Kortárs városiként gyakran okoz némi lelkiismeret-furdalást, ahogyan egy nagyvárosban kell élnem. Mivel gyerekkoromban faluban laktunk, látom a nagy különbséget a természetet tisztelő és az azt semmibe vevő – vagy jó esetben csak nem ismerő – két felfogás között. Az is nyilvánvaló, hogy nagyon sok városi érez hozzám hasonlóan, és próbál nagyon tudatosan tenni a környezetéért, amennyire megteheti. Már-már azt gondolnám, ebben a tudatosságban mi városiak talán előbbre is járunk.
És akkor kiderül: vidéken nagyszerű kezdeményezések vannak, itt az ideje, hogy a hírük eljusson a városba. Lelkiismeret-furdalás helyett pedig lehetünk merészek, és elkezdhetjük környezettudatosan tervezni a nyaralásunkat. Lehet ez is választási szempont: hova menjünk, ha nem akarunk nagy ökológiai lábnyomot hagyni az üdülés heteiben.
Az angol greenway mozgalom nyomán nálunk is izgalmas, igényes utazási, kirándulási lehetőségeket találhatnak a nyitott érdeklődők. Egyes, nem motoros közlekedés számára létrehozott magyarországi utak nem pusztán fizikailag járható túrára, hanem szellemi útra, különös kalandra is hívnak: zöldutas nyaralásra. A zöldutak természeti, kulturális és turisztikai szempontból érdekes helyeket kötnek össze, akár egy tájegységen belül, akár tájegységek között, de országhatárokon is átívelnek. A nyaralás, kikapcsolódás szemlélet, nem pusztán csak időtöltés.
Régebbi korokban az emberek nagy része ott élte le az életét, ahol született. Az út a külvilággal való kapcsolatot jelentette, az utazás viszont lassú és veszélyes volt. Ezért egy különös és furcsa életforma követeiként csak kevesek szánták el magukat az utazásra. Egy-egy messzi vidékről érkező utazó – aki híreket hozott a nagyvilágból, más népekről, akiknek mások a szokásaik, a zenéik, a táncaik – szokatlan jelenségnek számított. Mára azonban megváltozott a nyugati ember életformája. Legtöbben zajszennyezett nagyvárosokban, mozgásszegény életmódot követve élünk, mesterséges, vagy agyontartósított élelmiszereket eszünk, és nem tartozunk semmilyen élő, sok kapcsolatból szervesen összefonódó közösséghez, amely megtart, segít, alakít minket.
A zöldutak filozófiája mintha visszavinne az egykor járt, mára elhagyott utakra: segít lelassulnunk (lásd slow-down mozgalom: amikor a lelassulás egy tudatos életformává válik), odafordulnunk természeti, közösségi kérdésekhez, felelősen viszonyulnunk az egészségünkhöz. Leginkább gyalogosan, de bringával, lóháton, kerekes székkel, görkorcsolyával is lehet „utazni”, sőt ide tartoznak egyes vízi útvonalak is. A lényege: az utazót mindez egy szemléletmódba vonja be, egy lassú utazásba, amely lehetővé teszi, hogy minél többet és minél mélyebben befogadja a látottakat. Városokon keresztül és különböző vidékeken át barangolhat, tekerhet, lovagolhat, evezhet akár családdal, akár baráti társasággal olyan módon, hogy a minőségi együtt töltött idő mellett a lehető legteljesebben megismerje az adott helyet. A zöldút „emberek az emberekért” szemlélete arra teremt lehetőséget, arra tanít, hogy az utazó közvetlen kapcsolatba kerüljön az ott élőkkel, hagyományőrző kisiparosokkal, falusi szállásadókkal, helyi kisvendéglősökkel; megismerve, tisztelve és nem megzavarva a helyben élők mindennapjait.
Magyarországon kilenc zöldút kialakítása van folyamatban (ezekről bővebben: www.zoldutak.hu), négyet ajánlok is: a Duna-Ipoly zöldút; az Örökségeink Útján Zöldút (a Börzsöny északi oldalán); a Budavidék Zöldút (a Zsámbéki-medencében); és a nemrégiben elkészült Pilisi Züldút. Az oldal jó ötleteket ad a családoknak nyaralástervezéshez, sőt, konkrét tippeket ad a zöldutak mentén elhelyezkedő szállásokról, látnivalókról és programokról. A kiválasztott útvonal mentén több száz szállás közül lehet választani, amelyek honlapon keresztül lefoglalhatók (www.vendegvaro.hu).
A Duna-Ipoly Zöldút turistáinak érdemes útba ejteniük az őskori leletek szabadtéri bemutatóját és az ehhez kapcsolódó Csodamozit Ipolytarnócon, ahol megtekinthetik, milyen állatok élhettek ezen a területen az őskorban. A szerveződő cserháti zöldút mentén helyi termékeket népszerűsítő fesztiválok egész sora lesz nyáron: lekvárfőzés, alma-, cseresznye fesztivál, remek szálláslehetőségekkel a falusi turizmus keretei között, valamint a Louis Armstrong Nemzetközi Jazzfesztivál a Bánki-tó partján. Akár a Börzsönyben, akár a Pilisben járnak, remek szálláshelyeket is találnak wellness lehetőséggel – az erdő közepén.