában vetette fel azt a lehetőséget, hogy újra progresszív adózást vezethetnének be, azaz a jövedelem növekedésével párhuzamosan emelkedne az adókulcs is."

Ezt Fico javasolta, aztán el is veszítette a választásokat.

"Robert Fico nagyon szoros kapcsolatot ápol Jiří Paroubekkel, a cseh szociáldemokrata párt, a ČSSD elnökével, aki a májusi cseh parlamenti választások előtt szintén előrukkolt azzal, hogy eltörölné a családi adózást és a progresszív adókulcsok bevezetésének híve."

Ez is csak terv. Mi lett belőle?

És te mit szólsz az általam belinkelt Hírszerző-cikkhez?

Valamint: www.napi.hu/nemzetkozi_gazdasag/ujabb_lyuk_a_europa_sullyedo_hajojan.493765.html

"A termelési költségek jóval kisebbek Bulgáriában, mint Görögországban: a bérek alacsonyabbak, az szja és a vállalati nyereségadó egységes kulcsa 10 százalék, ami a legalacsonyabb az EU-ban, az államadósság a GDP 18 százalékán áll, aminél csak Észtország és Luxemburg produkál jobb mutatót."

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 12:35:31

@gszebe: Nagyon nem fair elpetet összezavarni egy-egy választékos kifejezés valós jelentésével!

Oblomov 2011.09.10. 12:35:53

@málnási:
Ja, közénk is lövethetett volna, ahogy Münnich elvtárs javasolhatta Kádárnak.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 12:42:43

@Pedró27: Én csak arra hoztam példát, hogy messze nem akkora siker és egyöntetű éljenzés a környezők egykulcsosa, mint szokás itt azt hinni. És arra, hogy már rég nem egykulcsosak az SZJA-ik, mindenféle Matolcsysta luxsusizékkel terheltek, és még ezen túl is komoly, kormánypotens erők ígérnek visszatérést a progresszív sávoshoz - már ahol éppen vissza is nem tértek már. Mégiscsak enmagamnak kellett volna a cikkből kiemelni tehát a lényeget...

Az meg sehogyan sem releváns, hogy Bulgária mit mível, másik részleg az, ráadásul nem az egykulcsával hódít, hanem azzal, hogy fele a szokásosnak. És még egyszer: ahol nemzetgazdasági előny az egykulcs, vagy bármiféle egyszerűség, az a vállalkozások világa. Az évi egyszeri szja bevallás elbír némi progresszív sávokat, legfeljebb kell a söralátét hátlapjára is írni.

málnási · http://gozdom.blogspot.com/ 2011.09.10. 12:44:35

@Dr. Zerge:
pont erre tettem javaslatot. igen, nyilvánvalóan korlátoznám a választójogot. egy baromnak nincs joga dönteni rólam.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 12:52:29

@málnási: Na, végre valamiben egyetértünk. Alapítsunk programpártot?

Herr SturmLikudnik · http://archiregnum.blog.hu/ 2011.09.10. 12:55:12

egyszerű ez:

a magyar politikus hazudik, ez má' csak így dukál nékije, a polgárkák meg dógozzanak böcsülettel-alázattal, mert az meg nekik a jussuk

oszt jónapot

Bell & Sebastian 2011.09.10. 13:15:54

A hangya

- Tücsköt-bogarat összehordani!

Katzenstreu 2011.09.10. 13:22:43

Mi ebben az összehordott önigazolás sorozatban a meglepő?

Katzenstreu 2011.09.10. 13:25:12

Az tényleg borzasztó, ha egy politikus azt kéri, hogy a tettei alapján ítéljék meg. Ennek az okára még a nagyon hülye szerzőnek is illene emlékezni.

Pelso.. 2011.09.10. 13:52:38

@málnási:
"nem a fidesz érdeke volt, hanem az országé"
Humorfesztiválon, a naiv, ostoba közönségnek, mily nyerő lenne.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 14:06:34

@málnási: Nohát, ez nekem új. A (mű)falangisták mióta cenzuspártiak? Ugye eredendően ez egy leginkább az olasz fasizmussal rokon izé, a franco-i apdételt verzió meg hát , hogy is mondjam, egy ideológiai hátterét tekintve nem túl kimunkált antikomm autoriter valami.* Na most az egyikre sem jellemző, hogy ne volna populistán népre hivatkozó, hogy ne mondjam: a zemberek akaratát beteljesítő.

*Ismerjük el ugyanakkor, hogy a radikálbal kiírtása után a királysághoz való visszatéréssel konszolidált Spanyolország remek teljesítmény (achtung, a mondat nem ünnepli radikális baloldaliak kiírtását!), lám, van olyan történelmi pillanat, mikor nem feltéátlenül a tüchtig, kimunkált ideológiai háttér a fontos, van, hogy elég egy világos célt konzekvensen szem előtt tartani. Az viszont vaskos tévedés volna, ha ebben bárki párhuzamot látna mai honi álapotjainkkal.

málnási · http://gozdom.blogspot.com/ 2011.09.10. 14:09:54

@Dr. Zerge:
a népek akaratát az elitek teljesíthetik, a nép esetlenkedéseinek kizárásával. tovább megyek, a nép akaratát a mai világban az elitek szülik. :)

Várúr 2011.09.10. 14:15:48

@Pedró27:
Még őszödi mondat se... A világon nincs politikus, aki a megválasztásáért ne tenne meg mindent. Azonfelül Orbán kijelentésének volt egy kiegészítése, amiről érdekes módon a jobbsajtó is hallgat. Valami olyasmi: egy beszédet ahányan hallgatnak, annyiféle értelmezés. Ezért érdemesebb kampánybeszéd helyett a tetteket figyelni. Gyurcsány nem kampánybeszédet tartott Őszödön, hanem zárt körben sokkoló 40 perces bűnvallomást tett. Ezt kéne Orbán egyetlen mondatával összehasonlítani? Bajtársak, tudom, hogy az emberi hülyeség és rosszakarat határtalan, de ennyire? Ilyen gyorsan feledésbe merül, kik tették tönkre az országot módszeresen nyolc év alatt? Most meg összeomló euro, bedőlő USA költségvetés, bankrendszer, becsődölt országok közt 13 hónap alatt kéne csodát művelni? Vörösiszap, árvíz, felgyűlt kifizetetlen tűzoltó túlóradíjak, ugyancsak visszafizetendő ÁFA (250 milliárd) stb. senkinek se jut eszébe? Az ellenzék részéről egy használható ötletet nem láttam eddig, mi legyen a devizahitelesekkel (jobbik szerint ne fizessenek, sőt tárgyaljuk újra az államadósságot és egyéb hülyeségek, lmp sápítozik, szocik szokás szerint demagógok). Nem lennék miniszterelnök felebarátaim.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 14:24:28

@málnási: Akkor viszont megint csak nem kellene a cenzus, az nem fog értelmesebb elitet eredményezni.

