Mit meg nem tudunk, ha uniós honlapokat olvasunk! Nagyriportban számol be a magyar helyzetről az EUobserver.com portál. „The new text, termed the 'Easter Constitution' by its authors to symbolise the 'rebirth' of the Hungarian nation, bans gay marriage and abortion and gives an extra vote to those with children” - írják.
Leigh Phillips riportjában egy olyan Magyarország körvonalazódik, ahol roma gyerekek bújnak össze a fasiszta jobbikosokat bámulva; ahol Hejőszalontán akár vérfürdő is lehetett volna a hétvégi tüntetésen (ami nem lett, ellentétben a tüntetést kiváltó, dr. Máriás vagy Krasznahorkai tollára kívánkozó szívgyógyszeres-piálós-torokelvágós gyilkossággal); s ahol radikálisan konzervatív alkotmányt készít a kormányzat.
Szögezzük le: az erőszak monopóliuma az államot illeti, azért tartjuk. Sem gárdisták, sem más, homályos eredetű biztonsági cégek nem léphetnek fel az erőszak igényével sehol. A hétvégén viszont nem a rosszízű tüntetésen, hanem azok előtt történt erőszak a településen, ami után a kisebbség és a többség önjelölt védelmezői izmoztak egymással, leginkább a békére vágyó helyiek rovására. Radikálisan konzervatív alkotmány pedig nincs is, hiszen az alkotmány maga egy öléggé progresszív találmány. Radikálisan konzervek legfeljebb az íratlan alkotmányok lehetnek, ha már.
Mindig akad valami indok, hogy összevonjuk a szemöldökünket: illusztris megszólalók aggódnak a cikkben is. A megszólaltatott Elek István szerint beteg a magyar demokrácia, és jelen pillanatban egy még komolyabb fázisában van a betegség; Haraszti Miklós szerint lehetséges, hogy Magyarország elveszíti a szabadságát; Daniel Cohn-Bendit pedig figyelmeztet: valami rohad a magyar államban.
A romaproblémát, gárdaproblémát és alkotmányproblémát összemosó riport nagyobbik fele pedig egy frankó LMP-s „Európa, segíts!” - kiáltás. A mostanában a Fukushima-tragédia politikai hasznának lefölözésén dolgozó zöldek szövegeiből kiderül: céljuk, hogy az elégedetlen vidéki fiatalságot elszívják a Jobbiktól; meglepődtek, hogy a politikában olyan öltönyös emberekkel találkozták, akik nem akarják megváltoztatni a világot; de Orbán Viktor szerintük legalább még nem diktátor.
A cikkben „ifjú lázadóknak” nevezett LMP-sek aggódnak ugyanakkor, hogy Európa nem érdeklődik igazán a magyarországi fejlemények után, mert Líbia és Japán van a figyelem középpontjában. „Fontos az EU részéről érkező nyomás. Nem végezhetik el a munkánkat, de szükségünk van a támogatásukra” - mondja egy LMP-s. A megszólaltatott uniós igazságügyi szóvivő szerint azonban az alkotmány a magyarok ügye, egy másik EU-s forrás pedig leszögezi: Magyarország még mindig egy alkotmányos demokrácia. Mi is bizakodunk.
Az utolsó 100 komment: