„Emlékezetes hat hónapot tudhat maga mögött Magyarország” – írja Kester Eddy a Financial Times fejlődő piacokkal foglalkozó blogján. A poszt szerint az évekig tartó rosszfiúság után a kormány impozáns gazdasági programja miatt nőtt meg a magyar kötvények kereslete, melyek most rekordszinten, 3600 milliárd forinton állnak. Ez harmada az összes magyar államkötvénynek. Magyarország államadósságát a magánnyugdíjpénztárak elszocializálásával sikerült a 80 százalék feletti szintről hirtelen 76-77 százalékos szintre szorítani, ám „ez csak időleges megoldás és lélegzetvételre elég” – hívja fel a figyelmet Eddy.
Való igaz: a kormány célja ugye az, hogy az évtized közepére 400000 új munkahely teremjen és nagyjából évi 5,5 százalékos növekedéssel számolhassunk. A számok ugyan az elemzők szerint néha túlzóak, ám a Széll Kálmán Terv irányvonalát követendőnek tartja a piac. A szociális feszültségeket okozó konzervatív gazdasági programot tehát a befektetők – vagy legalábbis az elemzők – szeretik. A kérdés valójában az, hogy sikerül-e legalább részben teljesíteni a kitűzött célokat.
Fejfájást okozhat például a hatalmas devizahitel-állomány, és épp most esett megint egy nagyot a forintárfolyam is. Ráadásul mindez szociális krízishez vezethet. A bizalom egyelőre megadatott, a Fitch például egy hónapja dobott két fokot az ország hitelminősítésén. Ehhez a strukturális reformok szigorú végrehajtására van szükség. Ez pedig nem mindig könnyű, gondoljunk csak a rendvédelmisek korkedvezményes nyugdíjának elvételére. A szakszervezetek természetesen harcolni fognak, ez a dolguk.
Van miért harcolnia a kormánynak is: beindulni látszik a nagy európai adóssághullám: először az írek, a görögök, majd a portugálok, aztán jönnek a spanyolok, az olaszok, netán a belgák is. Magyarország egyelőre talán megtalálta a temető elkerülésének hatékony gazdasági módját, de vigyázni kell magunkra. Arra azért figyelhetnének, hogy ne éppen a stratégiailag fontos területektől vegyenek el tízmilliárdokat, mert annak a sokat emlegetett egymillió új munkahelyből sem kilencszázezernek kellene képzést nem igénylő, rosszul fizető állást kínálnia. Megbosszulná magát.