A valóság mindezzel szemben az, hogy éppen a fogalmatlan néptömegek mindenbe belepofázása vezet oda, hogy az elit hozzájuk kalibrál. A verseny bizony folyvást lefelé visz. Most akkor vagy a versenyt írtjuk ki - próbáltuk, nem nyert, vagy valami más ponton kell belenyúlni a rendszerbe. Ha nem kellene idióták szavazatáért küzdeni, nagyságrenddel értelmesebb politikai közbeszéd volna. Ha nem kellene ipari mennyiségű proli nézettségéért gürizni, nagyságrenddel értelmesebb tömegkommunikáció, nagyságrenddel színvonalasabb média lenne. Mindössze a mennyiségi mérések helyett ideje volna minőségieket végezni - mert a mennyiség csakis negatív értelemben csap át minőségbe. Egy iskolázott, tájékozott, értelmes aktív ember szavazata, értékválasztása (szavazata, kultúrfogyasztói preferenciái, stb.) nyomjon többet a latba', mint egy ostoba, képzetlen, műveletlen, blikken, Jóban-Rosszban-on, pártbrossúrákon nőtt eltartotté. És a világ jobb lesz.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 14:26:23

@Várúr: Én se lennék, de nem értem, ez hol mentség arra, ha valaki viszont lenne, de érdemileg nem csinálna semmit.

dr. v.b.1990 2011.09.10. 15:38:30

Azért bírom,hogy a jobboldal mintha tudomást sem szerez arról,hogy mit mondott Orbán vagy legalábbis jelentéktelen színben akarja feltüntetni a dolgot(de ugye Simor András kijelentését még mindig hangoztatják).Az ellenzék meg teljesen impotens(ez) az ügyben(is).

Kettes · http://orulunkvincent.blog.hu 2011.09.10. 16:08:51

@Várúr: Még egyszer mondom: nem lesznek megszorítások. Elmútnyócévezés lesz, nyóc évig.

Várúr 2011.09.10. 16:11:38

@Dr. Zerge:
Eddig az volt a rinya, hogy Orbán diktatorikus, túl sokat csinál, nem egyeztet, stb. Most meg hogy semmit se csinál. Na, ezért se lennék a te és a hozzád hasonlók miniszterelnöke, de még kollégája, szomszédja se.

Várúr 2011.09.10. 16:13:28

@Kettes:
Lesz ami lesz koma, de az elmúltnyócév... neked tán semmi, nekem nyolc év elég sok volt. Hát még egy egész országnak... A svájci frank egyik percről a másikra kúszik az egekbe, nem a te "nyóc éved" alatt...

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 16:17:03

@Várúr: Hol hallottál te tőlem olyan sületlenségeket, hogy diktatórikus volna, he? Ki a faszommal keversz te engem, he? Na hesspicsába.

Lew Archer 2011.09.10. 17:26:19

Interjú a New York Times alelnökével

"– Ha megnézzük a WikiLeaks naponta frissülő honlapját, azt látjuk, hogy a birtokukban lévő 250 ezer dokumentum közül eddig mindössze háromezret adtak közre, és ez még akkor is igen lassú tempó, ha tudjuk, hogy az iratokat átadják a velük együttműködő sajtópartnereiknek. Ha magát a publikálás módját nézzük, szerintem jó hatással volt a világ demokráciaszemléletére. Kifejezetten hasznosnak tartom azt is, hogy a különböző kontinenseken működő szerkesztőségek saját maguk dönthették el, az átadott táviratokból mi az, ami értékes, és ennek ismeretében ők határozhatták meg, mit hoznak nyilvánosságra. Úgy gondolom, a különféle adatok mindenféle ellenőrzés nélküli publikálása körüli aggodalmaknak is jót tett, hogy az újságírók – munkájukból adódóan – még a megjelentetés előtt komoly vizsgálat alá vették, kiértékelték, kontextusba helyezték ezeket a dokumentumokat."

corpuscuit.us/cc/index.php?option=com_content&view=article&id=235:a-wikileaks-soetet-oldalan--interju-a-the-new-york-times-alelnoekevel&catid=34:figyeloe-2011&Itemid=70

"Daniel Domscheit-Berg idézi HerfriedMünkler politológusnak a Der Spiegelben megjelent elgondolkodtató véleményét: „aki ellenzi, hogy a titkok mindig bizonyos hatalmak kezében legyenek, annak most fel kell tennie magának a kérdést... nem egyszerűen csak arról van-e szó, hogy a titkok őrzőinek a személye cserélődött ki? A titkok, amelyeken eddig az amerikai külügyminisztérium és a katonaság tartotta rajta a kezét, immár öt nagy médiavállalat és Julian Assange birtokában vannak. Ők döntenek arról, mi érdemli meg a nyilvánosságot és mi nem.”

nol.hu/lap/media/20110428-ki_birtokolja_a_titkokat__es_ki_dont_roluk_

Lew Archer 2011.09.10. 17:30:30

A manipuláció és dezinformáció egyik formája az információk válogatása

Pelso.. 2011.09.10. 17:35:11

@Dr. Zerge: Mivel a jelenlegi és következő politikusgenerációk számára saját karrierjük szempontjából egyetlen domináns gondolat minden áron bárkik szavazatának megszerzése, egyben ez meghatározza a politikai közbeszéd s üzenetek minőségét, valamint a fő célcsoportokat, - ennek példájaként lebeg előttük a tavalyi kétharmad-, a világ jobbra fordulásában nem bizakodhatunk.

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2011.09.10. 18:17:45

"Vajon milyen lehetne az a politika, amiben az igazságot strukturális kategóriaként kezelik? Először is, olyan politika lenne, ami helyesen használná a neveket. Az igazság ellentéte a hazugság. Hajlamosak vagyunk megfeledkezni és hazudni arról, hogy – amint már Platón megjegyezte – a dolgok miről szólnak. Platón már tudta, hogy képesek vagyunk hazudni saját magunknak, hogy azt tehessük, amit szeretnénk.

A második strukturális alapelv, hogy az igazságot nem mi találjuk ki saját magunknak. Az igazság nem az, amikor a gondolatainkat a vágyainkhoz igazítjuk. Hanem az, amikor az eszünk saját magához hű. A modern gondolkodás azt mondja, hogy ha van is valami „odaát”, akkor sem lehetünk biztosak benne, hogy mi az. A mai gondolkodás szerint bizonyára nem az van odaát, ahogy számos forrás bemutatja. Ma azt feltételezzük, hogy nem tudjuk kikutatni az odaát mibenlétét, és nem fogadjuk el, hogy egy olyan valóság részei vagyunk, vagy kell, hogy legyünk, amelyet nem mi gyártottunk saját magunknak.

Nem mi vagyunk az oka a saját teremtésünknek. Az igazságot, ami által vagyunk, fel kell fedeznünk, meg kell találnunk, és nem mi határozzuk meg létünk formáját. A célunk nem csupán az általunk saját magunk számára kiválasztott dolgokból áll, hanem abból is, amit a létünket megalapozó célnak választunk. Így a politika és az igazság kölcsönösen összetartozik."

konzervatorium.blog.hu/2011/04/23/nagypentekre_politika_es_igazsag

ü
bbjnick

Manyi Béci 2011.09.10. 18:55:10

@Dr. Zerge:
"Egy iskolázott, tájékozott, értelmes aktív ember szavazata, értékválasztása (szavazata, kultúrfogyasztói preferenciái, stb.) nyomjon többet a latba', mint egy ostoba, képzetlen, műveletlen, blikken, Jóban-Rosszban-on, pártbrossúrákon nőtt eltartotté"
Érdekes, elgondolkodtató felvetés, és milyen eredeti!:)
Ha jól értem, akkor az iskolázott, értelmes, tájékozott nyugdíjasok kevesebbet érnek.
Valamint az iskolázott, értelmes tájékozatlanok is.
Erősen meg kell szívatni a értelmes, tájékozott, aktív, kevéssé iskolázottakat.
Bizony ráfáznak az iskolázott, tájékozott ostobák is!
Zerge úr helyében kicsit aggódnék is ezért, de ez most mellékvágány.
Milyen formában gondolja vajon a nemes cél megvalósítását?
Első blikkre vehetjük ugye az iskolázott, tájékozott, értelmes aktív ember szavazatát 100nak
Az ostoba, képzetlen, műveletlenek (szavazhatnának egyáltalán?) szavazata...20 legyen?
A penge nyugdíjasoké lehetne 50?
A tájékozatlan eszmetörténészek kaphatnának 70-et?
Lehetne ugyanúgy 70 az értelmes, tájékozott, aktív, kevéssé iskolázottaké is?
Szerintem ez akár eszmetörténeti lázadáshoz is vezethetne!
Nehéz dolgok ezek.
Tényleg, és egyáltalán érdemes lenne működtetni a médiát dr. Zerge kedvéért? Lássuk be, azért az kevéssé lenne rentábilis. Bár esetleg utána lehetne járni dr Zerge tvnézési, ujsgolvasási, moziba- színházbajárási szokásainak, és mondjuk az értelmes nyugdíjasok műsorait más idősávba rakni. Igen, talán így.

Várúr 2011.09.10. 19:15:23

@Dr. Zerge:
Úgy van neked doktori címed, ahogy én köztársasági elnök vagyok... Hátha időben kapod a figyelmezreést: buta bunkó vagy kiskoma. Ha nem, halj meg hülyén.

Várúr 2011.09.10. 19:17:16

@Kettes:
Olyan vagy, mint Karinthy hülyéje: "Hát maga mindent kétszer mond kétszer mond?"

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2011.09.10. 19:33:17

@Manyi Béci:

Mit köszönhetünk a tömegdemokráciának?:-)

Demagógokat, demokratúrákat és totalitárius diktatúrákat. Mennyivel humánusabb rendszerek ezek, mint (mondjuk) egy értékalapon álló elit uralta rendszerek?

Komolyan kérdezem.

ü
bbjnick

Lew Archer 2011.09.10. 19:36:08

@bbjnick:

Képzeljen el a mai magyar értelmiségi elit által uralt rendszert.

Alfőmérnök 2011.09.10. 19:37:15

@bbjnick: Például, hogy egy értékalapú elit uralta rendszerben téged már rég kipicsáztak volna. Így meg, az Orbán-demokráciában nyugodtan pofázhatsz és nyomathatod az elmebeteg agymenéseidet.

Minor.Dragon 2011.09.10. 19:39:58

Nézem ezt a képet, és ismét feltűnik: miért és mitől van a szemöldökei fölött az a két nagy dudor?

Bell & Sebastian 2011.09.10. 19:49:02

Elég frusztrált lennék magam is, ha egyszerre kiderülne, hogy minden, eddig felmerült témában alfabéka vagyok.
Vagy álmérnök, szakmám szégyenfoltja a szájber-lepedőn.

Google 2011.09.10. 19:50:05

Ugyanilyen diplomáciai táviratok alapján (is) indítottak háborút Afganisztán, Irak ellen is. Ugye, milyen igazuk volt az amerikaiknak? És hány ártatlan embert öltek meg így?
Egy ideig szemezgettek a táviratok között (valakik), aztán a plebs elé öntötték az ártatlanabbakat. Tessék, rágódjatok rajta! Valamikor Assange-ot perbe fogták, most vajon mi van vele?

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2011.09.10. 19:59:36

@Lew Archer:

Vigyázzon, mert itt már van egy csavar:-) --- a mai magyar értelmiségi elit már egy totalitárius diktatúra és egy demokratúra terméke!

ü
bbjnick

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2011.09.10. 20:11:06

@Lew Archer:

Potenciálisan van: a maga tanárait nem-e a klebelsbergi oktatási rendszer termelte-e ki-e?:-) Egy valamirevaló kultuszpolitika egy generáció alatt csodákra képes! Persze, ehhez értékalapú gondolkodás és világos célkép szükségeltetik.

"Csak akkor születtek nagy dolgok,
Ha bátrak voltak, akik mertek
S ha százszor tudtak bátrak lenni,
Százszor bátrak és viharvertek."

ü
bbjnick:-)

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2011.09.10. 20:16:51

@Bell & Sebastian:

"Vagy álmérnök, szakmám szégyenfoltja a szájber-lepedőn" --- írja.

"álmérnök" a kötcsei pszichózis egyik első áldozata ;-)

ü
bbjnick

Lew Archer 2011.09.10. 20:26:34

@bbjnick:

Ne felejtse el, hogy egy elitváltást végigvinni a legdurvább politikai aktus. A legdurvább.

És az új elitet olyan körülmények közt kell fölnevelni, hogy nem áll rendelkezésre a megfelelő környezet, mert ha rendelkezésre állna, akkor nem kellene új elitet nevelni.

Ezt ma senki nem fogja sem támogatni sem elvállalni.

Kettes · http://orulunkvincent.blog.hu 2011.09.10. 20:47:19

@Várúr: Kétszer? Akkor az pont hatvanhétezer-ötszázhuszonnyolccal kevesebb alkalom, mint ahányszor a Fidesz az elmútnyócévre fogta a saját baromságait. :-)

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 20:48:12

@Pelso..: No, erre mondom én, hogy a tartalmas, értelmes, jövőorientált szavazót kell helyzetbe hozni, hogy érte folyjék a verseny. Cenzus.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 20:51:52

@Manyi Béci: Gúnyolódni könnyű. Ezért én most nem is teszem. Igen, így. Inkább, mint ahogy most van. Le az egy ember, egy szavazat hazugságával!

Manyi Béci 2011.09.10. 20:52:15

@bbjnick:

Dehogy kérdezi komolyan:)
De nyilván szereti elmondani az erről kialakított, irodalmi, filozófiai utalásokkal megtámogatott, szép, kerek érvrendszerrel alátámasztott véleményét, amiben megingathatatlan.
Tudja mit?
Ne beszéljünk a demokráciáról, a demokratikus rendszerekről általában, inkább beszéljünk konkrétumokról.
2011, világ.
Hasonlítsunk össze két országot, egy úgymond demokratikusat és (mondjuk) egy értékalapon álló elit uralta rendszert.:)

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 20:52:55

@Várúr: Jajj, ellenben te aztán egy igazi várúr vagy. Te, szerencsétlen, ostoba fasz...

Bell & Sebastian 2011.09.10. 21:28:35

@bbjnick: Felettébb érdekes elgondolás, hogy egyösszegben vissza lehet adni a hitelt, az meg végképp, hogy a forgalmi adót -ha kell, kínzással is-, de kicsikarják, a visszajárót meg nem adják, ha cigánygyerekek potyognak az égből, de akkor sem, a vadászokat meg lovascsendőröknek festik át, közben minden állami beruházás leáll, magán meg nem is volt, a méregdrága, koncessziós autópályát meg képtelenek kijavíttatni, később üzemeltetni.

Nehéz lesz ezt így sikersztorinak eladni a hívőknek.

Pelso.. 2011.09.10. 21:33:12

@Manyi Béci: "értékalapon álló elit" -az értéket, egyáltalán az alapot, ki definiálja, az elit önmagának, netán a plebs?:)

@Dr. Zerge: Mihelyst érzékelnének ilyen tendenciát, a pártok legfőbb feladatuknak tekintenék ennek gátolását, tehát álom csupán.

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2011.09.10. 22:00:31

@Lew Archer:

Ha egy betegség sebészeti beavatkozást igényel, akkor hiába adunk a betegnek citromos teát.

ü
bbjnick

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2011.09.10. 22:01:22

@Manyi Béci:

"Hasonlítsunk össze két országot, egy úgymond demokratikusat és (mondjuk) egy értékalapon álló elit uralta rendszert.:)" --- írja.

Nevezze meg a két országot!

ü
bbjnick

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.10. 22:07:47

@Pelso..: Ez illogikus. A pártok nem jókedvükben udvarolnak inaktív lumpen elemeknek hülye választási ígéretekkel. Hanem voksmennyiségért. Nekik mindegy. Ha többet érne az értelmes, jövőorientált szavazó voksa, akkor annak nyalnának. A pártok nem valami marslakókülönítmények, vagy istencsapásai, hanem mi vagyunk. A létező társadalmunk terméke. Ha a társadalomban nagyobb befolyással bírnak az értelmes emberek, a pártok is értelmes ember módjára fognak viselkedni.

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2011.09.10. 22:23:18

@Bell & Sebastian:

"Nehéz lesz ezt így sikersztorinak eladni a hívőknek." --- írja.

Marad az uszítás.

ü
bbjnick

Korhely 2011.09.10. 23:32:32

A magyar diplomaták és nagykövetek ugyanazt csinálják, mint az amerikaiak. Jelentik Martonyinak mindazt, amit fogadásokon, magánbeszélgetéseken összeszednek egy adott országról, annak politikusairól. Lennének kínos pillanatok a Bem rakparton, ha ha egyszer a magyar diplomáciai jelentések is nyilvánosságra kerülnének.

Az amerikaik ráadásul még távolságtartóak. A nyugat-európai diplomaták sokkal merészebben írnak - rólunk is.

Ezek a jelentések aztán - háttérbeszélgetések során - kikerülnek az adott ország meghatározó lapjaihoz, újságíróihoz. Ráadásul minden külföldi újságíró, aki riportra érkezik Magyarországra, először bemegy hazája nagykövetségére és "tájékozódik". A követségi vélemény az az alap, amelyre aztán építkezik a cikke megírása során.

Aztán még bemutatják neki a NENYIT, meg az Alaptörvény Asztalát, pár mondatban elmondják nekik, kit is juttatott az államfői székbe Orbán, mit mond a magyar miniszterelnök a diplomatáknak és mit a fülkeforradalmároknak, és már kész is a cikk. Így áll össze az a Magyarország-, és Orbán-kép, amely jelenleg is meghatározza a nyugati sajtó hazánkkal kapcsolatos véleményét.

Ki lehet még nevezni néhány új kormányszóvivőt, lehet még milliárdokat költeni kormányzati kommunikációra: az új bútoroktól nem lesz több a vendég a kuplerájban.

Manyi Béci 2011.09.10. 23:40:27

@bbjnick:
Dehogy, magának kell megneveznie, ez a lényeg, kedves bb.:)
Magának kell megneveznie egy értékalapon álló elit uralta működő, sőt jobban működő rendszert, maga szerint ugyanis ez a megoldás, ez a követendő példa.

Várúr 2011.09.10. 23:42:28

@Dr. Zerge:
Ne hergeld magad és a családodat se. Bepróbálkoztál nálam, nem jött össze, keress egy hozzád hasonló seggarcot. Sokan vagytok, nem lesz nehéz.

Alfőmérnök 2011.09.11. 00:03:05

@Manyi Béci: Szerintem az ilyen demokráciaellenesmániás faszkalapoknak először arra kéne választ adniuk, hogy az általuk óhajtott rendszerben mi van akkor, ha az "elit" nagyobb fasz, mint a "nép" (~50%+1).

málnási · http://gozdom.blogspot.com/ 2011.09.11. 08:33:02

@Alfőmérnök:
na, most aztán kimondta a hatvanas hetvenes évek irodalmi igazságkereső hiperliberális dilemmáját, hogy az őrjinézetbe zártak, vagy a kint lévők e a hülyék. :)

Bloodscalp 2011.09.11. 10:16:55

@tevevanegypupu: nem igazán érzékelem hol jön ki a különbség hogy az egyik (akár a másik) a hazájáért érzett elkötelezettségért csinálja amit csinál, a másik meg hataloméhségből, te hol érzed a különbséged? nemrég ugye letisztáztuk hogy TE nem vagy orbán-fan se fidesznyik:)

Alfőmérnök 2011.09.11. 11:43:14

@málnási: Lassan el kéne már felejteni ezt a demo-dikatúra szembeállítósdit. Nem ellentétpárjai egymásnak.
Vannak jó hatalomgyakorlók, meg rossz hatalomgyakorlók. Hogy hogyan, kitől, mitől szerzik az autoritást, az másodlagos.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.11. 12:02:58

@Alfőmérnök: Ühüm, csakhogy a nem a népfelségtől származó autoritások ellen legjobb esetben 30 évenként sikerül erős véráldozattal fölkelni, oszt' ezekből tán minden harmadik nekifutásra változtatni. Míg a demo-ban a rossz hatalomgyakorló - pölö: elkúró - elzavarható a búsba. Ez mégiscsak nagy előny, csak érdemes valahogy megmenteni ezt a vívmányt. Szerintem nem érdemes ugyanakkor millió inaktív lumpenproli, másik millió 19.000Ft-on, meg 14-ik havi nyugdíjon túl nem látó nyugger, kegyeiért történő hazug udvarlássá silányítani a politikai versenyt. Mert akkor előbb-utóbb ez a fostenger lesz, mint ami itt épp állandósulni látszik, és ennek logikus ellenreakciója előbb-utóbb valami nem választott és főleg nem elzavarható autoritás lészen, és akkor jön a száz év kuss. Persze lehet abban is bizakodni, hogy jön 100 év jóhatalom, de a történelmünk asszem nem ezt előlegzi.

tarackos 2011.09.11. 12:27:23

@gszebe: Ezen az apróságon, mármint hogy OV most is -azaz már ME-ként- azt gondolja amit 2006-ban, az összes jobbos poszton átsiklanak, még az idézett konzis cikkben is. Vajon miért?

paszto 2011.09.11. 12:43:24

Az emberek nem értek meg arra, hogy elmondják nekik az igazságot. Egyszerűen azért, mert az emberek nagy része hülye.

Oblomov 2011.09.11. 15:57:41

@Dr. Zerge:
A láthatatlan alkotmány és annak testülete, a Sólyom-típusú KE, a KT, a bírói függetlenség, a legfőbb ügyészek (akár kurzushű) rotációja ... még egy korlátozott nyilvánosság mellett is működőképesebbnek igérkezett a mainál. Mert mindez a prolidemokrácia elitista kontrollját jelentette.

Döbbenet, hogy pont egy magát konzervatív értékalapokon állónak, és rendszerváltónak láttatni akaró "elit" a rendszerváltoztatáskor előállt szisztémát azzal iktatja ki, hogy embereivel elfoglalja az összes ellensúlypozíciót. Ez a Kádár-féle politikai rendszer csendes restaurálása, amit pártállaminak, és népi, azaz nem konzervatív/liberális demokráciának csúfoltak anno ők maguk is.

Egy lebetonozni vélt látszatdemokrácia, még ha van, vagy lenne is privilégizált csoport-töltete, az ugyanolyan robbanásveszélyes, mint az a rendszer, ami nem a népfelségből vezeti le saját autoritást.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.11. 16:20:37

@Oblomov:
Ad./1. Bár természetesen van különbség a mai 2/3-os idiotizmus és a megelőző 20 év praxisa között, de a trend ugyanaz, nevezetesen egyre irreálisabb mézes-mázoskodás a hatalomért, jobb esetben csak kampányígéretként, rosszabb esetben 100napos sületlenségek és az azok indikálta elódósodás, hazugságáradat, elkúrás, stb. formájában. Mindez, a nem elhanyagolandó népesedési, koreloszlási, munkanélküliségi fejleményekkel egyenesen visz oda - és nem csak minket, hányatott sorsú, vasfüggönyön túliakat, de lassan ám biztosan az egész elöregedő, elmunkanélkülietlenedő Európát -, hogy idióták, mának élő véglények, lumpenprolik, és egyéb zsarolható, megtéveszthető, megvesztegethető rétegek, műveletlen olcsójánosok szavazatáért folyik a verseny. Mert ők döntenek, mert ők vannak sokan, és mert őket könnyű megfogni gyatra lózungokkal. Iso raz: a tömegek korában a verseny gyakran zuhanó minőséget produkál, törvényszerűen. A kínos vég elkerülése csak úgy lehetséges, ha a befogadók - a mindenféle médiatartlamak, kulturális javak és politikai pr. célcsoportja - oldalán fölhagyunk az ostoba látszategyenlőséggel. Egy Barátokközt-néző nem érhet ugyanannyit, mint egy MindenttudásEgyeteme-néző. Egy tájékozott, képzett, aktív választó szavazata nem lehet egyenértkű, egy fogalmatlan idiótáéval, egy demens haldoklóéval, egy segélyen élő nettó eltartottéval.

Ad./2. Hogy a módszerváltás úgynevezett ellensúlyai léteztek-e egyáltalán valaha, én nem tudom. Nekem nagyon könyvízű ez, de te most biztos szűnni nem akaróan sorolsz föl nekem hirtelen olyan eseteket, amikor saját oldal által székbe tett államelnök, főügyész, MNBelnök, papucsorránpamutbojt, tényleg ellensúlyozta övéi balfaszságát.

Ad. /3. Hogy ez a mai kétharmados izé konzerv volna, hát, ezt még ő maga sem meri állítani, még kampányban, követségi titkárnők fülébe súgva sem.

Ad./4. Szerény javaslataim a cenzus bevezetéséről éppen hogy a képviseleti demokrácia egyetlen lehetséges mentsvárát, a népfelség elvének megőrzését szolgálják.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.11. 16:27:39

@Oblomov: Ja, és hogy éppen most kerül egyszeree majd' minden kulcspozícióba az aktuális kormánypárt lieblingje, az nem attól van, mert ez most egy ördögi hatalom, hanem a 20 év miatt, most esedékes mennyi fotelban seggcsere egyszerre - a jegybankra még várni köll egy kicsit. Anno, a módszerváltásnál a paktum nem engedte az egyoldali főlófőket, onnantól meg a naptár: most ilyen kényszer nincs. Ha most éppen szoci kormány lenne, őket is csak maguk akadályozhatnák meg mindebben, és nem holmi láthatatlan izék, meg rejtélyes ellensúlyok, meg fékek, vagy egyéb imaginárius bigyók.

tevevanegypupu 2011.09.11. 16:28:45

@Bloodscalp:

Csakis racionalisan.(: Gyurcsany liberalis modon, hatalmas kolcsonok es kiarusitas mellett szerette volna vezetni az orszagot, Orban minden erejevel meg akar szabadulni a kolcsonoktol es inkabb megorizni szeretne azt a keveset ami meg megmaradt.

Oblomov 2011.09.11. 17:15:38

@Dr. Zerge:
Mondjuk a képviseleti, vagy tömegdemokrácia és korlátai, versus autokrácia/látszat demokrácia problémakörhöz próbáltam hozzászólni. Észrevételeztem, hogy eleve voltak nem demokratikus rendszerelemek (amik persze vagy működtek, vagy nem), de amiknek kiiktatása viszont nem-demokráciához vezet.
Konkrétan az általános, titkos választójog korlátozásának lehetőségét nem érintettem, mert az kifutását tekintve (már bizonyítottan) szintén látszatdemokráciát hozna, hisz kiszorítana komplett társadalmi csoportokat az érdekérvényesítés lehetőségéből. Ezzel gyengítené a hatalom autoritását, amire az újabb korlátozásokkal reagálhatna.

Oblomov 2011.09.11. 17:18:57

@Dr. Zerge:
Ez igaz. Kétharmad fölött önkorlátozás vagy van, vagy nincs. De ez semmi mást nem állít, és semmi mást nem cávol.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.11. 17:23:28

@Oblomov: Miről beszélsz? Alatta is csak az van. Minden fölsorolt "ellensúly" megválasztható sima abszolut többséggel.

Oblomov 2011.09.11. 17:28:17

@Oblomov: elcsesztem. Helyesen: ...de amiknek kiiktatása viszont nem-demokráciához, mert tömegdemokráciához vezet.

Oblomov 2011.09.11. 17:32:34

@Dr. Zerge:
alkotmányozni és sarkalatos törvénykezni viszont azzal nem lehet.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.11. 17:48:05

@Oblomov: Általános választójogot én ugyan nem akarok korlátozni, egyrészt mert most sincs, másrészt én inkább kiterjeszteném a választójogot. A titkosság megvan, és helyesen. Én az egyenlősdi ellen kelek ki. A hazug, ostoba, káros egyenlősdi ellen.

Hogy ez látszatdemokráciát hozna? Lószart, mama! Most van látszatdemokrácia. Ahogy mindenféle egyenlősdi látszat. Egyetlen fontos egyenlőség lehet, és kell is legyen: a jog előtti. Minden más faszság. Az emberek nem egyenlőek. Nem születnek annak, és a legtökéletesebb nevelés-oktatás-meg egyéb egyéni-társadalmi erőfeszítések sem teszik őket azzá. És rohadtul mérhető közöttük a különbség, mérjük is, életen át. Akkor miért pont a jövő alakításának nem kis felelősségű döntéseinek esedékességekor hazudjuk őket egyenlőnek? Mire jó ez?

A demokrácia nem holmi öncél. Az kérem mindössze egy eszköz, s mint minden eszköz valamiféle célja kell legyen. Közjó. Távlatosan fönntartható, minőségében gyarapodni képes közjó. A jelenlegi képviseleti demo az eltömegtársadalmasodás jelen pillanatában ezt nyilvánvalóan egyre silányabbul szolgálja. És az is egyszeregy, hogy hamarosan totális csőddel fenyeget. Nem látok más lehetőséget, mint azokat a szavazói csoportokat előnybe hozni, amelyek ma egyre fogyó létszámuk miatt a politikusi látómező perifériáin tengődnek és amelyektől amúgy egyedül várható a távlatos, értelmes döntés, ergo ennek a politikai elitből való kikényszerítése is, azon csoportokkal szemben, akik egyre sokasodva, és egyre gyatrább képességeikkel a demagógia ingoványára vonzzák az akár jobb sorsra is érdemesebb politikusokat. Akinek van jobb megoldása, adja elő! De az biztos, hogy a mai, bornírt, egy ember egy szavazat elvű tömegdemokrácia régen alkalmatlan eszköz értelmes célok eléréséhez.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.11. 17:53:26

@Oblomov: Őőőő... de hát nem is arról volt szó. Az alkotmányozás, meg a sarkalatoskodás a kétharmad követelménye által "ellensúlyozott", meg "fékezett", az itt most ki van pipálva, ezek a remek ellensúlyok és fékek szépen funkcionálnak.

Na, akkor várom, Göncz mikor fűrészelte Kunczéékat, Polt mikor tett keresztbe Viktornak, Györgyi a szociknak, hogy Járai hogy hadakozott Vargával vagy Simor Fletóval, stb., hogy lássuk azokat a fékezéseket és ellensúlyozásokat. (És előre szólok, nem érvényes mindebbe néhai SZDSZ-MSZP koalición bévüli marakodásokat béimportálni!)

Oblomov 2011.09.11. 18:17:37

@Dr. Zerge:
Az általános az egyenlőt jelent. Ha kiterjeszted, azzal megszünteted az általánosságát.

Ráadásul a pártokrácia a cenzusba beférőket is ott vágná át, ahol akarja. Nem azért, mintha esetleg ők nem olvasnák el az apróbetűs részeket. Tegyük fel, hogy elolvasnák, ha ott lenne. De nincs ott, nem lehet ott, mert nem tervgazdaságokban, és nem nacionalista gazdaságpolitikákkal fungálunk. De többet mondok, ma sem pártprogramokra voksolsz, hanem marketingesek hagyományos, vagy csodamosóporaira, amiket négy éves hűségidővel sóznak rád.

Oblomov 2011.09.11. 18:24:47

@Dr. Zerge:
Szeretem papírízűen használni a szavakat. Az ellensúlyok rendszerszerűen nem motrok. Működhetnek motrokként, de normális klímában őrizni tudják funkcionális szerepeiket.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.11. 18:33:56

@Oblomov: Nem, az általános azt jelenti: mindenkinek van. Ma nincs. Én sokaknak adnék, akiknek ma nincs, néhányaknak továbbra sem.

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.11. 18:35:16

@Oblomov: Asszem itt véget is ért a társalgásunk...

cutcopy 2011.09.11. 19:24:12

Tulajdonképpen mi azzal a gond ha egy politikus felhívja a figyelmet arra hogy ne a szavait hanem a cselekedeteit figyeljék..? Ez valójában egy antiőszödi beszéd ellentétben Fletóval aki inkább végighazudta, hogy palástolja cselekedeteit..

Pelso.. 2011.09.11. 19:57:06

@Dr. Zerge: Ha már kategorizálunk a választók között;
a pártok azt szólítják meg, akik könnyebben meggyőzhetők, s mindez kevesebbe kerül, tehát a jelenlegi állapot konzerválása az érdekük, szerintem.

@cutcopy: Akkor egyáltalán minek beszél? -mármint félre.

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2011.09.11. 20:04:04

@Manyi Béci:

"Magának kell megneveznie egy értékalapon álló elit uralta működő, sőt jobban működő rendszert, maga szerint ugyanis ez a megoldás, ez a követendő példa." --- írja.

Maga is tudja, hogy ma ilyen nem létezik. A Világ demokratizálva lett. Maradnak a történeti, irodalmi hivatkozások (van is itt a tarsolyomban egy Hamvas- és egy Széchenyi-hivatkozás, amit csak akkor fejtek ki, ha értő visszhangot kapok erre a kommentre:-)). Mindazonáltal, a kérdésemre kikerülte a választ (Mit köszönhetünk a tömegdemokráciának?:-) Demagógokat, demokratúrákat és totalitárius diktatúrákat. Mennyivel humánusabb rendszerek ezek, mint (mondjuk) egy értékalapon álló elit uralta rendszerek?). Ehelyett kiküldött a kertbe decemberben, hogy hozzak be friss paradicsomot:-)

ü
bbjnick

cutcopy 2011.09.11. 20:29:31

@Pelso..: " egyáltalán minek beszél? -mármint félre."

Hát ha tudnád idézni a kifogásolt részt az már vitaalap lehetne.. )

Oblomov 2011.09.11. 20:44:26

@cutcopy:
Kettős beszédnek hazudják Orbán igazság-beszédét. :)

Manyi Béci 2011.09.11. 20:44:45

@bbjnick:
"Magának kell megneveznie egy értékalapon álló elit uralta működő, sőt jobban működő rendszert, maga szerint ugyanis ez a megoldás, ez a követendő példa." --- írja.
Maga is tudja, hogy ma ilyen nem létezik."

Miért is nem, kedves bb?:)

"Ehelyett kiküldött a kertbe decemberben, hogy hozzak be friss paradicsomot:-)"
Igen, ez történt.
És tudja, ha esetleg lenne magának otthon egy idomított dinoszaurusza, hát nagyon örülnék neki, ha berakna ide róla pár képet, nagyon szeretem az állatokat.:)

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.09.11. 21:33:55

@Pelso..: Persze, a költséghatékonyság nagy úr. Viszont a pártoknak adott, véges voksmennyiségnek adott, mindenki másénál több(lehetőség szerint abszolút, vagy minősített többségű) százaléka kell, és nem kevesebb, de a konkurenciáénál olcsóbban megszerzett szavazat. Ergo a politika, nagyon is tekintettel a költséghatékonyságra, és a sikerkövetelményekre a nagy szavazatmennyiséggel kecsegtető rétegekre fókuszál. 19.000 Ft, adómentes minimálbér, 14.havi nyugdíj, Gyes, ha valakinek még nem tűnt volna föl. Ezen, tekintettel a demográfiai helyzetre, szociológiai adottságokra máshogy nem tudsz változtatni, mint hogy ezeket a tömegeket valamiképpen kevéssé vonzóvá, másokat vonzóbbakká teszel azáltal, hogy elrugaszkodsz az egy ember egy szavazat ártalmas mantrájától.

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2011.09.11. 22:11:07

@Manyi Béci:

" 'Maga is tudja, hogy ma ilyen nem létezik.' Miért is nem, kedves bb?:)" --- kérdezi.

fentebb megadtam a választ: A Világ demokratizálva lett. Ma demokráciák, a tömegdemokráciák valamiféle vadhajtásai (pld. demokráciákból lett totalitárius diktatúrák) vagy részlegesen szuverén államok vannak csak a Földön. Ez az állapot az elmúlt kb. hatvan év nagyhatalmi politikájának eredménye. Ez a helyzet nem minőségmutató, hanem állapot.

" 'Ehelyett kiküldött a kertbe decemberben, hogy hozzak be friss paradicsomot:-)' Igen, ez történt." --- írja.

Csakhogy ez, (azon kívül, hogy a mi klímánkon decemberben nem terem paradicsom) semmit nem bizonyít. "Érvelt" nekem úgy mszmptag a nyolcvanas években, hogy a nyugati típusú demokráciát meghaladta a történelem, ezért van (és marad) nálunk szocializmus.

A minőségekig még mindig nem jutottunk el.

ü
bbjnick

Bloodscalp 2011.09.11. 22:12:08

@tevevanegypupu: ez nem racionalitás, simán becopyzod a fidesz mantráit

tölgy · http://konzervativok.blogspot.com 2011.09.11. 23:17:09

@bbjnick: Vatikán?

@Manyi Béci: jól értem, a felvilágosult haladó kritikai álláspont szerint a létező világok legjobbikában élünk? És akkor azt kell mondanunk, hogy megállj, itt van már a Kánaán? Vége a történelemnek?

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2011.09.11. 23:44:20

@tölgy:

"Vatikán?" --- kérdezi.

Részlegesen szuverén. Egy helytartó vezeti, nemde?!:-)

ü
bbjnick

Alfőmérnök 2011.09.12. 01:13:49

@bbjnick: ""Magának kell megneveznie egy értékalapon álló elit uralta működő, sőt jobban működő rendszert, maga szerint ugyanis ez a megoldás, ez a követendő példa." --- írja.

Maga is tudja, hogy ma ilyen nem létezik. A Világ demokratizálva lett."
*******************************************
"Hat év börtönbüntetésre ítélték Dzsafar Panahi ellenzéki iráni filmrendezőt, továbbá megtiltották neki, hogy az elkövetkezendő húsz évben filmet forgasson, forgatókönyvet írjon, vagy elhagyja Iránt. Faride Kejrat, a rendező ügyvédje elmondta: a döntés ellen fellebbezni fognak. Panahin kívül Mohammad Raszulov ellenzéki filmrendező is hat évet kapott, a vád mindkét esetben a rendszer aláásása volt.

Raszulov és Panahi nyíltan támogatta Mahmúd Ahmadinezsád ellenzékét a 2009. júniusi vitatott iráni elnökválasztások során, és részt vett annak összejövetelein. Panahit azután fogták el, hogy filmet forgatott a tavalyi iráni választásokat követő megmozdulásokról. Egy harmadik ellenzéki filmes is fogságban van: Mohammad Nurizad jelenleg három és fél éves börtönbüntetését tölti kormányellenes propaganda terjesztéséért és az ország vezetőinek megsértéséért."
mandiner.hu/cikk/20101221_hat_ev_bortonre_iteltek_jafar_panahi_irani_rendezot

málnási · http://gozdom.blogspot.com/ 2011.09.12. 06:02:29

@Alfőmérnök:
biztos súlyosan beteg vagyok, de én szeretnék olyan országban élni, ahol a börtönök rendezőkkel vannak tele! gondoljon bele! :)

tölgy · http://konzervativok.blogspot.com 2011.09.12. 07:36:22

@bbjnick: ez esetben minden államot helytartó vezet, csak ezt a zöm nem ismeri el.

Alfőmérnök 2011.09.12. 09:03:24

@málnási: Egy falangistától ez nem meglepő, Franco Bunuelt is betiltotta (mindemellett a filmjeit állítólag szerette).
Itthon én is bezáratnék néhányat, sőt akár meg is kínoztatnám őket. :)

tevevanegypupu 2011.09.12. 16:55:57

@Alfőmérnök:

Balazs Peter altal rendezett kabarekat nezessen veluk.(:

tewton 2011.09.12. 17:42:58

@málnási:
nekem van egy csomó filmes fényképezőgépem, használatban is. ha hatalomra kerülne, elötte azért küldjön egy esemest :) jobb félni, mint megijedni.

fikanick 2011.09.12. 19:11:01

Azt hagyjatok ki a fenenagy kivulallosagban, hogy az ide irogatok jelentos resze az aktualis hatalom kiskutyaja. Ez igy teljesen hiteltelenne tesz minden megnyilvanulast, ami kritikus hangot ut meg, leven az elozo meg maga volt anno a satan inkarnacioja.

Azert maszatoltok most jobbra is balra is, mert magas a hiteltorleszto?

Pelso.. 2011.09.12. 20:32:38

@cutcopy: Mondjuk, 90'-től, amit bármely politikus valaha is mondott, megfelel?

cutcopy 2011.09.12. 21:57:13

@Pelso..:
Aha megfelel - a bohócügyi államtitkárnak..
süti beállítások módosítása